Aktualności

Położna - Jubileusz 10-lecia

24 października br. odbędzie się śniadanie prasowe z okazji 10-lecia istnienia czasopisma, którego wydawcą jest PZWL Wydawnictwo Lekarskie.

10 lat minęło, jak jeden dzień! Czasopismo „Położna. Nauka i Praktyka” obchodzi w tym roku swój Jubileusz 10-lecia istnienia na rynku.

Z tej okazji 24 października 2017 r. w godz. od 10.00 do 12.00 odbędzie się śniadanie prasowe na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, w Centrum Biblioteczno-Informacyjnym (Muzeum Historii Medycyny) w Warszawie. Spotkanie poprowadzi prof. dr hab. n. med. Ewa Dmoch-Gajzlerska – Redaktor Naczelna.

Chcemy podczas tego spotkania podziękować wszystkim za te 10 lat współpracy – redaktorom działów, radzie naukowej, recenzentom, a także wszystkim pracownikom technicznym, grafikom, działowi reklamy, drukarni. Bardzo dziękujemy wszystkim redaktorom prowadzącym i współpracującym z tym czasopismem w różnych okresach przez dziesięć lat.

Szczególne podziękowania kierujemy na ręce Pani prof. dr hab. n. med. Ewy Dmoch-Gajzlerskiej – Redaktor Naczelnej, a także dla Zespołu Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego za ogromny wkład pracy, wsparcie i gotowość do aktywnego działania w podnoszeniu jakości artykułów.

Czego możemy sobie życzyć na kolejne lata? Osiągnięcia jeszcze wyższej punktacji ministerialnej i zadowolenia naszych Czytelników.

Zapraszamy do prenumeraty naszego kwartalnika.

 

MTK w Krakowie

Zachęcamy do odwiedzenia stoiska Grupy PWN (C36) w trakcie 21. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie, które odbędą się w dniach 26-29 października w EXPO Kraków.

W ramach imprezy odbywają się warsztaty i panele branżowe, spotkania z autorami, a na stoiskach prezentowana jest oferta polskich i zagranicznych wydawnictw. W ubiegłym roku w wydarzeniu wzięło udział 700 wystawców i ponad 68 000 zwiedzających.

Serdecznie zapraszamy także na spotkanie z Agatą Hącią – językoznawcą, autorką książki „Co robi język za zębami? Poprawna polszczyzna dla najmłodszych”, znaną także jako radiowa „Pani Literka”. Jeżeli interesuje Was świat poprawnej polszczyzny, lubicie naukę przez zabawę i mądre książki, to nie możecie przegapić spotkania z Panią Agatą – najsympatyczniejszą popularyzatorką wiedzy o języku polskim! Stoisko Grupy PWN – C36 w sobotę, 28 października o godz. 12.00.

 

Równie ciekawie zapowiada się spotkanie z Arletą Bojke – dziennikarką i autorką książki "Władimir Putin. Wywiad, którego nie było". Spotkanie z Panią Arletą Bojke to gratka nie tylko dla miłośników reportażu, ale także dla wszystkich zainteresowanych sytuacją w Rosji i na Ukrainie. Stoisko Grupy PWN – C36 w sobotę, 28 października o godz. 13.30.

 

Do zobaczenia!

ML na konferencji eduTech

W sobotę, 30 września 2017 r. MAŁA LINGUA & LINGUA TEENS SPACE była obecna na Konferencji eduTech, która stwarza niepowtarzalną okazję, by przyjrzeć się z bliska nowinkom technologicznym używanym w edukacji, zaczerpnąć inspiracji od ekspertów z dziedziny technologii w edukacji oraz spotkać takich pasjonatów nauczania jak my :), dlatego nie mogło nas tam zabraknąć.

Jednym z prelegentów była nasza Metodyk Senior Antonina Sażyńska, która opowiadała o technologiach nieedukacyjnych w nauczaniu i zastosowania ich w codziennej nauce. W dzisiejszym świecie kontakt z technologią stwarza nieograniczone wprost możliwości wykorzystania materiałów autentycznych, nieupraszczanych i niedostosowywanych na potrzeby kursów językowych. Na konkretnych przykładach mieliśmy okazję przekonać się, jak strony internetowe oraz aplikacje mobilne pozwalają praktycznie wykorzystać poznane obszary językowe w różnych grupach wiekowych.

Ogromnym zainteresowaniem cieszył się na naszym stoisku konkurs, związany z nowym serialem MAŁA LINGUA & LINGUA TEENS SPACE „Blabbers’ Travel Story”, w którym do wygrania były świeżo wydane płyty dla przedszkolaków z rymowankami oraz autorska gra dydaktyczna dla dzieci i młodzieży – “Niezwykłe podróże Blabbersów i Spacers, czyli dziecięce i młodzieżowe smaki świata”.

   

 

To był weekend pełen wrażeń i pozytywnej energii!

 

Młodzieżowe Słowo Roku 2017

10 milionów osób odwiedzających stronę akcji, ponad 3 000 osób zgłaszających słowa i określenia oraz tysiące oddanych głosów. Liderem – słowo „SZTOS”. Jak będzie tym razem? Przekonamy się już 19 listopada. Właśnie rusza druga edycja plebiscytu „Młodzieżowe Słowo Roku”. Wszystkich, którzy chcą wziąć udział w akcji zachęcamy do zgłoszenia swoich rekomendacji za pośrednictwem formularza automatycznie pojawiającego się na podstronach serwisu sjp.pwn.pl. Plebiscyt jest realizowany we współpracy Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego oraz redakcji portalu słownikowego Wydawnictwa Naukowego PWN sjp.pwn.pl, przy współudziale słownika miejski.pl.

 

Kiedy ostatnio użyto wyrazu ałłachować (wołać "ałła"), asambl (oznaczający spotkanie towarzyskie, bal, imprezę), czy dekonfitura (zamiast zakłopotania, zmieszania, porażki)? Słowa, których używali nasi pradziadkowie i dziadkowie znikają lub ulegają przekształceniu, czasem nabierają innego znaczenia.


W miejsce znikających fraz błyskawicznie pojawiają się nowe określenia, często zapożyczone z innego języka, jak popularne obecnie: lajk, bloger, fejk, start-up. Dzieje się tak za sprawą zmieniającej się wokół rzeczywistości, a także poddania kultury i języka silnym wpływom spoza granic naszego kraju.


Językoznawcy szacują, że zasób słów używanych przez Polaków mógł się powiększyć w ciągu ostatnich 70 lat nawet o 50 tys. jednostek leksykalnych. Część z nich znalazło już swoje miejsce w najnowszych wydaniach słowników języka polskiego PWN czy też słownikach ortograficznych (m.in. w Wielkim słowniku ortograficznym PWN z zasadami pisowni i interpunkcji). Co z całą resztą?

Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego, redakcja portalu słownikowego Wydawnictwa Naukowego PWN sjp.pwn.pl, przy współudziale słownika miejski.pl zorganizowały w ubiegłym roku plebiscyt „Młodzieżowe Słowo Roku”. Po niesamowitym sukcesie pierwszej edycji – czas na „Młodzieżowe Słowo Roku 2017”.

– Dzięki wiedzy i doświadczeniu, jakie zdobywamy od przeszło 65 lat, publikacje i projekty multimedialne Wydawnictwa Naukowego PWN wyróżnia najwyższy poziom i rzetelność. Zawdzięczamy to także współpracy z najlepszymi specjalistami w niemal wszystkich dziedzinach nauki. Tym bardziej cieszymy się z możliwości współpracy przy rozwojowych projektach, a przede wszystkim z popularyzacji języka polskiego na nośnikach multimedialnych i w Internecie. Do takich na pewno należy inicjatywa Młodzieżowe Słowo Roku, przy którym aktywie działamy drugi rok z rzędu. Ubiegłoroczna edycja pokazała, że zasięg serwisu sjp.pwn.pl jest ogromny (serwis w czasie trwania plebiscytu odwiedziło ponad 10 mln osób!), inicjatywa cieszyła się dużą popularnością, a wybrane słowa wzbudziły zainteresowanie mediów. Jesteśmy bardzo ciekawi czym internauci, osoby śledzące sjp.pwn.pl, zaskoczą nas w tym roku – podsumowuje Natalia Michałek z Wydawnictwa Naukowego PWN.


Zachęcamy do zgłaszania swoich propozycji słów – wraz z definicją oraz przykładem użycia – jakie powinny zostać zauważone przez kapitułę drugiej edycji plebiscytu „Młodzieżowe Słowo Roku”. Nasi eksperci, językoznawcy z Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego, redaktorzy portali sjp.pwn.pl oraz miejski.pl oraz specjaliści z Wydawnictwa Naukowego PWN, będą dokładnie analizować każde spośród zgłoszonych słów. Młodzieżowe Słowo Roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęstsze. Docenione zostaną takie cechy jak istotność tematu oraz kreatywność języka w opisywaniu rzeczywistości.

Na propozycje czekamy do 19 listopada 2017 r. do godz. 23:59. Można je zgłaszać za pośrednictwem formularza automatycznie pojawiającego się na podstronach serwisu sjp.pwn.pl.

Słowa wyróżnione podczas ubiegłorocznej edycji plebiscytu dostępne są w dedykowanej galerii: https://sjp.pwn.pl/ciekawostki/Galeria-Mlodziezowe-slowo-roku;200004.html

 

Głosuj na PWN

Doskonale przyjęta przez specjalistów książka Przemysława Gasztolda „Zabójcze układy. Służby PRL i międzynarodowy terroryzm” otrzymała kolejne wyróżnienie i powalczy o tytuł „Książki Historycznej Roku” w jubileuszowej – 10. edycji Konkursu.

 

Książka Przemysława GasztoldaZabójcze układy. Służby PRL i międzynarodowy terroryzm” decyzją jury pod przewodnictwem prof. dr. hab. Antoniego Dudka, otrzymała nominację w Konkursie „Książka Historyczna Roku” w kategorii „Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku”.


Konkurs „Książka Historyczna Roku” organizowany jest po raz dziesiąty. Jego organizatorami są: Telewizja Polska, Polskie Radio, Instytut Pamięci Narodowej oraz Narodowe Centrum Kultury. Konkurs ma na celu popularyzację dziejów Polski XX w. oraz promocję czytelnictwa książek historycznych.


W ramach konkursu zostanie przyznana także nagroda czytelników – zwycięzca w tej kategorii zostanie wyłoniony drogą głosowania internetowego za pośrednictwem strony: http://www.ksiazkahistorycznaroku.pl/30925402/glosowanie.

Zachęcamy do oddania głosu na książkę Wydawnictwa Naukowego PWN. Głosowanie trwa od 2 do 31 października.


Serdecznie gratulujemy Autorowi oraz Wydawcy książki – Dąbrówce Gujskiej i trzymamy kciuki za powodzenie w kolejnym etapie.


Więcej o książce TUTAJ.

 

Relacja z konferencji

W dniu 29 września 2017 roku w Warszawie odbyła się V jubileuszowa konferencja pt. "Zadania pielęgniarki i położnej w terapii cukrzycy". Podczas spotkania poruszono wiele interesujących kwestii, związanych z opieką pielęgniarek i położnych nad pacjentami z cukrzycą. W programie nie zabrakło najświeższych informacji z konferencji Fundacji Europejskich Pielęgniarek Diabetologicznych (FEND).

O tym, jak przekazać młodego pacjenta do opieki nad dorosłymi i dlaczego jest to bardzo trudne zadanie mówiła pani psycholog, mgr Joanna Pietrusińska-Nunzia. Pani mgr Alicja Szewczyk przedstawiła wzorowy model przejścia pacjenta od pediatry do internisty. Koncepcja przejścia oznacza "zaplanowane, celowe przekazanie chorego przewlekle nastolatka z systemu opieki zdrowotnej ukierunkowanej na dziecko i rodzinę do systemu dla dorosłych". Proces ten wymaga zaangażowania obu zespołów terapeutycznych.

Dr Monika Żurawska-Kliś i mgr Leokadia Jędrzejewska omówiły wyzwania dla pielęgniarki i położnej związane z prowadzeniem kobiet ciężarnych z cukrzycą. Dr Anna Stefanowicz przedstawiła najświeższe informacje z konferencji Fundacji Europejskich Pielęgniarek Diabetologicznych (FEND). Dr Natasza Tobiasz-Kałkun przygotowała profesjonalne nagranie wideo, na którym szczegółowo opowiedziała o najnowszych doniesieniach z zagranicy.

Bardzo ciekawy wykład na temat prawnych aspektów w zakresie wystawiania recept dla pielęgniarki i położnej w diabetologii przedstawił mgr Marian Witkowski. O nowych technologiach informatycznych w leczeniu cukrzycy mówił dr Andrzej Gawrecki. O technologii w codziennym życiu chorego na cukrzycę w sesji firmy Ascensia Diabetes Care opowiadał mgr Waldemar Monczakowski.

Po przerwie odbyła się sesja warsztatowa, poświęcona tematom pracy z pacjentem z zespołem stopy cukrzycowej, komunikacji z trudnym pacjentem oraz pracy z seniorem. Warsztaty prowadziły Mirosława Młynarczuk, mgr Joanna Pietrusińska-Nunziati oraz dr Janina Kokoszka-Paszkot.

Spotkanie było doskonałą okazją do zdobycia przez panie pielęgniarki i położone wiedzy z zakresu szeroko pojętej dziedziny diabetologii.

Konferencja odbyła się pod patronatem honorowym Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego wydarzenia: https://www.instytutpwn.pl/konferencja/diabetologia2017/#relacje

 

       

 

 

 

 

PZWL na CEDE 2017

W dniach 14-16 września 2017 r. odbyła się Środkowoeuropejska Wystawa Produktów Stomatologicznych CEDE 2017

Dental Labor oraz Polska Stomatologia Dziecięca miały przyjemność uczestniczyć w tak ważnym dla nas wydarzeniu.

 

 

Miało być inaczej i było. 16 września w Poznaniu zakończyła się 26. Środkowoeuropejska Wystawa Produktów Stomatologicznych CEDE 2017. W festiwalu nowoczesnych technologii dentystycznych oraz równolegle trwającym Kongresie Unii Stomatologii Polskiej wzięło udział ok. 11 tysięcy uczestników.


Cztery pawilony wypełnione produktami wystawców z kraju i zagranicy, prezentacje nowości, oswajanie uczestników ze zmianami po biznesowych przejęciach i fuzjach firm, konferencje prasowe, debaty, intensywna rywalizacja o statuetki „Gwiazdy CEDE” czy wreszcie fantastyczny koncert Anity Lipnickiej z zespołem – tak przez trzy dni wyglądała rzeczywistość CEDE 2017 w tzw. „czteropaku” Międzynarodowych Targów Poznańskich.


Równolegle, kilkadziesiąt metrów dalej – w pawilonie 15 - po raz pierwszy odbywał się 1. Kongres Unii Stomatologii Polskiej, na który składały się m.in.: tematyczne panele, dyskusje HOT-TOPIC, sesje towarzystw naukowych oraz organizacji stomatologicznych, prezentacje najlepszych prac studenckich, doktorskich i habilitacyjnych czy praktyczne warsztaty. Nieco dalej, w podpoznańskim Przeźmierowie lekarze uczyli się rozmaitych procedur na kadawerach, które sprowadzono specjalnie z USA. We wszystkich wydarzeniach wzięło udział ok. 11 tys. osób.

 


Dla nas udział w wystawie był doskonałą okazją do spotkania się z klientami, czytelnikami oraz autorami.
Zainteresowanie naszym stoiskiem i publikacjami  było bardzo duże. Czytelnicy mieli okazję zapoznać się z najnowszym wydaniami czasopisma
Dental Labor oraz Polska Stomatologia Dziecięca.
Dla odwiedzających czekały słodkie przekąski, cenne nagrody za udział w konkursie oraz niższa cena prenumeraty.

 

Dziękujemy wszystkim za odwiedzenie naszego stoiska i zapraszamy za rok!

 

 

 

 

 

 

 

Trudna droga do dorosłości

Autorka materiałów edukacyjnych Pewny start. O dojrzewaniu, wydanych przez PWN Wydawnictwo Szkolne – dr Izabela Fornalik opowiedziała na antenie lokalnej stacji telewizyjnej o roli edukacji seksualnej osób z niepełnosprawnością intelektualną i swoich publikacjach w programie „Rozmowa dnia”. Zachęcamy do obejrzenia tego materiału: http://tvntl.pl/2017/09/12/rozmowa-dnia/rozmowa-12-09-2017!

 

To już kolejny materiał filmowy, w którym mowa o naszych publikacjach z serii Pewny start dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. W tym miesiącu eksperci PWN przedstawili sposoby finansowania materiałów edukacyjnych ze środków pochodzących z dotacji oraz programu Wyprawka szkolna, a kilka miesięcy wcześniej pokazywaliśmy kulisy nagrywania filmów sytuacyjnych z Teatrem 21.

 

Pani Izabela Fornalik jest również współautorką (z PWN) cyklu, który publikuje miesięcznik Sygnał. Magazyn Wychowawcy. W ramach cyklu ukaże się 5 artykułów na tematy, związane ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi uczniów. Pierwszy artykuł dr Izabeli Fornalik „Szczególnie trudna droga do dorosłości” został opublikowany w wydaniu wrześniowym.  W październiku będzie można przeczytać kolejny test dr Fornalik „O potrzebie skutecznej profilaktyki”. Z treścią artykułów można zapoznać się również w Salonie Metodycznym na stronie PWN Wydawnictwa Szkolnego: http://www.wszpwn.com.pl/pl/salon-metodyczny/szczegolnie-trudna-droga-do-doroslosci.html

 

Zachęcamy do obejrzenia filmów i przeczytania artykułów:

1) https://www.youtube.com/watch?v=824YnO6zsDc
2) http://tvntl.pl/2017/09/12/rozmowa-dnia/rozmowa-12-09-2017
3) https://www.youtube.com/watch?v=a0__cZZHRwk&feature=youtu.be
4) http://www.wszpwn.com.pl/pl/salon-metodyczny/szczegolnie-trudna-droga-do-doroslosci.html

 

Analiza Przypadków w Pediatrii

Podczas XXXIV Zjazdu Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego odbyła się uroczysta premiera trzeciego numeru kwartalnika dla pediatrów w jego nowej odsłonie i pod lekko zmodyfikowanym tytułem - "Analiza Przypadków. Pediatria".  


W dniach 14-16 września br. w Katowicach gościliśmy ze stoiskiem naszego wydawnictwa na XXXIV Zjeździe Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.

 

Na tym wyjątkowym spotkaniu, które gromadzi co dwa lata wielu pediatrów z całej Polski i wybitnych gości zagranicznych miała miejsce premiera kolejnego numeru "Analizy Przypadków w Pediatrii" w nowej odsłonie.


Czasopismo istnieje na rynku od 2014 roku, a jego oferta obejmuje wszystkie obszary praktyki lekarza pediatry. W każdym artykule, po opisie przypadku, jest dyskusja i szczegółowe omówienie choroby.


Dzięki praktycznej formule czasopismo dość szybko zdobyło uznanie wśród lekarzy i ugruntowało swoje miejsce na rynku wydawniczym.  Mamy nadzieję, że nowy wygląd przypadnie Państwo do gustu. Najnowszy numer już jest dostępny w sprzedaży.


Więcej informacji o czasopiśmie znajdziecie Państwo na stronie http://przypadkiwpediatrii.pzwl.pl/


Życzymy miłej lektury!

Co robi język za zębami?

W sierpniu półka dziecięca Wydawnictwa Naukowego PWN powiększyła się o kolejny (wyjątkowy) tytuł. „Co robi język za zębami? Poprawna polszczyzna dla najmłodszych” autorstwa Agaty Hąci w atrakcyjny sposób wprowadza dzieci w świat poprawnej polszczyzny. Z pozoru nieciekawy. A jednak!

Kolejne rozdziały w formie scenek dialogowych objaśniają zawiłości języka polskiego:

  • Jak poprawnie wymawiać głoski i całe słowa? Artykulację ćwiczymy tu na najbardziej zwariowanych przykładach, od prostej gimnastyki buzi i języka do przezabawnych wierszyków. W tym rozdziale znajdzie się również gratka dla małych poliglotów!
  • Co znaczą słowa, jakie zachodzą pomiędzy nimi relacje i jak się wśród tego gąszczu poruszać? Już kilkulatek doskonale pojmie, czym jest zapożyczenie z obcego języka, jeśli tylko wyjaśnimy to na przykładzie. W końcu słowa są przepustką do świata!
  • Jak właściwie rozumieć związki frazeologiczne? Czytelnicy znajdą tu popularne oraz nieco już zapomniane powiedzenia związane z psami, kotami, słoniami i innymi stworzeniami, które na dobre zagościły w języku polskim.
  • Jak zachowywać się grzecznie, w tym także grzecznie mówić i okazywać szacunek naszym rozmówcom? Jak odnaleźć się w grupie i wiedzieć, komu, kiedy i co przystoi: na podwórku, w szkole i przy stole?
  • Jak zaprzyjaźnić się z gramatyką? I już nigdy nie odczuwać niepokoju, kiedy lekcy chłopcy lepkimi palcami dotykają nielekkich żelazek? Z dziećmi warto bawić się w gramatykę!


Książka doskonale nadaje się do wspólnego czytania z rodzicami. Lekturę dodatkowo umilą przepiękne ilustracje Macieja Szymanowicza.

O książce można posłuchać w radiu. Polecamy ciekawe audycje z udziałem Autorki:


http://www.polskieradio.pl/7/4755/Artykul/1843373,Co-robi-jezyk-za-zebami

http://www.polskieradio.pl/9/315/Artykul/1840709,Elektryzujace-zagadki-i-lamanie-jezyka

 

Patronami książki są: TVP ABC, Polskie Radio Dzieciom, dziecisawazne.pl oraz CzasDzieci.pl

 

 

 

 

Dwujęzyczna Szkoła PWN otwarta!

4 września 2017 roku została oficjalnie otwarta Dwujęzyczna Szkoła Podstawowa PWN na warszawskim Mokotowie. Uczniowie klasy pierwszej i zerowej po raz pierwszy przekroczyli próg szkoły. Towarzyszyła im nie tylko moc wiedzy PWN, ale przede wszystkim moc emocji. Zapraszamy do obejrzenia filmu z uroczystej inauguracji roku szkolnego 2017/2018: https://www.youtube.com/watch?v=5FNTrgp97qw


Uroczystość rozpoczęła się od powitania uczniów przez dyrektor szkoły – Magdalenę Bedyńską oraz prezesa PWN Wydawnictwa Szkolnego – Dorotę Twarowską, która podarowała dzieciom specjalnie przygotowane na ten dzień plecaczki. Dzieci poznały nauczycieli, zobaczyły odnowione i pięknie przygotowane klasy. „Pod dyrekcją” pani od angielskiego razem z rodzicami zaśpiewały pierwszą angielską piosenkę w nowej szkole.


Pierwszaki oraz przedstawiciel rodziców, PWN i dyrektor szkoły uroczyście przecięli wstęgę inauguracyjną, a następnie dzieci otworzyły drzwi szkoły symbolicznym kluczem, wykonanym przez nauczycielkę plastyki. Gościem specjalnym na inauguracji była autorka książki „Co robi język za zębami?” – Agata Hącia, która zaprezentowała wszystkim obecnym gimnastykę języka.

Publikacje "Pewny start" na wizji

Eksperci PWN Wydawnictwa Szkolnego opowiadają o tym, jak powstały materiały edukacyjne dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną Pewny start, a także doradzają jak skorzystać z możliwości sfinansowania zakupu tych materiałów w ramach dotacji celowej i programu Wyprawka szkolna.


Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego!


Materiały edukacyjne Pewny start zostały przygotowane z myślą o uczniach z  niepełnosprawnością intelektualną  w stopniu umiarkowanym lub znacznym, mogą być również wykorzystywane w pracy z uczniami z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim oraz z uczniami w normie intelektualnej. Autorami publikacji są praktycy, nauczyciele pracujący w szkołach specjalnych.

 

Seria Pewny start to kompleksowo przygotowane publikacje dla wszystkich etapów edukacyjnych, co wyróżnia je na rynku spośród materiałów dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. W ramach serii ukazują różnorodne materiały: ćwiczenia, karty pracy, czytanki, zeszyty grafomotoryczne, książki kucharskie, historyjki obrazkowe, filmy, materiały interaktywne itp.

Materiały z serii Pewny start mają za zadanie zarówno pomóc uczniom w opanowaniu materiału w ramach programu szkolnego, jak i ułatwić im nabywanie konkretnych umiejętności społecznych, które są niezbędne do samodzielnego funkcjonowania i uczestniczenia w życiu społecznym.


Seria jest konsekwentnie rozbudowywana dzięki kolejnym publikacjom. Tegoroczną nowością są pakiety Pewny start. O dojrzewaniu – dla dziewcząt i chłopców.

 

Zakup naszych publikacji można sfinansować dzięki dotacji celowej na zakup podręczników oraz programowi Wyprawka szkolna. Termin składania wniosków upływa w pierwszej połowie września! Więcej informacji na stronie: http://zamawiarkapwn.pl/

 

Nominacje do Nagrody Teofrasta

Z radością informujemy, że aż sześć tytułów Wydawnictwa Naukowego PWN bierze udział w tegorocznej edycji Nagrody Teofrasta i uzyskało nominacje Konsylium Doktorów w kategorii najlepsza psychologiczna książka naukowa:

 

  

  

 


Oznacza to, że tytuły te już teraz uznane zostały za jedne z najbardziej wartościowych publikacji psychologicznych, wydanych w 2016 roku w Polsce i mają szansę na zwycięstwo w dziewiątej odsłonie Nagrody Teofrasta. Wyniki konkursu poznamy 12 października 2017 roku.


W składzie Konsylium Doktorów, oceniających książki w pierwszym etapie znaleźli się: dr hab. Michał Harciarek, dr Aleksandra Błachnio, dr Aneta Przepiórka, dr Katarzyna Sekścińska, dr Agata Sobków, dr Małgorzata Szcześniak, dr Michał Ziarko.

Gorąco zachęcamy do oddania głosu na książki PWN w plebiscycie na najpopularniejszą książkę psychologiczną. Głosowanie odbędzie się drogą internetową w dniach 11–24 września na stronie www.nagrodateofrasta.eu.

Nagroda Teofrasta służy promowaniu psychologii oraz autorów najlepszych książek psychologicznych za ich wiedzę, trud i wysiłek badawczy, ale jest też uhonorowaniem działań samych wydawców.


Serdecznie gratulujemy Autorom oraz Wydawcom wyróżnionych tytułów.

Reaktor PWN - jesienna edycja

Zapisz się na jesienną edycję kursu programowania w Reaktor PWN – zostały ostatnie wolne miejsca!

Kto pierwszy ten lepszy! Trwają zapisy na jesienną edycję kursów programowania w naszej szkole. Jeśli chcesz być programistą i masz do tego predyspozycje, skontaktuj się z nami.

Napisz: reaktor@pwn.pl lub zadzwoń: 509 630 760.

 

Nowe edycje kursów SuperMemo

Kursy językowe oferowane przez SuperMemo przez lata podwyższały standardy nauki języków z wykorzystaniem nowoczesnych technologii w Polsce i za granicą. Działo się to głównie za sprawą platformy supermemo.net, do której mogli logować się kursanci, korzystający z tradycyjnych książek – dzięki niej nauka była znacznie efektywniejsza niż przy wykorzystaniu wyłącznie papierowych podręczników. Teraz SuperMemo podnosi poprzeczkę jeszcze wyżej, zapraszając swoich kursantów do najnowszej platformy online, która zawiera wszystko, co najlepsze w poprzednim serwisie e-learningowym, ale jednocześnie lepiej odpowiada na potrzeby użytkowników nowoczesnych urządzeń mobilnych – SuperMemo.com. I wypuszcza kolejne edycje znakomitych kursów językowych w nowych edycjach.

Zaczęło się od kursów „Extreme” do nauki słówek – jesienią zeszłego roku SuperMemo wypuściło angielski, niemiecki i hiszpański na poziomie podstawowym i średnim z dostępem do nowej platformy online.

Następnie przyszedł czas na serię „No Problem”, czyli chyba najpopularniejsze spośród wszystkich kompleksowych, multimedialnych kursów językowych w Polsce. Wiosną tego roku na polskim rynku dostępne były wszystkie komplety kursów z tej serii: do nauki angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, francuskiego, włoskiego, rosyjskiego oraz polskiego (dla obcokrajowców), a także pełne serie kursów „Extreme” (wraz z poziomami zaawansowanym i biegłym, a także z językiem francuskim).

Wczesnym latem dołączyły kolejne, bardziej niszowe języki, oferowane w serii „Szybki Start” – norweski, szwedzki, duński, niderlandzki oraz chiński.

Co więcej, w nowej technologii dostępne są też konwersacje z lektorem. A to oznacza, że kursanci uczący się z książek oraz aplikacji mobilnych mogą umawiać się na spotkania z lektorami językowymi lub native speakerami, którzy przeprowadzają lekcje poprzez komunikator Skype. To również decyduje o bardzo wysokiej skuteczności nauki, z której słyną kursy SuperMemo.

Na czym polega rewolucja SuperMemo.com? Przede wszystkim na znacznym rozszerzeniu możliwości nauki. W nowej platformie online kursy są osiągalne poprzez przeglądarkę internetową oraz w aplikacjach (na komputery, tablety oraz telefony), dlatego uczyć się można właściwie w każdej sytuacji, nawet podczas spaceru lub w kolejce do urzędu. SuperMemo znane jest z tego, że o trwałości zapamiętywania decydują powtórki, a teraz można powtarzać sobie słówka, zwroty i ćwiczenia gramatyczne na rozmaitych urządzeniach i przy najprzeróżniejszych okazjach. W końcu non scholae, sed vitae discimus – uczymy się wyłącznie dla siebie!

SuperMemo zapowiada kolejne odsłony kursów językowych w nowych edycjach – na jesień szykują się premiery interaktywnego kursu języka angielskiego Olive Green (zdobywca niezliczonych nagród otrzymywanych na całym świecie) oraz serii do nauki gramatyki. Warto wypatrywać!

 

Mężczyzna 3.0

 

Mężczyzna 3.0: syn – partner - rodzic. O współczesnych wzorcach męskości: konferencja z udziałem profesora Philipa Zimbardo

Kim jest Mężczyzna 3.0? Przed jakimi wyzwaniami stoi? Czy mamy do czynienia z kryzysem męskości? Jeśli tak, jak możemy mu przeciwdziałać? W jakim kierunku następuje przeformułowanie roli syna, partnera, ojca? W jaki sposób możemy kształtować system edukacji, mediów, polityki społecznej, by pomóc mężczyznom nadążać za współczesnymi wymaganiami życia? Na te i inne nurtujące pytania odpowiedzi poszuka grono ekspertów, zgromadzonych na konferencji: „Mężczyzna 3.0: syn – partner - rodzic. O współczesnych wzorcach męskości”, organizowanej 13 października w Warszawie przez Instytut PWN. Gościem specjalnym wydarzenia będzie światowej sławy psycholog profesor Philip Zimbardo.


Philip Zimbardo, profesor na Uniwersytecie Stanforda oraz w Palo Alto University, współautor wydanej nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN książki: „Gdzie ci mężczyźni?” otworzy konferencję wykładem zatytułowanym: ‘Man Interrupted. Why young men are struggling and What We Can Do About It?’ W ostatnim czasie profesor Zimbardo bije na alarm: męskość jest w kryzysie! Młodzi mężczyźni rezygnują z gruntownego wykształcenia, opóźniają wyprowadzkę z rodzinnego domu, nie potrafią zbudować satysfakcjonujących i dojrzałych związków z kobietami, nie radzą sobie na rynku pracy, nie dbają o zdrowie i kondycję. Ponad życiowe zobowiązania przedkładają „męskie rozrywki” i popadają w uzależnienia.


Wspólnie z profesorem Zimbrado nad wyzwaniami, które stoją przed Mężczyzną 3.0 zastanowi się zespół ekspertów – psychologów i psychoterapeutów stale współpracujących z Wydawnictwem Naukowym PWN oraz znanych ojców-blogerów. Dr hab. Iwona Grzegorzewska, dr hab. prof. UZ, kierownik Zakładu Psychologii Klinicznej i Psychopatologii Rozwoju, zajmującą się naukowo zagadnieniami związanymi z psychopatologią rozwojową i psychologią kliniczną dzieci i młodzieży przybliży uczestnikom konferencji problematykę podatności mężczyzn na uzależnienie. Psycholog dziecięcy Anita Janeczek Romanowska pochyli się nad zmianami zachodzącymi w nastawieniu współczesnych ojców. Prof. dr hab. Eugenia Mandal, kierownik Katedry Psychologii Społecznej i Środowiskowej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach wygłosi wykłady zatytułowany „Mężczyźni i Chłopcy”. Dr Alicja Długołęcka, doktor nauk humanistycznych przybliży uczestnikom konferencji temat przemian męskiej seksualności. Dr Tomasz Grzyb, psycholog społeczny, adiunkt w Katedrze Psychologii Społecznej Filii we Wrocławiu Uniwersytetu SWPS pochyli się nad tematem wymagań, porażek i sukcesów stojących przed współczesnymi ojcami.  Kamil Nowak (BlogOjciec) opowie o zaangażowanym i świadomym ojcostwie, Tomasz Kondzielnik (Nowi Wojownicy) będzie mówił o wątpliwościach i momentach zwątpienia, które spotykają ojców na drodze rodzicielstwa oraz poruszy ideę Rodzicielstwa Bliskości i empatycznej komunikacji, a Konrad Kruczkowski (HaloZiemia) przedstawi studium przypadku na podstawie niesamowitych historii ojców.


Jeszcze 50 lat temu zadanie ojca w rodzinie było dość jasno określone: miał tę rodzinę utrzymać. Zapewnić jej byt: dach nad głową, jedzenie na stole. – mówi dr Tomasz Grzyb - Truizmem będzie stwierdzenie, że od współczesnych ojców wymaga się więcej. Więcej czasu, energii, pomysłów, wsparcia. Jak pogodzić to ze współczesnym, jakże często nienormowanym rytmem pracy? Jak sam ojciec postrzega takie zwiększenie wymagań? Co może zrobić, by czas lepiej wykorzystać?


Konferencji „Mężczyzna 3.0: syn – partner - rodzic. O współczesnych wzorcach męskości” będą towarzyszyły wyjątkowe wydarzenia - premiera nowego wydania pięciotomowego podręcznika Philipa Zimbardo, Roberta Johnsona i Vivian McCann: Psychologia. Kluczowe koncepcje – nowoczesnego przewodnika, który pozwala wszystkim entuzjastom psychologii zorientować się w głównych pojęciach, teoriach i metodach badawczych stosowanych w psychologii. Uczestnicy konferencji będą także mieli możliwość osobistego spotkania Profesora Philipa Zimbardo podczas uroczystej kolacji dla zamkniętego grona gości.


Termin:
Mężczyzna 3.0: syn – partner - rodzic. O współczesnych wzorcach męskości.  
13 października 2017

 
Miejsce:
SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny
Chodakowska 19/31
03-815 Warszawa


Informacje na temat konferencji:
http://www.gdziecimezczyzni.pl/

https://www.instytutpwn.pl/konferencja/gdzie-ci-mezczyzni

 


Dane kontaktowe:
Hanna Jarosiewicz
Specjalista ds. marketingu
tel. kom. +48 693 143 900
mail: hanna.jarosiewicz@pwn.pl
Wydawnictwo Naukowe PWN SA

 

Bezpieczeństwo na uczelniach - relacja

W ubiegłym tygodniu Instytut PWN podczas konferencji „Postępowanie na wypadek ataku terrorystycznego” gościł liczną grupę przedstawicieli polskich uczelni wyższych.

 

26 czerwca br. w Centrum Giełdowym przy ul. Książęcej 4 w Warszawie odbyła III edycja konferencji z cyklu „Bezpieczeństwo na uczelniach”, podczas której eksperci z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas omówili zasady postępowania na wypadek ataków terrorystycznych na uczelniach. Uczestnicy spotkania poznali możliwości przygotowania instytucji na zagrożenia, formy i metody potencjalnych ataków, sposoby kontroli ryzyka oraz techniki pierwszej pomocy w sytuacji ataku terrorystycznego. Była to unikatowa okazja do poznania konkretnych przypadków ataków terrorystycznych, które zostały przeprowadzone na uczelniach w całej Europie oraz Stanach Zjednoczonych. 

 

Wydarzenie było kontynuacją projektu edukacyjnego dla środowiska akademickiego BEZPIECZEŃSTWO NA UCZELNIACH. W trakcie poprzednich edycji Instytut PWN miał zaszczyt gościć najważniejszych przedstawicieli szkół wyższych, którzy potwierdzili konieczność kontynuowania tematyki bezpieczeństwa na uczelniach. Program merytoryczny III edycji konferencji powstał w konsultacji z największym autorytetem w dziedzinie zarządzania bezpieczeństwem w zakresie terroryzmu międzynarodowego i jego zwalczania, Przewodniczącym Komitetu Naukowego dr. Krzysztofem Liedelem.

 

Partnerem merytorycznym wydarzenia było Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas. Pozostali partnerzy to: Forum Uczelni Technicznych, Uczelnia Łazarskiego, Parlament Studentów RP, Niezbędnik Akademicki, Forum Akademickie. Patronat medialny objęli: portal ochronaimprezmasowych.pl, Polskie Stowarzyszenie Pracowników Ochrony, Polski Związek Pracodawców Ochrona i internetowa telewizja prawnicza prawo24.tv. Partnerem organizacyjnym spotkania było Centrum Giełdowe Grupa Mars.

 

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji. Więcej informacji o wydarzeniu na stronie:

www.instytutpwn.pl/konferencja/terroryzm/

 

 

 

 

 

Reaktor PWN - po pierwszej edycji

Miło nam poinformować, że w środę, 14 czerwca br. odbyło się uroczyste zakończenie pierwszej edycji kursów Reaktor.

Równo o godzinie 15:00 usłyszeliśmy dźwięk wystrzelanego korka od szampana, wznieśliśmy kieliszki i posypały się gratulacje :). Sześciu śmiałków zmieniło swoje życie i zdobyło certyfikat Reaktor PWN, tym samym zdobywając zawód Back-end Developer.

6 tygodni – tyle trwał kurs dzienny Reaktor PWN. Podczas codziennych zajęć pod okiem mentora nasi kursanci tworzyli samodzielnie aplikacje i uczyli się różnych języków programowania. Jak sami mówią – było ciężko, ale było warto :).

Już niedługo będą Państwo mogli zobaczyć materiały wideo, nakręcone podczas zakończenia kursu Reaktor. Zapraszamy na stronę www.reaktor.pwn.pl.

 

Dziecięca Akademia Rozwoju (DAR) PWN

Od nowego roku szkolnego 2017/2018 w Dwujęzycznej Szkole Podstawowej PWN na warszawskim Mokotowie rozpoczyna działalność Dziecięca Akademia Rozwoju (DAR) PWN. Już dzisiaj można wybrać ciekawe zajęcia pozalekcyjne dla młodszych i starszych dzieci oraz dla rodziców.

 

DAR organizuje twórcze zajęcia interdyscyplinarne dla dzieci i młodzieży, m.in.: warsztaty artystyczne, językowe, przyrodnicze oraz informatyczne, prowadzone przez doświadczonych nauczycieli i pedagogów, którzy na co dzień pracują w renomowanych warszawskich szkołach. Zajęcia i zabawy z dziećmi  będą prowadzone metodą projektów.

Wśród propozycji jest wiele ciekawych aktywności, rozwijających kompetencje językowe. Dzieci, uczestnicząc w zajęciach, prowadzonych w języku angielskim, uczą się np. prowadzenia debat, rozmawiają o muzyce i ulubionych bohaterach filmowych. Są również oferty dla chętnych do nauki języka niemieckiego i hiszpańskiego.

Dziecięca Akademia Rozwoju PWN zaprasza małych samurajów, starszych i młodszych filozofów oraz tych, którym imponuje polska noblistka Maria Skłodowska-Curie. Wśród propozycji DAR znalazły się również zajęcia logopedyczne, kompensacyjne, terapii sensorycznej dla dzieci oraz porady psychologa i pedagoga dla rodziców.

Dzieci, uczestniczące w zajęciach Dziecięcej Akademii Rozwoju, będą miały pierwszeństwo w rekrutacji do klasy pierwszej i do klas starszych do Dwujęzycznej szkoły Podstawowej PWN w następnym roku szkolnym.

Udział w zajęciach daje możliwość poznania placówki i zaprzyjaźnienia się zarówno z miejscem, jak i nauczycielami, którzy w większości będą współpracować z Dwujęzyczną Szkołą Podstawową PWN.

Zachęcamy do wypełnienia formularza wstępnego zapisu oraz zapoznania się z listą proponowanych zajęć.
Szczegółowy plan zajęć zostanie opublikowany pod koniec sierpnia.

 

Językowy Dzień Dziecka - relacja

W imieniu zespołu sieci szkól językowych MAŁA LINGUA & LINGUA TEENS SPACE serdecznie dziękujemy za Państwa obecność i ogromne zaangażowanie w realizacji całorocznego projektu MAŁA LINGUA DRAMA PROJECT.


3 czerwca po raz kolejny spotkaliśmy się na deskach Teatru Syrena, by przedstawić autorski projekt dydaktyczny  MAŁA LINGUA DRAMA PROJECT  from the Blabber to the Spacer "Dziecięce smaki świata, czyli podróże Blabbersów", odsłona 4 The Blabbers go from Germany to Africa, łączący naukę języka obcego z aspektem podróży i poznawania wiedzy o świecie oraz innych kulturach.


Tego dnia na scenę weszły dzieci z filii z całej Polski, by wraz z baśniową rodziną Blabbersów zabrać nas w magiczną podróż do Afryki. Gościem specjalnym wydarzenia była Tola Omotosho z zespołem, którego bębniarskie rytmy Djembe stworzyły niepowtarzalny, afrykański klimat i poniosły wszystkich do tańca.


Dzięki obecności Fundacji Dzieci Afryki mogliśmy zobaczyć autentyczne, wykonane przez dzieci, afrykańskie przedmioty, posłuchać o życiu afrykańskich rówieśników i misjach, organizowanych przez Fundację. By ją wspomóc, dzieci przez cały dzień tworzyły swoje wyjątkowe Walizki Talentów. 3 z nich zostały nagrodzone autorskimi materiałami dydaktycznymi, wszystkie zaś wzięły udział w licytacji, z której dochód został przekazany na rzecz wspierania projektów edukacyjnych Fundacji.


W kuluarach dzieci wcieliły się w prawdziwych globtroterów, poszukujących ukrytych w teatrze ciekawostek, dotyczących Afryki. Tuż po przedstawieniu, w towarzystwie aktorki Doroty Goriainow poznawaliśmy najmniej dostępne zakątki teatru i tajniki pracy aktorów.


Dużym zainteresowaniem cieszyły się szkolenia metodyczno-biznesowe, równolegle odbywające się w Teatrze Syrena. Podczas 4 sesji uczestnicy dowiedzieli się, jak uruchomić szkołę językową oraz jak skutecznie sprzedawać jej usługi i na nich zarabiać. Zobaczyli, jak łatwo i przyjemnie jest projektować z dziećmi najlepsze przedstawienia i otrzymali niezbędne do tego materiały. 

To był pracowity rok, uwieńczony wspaniałym przedstawieniem MAŁA LINGUA DRAMA PROJECT from the Blabber to the Spacer "Dziecięce smaki świata, czyli podróże Blabbersów", odsłona 4 The Blabbers go from Germany to Africa.
Dziękujemy za współpracę, ogromne zaangażowanie i pasję!!!

 

Historia zebrana - głosuj na PWN!

Wystartowała kolejna edycja Konkursu „Historia Zebrana”. Gorąco zachęcamy do głosowania na tytuły Wydawnictwa Naukowego PWN:

 

Kategoria: W rolach głównych
• „Randka z wrogiem”, Ludwika Zachariasiewicz
• „Ostatni pilot myśliwca”, Jerzy Główczewski
• „Obrońca skarbów. Karol Estreicher - w poszukiwaniu zagrabionych dzieł sztuki”, Marta Grzywacz

  

 

Kategoria: Okiem badacza
• „Grażdanin N.N. Życie codzienne w ZSRR”, Marta i Andrzej Goworscy
• „Zabójcze układy. Służby PRL i międzynarodowy terroryzm”, Przemysław Gasztold
• „Święte wojny Piastów”, Darius von Guttner-Sporzyński

 

  

 

Głosowanie trwa do 19 czerwca. Zwycięzców konkursu poznamy 3 lipca.

 

„Historia zebrana. Konkurs i plebiscyt na najlepszą książkę historyczną” to inicjatywa działająca od 2009 roku. Od 2011 roku przedsięwzięcie realizowane jest wspólnie przez redakcje: portalu historycznego Histmag.org oraz serwisu Granice.pl.

 

Językowy Dzień Dziecka - 3 czerwca

Ogólnopolska sieć szkół języków obcych MAŁA LINGUA & LINGUA TEENS SPACE zaprasza serdecznie wszystkie Dzieci - w sobotę, 3 czerwca 2017 na Językowy Dzień Dziecka.

 

ZAPROSZENIE


Wydarzenie odbędzie się w Teatrze Syrena. Zapewnimy Dzieciom moc atrakcji, a ponadto zaprosimy na przedstawienie MAŁA LINGUA DRAMA PROJECT from the Blabber to the Spacer "Dziecięce smaki świata, czyli podróże Blabbersów", odsłona 4: The Blabbers go from Germany to Africa oraz na zwiedzanie Teatru Syrena.

 

WSTĘP WOLNY! Prosimy o zgłaszanie obecności do 1 czerwca poprzez formularz kontaktowy (liczba miejsc ograniczona).


Zapraszamy również wszystkich lektorów języków obcych, szkoły językowe i wszystkich poszukujących pomysłu na biznes edukacyjny, na równolegle odbywające się szkolenia metodyczne i biznesowe "Reżyseria Biznesu MAŁA LINGUA – zostań reżyserem swojej lekcji i zarabiaj!"

 

 

 

Konkurs DaF-Kenner rozstrzygnięty

Na stronie internetowej konkursu została opublikowana lista laureatów XIII edycji konkursu DaF-Kenner, a także nagrodzone prace konkursowe oraz osobiste podziękowania dla uczestników od Kurta Schellera. Zapraszamy do oglądania!


Zainteresowanie konkursem z roku na rok wzrasta - w tym roku do udziału w konkursie zgłosiło się blisko 1600 grup, otrzymaliśmy ok. 900 prac konkursowych. Jury, w którego skład weszli przedstawiciele Instytutu Goethego, Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego oraz PWN Wydawnictwa Szkolnego, miało trudne zadanie, jeśli chodzi o wybór zwycięzców.


Najlepsze prace obejrzał i ocenił również patron honorowy konkursu - Kurt Scheller, który świetnie się bawił przy oglądaniu filmów, przygotowanych przez uczniów. W jednym z nich uczeń bardzo przekonująco odgrywa rolę samego Kurta Schellera (II miejsce w kategorii klas 1-3). Nasz patron nagrał specjalne podziękowania dla uczestników konkursu, można je zobaczyć na stronie http://dafkenner.wszpwn.com.pl/.


Nagrodę specjalną otrzymali uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych nr 105 w Poznaniu. Jest to ośrodek edukacji i rewalidacji dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym i głębokim wraz ze współwystępującymi zaburzeniami sprzężonymi.


Uczestnicy konkursu: uczniowie i nauczyciele otrzymają nagrody, których zakup zostanie częściowo sfinansowany ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Będą to: tablety, słuchawki, przenośne głośniki, aparaty fotograficzne.
Zachęcamy do obejrzenia nagrodzonych filmów. Poziom jest naprawdę wysoki, pomysłowość uczniów w wielu przypadkach zaskakująca: http://dafkenner.wszpwn.com.pl/

 

Nagroda - Historia Zebrana 2016

Miło nam poinformować, że wydana nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN książka Krystyny Kaplan „Londyn w czasach Sherlocka Holmesa” została nagrodzona w konkursie Historia Zebrana 2016. Publikacja otrzymała Nagrodę Jury w kategorii "Historia Niebanalna”.

 


Historia zebrana. Konkurs i plebiscyt na najlepszą książkę historyczną” to inicjatywa działająca od 2009 roku. Od 2011 roku przedsięwzięcie realizowane jest wspólnie przez redakcje: portalu historycznego Histmag.org oraz serwisu Granice.pl.


Serdecznie gratulujemy Autorce oraz Wydawcy wyróżnionego tytułu!


Więcej o książce: https://ksiegarnia.pwn.pl/Londyn-w-czasach-Sherlocka-Holmesa,462225587,p.html

 

 

Economicus 2017 - PWN nagrodzony

W tym roku Dziennik Gazeta Prawna po raz siódmy przyznał Economicusy – nagrody dla najlepszych książek ekonomiczno-biznesowych na naszym rynku wydawniczym. W największym tego typu konkursie w Polsce Wydawnictwo Naukowe PWN otrzymało aż trzy nagrody, zajmując miejsca: pierwsze i dwukrotnie trzecie!


19 maja br. podczas Warszawskich Targów Książki na Stadionie PGE Narodowym, odbył się finał plebiscytu Economicus 2017. W trakcie uroczystej gali książki - wydane w Redakcji Ekonomii Wydawnictwa Naukowego PWN - zostały nagrodzone w każdej z trzech konkursowych kategorii. Zwycięzców wybrała Kapituła, złożona z polskich autorytetów akademickiej i praktycznej ekonomii, m.in. prof. Elżbieta Mączyńska, Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, prof. dr hab. Adam Glapiński, prezes NBP, prof. Michał Kleiber, przewodniczący Komitetu Prognoz PAN.


Poradnik roku” to nagroda dla najlepszej książki polskiego autora, która pełni funkcję poradnika ekonomiczno-biznesowego. Bardzo nam miło, że „
Rynek sztuki w Polsce. Przewodnik dla kolekcjonerów i inwestorów” autorstwa Moniki Bryl zdobył pierwsze miejsce w tej kategorii!

Książka roku” to nagroda dla najlepszej publikacji, promującej wiedzę ekonomiczną, napisanej przez polskiego autora. Na trzecim miejscu w tej kategorii wyróżnione zostały „Paradoksy ekonomii. Rozmowy z polskimi ekonomistami” pod redakcją naukową Tadeusza Smugi i Grzegorza Konata.


Najlepsza książka zagraniczna” – nagroda ta honoruje najlepsze tłumaczenie zagranicznej książki ekonomiczno-biznesowej, wydane na polskim rynku. Na trzecim miejscu w tej kategorii uplasowała się „Wielka ucieczka. Zdrowie, bogactwo i źródła nierówności”, autorstwa brytyjsko-amerykańskiego ekonomisty, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii w 2015 r. – prof. Angusa Deatona. 


W imieniu Kapituły, werdykt przedstawił red. Rafał Woś, publicysta, ekspert w zakresie książek ekonomicznych, współpracownik Dziennika Gazety Prawnej i pracownik tygodnika Polityka.

 

Nagroda ACADEMIA 2017 dla PZWL

W miniony piątek, w ramach Warszawskich Targów Książki, odbyło się uroczyste wręczenie nagród akademickich ACADEMIA 2017. Nagroda główna w kategorii najlepsza książka akademicka i naukowa została przyznana Wydawnictwu Lekarskiemu PZWL  za publikację „Medycyna Rodzinna” autorstwa J. Bożydara Latkowskiego, Witolda Lukasa i Macieja Godeckiego-Ćwirko. 

Serdecznie gratulujemy całej Redakcji za stworzenie docenionej publikacji i trzymamy kciuki za kolejne nagrody.


Do konkursu zgłoszonych zostało ponad 200 publikacji. „W tym roku na Konkurs wpłynęło bardzo wiele dzieł, zasługujących na nagrodę. Jury stanęło przed trudnym zadaniem i dokonało wyboru, w naszej ocenie, najlepszego z możliwych. Wybór ten padł na Wydawnictwa, które do perfekcji opanowały sztukę edytorską, zharmonizowaną w sposób niemalże dokonały z tematyką książek. Jury, w miarę swoich kompetencji, brało także pod uwagę merytoryczny poziom treści książek, doceniając tą drogą również autorów, jako współtwórców sukcesu” – tak podsumował tegoroczną edycję prof. Roman Barlik, przewodniczący jury ACADEMIA 2017.

 

W kategorii głównej przyznano również dodatkowe wyróżnienia dla Oficyny Wydawniczej Politechniki Warszawskiej za publikację: „Teoria i praktyka planowania przestrzennego. Urbanistyka Europy” autor: Jan Maciej Chmielewski, oraz dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego i Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina za publikację: „Chopin 2. Uchwycić nieuchwytne”, autor: Mieczysław Tomaszewski.

 

 

Zaproszenie na konferencję

 

Instytut PWN wraz z ekspertami Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas zapraszają przedstawicieli polskich uczelni wyższych na konferencję POSTĘPOWANIE NA WYPADEK ATAKÓW TERRORYSTYCZNYCH. Wydarzenie będzie kontynuacją projektu edukacyjnego dla środowiska akademickiego BEZPIECZEŃSTWO NA UCZELNIACH i odbędzie się już 26 czerwca 2017 r. w Warszawie.


Program merytoryczny konferencji powstał w konsultacji z największym autorytetem w dziedzinie zarządzania bezpieczeństwem w zakresie terroryzmu międzynarodowego i jego zwalczania, przewodniczącym komitetu naukowego dr. Krzysztofem Liedelem. W trakcie konferencji swoją wiedzą podzielą się praktycy z zakresu służb specjalnych, ratownictwa medycznego, prawoznawstwa oraz psychologii. Będzie to także unikatowa okazja do poznania konkretnych przypadków ataków terrorystycznych, które zostały przeprowadzone na uczelniach w całej Europie oraz Stanach Zjednoczonych.


Partnerem merytorycznym wydarzenia jest: Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas, partnerami i patronami Forum Uczelni Technicznych, Parlament Studentów RP, Niezbędnik Kadry Akademickiej, Forum Akademickie. Partnerem organizacyjnym Centrum Giełdowe Grupa Mars.

 

Video- zapowiedź https://www.youtube.com/watch?v=W8LewVqWkME

 

"Baby Junior" wyróżniony

W tym roku odbył się piętnasty już z rzędu, jubileuszowy Konkurs Izby Wydawców Prasy na Prasową Okładkę Roku GrandFront 2016. W tegorocznej edycji rywalizowało prawie 400 okładek, w 9 kategoriach.
Nasz „Baby Junior” otrzymał dwa wyróżnienia w kategorii „Rodzina i Dom”, za okładkę dla numeru 2/2016 oraz 3/2016. Zwycięstwo w tej kategorii odniosła natomiast okładka magazynu „Zwierciadło” – wydanie specjalne, nr 4/2016.

 

     

 

 

Podczas jubileuszowej Gali, która odbyła się 15 maja na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie nie zabrakło emocji. Nagroda główna trafiła do redakcji magazynu Harper’s Bazaar, za okładkę wydania nr 10 z 2016 roku. Wręczono także nagrodę XV-lecia Konkursu GrandFront, wybraną w głosowaniu redakcyjnym – statuetka za najlepszą okładkę ostatnich piętnastu lat trafiła do Polityki nr 26 z 2008 roku.

Nagroda GrandFront to najbardziej prestiżowe polskie wyróżnienie dla twórców grafiki prasowej. Organizowany już po raz piętnasty Konkurs jest miejscem prezentacji twórczych pomysłów, inspirujących technik i profesjonalnie opracowanych okładek gazet i czasopism. Od lat w konkursowe szranki stają twórcy i redakcje pism ogólnokrajowych i lokalnych, liderzy w swoich segmentach oraz tytuły, które dopiero wchodzą na rynek. Przez 15 lat statuetki GrandFront trafiły w ręce najwybitniejszych polskich grafików, zajmujących się projektowaniem prasowym.
Pełna lista laureatów konkursu dostępna jest na stronie
http://bit.ly/2rqbn7e

 

Gratulujemy naszym wydawcom!

 

Grupa PWN na WTK

Blisko 800 wystawców z 32 krajów, 1000 twórców, 1500 wydarzeń – tak w skrócie zapowiada się 8. edycja nadchodzącego wydarzenia.

 

Państwa uwadze szczególnie polecamy wybrane spotkania Grupy PWN (zapraszamy na stoisko nr 26/D5), w trakcie których będziemy gościć autorów naszych nowości i bestsellerów. Pojawi się także atrakcja dla najmłodszych.

 

 

Strefa spotkań Wydawnictwa Naukowego PWN

 

Sobota, 20 maja

godz. 11.00-13.00 Kamil Niedziałek – animator
Ciało, ciało – warsztaty rodzinne wokół książki Susie Hodge „
Dlaczego sztuka pełna jest golasów”? Warsztat rodzinny dla dzieci (w wieku 5-10 lat) i ich rodziców

godz. 13.00-14.00 Marta Grzywacz – autorka książki „Obrońca skarbów. Karol Estreicher - w poszukiwaniu zagrabionych dzieł sztuki"

godz. 14.00-15.00 Arleta Bojke – autorka książki „Władimir Putin. Wywiad, którego nie było".

godz. 15.00-16.00 Andrzej Goworski, Marta Panas-Goworska – autorzy książek „Grażdanin N.N. Życie codzienne w ZSRR" oraz "Naukowcy spod czerwonej gwiazdy"


Niedziela, 21 maja

godz. 11.00-12.00 Bożena Fabiani – autorka bestsellerowej serii "Gawędy o sztuce", w tym jej najnowszej części pt. „Antyk w malarstwie

godz. 12.00-13.00 Jerzy Główczewski – autor książki „Ostatni pilot myśliwca"

godz. 13.00-14.00 Eryk Ostrowski – autor książki „Tajemnice wichrowych wzgórz. Prawdziwa historia Branwella i Charlotte Brontë"


Strefa spotkań Ravelo

 

Sobota, 20 maja

godz. 13.30 – 14.20 Olga Kozierowska - autorka książki „Mój przyjaciel kryzys”

godz. 13.30 – 14.20 Agnieszka Rylik - autorka książki „Nokaut. Historia bokserki”

godz. 15.05 – 16.00 Karolina Wilczyńska - autorka książki „Rok na kwiatowej. Tom. 1. Wędrowne ptaki”

 

Niedziela, 21 maja

godz. 13.30 – 14.20 Agata Przybyłek - autorka książki „Jeszcze raz”

godz. 13.30 – 14.20 Natalia Sońska - autorka książki „Kropla zazdrości, morze miłości”

 

 

W trakcie Targów realizowany jest program wydarzeń branżowych, a także warsztaty literackie oraz spotkania autorskie z ulubionymi twórcami. Jest to także znakomite miejsce do ogłoszenia wyników prestiżowych konkursów, m.in.: Nagrody w Konkursie na najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA, Nagrody Dziennika Gazety Prawnej ECONOMICUS, Nagrody im. Jerzego i Hanny Kuryłowiczów dla tłumacza literatury naukowej. Niemcy będą Gościem Honorowym 8. Warszawskich Targów Książki. Motto programu przygotowanego przez Frankfurckie Targi Książki oraz Goethe-Institut we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec brzmi „Worte bewegen. Siła słów“.  Stoisko Niemiec stanie się miejscem prezentacji różnorodności niemieckiej kultury i książki. Jego szczególnym gościem będzie laureatka literackiej Nagrody Nobla, Herta Müller. Program oraz więcej informacji dostępne na stronie: www.targi-ksiazki.waw.pl.

 

Serdecznie zapraszamy!

 

Wyróżnienie dla PWN!

Miło nam poinformować, że Wydawnictwo Naukowe PWN otrzymało wyróżnienie w Konkursie Książka dla Trenera. Książka „Pomyśl, zanim pomyślisz” Roberta DiYanni została nagrodzona w kategorii „Autor zagraniczny”.

 

 


Konkurs „Książka dla Trenera” organizowany jest przez Polskie Towarzystwo Trenerów Biznesu. Celem Konkursu jest wyróżnienie najbardziej wartościowych publikacji, skierowanych do trenerów, coachów, mentorów, doradców i konsultantów oraz pracowników działów HR.


Serdecznie gratulujemy Autorowi oraz Wydawcy wyróżnionego tytułu.

 

O książce:

Krytyczne i kreatywne podejście do życia - trudno wyobrazić sobie większe przeciwieństwa…
Według powszechnie znanych definicji tych postaw, z jednej strony mamy do czynienia z intelektualną i rzeczową selekcją faktów, z drugiej z otwieraniem się na nowe, nietypowe pomysły. Ale czy na pewno? Zdaniem Roberta DiYanniego, krytyczne i kreatywne myślenie to w rzeczywistości dwie strony tego samego medalu, które umiejętnie wykorzystane mogą znacząco ułatwić nam życie.

Autor rozprawia się ze stereotypami na temat myślenia i uczy zupełnie nowych metod twórczego rozwiązywania problemów i analizowania otaczającego nas świata. Pokazuje na przykład, jak krytyczna ocena argumentów i uważna lektura prasy czy tekstów reklamowych mogą uratować nas przed polityczną, medialną czy marketingową manipulacją. Towarzyszy mu Leonardo da Vinci – jeden z najwybitniejszych umysłów w historii ludzkości, który w niespotykany sposób łączył krytyczne i twórcze podejście do rzeczywistości.

Twoja inteligencja jest sumą nawyków twojego umysłu – tego, jak te nawyki wykorzystujesz, żeby myśleć i rozwiązywać problemy. Celem tej książki jest wzmocnienie twoich istniejących dobrych nawyków umysłu i pomoc w zmodyfikowaniu lub wyeliminowaniu tych złych.

 

PWN i Cambridge University Press

Grupa PWN rozwija współpracę z Cambridge University Press ELT. 8 kwietnia 2017 r. w Warszawie odbyła się konferencja metodyczna dla nauczycieli języka angielskiego, na której po raz pierwszy zaprezentowaliśmy nową, wspólną ofertę CUP i PWN na rok szkolny 2017/2018 – podręczniki do języka angielskiego dla klas 1, 4 i 7 szkoły podstawowej.

 

Gościem specjalnym konferencji był Herbert Puchta – ceniony autor podręczników wydawanych przez CUP, a także współautor obu tytułów, które znalazły się w ofercie PWN Wydawnictwa Szkolnego na rok szkolny 2017/2018. Herbert Puchta poprowadził dwa wykłady, poświęcone tematyce nauczania języka angielskiego dzieci i młodzieży i prezentujące podręczniki Quick Minds i Citizen Z. Prelekcje naszego gościa wzbudziły duże zainteresowanie wśród uczestników, którzy wspólnie z prowadzącym zastanawiali się nad wyzwaniami, jakie stawia przed nimi nauczanie współczesnych nastolatków i dzieci.

 

W trakcie konferencji dr Sebastian Mrożek, ekspert i edukator PWN, zapoznał nauczycieli ze zmianami w systemie edukacji oraz nową podstawą programową nauczania języków obcych, która będzie obowiązywała od września 2017 roku.

 

W ramach współpracy między wydawnictwami PWN i CUP podręczniki Cambridge University Press ELT: Quick Minds dla klas 1 i 4 oraz Citizen Z dla klasy 7 szkoły podstawowej zostały zgłoszone do MEN na listę podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego i już wkrótce będą dostępne w ofercie dotacyjnej na rok szkolny 2017/2018.

 

Zapraszamy do zapoznania się z katalogiem wszystkich publikacji językowych PWN Wydawnictwa Szkolnego, dostępnym online http://www.wszpwn.com.pl/wydarzenie/katalog-jezyki-obce-na-rok-szkolny-2017-2018,322.html

 

 

 

 

 

 

 

 

Mądra Książka Roku 2016

Kolejny sukces na koncie Wydawnictwa Naukowego PWN! Książka Marty i Andrzeja Goworskich: Naukowcy spod czerwonej gwiazdy otrzymała Nagrodę Internautów w konkursie Mądra Książka Roku 2016.

Rozdanie nagród miało miejsce 20 kwietnia br. w Collegium Novum UJ w Krakowie.

 

Konkurs Mądra Książka Roku jest organizowany przez Uniwersytet Jagielloński oraz Fundację Popularyzacji Nauki im. Euklidesa.

Serdecznie gratulujemy Autorom oraz Wydawcy książki - Dąbrówce Mirońskiej.

 

Zachęcamy do obejrzenia materiału filmowego o tym wydarzeniu: https://krakow.tvp.pl/30027923/rozstrzygnieto-konkurs-madra-ksiazka-roku

 

 

 

Naukowcy spod czerwonej gwiazdy to książka o ikonach socjalistycznej nauki, o jej fenomenie, o wciąż niedocenianej roli radzieckich badaczy pomimo spektakularnych i bezprecedensowych osiągnięć, potwierdzanych Nagrodami Nobla. O ludzkich wyborach, dążeniu do sukcesu, wierze w wartości wyższe i tryumf wiedzy, ale też o brudnym zaangażowaniu w politykę. Przedstawia kilkanaście sylwetek naukowców skazanych na zimnowojenną rzeczywistość ZSRR: ich życie, dokonania, porażki, sposoby radzenia sobie z opresyjnym systemem.

 

Książka dla trenera - nominacje

Z radością informujemy, że wśród książek nominowanych w konkursie Książka dla Trenera znalazły się trzy tytuły Wydawnictwa Naukowego PWN:

 

• Pomyśl, zanim pomyślisz – Robert DiYanni
• Siła duetów – Joshua Wolf Shenk
• Siła lidera. Jak efektywnie zarządzać. Doświadczenia z polskiego rynku – Agnieszka Kozak, Agnieszka Sowińska-Wróbel

 

   

 

Konkurs Książka dla Trenera organizowany jest przez Polskie Towarzystwo Trenerów Biznesu. Celem Konkursu jest wyróżnienie najbardziej wartościowych publikacji, skierowanych do trenerów, coachów, mentorów, doradców i konsultantów oraz pracowników działów HR.


Zwycięzców poznamy już 11 maja.


Serdecznie gratulujemy Autorom oraz Wydawcom wyróżnionych tytułów.

 

 

 

Zostań Front / Back-end Developerem

24 marca i 1 kwietnia odbyły się kolejne warsztaty kodowania w Reaktor PWN. Nawet wiosna, która przyszła nieoczekiwanie, nie podkupiła nam kandydatów, zdecydowanych uczyć się programowania :-). Na warsztacie nasi potencjalni kursanci kodowali właściwie od rana do wieczora.

Tym razem pasjonaci programowania uczyli się, jak wygląda praca Front-end oraz Back-end Developera.

Dużo się działo! Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z obu spotkań. Kolejne warsztaty wkrótce - zapraszamy!

 

  

 

 

 

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Chcemy być z Tobą w kontakcie. Poznaj z nami moc wiedzy.

Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN SA z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. Gottlieba Daimlera 2 („Spółka”). Dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji udostępnianych przez Spółkę produktów lub usług oraz marketingu towarów i usług własnych Spółki (w formie tradycyjnej), a w przypadku wyrażenia odrębnych zgód – w celach objętych oświadczeniem. Spółka informuje, że każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.