Przedszkole PWN otwarte!

1 września 2016 roku została otwarta pierwsza placówka edukacyjna PWN na warszawskim Mokotowie – Dwujęzyczne Przedszkole PWN przy ul. Rostafińskich 1. Wkrótce placówka powiększy się także o Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną PWN. Rozpoczynają się również zapisy do wszystkich klas Dwujęzycznej Szkoły Podstawowej PWN na rok szkolny 2017/2018.

 

Nasze przedszkolaki doskonale czują się w nowym przedszkolu, w stylowym budynku, w otoczeniu zieleni. Dzieci miały już okazję pobawić się z Trampolinkiem – bohaterem publikacji PWN dla wszystkich grup przedszkolnych z serii Trampolina. W przedszkolu będzie realizowany program nauczania, oparty na publikacjach z serii Trampolina, pozwalający kształcić się zgodnie z wizją PWN, która zakłada, że każdy ma prawo uczyć się w najlepszy dla siebie sposób.

 

Od 5 września na autobusach miejskich w Warszawie można zobaczyć reklamę Dwujęzycznego Przedszkola, Szkoły Podstawowej i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej PWN.

 

 

O placówkach PWN można dowiedzieć się również z prasy lokalnej (m.in. Tygodnik Południe, Przedszkolak Niepubliczny – dodatek do Kuriera Południowego, Powrót do szkoły – bezpłatny dodatek do Gazety Wyborczej) i ogólnopolskiej. Wywiad z dyrektor Dwujęzycznego Przedszkola PWN - Katarzyną Szczepkowską-Szcześniak - na temat adaptacji dziecka w przedszkolu będzie można przeczytać w jesiennym numerze Twojego Juniora.

 

 

 

Wszystkich rodziców zapraszamy do odwiedzenia placówki PWN przy ul. Rostafińskich 1 i zapisania swojego dziecka do Dwujęzycznego Przedszkola lub Dwujęzycznej Szkoły Podstawowej PWN.

 

Zachęcamy do odwiedzenia stron internetowych: http://przedszkole.pwn.pl/ i http://szkolapodstawowa.pwn.pl/.

 

 

Wcześniejsze aktualności

Olive Green w Chinach

Delegacja SuperMemo World była gościem Międzynarodowych Targów Książki w Pekinie. Wzięliśmy także udział w Międzynarodowym Forum Wydawniczym oraz w Międzynarodowym Forum Publikacji Cyfrowych.

 

Nasz czas wypełniły bardzo ciekawe spotkania, zarówno na terenie wystawienniczym, jak i poza nim. Nasz chiński partner, firma SpeakMandarin.com oraz jej dyrektor operacyjny, Ryann Nie, przedstawili nas wydawnictwu Pekińskiego Instytutu Technologii (Beijing Institute of Technology Press) oraz chińskiemu oddziałowi wydawnictwa Pearson. Spotkania te stanowiły wstęp do poszukiwania możliwości współpracy pomiędzy naszymi firmami na rynku chińskim. Spotkaliśmy się także z organizatorami Forum Sektora Kreatywnego (Creative Industries Forum) w ramach przygotowań do debaty zaplanowanej na następny dzień. W mniej formalnej atmosferze rozmawialiśmy o różnych aspektach edukacji oraz o naszej codziennej działalności wydawniczej.

 

Kolejny dzień rozpoczęliśmy od ważnego dla nas spotkania z przedstawicielami magazynu China Publishing and Media Journal, w tym z Ren Jiangzhe. Magazyn ten był sponsorem nagrody, którą otrzymaliśmy dla Olive Green w 2016 roku od Londyńskich Targów Książki. Następnie przenieśliśmy się do centrum Pekinu, gdzie w ramach Forum Sektora Kreatywnego odbyła się dyskusja panelowa, zorganizowana przez grupę wydawniczą China Publishing Group oraz Londyńskie Targi Książki. Prezes zarządu SuperMemo, Krzysztof Biedalak, wziął udział w panelu dotyczącym przyszłości edukacji i wpływu technologii na kształtowanie oferty wydawniczej.

 

Ostatniego dnia targów, poza rozmowami na naszym stoisku współdzielonym z Instytutem Książki, ponownie wystąpiliśmy na scenie przed publicznością targową, tym razem podczas Międzynarodowego Forum Publikacji Cyfrowych (International Digital Publishing Forum), z prezentacją na temat naszego najnowszego kursu do nauki języka angielskiego – Olive Green. Nasza druga prezentacja również zebrała pełną salę słuchaczy i została pozytywnie przyjęta.

 

Pekińskie Targi Książki pokazały nam, że produkty SuperMemo cieszą się zainteresowaniem naszych potencjalnych chińskich partnerów, którzy widzą w nich dużą wartość zarówno ze względu na treści, jak i na stosowane przez nas nowoczesne rozwiązania technologiczne. Mamy nadzieję, że kontakty z Pekinu wkrótce przerodzą się w owocną współpracę na rynku chińskim.

 

 

Alicja Jankowiak

Kierownik redakcji

 

 

Mecenat PWN

Fundacja Wolności i Przedsiębiorczości nagra pełnometrażowy film dokumentalny o Krakowskiej Szkole Ekonomicznej. Wydawnictwo Naukowe PWN objęło mecenat nad powstającą produkcją.

 

– Dzięki wiedzy i doświadczeniu, które zdobywamy od przeszło 65 lat, publikacje Wydawnictwa Naukowego PWN wyróżnia najwyższy poziom i rzetelność. Zawdzięczamy to także współpracy z najlepszymi specjalistami w niemal wszystkich dziedzinach nauki, w tym ekonomii. Tym bardziej cieszymy się z możliwości współpracy przy projektach zwracających uwagę na istotne – choć niekiedy zapomniane – dokonania wybitnych uczonych. Do takich na pewno należy film „Zapomniani. Historia krakowskiej szkoły ekonomicznej”, który objęliśmy mecenatem – mówi Dorota Siudowska-Mieszkowska, Wydawca Redakcji Nauk Ekonomicznych, Wydawnictwo Naukowe PWN.

 

Ekipa filmowa odwiedzi Wiedeń, gdzie prześledzi inspiracje polskich naukowców, oraz oczywiście Kraków, w którym powstanie większość zdjęć. Narracja obejmie czasy przed pierwszą wojną światową i po drugiej wojnie światowej, jednak przede wszystkim będzie ona dotyczyć czasów międzywojennych, kiedy to krakowianie toczyli nierówną walkę z absurdami w gospodarce. Obraz ma pokazać, że szkoła krakowska mogła być i była sensowną alternatywą dla ekonomicznych pomysłów sanacji, które nawet przy bardzo dużej dozie dobrej woli można uznać za co najmniej kontrowersyjne. W filmie znajdziemy nie tylko opowieść o szkole krakowskiej, ale też fragment historii gospodarczej II Rzeczpospolitej, w której to krakowianom przyszło działać i żyć – a pewnie też niejednokrotnie rwać włosy z głowy.

 

Naszym celem jest przypomnienie o polskich tradycjach ekonomicznych. Na tym polu nie mamy się czego wstydzić, ekonomiści skupieni w przedwojennej szkole krakowskiej nie odbiegali poziomem od najlepszych ówczesnych teoretyków. Dziś nikt o nich nie pamięta, co należy zrzucić na karb bardzo skutecznej akcji zacierania pamięci o nich, przeprowadzonej w PRL-u. A naprawdę jest co pamiętać, bo profesorowie Heydel, Zweig czy Krzyżanowski zasługują na swoje miejsce w świadomości zbiorowej – mówi dr Marcin Chmielowski, wiceprezes Fundacji i autor scenariusza.

 

Film pokaże też przyjacielskie stosunki krakowian z austriackimi ekonomistami, w tym światowej sławy Ludwigiem von Misesem i Josephem Schumpeterem. Wśród gości zaproszonych do udziału w filmie znajdą się czołowe nazwiska polskich i austriackich historyków i ekonomistów, którzy opowiedzą o tym, czym była szkoła krakowska w ekonomii i czego może nas ona dziś nauczyć.

 

Najwyższa pora, aby o gospodarce i ekonomii zaczęto mówić nie tylko w niszowych publikacjach i salach akademickich, ale także w mass mediach, które docierają do przeciętnego Polaka. Nasz film jest właśnie krokiem w tym kierunku. Chcemy wyświetlać go w kinach, wyemitować w telewizji i udostępnić w Internecie, dzięki czemu dotrze on do zwykłych ludzi, którzy nie interesują się na co dzień ekonomią czy gospodarką – pisze o swoim projekcie Fundacja Wolności i Przedsiębiorczości.

 

Film powstawał w wakacje, premiera planowana jest na jesień 2016 r.

 

O projekcie można przeczytać na stronie: http://fundacjawip.org/projekty/ekonomisci-wykleci/.

 

Zdjęcie nagłówkowe i materiały: Fundacja Wolności i Przedsiębiorczości

XVII ogólnopolski zjazd PSNJN

W dniach 19–21 sierpnia odbył się we Wrocławiu ogólnopolski zjazd PSNJN – stowarzyszenia, zrzeszającego polskich nauczycieli języka niemieckiego. PWN Wydawnictwo Szkolne jako członek wspierający stowarzyszenie także uczestniczyło w tym wydarzeniu. Autorki serii podręczników PWN dla szkół ponadgimnazjalnych Neue Expedition Deutsch, Irena Nowicka i Dorota Wieruszewska poprowadziły dla uczestników zjazdu warsztaty metodyczne na temat roli minidialogów i krótkich form wypowiedzi w przygotowaniu uczniów do swobodnego mówienia.

 

Motywem przewodnim zjazdu było miasto kultury (Coolturstadt), ponieważ w 2016 roku Wrocław jest Europejską Stolicą Kultury. Zgodnie z zapowiedziami organizatorów – lokalnego wrocławskiego oddziału stowarzyszenia, trzydniowa konferencja była wypełniona atrakcjami: spektaklami teatralnymi, spotkaniami autorskim, warsztatami metodycznymi i teatralnymi oraz zwiedzaniem miasta. Generalny Konsulat Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu zaprosił uczestników na wieczorne przyjęcie z udziałem Pani Konsul Elisabeth Wolbers.

 

Gośćmi specjalnymi zjazdu PSNJN byli prof. Jan Miodek - znany wrocławski językoznawca, prowadzący przez wiele lat popularne programy telewizyjne o polszczyźnie - który wygłosił wykład inaugurujący o przenikaniu się języków polskiego i niemieckiego, oraz Bogdan Zdrojewski - długoletni prezydent Wrocławia i były Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - który na zakończenie zjazdu opowiedział uczestnikom o odbudowywaniu Wrocławia po wielkiej powodzi w roku 1997 i drodze do otrzymania zaszczytnego tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.