Zasoby

Ibuk Libra Light - prezentacja

(PREZENTACJA) Ebooki dla niewidomych – to nowatorski projekt, udostępniający treści osobom niewidomym i niedowidzącym.


Wydawnictwo Naukowe PWN na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizuje projekt budowy i wdrożenia platformy Ibuk Libra Light, która ma umożliwić osobom niewidomym i niedowidzącym dostęp do publikacji elektronicznych (ePUB i MP3). Ten pionierski, także w skali europejskiej projekt, aktywnie wspierają: Polska Izba Książki - organizator spotkań  promujących tę inicjatywę wśród Wydawców - oraz Dział Zbiorów dla Niewidomych przy Głównej Bibliotece Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.


OSDW Azymut, który jest odpowiedzialny za pozyskiwanie treści elektronicznych rozpoczął już rozmowy z kluczowymi wydawcami. Wydawcy obawiają się utraty kontroli nad elektronicznymi plikami, dlatego położono szczególny nacisk na  bezpieczeństwo treści i wprowadzono podwójny system zabezpieczeń. Platforma Ibuk Libra Light będzie udostępniać treści wyłącznie wąskiej grupie beneficjentów z orzeczonym stopniem niepełnosprawności. Uprawnione biblioteki będą zobowiązane do zachowania określonych procedur autoryzacji i weryfikacji orzeczenia lekarskiego stwierdzającego niepełnosprawność. Ponadto każdy pobrany przez osobę niepełnosprawną plik będzie indywidualnie zabezpieczony watermarkiem, podobnie jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnej sprzedaży treści elektronicznych. Zabezpieczenie to jest niejawne i zawiera unikalny kod transakcji, który jednoznacznie wskazuje, kto i kiedy pobiera plik.


Uczestnictwo w tym projekcie jest dla wydawców całkowicie dobrowolne. Po raz pierwszy w historii wydawcy będą mieć pełną kontrolę nad procesem przekazywania plików osobom niepełnosprawnym a także, dzięki comiesięcznym statystykom pobrań,  wiedzę o tym, w jakiej liczbie publikacje te są rzeczywiście wykorzystane.

 

Wszystkich Wydawców zachęcamy do zapoznania się z załączoną prezentacją na temat udostępniania publikacji elektronicznych niewidomym i niedowidzącym.

 

Więcej szczegółowych informacji udzielą Państwu:

 

Beata Kozłowska
tel. 515 177 096 lub (22) 69 54 298
beata.kozlowska@azymut.pl

 

Anna Chojnacka
tel. 502 666 506 lub (22) 69 54 250
anna.chojnacka@azymut.pl

 

Serdecznie zachęcamy do współpracy!

 

IBUK Libra Light - opis

(BROSZURA) Zachęcamy do zapoznania się ideą IBUK Libra Light - platformy udostępniającej książki osobom niewidomym, słabowidzącym i niepełnosprawnym ruchowo.

IBUK Libra Light - wywiady radiowe

(WYWIAD) Wydawnictwo Naukowe PWN tworzy platformę, udostępniającą książki w formatach dla niewidomych i słabowidzących oraz dla osób z niepełnosprawnością ruchową, które nie mogą czytać książek drukowanych. Uprawnieni czytelnicy będą mogli korzystać z publikacji beletrystycznych, naukowych i specjalistycznych w formacie plików ePUB i mp3. IBUK Libra Light powstanie na bazie istniejącej od 2008 r. wirtualnej czytelni IBUK Libra. Nowa platforma będzie przystosowana do pracy z czytnikiem NVDA i większością narzędzi adaptujących tekst (np. linijka brajlowska, syntezatory mowy), będzie także zawierać katalog publikacji, umożliwiający wyszukiwanie pozycji książkowych, a następnie ich pobieranie i odtwarzanie na własnych urządzeniach.

Zapraszamy do wysłuchania rozmów na temat platformy IBUK Libra Light. W audycjach radiowych ze strony Wydawnictwa Naukowego PWN wzięły udział: Natalia Michałek (Kierownik ds. projektów internetowych i baz danych) i Karolina Błaziak (Specjalista ds. marketingu i promocji IBUK Libra).

 

Radio Poland
audycja: Polskie Radio dla Zagranicy
emisja: 27.09.2016

http://radiozagranica.pl/8/82/Artykul/272755,IBUK-Libra-Light-%E2%80%93-ksiazki-dla-niewidomych

 

Polskie Radio Program 3
audycja: Na wyciągnięcie ręki
emisja 29.08.2016

http://www.polskieradio.pl/9/312/Artykul/1661356,Wiecej-ksiazek-dla-osob-niewidomych-i-slabowidzacych

 

Radio Dla Ciebie
audycja: Wieczór dla Ciebie
emisja: 21.08.2016

http://www.rdc.pl/podcast/wieczor-rdc-ksiazki-dla-niewidomych-slabowidzacych-i-niepelnosprawnych/

 

 

Wielki słownik ortograficzny PWN

(FILM) Język polski rozwija się dynamicznie i w ciągu minionych lat polszczyznę wzbogaciło wiele nowych słów, zwykle obcego pochodzenia - słów, których pisownia lub odmiana wymagają objaśnienia. Spełniając oczekiwania swoich odbiorców, Wydawnictwo Naukowe PWN zaprezentowało nowe wydanie najważniejszego polskiego słownika ortograficznego, powiększone i zaktualizowane.

 

Słownik zawiera ok. 140 tysięcy haseł oraz obszerne zasady pisowni i interpunkcji. W stosunku do ostatniego wydania jest bogatszy o ok. 3 000 najnowszych słów, np. afterparty, Android, dissować, Dreamliner, dron, elektrośmieć, freelancer, geek, hipster,infografika, kamper, lajkować, lanserka, mem, playlista, stalker, sweet focia, ściema, tweetować, wiral, zalajkować.

 

Jest to jedyny słownik ortograficzny na polskim rynku, który został pozytywnie zaopiniowany przez Radę Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk.

 

Zachęcamy do obejrzenia filmu, który przygotowała Paulina Mikuła. Prowadząca kanał YouTube Mówiąc inaczej wyjaśnia, jak poprawnie posługiwać się językiem polskim.

Link do filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=0iHps7JBeHM

 

Wydanie dostępne jest w trzech wersjach: tradycyjnie jako książka, jako multimedialny słownik na pendrivie oraz program do pobrania: http://bit.ly/1UGw7RT  

 

Wielki słownik ortograficzny PWN z zasadami pisowni i interpunkcji

Red. nauk. prof. Edward Polański

 

Katalog wydawniczy PZWL

(BROSZURA) Zachęcamy do zapoznania się z najnowszą ofertą Wydawnictwa Lekarskiego PZWL.

 

Katalog wydawniczy WN PWN

(BROSZURA) Zachęcamy do zapoznania się z najnowszą ofertą Wydawnictwa Naukowego PWN:

- IT

- marketing

 

Katalog wydawniczy WN PWN

(BROSZURA) Zachęcamy do zapoznania się z najnowszą ofertą Wydawnictwa Naukowego PWN:

- biologia

- chemia

- fizyka

- budownictwo

- technika

 

Katalog wydawniczy WN PWN

(BROSZURA) Zachęcamy do zapoznania się z najnowszą ofertą Wydawnictwa Naukowego PWN:

- filozofia

- psychologia

- socjologia

- ekonomia

- historia

- filologia

- literatura faktu