Aktualności

IBUK Libra, czytelnia online PWN-u, z Godłem „Teraz Polska”

IBUK Libra, najlepsza w Polsce czytelnia online w segmencie naukowym, otrzymała prestiżową nagrodę w Konkursie Polskie Godło „Teraz Polska” i tym samym znalazła się wśród najlepszych polskich produktów, usług i innowacji.

 

To dla IBUKA Libry wyjątkowy moment, ponieważ Polskie Godło Promocyjne „Teraz Polska” to konkurs, który od ponad 30 lat wyłania i nagradza najlepsze polskie produkty i usługi. To niezwykle ważny krok milowy dla platformy i zwieńczenie 15 lat jej istnienia. Godło, które w rozumieniu konsumentów jest symbolem zaufania, najwyższej jakości i krajowego pochodzenia to powód do dumy i potwierdzenie wiarygodności wiedzy i usług dostarczanych przez IBUKA Librę.

 

Komisja złożona z grupy ekspertów z różnych dziedzin bardzo pozytywnie oceniła IBUKA Librę przyznając platformie następującą punktację: ocena jakości – 845 pkt. (na 1000 pkt.), ocena handlowa – 92%. IBUK Libra został wybrany z grupy kilkudziesięciu zgłoszeń i tym samym znalazł się w gronie 22 firm wyróżnionych w tegorocznej 33. edycji Konkursu „Teraz Polska”.

 

W dniu finału odbyła się oficjalna uroczystość w Belwederze oraz wielka gala w Filharmonii Narodowej, w trakcie których Anna Lubczyńska-Lafuente i Natalia Wojciechowska, członkinie zarządu Wydawnictwa Naukowego PWN, odebrały dyplom gratulacyjny Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz statuetkę.

 

To ogromy zaszczyt móc odebrać tak prestiżową nagrodę dla naszego IBUKA Libry. Godło „Teraz Polska” to niezwykle ważne wyróżnienie, które przynosi nam wszystkim wielką satysfakcję i dumę. Efekty wieloletniej pracy naszych zespołów zostały dostrzeżone przez ekspertów. Jest to jednocześnie potwierdzenie wysokiej jakości usług, które oferujemy. IBUK Libra jest jedną z flagowych marek Wydawnictwa Naukowego PWN i dopełnieniem w zakresie kanałów, którymi oferujemy dostęp do najwyższej jakości wiedzy – komentuje Anna Lubczyńska-Lafuente, Członek Zarządu Wydawnictwa Naukowego PWN.

 

Natalia Wojciechowska, Członek Zarządu Wydawnictwa Naukowego PWN, która wraz z zespołem tworzyła IBUKA Librę, tak mówi o platformie:

 

Misja jaką realizujemy poprzez IBUKA Librę wspiera komunikację naukową na polskich uczelniach, dzięki czemu przyczyniamy się do wzmacniania siły uniwersytetów w naszym kraju. Nasza platforma odegrała też dużą rolę w trakcie pandemii – udostępnialiśmy treści elektronicznie, kiedy biblioteki i uczelnie nie działały stacjonarnie. To dzięki IBUKOWI Librze daliśmy szansę na dotarcie do wiedzy, do której dostęp był w tamtym czasie bardzo ograniczony. IBUK Libra to coś więcej niż tylko czytelnia online – wiele pokoleń kształciliśmy za pomocą naszych książek, a od 15 lat rozpowszechniamy wiedzę również poprzez platformę cyfrową. Co ważne, budujemy pomost, który dostarcza treści wykładowcom i studentom. To duży potencjał, który wciąż rozwijamy. Sukces IBUKA Libry nie byłby możliwy, gdyby nie zaufanie ponad 500 bibliotek, wydawców i instytucji, którzy korzystają z naszych usług i są naszym partnerem w ciągłym rozbudowywaniu platformy. To biblioteki są w centrum procesu rozpowszechniania dostępu do wiedzy i książek, są sercem rynku książki. Jesteśmy dumni, że możemy w tym procesie uczestniczyć.    

 

IBUK Libra odgrywa dużą rolę we wspomaganiu komunikacji naukowej. Poza bardzo bogatą i szeroką ofertą publikacji różnych wydawnictw posiada też narzędzia do zaawansowanej pracy z tekstem oraz dostęp na narzędziach mobilnych.

 

***

IBUK Libra to najlepsza w Polsce czytelnia online w segmencie naukowym, która powstała z inicjatywy Wydawnictwa Naukowego PWN. Działa nieprzerwanie od 2008 roku, zapewniając dostęp do stale rozbudowywanej bazy legalnych, rzetelnych źródeł. Platforma obejmuje elektroniczne publikacje naukowe, specjalistyczne, podręczniki akademickie, monografie oraz zasoby edukacyjne (słowniki, encyklopedie, itp.) z portfolio Grupy PWN, działającej na polskim rynku już od ponad 70 lat. Dodatkowo w zbiorze można znaleźć pozycje 400 innych wydawców. Dostępne są m.in. podręczniki akademickie z 43 dziedzin naukowych. Bogatą ofertę publikacji naukowych uzupełniają dziesiątki tysięcy tytułów popularnonaukowych oraz beletrystycznych.

 

 Fot. KAKA.media / Teraz Polska Fot. KAKA.media / Teraz Polska
       Fot. KAKA.media / Teraz Polska                                                         Fot. KAKA.media / Teraz Polska

Fot. KAKA.media / Teraz Polska Fot. KAKA.media / Teraz Polska
       Fot. KAKA.media / Teraz Polska                                                       Fot. KAKA.media / Teraz Polska

Fot. KAKA.media / Teraz Polska
      Fot. KAKA.media / Teraz Polska

DEBATA PWN

DEBATA PWN, II wydarzenie z cyklu Rozmowy z Mistrzami pt. „Wsparcie psychiczne dzieci i młodzieży. Współczesne oblicza kryzysu zdrowia psychicznego” - już za nami!

 

Szanowni Państwo!

Drodzy, Koleżanki i Koledzy,

Z przyjemnością informujemy, że w dniach 15.05.2023 odbyła się DEBATA PWN, II wydarzenie z cyklu Rozmowy z Mistrzami pt. „Wsparcie psychiczne dzieci i młodzieży. Współczesne oblicza kryzysu zdrowia psychicznego”. Wydarzenie już za nami!

 

W tym roku DEBATA Wydawnictwa Naukowego PWN była poświęcona zdrowiu psychicznemu młodych ludzi oraz kryzysom jakie spotykają na swojej drodze do dorosłości. Było to ważne spotkanie gdyż temat zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży jest kluczowy w dyskusjach publicznych i dotyczy nas wszystkich.

 

Zaprosiliśmy wyjątkowych Gości, ekspertów w swojej dziedzinie, osoby które wyznaczają trendy postępowania w tworzeniu nowych kierunków wsparcia, a byli to:

 • Prof. Irena Namysłowska
 • Dr Cezary Żechowski
 • Dr Halszka Witkowska
 • prowadzącą spotkanie - Justyna Suchecka

 

Rozmowa zaproszonych Gości była bardzo ożywiona, w DEBACIE zostały podjęte następujące zagadnienia:

 

o skali zjawiska w Polsce:

- do ilu prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży dochodzi każdego roku? Co wiemy na temat rzeczywistej skali zjawiska? Co sprawia, że od kilku lat to co roku liczba młodych osób, które próbują odebrać sobie życie rośnie? Dlaczego choć coraz więcej o tym mówimy, tak trudno jest te dramatyczne statystyki poprawić?

 

o dostosowaniu polskich szpitali psychiatrycznych do potrzeb dzieci i młodzieży:

- w jakich przypadkach dzieci i młodzież dziś trafiają do szpitali psychiatrycznych, a w jakich powinny, gdyby ograniczeniem nie była liczba miejsc? Czy sieć szpitali psychiatrycznych jest dopasowana do realnych potrzeb młodych ludzi? Jakie są największe deficyty w opiece psychiatrycznej dla osób nieletnich?

 

o tym czym w ogóle jest zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży:

- czy kryzysy zdrowia psychicznego u dzieci i dorosłych objawiają się podobnie? Co może być przyczyną dziecięcej i nastoletniej depresji? Jak wygląda diagnoza zaburzeń zdrowia psychicznego w przypadku osób niepełnoletnich? Czy kryzys musi mieć wyraźny powód?

 

o sytuacjach, które doprowadzają do prób samobójczych:

- jakie są najczęstsze przyczyny prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży? Gdzie poza gabinetem psychiatry osoby niepełnoletnie mogą szukać pomocy? Jak na dobrostan polskich dzieci i nastolatków wpłynęła pandemia? Co pcha dzieci i młodzież ku samobójstwu? Co piszą w listach pożegnalnych?

 

o tym jak wspierać tych najbardziej potrzebujących:

- jak reagować i nie reagować na kryzysy w naszym otoczeniu? Czego nie mówić osobie, która stwierdza, że już nie chce żyć? Czy gdy mamy takie podejrzenie, należy pytać innych o to, czy mają myśli samobójcze? Jak reagować, gdy potwierdzą nasze obawy? Gdzie my możemy szukać pomocy, gdy ktoś z naszych bliskich zmaga się z tym problemem?

 

Wydarzenie było okazją do podzielania się doświadczeniami wyjątkowych ekspertów, którzy w ramach swoich działań pomagają małoletnim. Goście również odpowiadali na pytania płynące z czatu od słuchaczy i oglądających wydarzenie.

 

Zapraszamy do jej obejrzenia w portalu PSYCHOLOGIA.PWN:

https://psychologia.pwn.pl/artykul/debata-wsparcie-psychiczne-dzieci-i-mlodziezy-obejrzyj-material-vod-64662760059303d504452370

 

Oraz na platformie EDU.PWN!

https://edu.pwn.pl/materialy-vod/wsparcie-psychiczne-dzieci-i-mlodziezy-wspolczesne-oblicza-kryzysu-zdrowia-psychicznego-vod

 

Wielkie podziękowania za wspaniałą współpracę przy realizacji działań zespołom: Digital, SM oraz Wszystkim zaangażowanym osobom. Bardzo dziękuję!

Teresa Olszak- Musiał

Dział Marketingu PWN/ PSYCHOLOGIA.PWN

Szef projektu DEBATA PWN

 

A tu fragment podziękowań i głosy widzów z czatu DEBATY na jej zakończenie: „Gorąco dziękuję, bardzo wartościowe spotkanie”, „Piękna debata”, „Bardzo dziękuję za mądrą debatę w tak ciepłej atmosferze”, „Dziękuję. Bardzo ciekawa i ważna rozmowa”. „ Dziękuję. Bardzo ciekawa debata”, „Bardzo dziękuje za wartościowe spotkanie”, „Dziękuję, jestem psychologiem i wiele skorzystałam”, dziękuje a wartościowe spotkanie”, „Super ważne treści Wspaniałe spotkanie. Dziękuję”.

 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

 

Jubileuszowa Akademia Dyrektorów Bibliotek IBUKA Libry za nami!

20 kwietnia już po raz 8. spotkaliśmy się z naszymi partnerami podczas Akademii Dyrektorów Bibliotek IBUKA Libry. Swoją obecnością zaszczyciło nas prawie 100 osób reprezentujących instytucje z całej Polski, korzystające z platformy IBUK Libra. Wspólnie mieliśmy okazję świętować tegoroczny jubileusz jej 15-lecia.

 

Spotkanie otworzyła Anna Lubczyńska-Lafuente – członkini Zarządu Wydawnictwa Naukowego PWN. Piotr Kołacz i Zbigniew Meller (Menadżerowie ds. Kluczowych Klientów), którzy budują współpracę z bibliotekami od samego początku istnienia IBUKA Libry, opowiedzieli o historii i przyszłości czytelni online.

 

Najważniejszych punktem programu było wręczenie kryształowych statuetek IBUKA Libry tym bibliotekom, które najaktywniej promowały nasz serwis wśród swoich czytelników – 14 laureatów to biblioteki takich uczelni i instytucji jak:

 • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
 • Uniwersytet SWPS
 • Collegium da Vinci
 • Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodową w Nowym Targu
 • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
 • Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
 • Politechnika Warszawska
 • Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
 • Śląskie Biblioteki Publiczne - Biblioteka Śląska
 • Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej
 • Mazowieckie Biblioteki Pedagogiczne - Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Warszawie
 • Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu
 • Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii w Poznaniu
 • Uniwersytet Opolski

 

Zespół IBUKA Libry bacznie obserwuje rynek i reaguje na zachodzące w nim zmiany i potrzeby naszych partnerów. Dlatego w ramach tego spotkaniach rozmawialiśmy także na temat przyszłości bibliotek cyfrowych w Polsce. W krótkiej debacie uczestniczyli dyrektorzy bibliotek uniwersyteckich i medycznych, czynnie włączyły się w nią również osoby z publiczności.

 

Nie brakowało gratulacji, podziękowań, wspomnień, a także dużej dawki humoru dzięki prowadzącemu spotkanie redaktorowi Marcinowi Antosiewiczowi oraz Janinie Bąk, której wystąpienie tradycyjnie zachwyciło publiczność lekką formą i solidną porcją informacji o statystyce i fake newsach (wykład nawiązuje do naszej tegorocznej akcji FAKE-STOP).

 

Całą galę można podsumować hasłem „Najważniejsze są relacje”. Przez 15 lat obecności na rynku, dzięki wytężonej pracy całego zespołu oraz otwartości bibliotek na nowoczesne rozwiązania, udało nam się zbudować trwałą strukturę, która pozwala rzeszom wykładowców, naukowców i studentów korzystać z dziesiątek tysięcy publikacji online.

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim współpracującym z nami instytucjom i użytkownikom. Bez nich ten jubileusz nie byłby możliwy.

 

Szczególne słowa uznania należą się Zespołowi IBUKA Libry: Piotrowi Kołaczowi, Annie Radoszewskiej, Zbigniewowi Mellerowi oraz Katarzynie Kozłowskiej, których codzienna praca i profesjonalizm pozwoliły nam zajść tak daleko. Nie byłoby to także możliwe bez udziału Zespołu IT, który czuwa nad infrastrukturą techniczną oraz wszystkich osób, które dbają o zwiększanie zasobów IBUKA Libry – na Wasze ręce także składamy słowa podziękowania i trzymamy kciuki za dalszy rozwój platformy.

 

Zachęcamy do obejrzenia poniższych zdjęć oraz krótkiej wideorelacji z tego wydarzenia. Link do wideorelacji

 

 

 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia z inicjatywy UNESCO obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Ta okazja ma na celu promowanie czytelnictwa oraz podkreślenie wartości, jaką niesie ze sobą własność intelektualna.

Jako wydawnictwo traktujemy ten dzień jako nasze święto. W PWN od ponad 70 lat tworzymy publikacje, które trafiają do rąk tysięcy czytelników rocznie. Przygotowując treści do publikacji skupiamy się na czytelnikach i na twórcach – ich potrzebach i przysługujących im prawach. Czytelnikom staramy się dostarczyć najbardziej aktualne i sprawdzone naukowo informacje w wielu formatach (m.in. książki, e-booki, platformy cyfrowe, portale wiedzy). Zaś autorzy treści (nie tylko tekstów, ale także ilustracji, materiałów dodatkowych) mogą liczyć na naszą szczególną staranność w przestrzeganiu zasad prawa autorskiego.

Staramy się także edukować naszą społeczność, choćby przez takie akcje jak Legalna nauka. W ramach której przygotowaliśmy zestaw materiałów dotyczących korzystania z legalnych źródeł wiedzy (więcej o akcji TUTAJ).

W tym dniu pragniemy przede wszystkim podziękować wszystkim, którzy czytają książki, a także tym, którzy mają wkład w ich tworzenie: autorom, recenzentom, redaktorom naukowym, wydawcom, całemu zespołowi redakcyjnemu, tłumaczom, ilustratorom, grafikom, zespołowi produkcji, a także naszym dystrybutorom i wspaniałym księgarzom oraz wielu innym osobom bez których publikacje nie mogłyby ujrzeć światła dziennego. To dzięki Wam oddajemy w ręce czytelników moc książek, a wraz z nimi MOC WIEDZY.

II edycja Debaty PWN z cyklu: Rozmowy z Mistrzami

Zapraszamy na II wydarzenie z cyklu Rozmowy z Mistrzami - debatę poświęconą wsparciu psychicznemu dzieci i młodzieży, a także współczesnym obliczom kryzysu zdrowia psychicznego.

 

Wydarzenie to okazja do podzielania się doświadczeniami wyjątkowych ekspertów, którzy w ramach swoich działań pomagają małoletnim. Debata będzie pretekstem do zapoznania się z wynikami badań, które odnoszą się do aktualnych potrzeb dzieci i młodzieży w obszarze zdrowia psychicznego.

 

Podczas debaty zaproszeni Goście poruszą następujące zagadnienia:

 • Czym jest i co wpływa na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży?
 • Jakie sytuacje prowadzą do prób samobójczych?
 • Czy polskie szpitale psychiatryczne są dostosowane do potrzeb małoletnich?
 • Jak wspierać najbardziej potrzebujących i ich bliskich?

 

Debatę poprowadzi:
Justyna Suchecka - dziennikarka edukacyjna, ekspertka do spraw młodzieży.

 

W debacie wezmą udział wyjątkowi eksperci:

Prof. dr hab. n. med. Irena Namysłowska - psychiatra, psychoterapeutka oraz superwizorka psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, przez dziesięć lat pełniła funkcję konsultanta krajowego w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży przy ministrze zdrowia, obecnie prowadzi wykłady, superwizję i psychoterapię, zarówno indywidualną, jak też terapię par i rodzin, w Warszawskim Ośrodku Psychoterapii i Psychiatrii.


Dr n. med. Cezary Żechowski - psychiatra oraz psychoterapeuta dzieci i młodzieży, członek m.in. Instytutu Psychoanalizy i Psychoterapii, Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej, Naukowego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej, Międzynarodowego Towarzystwa Psychoanalizy Rodzin i Par oraz Międzynarodowego Towarzystwa Neuropsychoanalitycznego, kierownik Katedry Psychologii Klinicznej UKSW.


Dr Halszka Witkowska - suicydolog, pomysłodawczyni i koordynatorka platformy edukacyjno-pomocowej „Życie warte jest rozmowy”, członkini Zespołu Roboczego ds. prewencji samobójstw i depresji przy Radzie ds. Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia.

 

Zapraszamy do udziału wszystkich, dla których bliskie są problemy zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży!

Uczestnictwo w debacie jest bezpłatne, wymagana jest jedynie rejestracja.

 

Zapraszamy!

ZAPISY http://bit.ly/3TBUxA3

Pozdrawiamy,

Zespół Projektowy

PSYCHOLOGIA PWN

POZNAŃSKIE TARGI KSIĄŻKI - WRACAMY Z NAGRODĄ GŁÓWNĄ I DWOMA WYRÓŻNIENIAMI w KONKURSIE ACADEMIAPodczas uroczystej Gali, która miała miejsce pierwszego dnia Poznańskich Targów Książki 2023 zostały rozdane nagrody w trzech konkursach książkowych organizowanych przez Wydawnictwo Naukowe UAM.

Wydawnictwo Naukowe PWN oraz PZWL Wydawnictwo Lekarskie zostało docenione przez Kapitułę Konkursu. Otrzymaliśmy nagrodę oraz wyróżnienia w dwóch kategoriach.

Z dumą prezentujemy nagrodzone książki:

Nagrodę Ministra Edukacji i Nauki zdobytą w Konkursie na Najlepszą Książkę Akademicką oraz Nagrodę Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu otrzymała 4. tomowa książka Chirurgia

O książce

Podręcznik Chirurgia przybliża w kompletny oraz nowoczesny sposób najnowszą wiedzę i aktualne trendy postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w chirurgii. W czterech tomach zawarto najświeższe informacje wzbogacone doświadczeniem własnym Autorów – uznanych ekspertów reprezentujących praktycznie wszystkie chirurgiczne dyscypliny zabiegowe. Bogaty materiał graficzny – prawie 1200 rycin – doskonale ilustruje omawiane zagadnienia.

W książce Chirurgia przedstawiono wiadomości z zakresu chirurgii ogólnej, chirurgii stanów nagłych, podstaw chirurgii i skojarzonego leczenia nowotworów, wybranych dziedzin chirurgii, a także zasad kompleksowego, wielospecjalistycznego postępowania diagnostyczno-terapeutycznego. więcej

 


WYRÓŻNIENIA OTRZYMAŁY

 

W Konkursie na Najlepszą Książkę Akademicką o Nagrodę Ministra Edukacji i Nauki oraz o Nagrodę Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wyróżnienie otrzymała książka Geopolityka Bałkanów Danuty Gibas-Krzak

O książce

Pierwsze w Polsce kompleksowe ujęcie geopolityki Bałkanów Publikacja stanowi przystępne i aktualne kompendium wiedzy na temat Bałkanów w wymiarze geograficznym, politycznym i historycznym, przygotowane na podstawie najnowszych ustaleń naukowych oraz licznych materiałów źródłowych i archiwalnych. Pierwsza część książki omawia kluczowe koncepcje myślenia geostrategicznego, metodologię badań stosowną do tej dyscypliny oraz idee najważniejszych przedstawicieli klasycznej geopolityki. Następnie Autorka dokonuje wyczerpującej charakterystyki geograficznej Półwyspu Bałkańskiego jako całości oraz każdego z państw bałkańskich osobno, rozpatrując ukształtowanie powierzchni, hydrografię, klimat, szlaki komunikacyjne, ludność i wyznania oraz gospodarkę i bogactwa naturalne. Wywód wzbogacają liczne mapy oraz materiały pomocnicze.więcej

 

W Konkursie na Najlepszą Książkę Popularnonaukową o Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania wyróżnienie otrzymała książka Recepty Starego Doktora. Wypisy z dzieł Janusza Korczaka Agnieszki Zgrzywy

O książce:


Janusz Korczak zapisał się w historii jako postać nietuzinkowa i pozostawił po sobie bogaty dorobek. Dzięki Receptom Starego Doktora, chcemy przybliżyć szerokiemu gronu odbiorców ponadczasowe cytaty z jego dzieł.

Mimo upływu czasu myśl Korczaka nie traci na aktualności, wręcz przeciwnie: jest warta odkrywania na nowo, łamie utarte schematy i pobudza do refleksji nad naturą dziecka i jego relacjami z dorosłymi. Swoistą syntezę jego rozważań znajdziecie Państwo w tej książce.

Wyboru cytatów dokonała Agnieszka Zgrzywa, która tak pisze o tej publikacji więcej

 

Galeria zdjęć:

 

Serdecznie dziękujemy i gratulujemy wszystkim Autorom i Wydawcom PWN
Zespół Marketingu PWN

„Książka Roku 2022 PWN i PZWL”

 

Co roku w naszym wewnętrznym plebiscycie wyłaniamy dwie publikacje, które otrzymują tytuł Książki Roku w Wydawnictwie Naukowym PWN oraz PZWL Wydawnictwie Lekarskim.  

Z nieskrywaną przyjemnością ogłaszamy zwycięskie publikacje: 

 • „Narracyjna Terapia więzi. Przewodnik psychoterapeuty par”(WN PWN) 
 • „Psychiatria dzieci i młodzieży. Tom 1-2” (PZWL Wydawnictwo Lekarskie)

 

Serdecznie gratulujemy autorowi  „Narracyjnej Terapii więzi” oraz redaktorom naukowym i współautorom „Psychiatrii dzieci i młodzieży”. Jesteśmy bardzo wdzięczni za powierzone nam zaufanie i cieszymy się, że Państwa książki zostały świetnie przyjęte przez czytelników.

Gratulujemy również nagrodzonymWydawczyniom: Aleksandrze Małek i Jolancie Jedlińskiej!

Ogromne podziękowania kierujemy również do wszystkich osób, które miały swój wkład w ukazanie się poniższych publikacji. Nad procesem wydawniczym każdej książki czuwa szerokie grono naszych Koleżanek i Kolegów, dbających o najdrobniejsze szczegóły – począwszy od wydawców, przez redakcję, produkcję i grafików, po zespoły zajmujące się drukiem, promocją i dystrybucją.

Na tegoroczny wybór złożyło się wiele czynników. Braliśmy pod uwagę zarówno wartość merytoryczną książki, oprawę edytorską, jaką nadali jej wydawcy, jak i parametry ekonomiczne. Jednym z kryteriów jest także ocena publikacji formułowana przez naszych czytelników. Obydwie książki zostały bardzo pozytywnie przyjęte i cieszyły się dużą popularnością w 2022 roku. To poważna wiedza podana w przystępnej formie. Książki podejmują aktualne i bardzo ważne społecznie tematy. „Psychiatria dzieci i młodzieży Tom 1-2.” znalazła się na liście polecanych podręczników do specjalizacji, a w 2022 r. otrzymała nagrodę Ministra Zdrowia. Z kolei „Narracyjna terapia więzi” z sukcesem rozpoczęła cykl publikacji dot. obszaru psychoterapii, który stanowi uzupełnienie naszej już niezwykle bogatej oferty z zakresu psychologii. Otrzymała także Nagrodę Naukową im. Andrzeja Wiśniewskiego, przyznawaną przez Sekcję Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

 

Wydawnictwo Naukowe PWN

Nagrodzony tytuł: Narracyjna terapia więzi. Przewodnik psychoterapeuty par

Wydawczyni: Aleksandra Małek

Autor: Szymon Chrząstowski

 

 

Narracyjna terapia więzi. Przewodnik psychoterapeuty parjest zaproszeniem do wędrówki. Autor wprowadza czytelnika w koncepcję narracyjnej terapii więzi i możliwości jej zastosowania w pracy z  parą. Opis kolejnych etapów psychoterapii dr Szymon Chrząstowski wspiera zwięzłym studium pracy z parą. Obficie korzysta przy tym z tekstów kultury i dzieł sztuki, czyniąc lekturę fascynującą przygodą. Niech jednak nie zwiedzie Czytelnika lekkość tekstu. W tej przystępnej formie Autor mówi bowiem o rzeczach poważnych – o tym, jak można pomóc parom, które przeżywają kryzys w swoim związku.

 

PZWL Wydawnictwo Lekarskie

Nagrodzony tytuł: Psychiatria dzieci i młodzieży. Tom 1-2 

Wydawczyni: Jolanta Jedlińska

Redakcja naukowa, współautorzy: Małgorzata Janas-Kozik, Tomasz Wolańczyk  

 

 

Psychiatria dzieci i młodzieży. Tom 1-2to nowoczesny podręcznik przygotowany na podstawie aktualnej wiedzy. Książka odwołuje się do nowoczesnych systemów klasyfikacyjnych (DSM-5, ICD-11), jak również obejmuje najbardziej aktualną farmakoterapię oraz oddziaływania pozafarmakologiczne. Obszerny materiał został przedstawiony w dwóch tomach, w częściach: Podstawy, Klinika, Terapia. Publikacja skierowana jest do lekarzy specjalizujących się w psychiatrii dzieci i młodzieży i w psychiatrii ogólnej, a także psychologów, neurologów dziecięcych, pediatrów i psychoterapeutów. 

 

Podsumowanie 2022

Styczeń to czas podsumowań i nie inaczej jest też u nas. Z wypiekami na twarzy spisaliśmy listę wydarzeń i projektów – nie tylko biznesowych, ale też tych skierowanych do naszych pracowników. Sami zobaczcie, jak wiele fantastycznych projektów, inicjatyw miało u nas miejsce w zeszłym roku, i jak wiele sukcesów mogliśmy odnotować w tym jak najkrótszym podsumowaniu.

 

PWN I PZWL W LICZBACH W 2022 ROKU

 • 412 – tyle książek wydaliśmy (w tym PWN, PZWL oraz Języki Obce PWN)
 • 16 – tyle nagród otrzymały publikacje PWN
 • 6 – tyle nagród otrzymały publikacje PZWL, w tym od Ministra Zdrowia i Rektora WUM
 • 255 000 – tyle głosów zostało oddanych w naszym plebiscycie Młodzieżowe Słowo Roku
 • +100% - podwoiliśmy liczbę użytkowników e-Akademii
 • +200% - portal nursing.com osiągnął wynik w liczbie unikalnych użytkowników trzykrotnie wyższy od wyniku końcowego 2021

 

TOP 5 KSIĄŻEK PWN:

 1. W co grają ludzie, Eric Berne
 2. Dlaczego Zebry nie mają wrzodów, Robert M. Sapolsky
 3. Biologiczne podstawy psychologii, James W. Kalat
 4. Psychologia i życie, Philip G. Zimbardo, Richard J. Gerrig
 5. Gra na giełdzie, Cezary Chybowski, Marta Kubacka

 

TOP 5 KSIĄŻEK PZWL:

 1. Badanie fizykalne w pielęgniarstwie, red. naukowa Danuta Dyk
 2. Interpretacja EKG, Małgorzata Kurpesa
 3. Kompleksowa terapia problemów skórnych, Agata Zejfer
 4. Pielęgniarstwo ratunkowe, red. naukowa Maria Kózka, Marek Maślanka, Barbara Rumian
 5. Stany zagrożenia życia i zdrowia, red. naukowa Roland Podlewski

 

FAKTY, FAKCIKI

 • Pamiętacie, że to właśnie w 2022 roku nasze trzy spółki – WN PWN, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Wydawnictwo Szkolne PWN – połączyły się tworząc jedną spółkę WN PWN?
 • Przeglądaliście już nasz nowy portal psychologia.pwn.pl? Z końcem 2022 roku na portalu mieliśmy już opublikowanych ponad 300 artykułów.
 • Kojarzycie słowo Essa? To zwycięzca w naszym cyklicznym plebiscycie „Młodzieżowe Słowo Roku” – obyśmy jak najczęściej mogli go używać w 2023 roku!
 • Wiecie, że w naszych księgarniach PWN i PZWL możesz już kupować bez rejestracji klienta? Szybko i przyjemnie!
 • Znacie kogoś, kto zdaje w tym roku maturę? Jeśli tak, to pamiętajcie, że jest nowe, jedyne w swoim rodzaju „Repetytorium Maturzysty” do języka angielskiego, które nasz zespół Języków Obcych przygotował wspólnie z Cambridge University Press.
 • Wpadacie czasem do czytelni online IBUK Libra?W tym roku nasza czytelnia zyskała ambasadorkę. dr Justynę Berniak-Woźny (adiunkt w Katedrze Zarządzania w rzeszowskiej Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania).
 • Zaglądaliście już na naszą nową stronę poświęconą nauce języków obcych? Jeśli nie, to zapraszamy: https://jezykiobce.pwn.pl/strona-glowna

 

Jakby tego wszystkiego było mało, w ramach Grupy PWN przeprowadziliśmy wiele niepowtarzalnych wydarzeń takich jak: Noc Księgarń, Wirtualne Targi Bibliotek, różnorodne medyczne i naukowe webinary, konkursy, a także moc akcji – m.in. Fake-Stop! Tylko wiarygodne źródła wiedzy – wspierających wiedzę i czytelnictwo w naszym kraju. A wewnętrznie? Trzymamy się razem! Uczestniczymy w pracowniczych wydarzeniach, jak Bookcrossing czy CzytanieRządzi, świętowaliśmy

#MiedzynarodowyDzienDocenieniaPracownika, spotykamy się w biurze na pizzy i wspieramy się w realizowaniu naszych pasji! Pamiętajcie, by w swoich noworocznych postanowieniach zaplanować też czas na swoje hobby i odpoczynek!

Katalog PWN Języki Obce 2023

 

Z przyjemnością oddajemy w Państwa ręce katalog PWN Języki Obce 2023. Znajdziecie w nim Państwo ofertę wydawniczą dostępną od roku szkolnego 2023/24.

 

Publikacje do nauki językow obcych

Proponujemy Państwu najwyższej jakości podręczniki, opracowane przez doświadczonych redaktorów przy współpracy z uznanymi zespołami autorskimi. Wszystkie serie są zgodne z wymaganiami i wytycznymi MEiN. Każdemu z kursów towarzyszy kompleksowa obudowa metodyczna dla nauczycieli. Katalog zawiera również ofertę publikacji uzupełniających, które są dodatkową pomocą do wykorzystania podczas lekcji oraz inspiracją dla uczniów do samodzielnego poszerzania wiedzy.

 

Platforma edukacyjna e-Akademia PWN

Korzystając z możliwości nowoczesnych technologii, tworzymy przyjazny ekosystem edukacyjny, wyposażony w intuicyjne narzędzia i proste funkcjonalności. Na platformie
e-Akademia PWN oferujemy Państwu pełen dostęp do cyfrowych wersji naszych podręczników do nauki języków obcych, a także szeroki wybór materiałów interaktywnych jako wsparcie w procesie dydaktycznym.

 

Współpraca PWN z Cambridge University Press

Podręczniki do nauki języka angielskiego w szkołach ponadpodstawowych zostały przygotowane we współpracy z naszym partnerem: Cambridge University Press. Efektem wspólnych działań edytorskich jest Repetytorium maturzysty oraz kurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych Face it. Misją PWN jest, aby każdy mógł się uczyć w najlepszy dla siebie sposób.

 

Wierzymy, że dzięki naszym publikacjom do nauki języków obcych, wzbogaconym o nowoczesne zasoby cyfrowe, stwarzamy taką możliwość wszystkim nauczycielom i uczniom, którzy korzystają z naszych podręczników.

 

Zespół PWN

 

Obejrzyj katalog >>

Kolejna książka z portfolio Publikuj z PWN została uhonorowana nagrodą!

Z przyjemnością informujemy, że kolejna książka z portfolio Publikuj z PWN (pod opieką wydawniczą Katarzyny Rosińskiej) zdobyła prestiżową nagrodę Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego!

 

„Kultura (nie)odpowiedzialności. Społeczne konteksty zaniechanej cnoty”(PWN, 2021)

pod redakcją naukową dr hab. Małgorzaty Boguni-Borowskiej otrzymała nagrodę im. Kazimierza Dobrowolskiego w kategorii Najlepsza zbiorowa praca pod redakcją

 

Książka Kultura (nie)odpowiedzialności to podręcznik do moralności na co dzień, rodzaj elementarza, w którym odnajdziemy mnóstwo przykładów, czego z racji spójności i przewidywalności życia społecznego czynić nie należy, a co stało się dzisiaj, w dobie wszechwładzy zysku – niestety – normalne, zwyczajne i „przezroczyste”. Jest to książka poświęcona nie tyle odpowiedzialności, ile konsekwencjom upowszechnionej nieodpowiedzialności w coraz bardziej złożonym świecie.

Prof. dr hab. Tomasz Szlendak (z recenzji)

 

Autorom i naszej Wydawczyni serdecznie gratulujemy!

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Chcemy być z Tobą w kontakcie. Poznaj z nami moc wiedzy.

Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN SA z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. Gottlieba Daimlera 2 („Spółka”). Dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji udostępnianych przez Spółkę produktów lub usług oraz marketingu towarów i usług własnych Spółki (w formie tradycyjnej), a w przypadku wyrażenia odrębnych zgód – w celach objętych oświadczeniem. Spółka informuje, że każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.