DEBATA PWN

DEBATA PWN, II wydarzenie z cyklu Rozmowy z Mistrzami pt. „Wsparcie psychiczne dzieci i młodzieży. Współczesne oblicza kryzysu zdrowia psychicznego” - już za nami!
Szanowni Państwo!
Drodzy, Koleżanki i Koledzy,
Z przyjemnością informujemy, że w dniach 15.05.2023 odbyła się DEBATA PWN, II wydarzenie z cyklu Rozmowy z Mistrzami pt. „Wsparcie psychiczne dzieci i młodzieży. Współczesne oblicza kryzysu zdrowia psychicznego”. Wydarzenie już za nami!
W tym roku DEBATA Wydawnictwa Naukowego PWN była poświęcona zdrowiu psychicznemu młodych ludzi oraz kryzysom jakie spotykają na swojej drodze do dorosłości. Było to ważne spotkanie gdyż temat zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży jest kluczowy w dyskusjach publicznych i dotyczy nas wszystkich.
Zaprosiliśmy wyjątkowych Gości, ekspertów w swojej dziedzinie, osoby które wyznaczają trendy postępowania w tworzeniu nowych kierunków wsparcia, a byli to:
- Prof. Irena Namysłowska
- Dr Cezary Żechowski
- Dr Halszka Witkowska
- prowadzącą spotkanie - Justyna Suchecka
Rozmowa zaproszonych Gości była bardzo ożywiona, w DEBACIE zostały podjęte następujące zagadnienia:
o skali zjawiska w Polsce:
- do ilu prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży dochodzi każdego roku? Co wiemy na temat rzeczywistej skali zjawiska? Co sprawia, że od kilku lat to co roku liczba młodych osób, które próbują odebrać sobie życie rośnie? Dlaczego choć coraz więcej o tym mówimy, tak trudno jest te dramatyczne statystyki poprawić?
o dostosowaniu polskich szpitali psychiatrycznych do potrzeb dzieci i młodzieży:
- w jakich przypadkach dzieci i młodzież dziś trafiają do szpitali psychiatrycznych, a w jakich powinny, gdyby ograniczeniem nie była liczba miejsc? Czy sieć szpitali psychiatrycznych jest dopasowana do realnych potrzeb młodych ludzi? Jakie są największe deficyty w opiece psychiatrycznej dla osób nieletnich?
o tym czym w ogóle jest zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży:
- czy kryzysy zdrowia psychicznego u dzieci i dorosłych objawiają się podobnie? Co może być przyczyną dziecięcej i nastoletniej depresji? Jak wygląda diagnoza zaburzeń zdrowia psychicznego w przypadku osób niepełnoletnich? Czy kryzys musi mieć wyraźny powód?
o sytuacjach, które doprowadzają do prób samobójczych:
- jakie są najczęstsze przyczyny prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży? Gdzie poza gabinetem psychiatry osoby niepełnoletnie mogą szukać pomocy? Jak na dobrostan polskich dzieci i nastolatków wpłynęła pandemia? Co pcha dzieci i młodzież ku samobójstwu? Co piszą w listach pożegnalnych?
o tym jak wspierać tych najbardziej potrzebujących:
- jak reagować i nie reagować na kryzysy w naszym otoczeniu? Czego nie mówić osobie, która stwierdza, że już nie chce żyć? Czy gdy mamy takie podejrzenie, należy pytać innych o to, czy mają myśli samobójcze? Jak reagować, gdy potwierdzą nasze obawy? Gdzie my możemy szukać pomocy, gdy ktoś z naszych bliskich zmaga się z tym problemem?
Wydarzenie było okazją do podzielania się doświadczeniami wyjątkowych ekspertów, którzy w ramach swoich działań pomagają małoletnim. Goście również odpowiadali na pytania płynące z czatu od słuchaczy i oglądających wydarzenie.
Zapraszamy do jej obejrzenia w portalu PSYCHOLOGIA.PWN:
Oraz na platformie EDU.PWN!
Wielkie podziękowania za wspaniałą współpracę przy realizacji działań zespołom: Digital, SM oraz Wszystkim zaangażowanym osobom. Bardzo dziękuję!
Teresa Olszak- Musiał
Dział Marketingu PWN/ PSYCHOLOGIA.PWN
Szef projektu DEBATA PWN
A tu fragment podziękowań i głosy widzów z czatu DEBATY na jej zakończenie: „Gorąco dziękuję, bardzo wartościowe spotkanie”, „Piękna debata”, „Bardzo dziękuję za mądrą debatę w tak ciepłej atmosferze”, „Dziękuję. Bardzo ciekawa i ważna rozmowa”. „ Dziękuję. Bardzo ciekawa debata”, „Bardzo dziękuje za wartościowe spotkanie”, „Dziękuję, jestem psychologiem i wiele skorzystałam”, dziękuje a wartościowe spotkanie”, „Super ważne treści Wspaniałe spotkanie. Dziękuję”.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.