DEBATA PWN

DEBATA PWN, II wydarzenie z cyklu Rozmowy z Mistrzami pt. „Wsparcie psychiczne dzieci i młodzieży. Współczesne oblicza kryzysu zdrowia psychicznego” - już za nami!

 

Szanowni Państwo!

Drodzy, Koleżanki i Koledzy,

Z przyjemnością informujemy, że w dniach 15.05.2023 odbyła się DEBATA PWN, II wydarzenie z cyklu Rozmowy z Mistrzami pt. „Wsparcie psychiczne dzieci i młodzieży. Współczesne oblicza kryzysu zdrowia psychicznego”. Wydarzenie już za nami!

 

W tym roku DEBATA Wydawnictwa Naukowego PWN była poświęcona zdrowiu psychicznemu młodych ludzi oraz kryzysom jakie spotykają na swojej drodze do dorosłości. Było to ważne spotkanie gdyż temat zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży jest kluczowy w dyskusjach publicznych i dotyczy nas wszystkich.

 

Zaprosiliśmy wyjątkowych Gości, ekspertów w swojej dziedzinie, osoby które wyznaczają trendy postępowania w tworzeniu nowych kierunków wsparcia, a byli to:

 • Prof. Irena Namysłowska
 • Dr Cezary Żechowski
 • Dr Halszka Witkowska
 • prowadzącą spotkanie - Justyna Suchecka

 

Rozmowa zaproszonych Gości była bardzo ożywiona, w DEBACIE zostały podjęte następujące zagadnienia:

 

o skali zjawiska w Polsce:

- do ilu prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży dochodzi każdego roku? Co wiemy na temat rzeczywistej skali zjawiska? Co sprawia, że od kilku lat to co roku liczba młodych osób, które próbują odebrać sobie życie rośnie? Dlaczego choć coraz więcej o tym mówimy, tak trudno jest te dramatyczne statystyki poprawić?

 

o dostosowaniu polskich szpitali psychiatrycznych do potrzeb dzieci i młodzieży:

- w jakich przypadkach dzieci i młodzież dziś trafiają do szpitali psychiatrycznych, a w jakich powinny, gdyby ograniczeniem nie była liczba miejsc? Czy sieć szpitali psychiatrycznych jest dopasowana do realnych potrzeb młodych ludzi? Jakie są największe deficyty w opiece psychiatrycznej dla osób nieletnich?

 

o tym czym w ogóle jest zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży:

- czy kryzysy zdrowia psychicznego u dzieci i dorosłych objawiają się podobnie? Co może być przyczyną dziecięcej i nastoletniej depresji? Jak wygląda diagnoza zaburzeń zdrowia psychicznego w przypadku osób niepełnoletnich? Czy kryzys musi mieć wyraźny powód?

 

o sytuacjach, które doprowadzają do prób samobójczych:

- jakie są najczęstsze przyczyny prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży? Gdzie poza gabinetem psychiatry osoby niepełnoletnie mogą szukać pomocy? Jak na dobrostan polskich dzieci i nastolatków wpłynęła pandemia? Co pcha dzieci i młodzież ku samobójstwu? Co piszą w listach pożegnalnych?

 

o tym jak wspierać tych najbardziej potrzebujących:

- jak reagować i nie reagować na kryzysy w naszym otoczeniu? Czego nie mówić osobie, która stwierdza, że już nie chce żyć? Czy gdy mamy takie podejrzenie, należy pytać innych o to, czy mają myśli samobójcze? Jak reagować, gdy potwierdzą nasze obawy? Gdzie my możemy szukać pomocy, gdy ktoś z naszych bliskich zmaga się z tym problemem?

 

Wydarzenie było okazją do podzielania się doświadczeniami wyjątkowych ekspertów, którzy w ramach swoich działań pomagają małoletnim. Goście również odpowiadali na pytania płynące z czatu od słuchaczy i oglądających wydarzenie.

 

Zapraszamy do jej obejrzenia w portalu PSYCHOLOGIA.PWN:

https://psychologia.pwn.pl/artykul/debata-wsparcie-psychiczne-dzieci-i-mlodziezy-obejrzyj-material-vod-64662760059303d504452370

 

Oraz na platformie EDU.PWN!

https://edu.pwn.pl/materialy-vod/wsparcie-psychiczne-dzieci-i-mlodziezy-wspolczesne-oblicza-kryzysu-zdrowia-psychicznego-vod

 

Wielkie podziękowania za wspaniałą współpracę przy realizacji działań zespołom: Digital, SM oraz Wszystkim zaangażowanym osobom. Bardzo dziękuję!

Teresa Olszak- Musiał

Dział Marketingu PWN/ PSYCHOLOGIA.PWN

Szef projektu DEBATA PWN

 

A tu fragment podziękowań i głosy widzów z czatu DEBATY na jej zakończenie: „Gorąco dziękuję, bardzo wartościowe spotkanie”, „Piękna debata”, „Bardzo dziękuję za mądrą debatę w tak ciepłej atmosferze”, „Dziękuję. Bardzo ciekawa i ważna rozmowa”. „ Dziękuję. Bardzo ciekawa debata”, „Bardzo dziękuje za wartościowe spotkanie”, „Dziękuję, jestem psychologiem i wiele skorzystałam”, dziękuje a wartościowe spotkanie”, „Super ważne treści Wspaniałe spotkanie. Dziękuję”.

 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

 

Wcześniejsze aktualności

Jubileuszowa Akademia Dyrektorów Bibliotek IBUKA Libry za nami!

20 kwietnia już po raz 8. spotkaliśmy się z naszymi partnerami podczas Akademii Dyrektorów Bibliotek IBUKA Libry. Swoją obecnością zaszczyciło nas prawie 100 osób reprezentujących instytucje z całej Polski, korzystające z platformy IBUK Libra. Wspólnie mieliśmy okazję świętować tegoroczny jubileusz jej 15-lecia.

 

Spotkanie otworzyła Anna Lubczyńska-Lafuente – członkini Zarządu Wydawnictwa Naukowego PWN. Piotr Kołacz i Zbigniew Meller (Menadżerowie ds. Kluczowych Klientów), którzy budują współpracę z bibliotekami od samego początku istnienia IBUKA Libry, opowiedzieli o historii i przyszłości czytelni online.

 

Najważniejszych punktem programu było wręczenie kryształowych statuetek IBUKA Libry tym bibliotekom, które najaktywniej promowały nasz serwis wśród swoich czytelników – 14 laureatów to biblioteki takich uczelni i instytucji jak:

 • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
 • Uniwersytet SWPS
 • Collegium da Vinci
 • Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodową w Nowym Targu
 • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
 • Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
 • Politechnika Warszawska
 • Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
 • Śląskie Biblioteki Publiczne - Biblioteka Śląska
 • Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej
 • Mazowieckie Biblioteki Pedagogiczne - Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Warszawie
 • Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu
 • Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii w Poznaniu
 • Uniwersytet Opolski

 

Zespół IBUKA Libry bacznie obserwuje rynek i reaguje na zachodzące w nim zmiany i potrzeby naszych partnerów. Dlatego w ramach tego spotkaniach rozmawialiśmy także na temat przyszłości bibliotek cyfrowych w Polsce. W krótkiej debacie uczestniczyli dyrektorzy bibliotek uniwersyteckich i medycznych, czynnie włączyły się w nią również osoby z publiczności.

 

Nie brakowało gratulacji, podziękowań, wspomnień, a także dużej dawki humoru dzięki prowadzącemu spotkanie redaktorowi Marcinowi Antosiewiczowi oraz Janinie Bąk, której wystąpienie tradycyjnie zachwyciło publiczność lekką formą i solidną porcją informacji o statystyce i fake newsach (wykład nawiązuje do naszej tegorocznej akcji FAKE-STOP).

 

Całą galę można podsumować hasłem „Najważniejsze są relacje”. Przez 15 lat obecności na rynku, dzięki wytężonej pracy całego zespołu oraz otwartości bibliotek na nowoczesne rozwiązania, udało nam się zbudować trwałą strukturę, która pozwala rzeszom wykładowców, naukowców i studentów korzystać z dziesiątek tysięcy publikacji online.

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim współpracującym z nami instytucjom i użytkownikom. Bez nich ten jubileusz nie byłby możliwy.

 

Szczególne słowa uznania należą się Zespołowi IBUKA Libry: Piotrowi Kołaczowi, Annie Radoszewskiej, Zbigniewowi Mellerowi oraz Katarzynie Kozłowskiej, których codzienna praca i profesjonalizm pozwoliły nam zajść tak daleko. Nie byłoby to także możliwe bez udziału Zespołu IT, który czuwa nad infrastrukturą techniczną oraz wszystkich osób, które dbają o zwiększanie zasobów IBUKA Libry – na Wasze ręce także składamy słowa podziękowania i trzymamy kciuki za dalszy rozwój platformy.

 

Zachęcamy do obejrzenia poniższych zdjęć oraz krótkiej wideorelacji z tego wydarzenia. Link do wideorelacji

 

 

 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia z inicjatywy UNESCO obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Ta okazja ma na celu promowanie czytelnictwa oraz podkreślenie wartości, jaką niesie ze sobą własność intelektualna.

Jako wydawnictwo traktujemy ten dzień jako nasze święto. W PWN od ponad 70 lat tworzymy publikacje, które trafiają do rąk tysięcy czytelników rocznie. Przygotowując treści do publikacji skupiamy się na czytelnikach i na twórcach – ich potrzebach i przysługujących im prawach. Czytelnikom staramy się dostarczyć najbardziej aktualne i sprawdzone naukowo informacje w wielu formatach (m.in. książki, e-booki, platformy cyfrowe, portale wiedzy). Zaś autorzy treści (nie tylko tekstów, ale także ilustracji, materiałów dodatkowych) mogą liczyć na naszą szczególną staranność w przestrzeganiu zasad prawa autorskiego.

Staramy się także edukować naszą społeczność, choćby przez takie akcje jak Legalna nauka. W ramach której przygotowaliśmy zestaw materiałów dotyczących korzystania z legalnych źródeł wiedzy (więcej o akcji TUTAJ).

W tym dniu pragniemy przede wszystkim podziękować wszystkim, którzy czytają książki, a także tym, którzy mają wkład w ich tworzenie: autorom, recenzentom, redaktorom naukowym, wydawcom, całemu zespołowi redakcyjnemu, tłumaczom, ilustratorom, grafikom, zespołowi produkcji, a także naszym dystrybutorom i wspaniałym księgarzom oraz wielu innym osobom bez których publikacje nie mogłyby ujrzeć światła dziennego. To dzięki Wam oddajemy w ręce czytelników moc książek, a wraz z nimi MOC WIEDZY.

II edycja Debaty PWN z cyklu: Rozmowy z Mistrzami

Zapraszamy na II wydarzenie z cyklu Rozmowy z Mistrzami - debatę poświęconą wsparciu psychicznemu dzieci i młodzieży, a także współczesnym obliczom kryzysu zdrowia psychicznego.

 

Wydarzenie to okazja do podzielania się doświadczeniami wyjątkowych ekspertów, którzy w ramach swoich działań pomagają małoletnim. Debata będzie pretekstem do zapoznania się z wynikami badań, które odnoszą się do aktualnych potrzeb dzieci i młodzieży w obszarze zdrowia psychicznego.

 

Podczas debaty zaproszeni Goście poruszą następujące zagadnienia:

 • Czym jest i co wpływa na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży?
 • Jakie sytuacje prowadzą do prób samobójczych?
 • Czy polskie szpitale psychiatryczne są dostosowane do potrzeb małoletnich?
 • Jak wspierać najbardziej potrzebujących i ich bliskich?

 

Debatę poprowadzi:
Justyna Suchecka - dziennikarka edukacyjna, ekspertka do spraw młodzieży.

 

W debacie wezmą udział wyjątkowi eksperci:

Prof. dr hab. n. med. Irena Namysłowska - psychiatra, psychoterapeutka oraz superwizorka psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, przez dziesięć lat pełniła funkcję konsultanta krajowego w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży przy ministrze zdrowia, obecnie prowadzi wykłady, superwizję i psychoterapię, zarówno indywidualną, jak też terapię par i rodzin, w Warszawskim Ośrodku Psychoterapii i Psychiatrii.


Dr n. med. Cezary Żechowski - psychiatra oraz psychoterapeuta dzieci i młodzieży, członek m.in. Instytutu Psychoanalizy i Psychoterapii, Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej, Naukowego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej, Międzynarodowego Towarzystwa Psychoanalizy Rodzin i Par oraz Międzynarodowego Towarzystwa Neuropsychoanalitycznego, kierownik Katedry Psychologii Klinicznej UKSW.


Dr Halszka Witkowska - suicydolog, pomysłodawczyni i koordynatorka platformy edukacyjno-pomocowej „Życie warte jest rozmowy”, członkini Zespołu Roboczego ds. prewencji samobójstw i depresji przy Radzie ds. Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia.

 

Zapraszamy do udziału wszystkich, dla których bliskie są problemy zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży!

Uczestnictwo w debacie jest bezpłatne, wymagana jest jedynie rejestracja.

 

Zapraszamy!

ZAPISY http://bit.ly/3TBUxA3

Pozdrawiamy,

Zespół Projektowy

PSYCHOLOGIA PWN

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Chcemy być z Tobą w kontakcie. Poznaj z nami moc wiedzy.

Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN SA z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. Gottlieba Daimlera 2 („Spółka”). Dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji udostępnianych przez Spółkę produktów lub usług oraz marketingu towarów i usług własnych Spółki (w formie tradycyjnej), a w przypadku wyrażenia odrębnych zgód – w celach objętych oświadczeniem. Spółka informuje, że każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.