Jubileuszowa Akademia Dyrektorów Bibliotek IBUKA Libry za nami!

20 kwietnia już po raz 8. spotkaliśmy się z naszymi partnerami podczas Akademii Dyrektorów Bibliotek IBUKA Libry. Swoją obecnością zaszczyciło nas prawie 100 osób reprezentujących instytucje z całej Polski, korzystające z platformy IBUK Libra. Wspólnie mieliśmy okazję świętować tegoroczny jubileusz jej 15-lecia.

 

Spotkanie otworzyła Anna Lubczyńska-Lafuente – członkini Zarządu Wydawnictwa Naukowego PWN. Piotr Kołacz i Zbigniew Meller (Menadżerowie ds. Kluczowych Klientów), którzy budują współpracę z bibliotekami od samego początku istnienia IBUKA Libry, opowiedzieli o historii i przyszłości czytelni online.

 

Najważniejszych punktem programu było wręczenie kryształowych statuetek IBUKA Libry tym bibliotekom, które najaktywniej promowały nasz serwis wśród swoich czytelników – 14 laureatów to biblioteki takich uczelni i instytucji jak:

 • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
 • Uniwersytet SWPS
 • Collegium da Vinci
 • Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodową w Nowym Targu
 • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
 • Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
 • Politechnika Warszawska
 • Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
 • Śląskie Biblioteki Publiczne - Biblioteka Śląska
 • Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej
 • Mazowieckie Biblioteki Pedagogiczne - Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Warszawie
 • Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu
 • Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii w Poznaniu
 • Uniwersytet Opolski

 

Zespół IBUKA Libry bacznie obserwuje rynek i reaguje na zachodzące w nim zmiany i potrzeby naszych partnerów. Dlatego w ramach tego spotkaniach rozmawialiśmy także na temat przyszłości bibliotek cyfrowych w Polsce. W krótkiej debacie uczestniczyli dyrektorzy bibliotek uniwersyteckich i medycznych, czynnie włączyły się w nią również osoby z publiczności.

 

Nie brakowało gratulacji, podziękowań, wspomnień, a także dużej dawki humoru dzięki prowadzącemu spotkanie redaktorowi Marcinowi Antosiewiczowi oraz Janinie Bąk, której wystąpienie tradycyjnie zachwyciło publiczność lekką formą i solidną porcją informacji o statystyce i fake newsach (wykład nawiązuje do naszej tegorocznej akcji FAKE-STOP).

 

Całą galę można podsumować hasłem „Najważniejsze są relacje”. Przez 15 lat obecności na rynku, dzięki wytężonej pracy całego zespołu oraz otwartości bibliotek na nowoczesne rozwiązania, udało nam się zbudować trwałą strukturę, która pozwala rzeszom wykładowców, naukowców i studentów korzystać z dziesiątek tysięcy publikacji online.

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim współpracującym z nami instytucjom i użytkownikom. Bez nich ten jubileusz nie byłby możliwy.

 

Szczególne słowa uznania należą się Zespołowi IBUKA Libry: Piotrowi Kołaczowi, Annie Radoszewskiej, Zbigniewowi Mellerowi oraz Katarzynie Kozłowskiej, których codzienna praca i profesjonalizm pozwoliły nam zajść tak daleko. Nie byłoby to także możliwe bez udziału Zespołu IT, który czuwa nad infrastrukturą techniczną oraz wszystkich osób, które dbają o zwiększanie zasobów IBUKA Libry – na Wasze ręce także składamy słowa podziękowania i trzymamy kciuki za dalszy rozwój platformy.

 

Zachęcamy do obejrzenia poniższych zdjęć oraz krótkiej wideorelacji z tego wydarzenia. Link do wideorelacji

 

 

 

Wcześniejsze aktualności

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia z inicjatywy UNESCO obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Ta okazja ma na celu promowanie czytelnictwa oraz podkreślenie wartości, jaką niesie ze sobą własność intelektualna.

Jako wydawnictwo traktujemy ten dzień jako nasze święto. W PWN od ponad 70 lat tworzymy publikacje, które trafiają do rąk tysięcy czytelników rocznie. Przygotowując treści do publikacji skupiamy się na czytelnikach i na twórcach – ich potrzebach i przysługujących im prawach. Czytelnikom staramy się dostarczyć najbardziej aktualne i sprawdzone naukowo informacje w wielu formatach (m.in. książki, e-booki, platformy cyfrowe, portale wiedzy). Zaś autorzy treści (nie tylko tekstów, ale także ilustracji, materiałów dodatkowych) mogą liczyć na naszą szczególną staranność w przestrzeganiu zasad prawa autorskiego.

Staramy się także edukować naszą społeczność, choćby przez takie akcje jak Legalna nauka. W ramach której przygotowaliśmy zestaw materiałów dotyczących korzystania z legalnych źródeł wiedzy (więcej o akcji TUTAJ).

W tym dniu pragniemy przede wszystkim podziękować wszystkim, którzy czytają książki, a także tym, którzy mają wkład w ich tworzenie: autorom, recenzentom, redaktorom naukowym, wydawcom, całemu zespołowi redakcyjnemu, tłumaczom, ilustratorom, grafikom, zespołowi produkcji, a także naszym dystrybutorom i wspaniałym księgarzom oraz wielu innym osobom bez których publikacje nie mogłyby ujrzeć światła dziennego. To dzięki Wam oddajemy w ręce czytelników moc książek, a wraz z nimi MOC WIEDZY.

II edycja Debaty PWN z cyklu: Rozmowy z Mistrzami

Zapraszamy na II wydarzenie z cyklu Rozmowy z Mistrzami - debatę poświęconą wsparciu psychicznemu dzieci i młodzieży, a także współczesnym obliczom kryzysu zdrowia psychicznego.

 

Wydarzenie to okazja do podzielania się doświadczeniami wyjątkowych ekspertów, którzy w ramach swoich działań pomagają małoletnim. Debata będzie pretekstem do zapoznania się z wynikami badań, które odnoszą się do aktualnych potrzeb dzieci i młodzieży w obszarze zdrowia psychicznego.

 

Podczas debaty zaproszeni Goście poruszą następujące zagadnienia:

 • Czym jest i co wpływa na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży?
 • Jakie sytuacje prowadzą do prób samobójczych?
 • Czy polskie szpitale psychiatryczne są dostosowane do potrzeb małoletnich?
 • Jak wspierać najbardziej potrzebujących i ich bliskich?

 

Debatę poprowadzi:
Justyna Suchecka - dziennikarka edukacyjna, ekspertka do spraw młodzieży.

 

W debacie wezmą udział wyjątkowi eksperci:

Prof. dr hab. n. med. Irena Namysłowska - psychiatra, psychoterapeutka oraz superwizorka psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, przez dziesięć lat pełniła funkcję konsultanta krajowego w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży przy ministrze zdrowia, obecnie prowadzi wykłady, superwizję i psychoterapię, zarówno indywidualną, jak też terapię par i rodzin, w Warszawskim Ośrodku Psychoterapii i Psychiatrii.


Dr n. med. Cezary Żechowski - psychiatra oraz psychoterapeuta dzieci i młodzieży, członek m.in. Instytutu Psychoanalizy i Psychoterapii, Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej, Naukowego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej, Międzynarodowego Towarzystwa Psychoanalizy Rodzin i Par oraz Międzynarodowego Towarzystwa Neuropsychoanalitycznego, kierownik Katedry Psychologii Klinicznej UKSW.


Dr Halszka Witkowska - suicydolog, pomysłodawczyni i koordynatorka platformy edukacyjno-pomocowej „Życie warte jest rozmowy”, członkini Zespołu Roboczego ds. prewencji samobójstw i depresji przy Radzie ds. Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia.

 

Zapraszamy do udziału wszystkich, dla których bliskie są problemy zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży!

Uczestnictwo w debacie jest bezpłatne, wymagana jest jedynie rejestracja.

 

Zapraszamy!

ZAPISY http://bit.ly/3TBUxA3

Pozdrawiamy,

Zespół Projektowy

PSYCHOLOGIA PWN

POZNAŃSKIE TARGI KSIĄŻKI - WRACAMY Z NAGRODĄ GŁÓWNĄ I DWOMA WYRÓŻNIENIAMI w KONKURSIE ACADEMIAPodczas uroczystej Gali, która miała miejsce pierwszego dnia Poznańskich Targów Książki 2023 zostały rozdane nagrody w trzech konkursach książkowych organizowanych przez Wydawnictwo Naukowe UAM.

Wydawnictwo Naukowe PWN oraz PZWL Wydawnictwo Lekarskie zostało docenione przez Kapitułę Konkursu. Otrzymaliśmy nagrodę oraz wyróżnienia w dwóch kategoriach.

Z dumą prezentujemy nagrodzone książki:

Nagrodę Ministra Edukacji i Nauki zdobytą w Konkursie na Najlepszą Książkę Akademicką oraz Nagrodę Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu otrzymała 4. tomowa książka Chirurgia

O książce

Podręcznik Chirurgia przybliża w kompletny oraz nowoczesny sposób najnowszą wiedzę i aktualne trendy postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w chirurgii. W czterech tomach zawarto najświeższe informacje wzbogacone doświadczeniem własnym Autorów – uznanych ekspertów reprezentujących praktycznie wszystkie chirurgiczne dyscypliny zabiegowe. Bogaty materiał graficzny – prawie 1200 rycin – doskonale ilustruje omawiane zagadnienia.

W książce Chirurgia przedstawiono wiadomości z zakresu chirurgii ogólnej, chirurgii stanów nagłych, podstaw chirurgii i skojarzonego leczenia nowotworów, wybranych dziedzin chirurgii, a także zasad kompleksowego, wielospecjalistycznego postępowania diagnostyczno-terapeutycznego. więcej

 


WYRÓŻNIENIA OTRZYMAŁY

 

W Konkursie na Najlepszą Książkę Akademicką o Nagrodę Ministra Edukacji i Nauki oraz o Nagrodę Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wyróżnienie otrzymała książka Geopolityka Bałkanów Danuty Gibas-Krzak

O książce

Pierwsze w Polsce kompleksowe ujęcie geopolityki Bałkanów Publikacja stanowi przystępne i aktualne kompendium wiedzy na temat Bałkanów w wymiarze geograficznym, politycznym i historycznym, przygotowane na podstawie najnowszych ustaleń naukowych oraz licznych materiałów źródłowych i archiwalnych. Pierwsza część książki omawia kluczowe koncepcje myślenia geostrategicznego, metodologię badań stosowną do tej dyscypliny oraz idee najważniejszych przedstawicieli klasycznej geopolityki. Następnie Autorka dokonuje wyczerpującej charakterystyki geograficznej Półwyspu Bałkańskiego jako całości oraz każdego z państw bałkańskich osobno, rozpatrując ukształtowanie powierzchni, hydrografię, klimat, szlaki komunikacyjne, ludność i wyznania oraz gospodarkę i bogactwa naturalne. Wywód wzbogacają liczne mapy oraz materiały pomocnicze.więcej

 

W Konkursie na Najlepszą Książkę Popularnonaukową o Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania wyróżnienie otrzymała książka Recepty Starego Doktora. Wypisy z dzieł Janusza Korczaka Agnieszki Zgrzywy

O książce:


Janusz Korczak zapisał się w historii jako postać nietuzinkowa i pozostawił po sobie bogaty dorobek. Dzięki Receptom Starego Doktora, chcemy przybliżyć szerokiemu gronu odbiorców ponadczasowe cytaty z jego dzieł.

Mimo upływu czasu myśl Korczaka nie traci na aktualności, wręcz przeciwnie: jest warta odkrywania na nowo, łamie utarte schematy i pobudza do refleksji nad naturą dziecka i jego relacjami z dorosłymi. Swoistą syntezę jego rozważań znajdziecie Państwo w tej książce.

Wyboru cytatów dokonała Agnieszka Zgrzywa, która tak pisze o tej publikacji więcej

 

Galeria zdjęć:

 

Serdecznie dziękujemy i gratulujemy wszystkim Autorom i Wydawcom PWN
Zespół Marketingu PWN

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Chcemy być z Tobą w kontakcie. Poznaj z nami moc wiedzy.

Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN SA z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. Gottlieba Daimlera 2 („Spółka”). Dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji udostępnianych przez Spółkę produktów lub usług oraz marketingu towarów i usług własnych Spółki (w formie tradycyjnej), a w przypadku wyrażenia odrębnych zgód – w celach objętych oświadczeniem. Spółka informuje, że każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.