Kolejna książka z portfolio Publikuj z PWN została uhonorowana nagrodą!

Z przyjemnością informujemy, że kolejna książka z portfolio Publikuj z PWN (pod opieką wydawniczą Katarzyny Rosińskiej) zdobyła prestiżową nagrodę Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego!

 

„Kultura (nie)odpowiedzialności. Społeczne konteksty zaniechanej cnoty”(PWN, 2021)

pod redakcją naukową dr hab. Małgorzaty Boguni-Borowskiej otrzymała nagrodę im. Kazimierza Dobrowolskiego w kategorii Najlepsza zbiorowa praca pod redakcją

 

Książka Kultura (nie)odpowiedzialności to podręcznik do moralności na co dzień, rodzaj elementarza, w którym odnajdziemy mnóstwo przykładów, czego z racji spójności i przewidywalności życia społecznego czynić nie należy, a co stało się dzisiaj, w dobie wszechwładzy zysku – niestety – normalne, zwyczajne i „przezroczyste”. Jest to książka poświęcona nie tyle odpowiedzialności, ile konsekwencjom upowszechnionej nieodpowiedzialności w coraz bardziej złożonym świecie.

Prof. dr hab. Tomasz Szlendak (z recenzji)

 

Autorom i naszej Wydawczyni serdecznie gratulujemy!

Wcześniejsze aktualności

PSYCHOLOGIA PWN ma już 6 MIESIĘCY!

Serwis powstał z myślą o psychologach i psychoterapeutach, którzy szukają rzetelnej wiedzy w Internecie. Umieszczamy w nim na bieżąco artykuły z różnych dziedzin psychologii, aktualności z branży, materiały szkoleniowe, rozmowy z autorami publikacji naukowych i informacje o istotnych wydarzeniach oraz konferencjach psychologicznych.

W tym czasie nawiązaliśmy współprace z gronem fantastycznych instytucji i towarzystw, m.in.: Polskie Towarzystwo Terapii Poznawczej i Behawioralnej, ACBS Polska, Polskie Towarzystwo Psychologii Behawioralnej, Psychologia Kliniczna - Konsultant Krajowy i Konsultanci Wojewódzcy, Polskie Stowarzyszenie Studentów i Absolwentów Psychologii, Uniwersytet SWPS, Fundacja NAGLE SAMI, Instytut Dobrej Śmierci

Co tydzień do naszych 17 400 czytelników wysyłamy Newsletter Psychologiczny, a nasza grupa STREFA psychologa – Psychologia PWN liczy już 2 800 obserwujących

Jesteśmy w mediach zasięgowych i współpracujemy z partnerami z branży: Psychoterapeuta Psychoterapeucie Przyjacielem, Wyłącznie dla PSYCHOLOGÓW, Polityka

W promowaniu psychologii i książek #PWN wsparli nas m.in. Joanna Gutral – psycholożka i psychoterapeutka, która prowadzi podcast Gutral Gada, Dariusz Bugalski. K3 - podcast o dobrym życiu

Bywamy na wielu wydarzeniach psychologicznych, konferencjach i spotkaniach – nie sposób ich wszystkich tu wymienić!

To 6 miesięcy ciężkiej, ale satysfakcjonującej pracy !

 

Zachęcamy do odwiedzin https://psychologia.pwn.pl/

 

Pozdrawiamy,

 

Zespół Projektowy

PSYCHOLOGIA PWN

Nie daj się oszukać wirtualnej rzeczywistości – jak żyć wśród fake newsów?

Wciąż mamy nieodparte wrażenie, że internet jest na naszych usługach. Wszystko mamy pod kontrolą. To my przeglądamy posty pojawiające się na naszych profilach w mediach społecznościowych. To my decydujemy, co udostępnić, a czego nie. Często komentujemy medialne wydarzenia i nie boimy się dzielić własnymi opiniami. Bierzemy czynny udział w dystrybuowaniu wielu treści i jesteśmy pewni, że wiemy, co robimy.

 

Ale czy na pewno tak jest? Czy jesteśmy w pełni świadomi, jak postępować z internetowym natłokiem informacji? Co robić, by przypadkiem nie stać się czyimś narzędziem wykorzystywanym w celach niezgodnych z naszymi wartościami moralnymi i wbrew powszechnie przyjętej etyce postępowania?

O tym jak być czujnym i uważnym w sieci, a także co warto wiedzieć, i jak przeciwdziałać dezinformacji dowiecie się z reportażu PWN „Fake-Stop – zatrzymaj się, pomyśl, sprawdź”, w którym wspólnie z członkami Stowarzyszenia Demagog,  a także z dr Klaudią Rosińską zajmującą się naukowo identyfikowaniem fake newsów wypowiadają się również eksperci z PWN. To oni – każdego dnia – mierzą się z dziesiątkami, a nawet setkami badań i informacji, po to by wydać książki wypełnione sprawdzoną, rzetelną  i naukową wiedzą.  Jak to robią? Czym się kierują i jak my wszyscy możemy z tego skorzystać? Odpowiedzi na te i inne pytania, czekają na Was w podcaście stworzonym przez Gabi Darmetko, autorkę podcastu „Szalony Świat”.

 

Materiał powstał w ramach akcji PWN „ „Fake-Stop! Tylko wiarygodne źródła wiedzy”.

 

*Akcja PWN „FAKE-STOP! Tylko wiarygodne źródła wiedzy” zorganizowana jest przy współpracy z dr Klaudią Rosińską, autorką książki „Fake news. Geneza, istota, przeciwdziałanie”, Stowarzyszeniem Rzecznicy Nauki, Krajową Reprezentacją Doktorantów, Państwowym Instytutem Badawczym NASK, Stowarzyszeniem Demagog oraz z Facetami w Kitlach.

 

 

Zmiana w składzie Rady Nadzorczej Grupy PWN

Przewodnicząca Rady Nadzorczej Grupy PWN, Heike Tyler, z dniem 31.12.2022 r. kończy swoją kadencję, wychodząc tym samym po 4 latach z Rady Nadzorczej. Nowym Przewodniczącym Rady Nadzorczej został Edgar Schnorpfeil.

W trakcie swojej kadencji Heike nadzorowała transformację Grupy z rozproszonej struktury, obejmującej wiele biznesów, na grupę kapitałową z jasno określoną strategią w zakresie dostarczania kontentu i usług w tym obszarze na polskim rynku. 

 

Bardzo dziękuję właścicielom Grupy PWN za możliwość pracy z marką numer jeden na rynku naukowym w Polsce. Miałam okazję wspierać wiele utalentowanych osób w strukturach spółki i prowadzić PWN na drodze do cyfrowej transformacji. Z końcem mojej kadencji przekazuję funkcję Przewodniczącego Rady Edgarowi Schnorpfeilowi, akcjonariuszowi spółki matki PWN-u – grupy LCHG. Zarówno Edgarowi, jak i całej spółce PWN życzę wielu sukcesów i pomyślności” – komentuje Heike Tyler.

 

„W imieniu wszystkich akcjonariuszy chciałbym podziękować Heike za jej fantastyczną pracę na przestrzeni ostatnich lat oraz inicjowanie projektów, które z sukcesem wspierają transformację i innowacyjność. PWN posiada niezwykle cenne rozwiązania w zakresie wydawania publikacji naukowych, edukacji, usług dystrybucyjnych, drukarskich oraz e-commerce. Bardzo cieszę się na możliwość wspierania zespołu PWN w dalszych pracach nad transformacją cyfrową i rozwojem biznesu” – podkreślił w swoim komentarzu Edgar Schnorpfeil.

ESSA Młodzieżowym Słowem Roku 2022!

Znamy zwycięzcę plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku 2022 – decyzją internautów została nim: ESSA! Zwycięskie słowo zostało wyłonione w dwuetapowym głosowaniu, które trwało od 11 października do 30 listopada br. W zabawie wzięło udział ponad 250 tysięcy osób. Kapituła przyznała także Nagrodę Jury dla słowa ODKLEJKA. Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN, partnerem inicjatywy jest Uniwersytet Warszawski.

Internauci zdecydowali, że Młodzieżowym Słowem Roku 2022 zostaje ESSA, która zdobyła prawie 24 tysiące głosów i oznacza: coś łatwego, co przychodzi łatwo dlatego, że jesteśmy wyluzowani (stąd mieć essę), luz. Często występuje jako okrzyk radości lub triumfu, wykorzystywany jako ekspresja pozytywnych uczuć, a nawet pozdrowienie. Essa dobrze oddaje charakter komunikacji młodzieży – jak pisze w swoim komentarzu Przewodnicząca Jury Anna Wileczek: Zwycięskie słowo jest na tyle pojemne, że obwieści każdy stan –począwszy od ekstatycznego okrzyku radości z (łatwego) zwycięstwa w grze internetowej, uzyskania wysokiej oceny w szkole, szalonej akcji, nieoczekiwanego fartu, spotkania z dobrymi znajomymi aż po zasygnalizowanie „nieznośnej lekkości bytu”. W każdym razie słowo to jest sygnałem czasu uwolnionego z kieratu codziennych żmudnych powinności, ale też wystarczającym usprawiedliwieniem dla robienia rzeczy niezwykłych, ekstremalnych albo po prostu zakazanych.

Członkowie kapituły przyznali także jedną Nagrodę Jury dla słowa wyróżniającego się pod względem językowym: oryginalnego, pomysłowego, trafnie opisującego jakieś zjawisko. W tym roku Nagrodę Jury otrzymuje: ODKLEJKA. Wyraz ten oznacza: stan oderwania od rzeczywistości lub osobę, która nie rozumie, co się dzieje, jest nieobecna myślami, nie zachowuje się odpowiednio. Jak dodaje w swoim komentarzu Marek Łaziński: Połączenie od- ze znaczeniem ‘kleić’ dodatkowo podkreśla, że porzucamy stan trzymający nas mocno przy ziemi, tzn., że naturalne jest „przyklejenie” do rzeczywistości. Pewnie nie wszyscy i nie zawsze chcemy być przyklejeni do ziemi, dlatego odklejka podkreśla też, że jesteśmy pod wrażeniem tej nietypowości, nie zawsze oceniamy ją negatywnie.

Zdaniem Jury na uwagę zasługują również wyrazy: popkornina na oznaczenie tego, co „fajne, młodzieżowe i cool”, dyntka używana, gdy „wszystko się wali i nie idzie po naszej myśli” czy poddymić, które może być stosowane jako synonim „rozkręcania atmosfery”.

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku wystartował 11 października br. Do 8 listopada internauci zgłaszali propozycje słów/wyrażeń, które walczyły o przejście do finałowego głosowania. W tym czasie do bazy napłynęło prawie 125 tysięcy zgłoszeń, w tym 8 221 różnych słów i wyrażeń. Od 9 listopada trwały obrady Jury w składzie: Anna Wileczek (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), Marek Łaziński (Uniwersytet Warszawski), Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński), Bartek Chaciński (Polityka). W tym roku Jury korzystało także z konsultacji z zespołem doradczym nastolatków z Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży, a także z przedstawicielami PWN. Eksperci analizowali zgłoszone słowa (pod kątem zgodności z Regulaminem) i wyłonili dwadzieścia najczęściej zgłaszanych, a jednocześnie spełniających kryteria regulaminowe. Można było na nie głosować w drugim etapie, który trwał od 15 do 30 listopada br. Głosowanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, internauci oddali w tym czasie ponad 130 tysięcy głosów. Komunikat podsumowujący wyniki – TUTAJ.

Partnerem plebiscytu jest Uniwersytet Warszawski. Zachęcamy do zapoznania się z Regulaminem.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w głosowaniu na Młodzieżowe Słowo Roku 2022! Po raz kolejny przekonaliśmy się, że język młodzieży to obszar dynamicznych zmian i ciekawych trendów – piszą o nich w swoich komentarzach Ewa Kołodziejek i Bartek Chaciński – zachęcamy do lektury.

Sam plebiscyt jest świetną okazją do namysłu i dyskusji o języku. Cieszymy się, że nasza inicjatywa z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

 

Biuro prasowe:

mail: msr@pwn.pl

tel. kom.: 512 260 575

Wydawnictwo Naukowe PWN SA

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Chcemy być z Tobą w kontakcie. Poznaj z nami moc wiedzy.

Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN SA z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. Gottlieba Daimlera 2 („Spółka”). Dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji udostępnianych przez Spółkę produktów lub usług oraz marketingu towarów i usług własnych Spółki (w formie tradycyjnej), a w przypadku wyrażenia odrębnych zgód – w celach objętych oświadczeniem. Spółka informuje, że każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.