Młodzieżowe Słowo Roku 2020!

Padł absolutny rekord liczby zgłoszeń w plebiscycie PWN na Młodzieżowe Słowo Roku! Za nami dopiero dwa tygodnie głosowania, a do bazy wpłynęło już 95 tysięcy słów i wyrażeń, które powalczą o zwycięstwo. Dla porównania, suma zgłoszeń w całej edycji 2019 wyniosła 41 tysięcy.

Uczestnicy po raz kolejny dowiedli, że są bardzo czujnymi obserwatorami i w kreatywny sposób opisują rzeczywistość. Wiele zgłoszonych słów i wyrażeń jest odpowiedzią na zjawiska i zdarzenia, którymi żyliśmy i żyjemy w 2020 roku (np. koronaferie). Pojawiają się słowa zupełnie nowe (np. rzepiara), a także zmodyfikowane wersje znanych już nam wyrazów (np. naura).

Zachęcamy do zapoznania się z komentarzem Marka Łazińskiego – językoznawcy, przewodniczącego jury plebiscytu, który podsumowuje pierwsze tygodnie głosowania. Treść dostępna jest na stronie: https://bit.ly/3kSp1vj.

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku organizowany jest przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Zwycięskie słowo wyłoni jury w składzie: Marek Łaziński, Ewa Kołodziejek, Anna Wileczek i Bartek Chaciński. Poznamy je na początku grudnia.

Dziękujemy wszystkim, którzy dotychczas wzięli udział w plebiscycie Młodzieżowe Słowo Roku 2020. Zachęcamy do zgłaszania kolejnych słów, które powalczą o tytuł tegorocznego laureata – można je nadsyłać do 30 listopada za pośrednictwem formularza na stronie sjp.pwn.pl.

Wcześniejsze aktualności

Nagroda im. ks. Józefa Tischnera

28 października kapituła Nagrody Znaku i Hestii im. Józefa Tischnera ogłosiła wyniki 20. edycji konkursu. Wśród trzech laureatów znalazł się prof. Robert Piłat, wyróżniony za książkę O rozsądku i jego szaleństwach w kategorii pisarstwa religijnego lub filozoficznego, stanowiącego kontynuację myślenia według wartości.

W uzasadnieniu decyzji jury czytamy:

Robert Piłat (przyp. red.) „wyróżniony za książkę O rozsądku i jego szaleństwach, w której przypomina, że filozofia ma służyć dobremu życiu. Jego wnikliwe analizy dowodzą, że roztropność sprzyja ludzkiemu rozwojowi, a chwile spełnienia zawsze naznaczone są kruchością”.

Gala wręczenia nagród odbędzie się w Krakowie 21 listopada 2020 r.

Więcej o nagrodzie: www.nagrodatischnera.pl

Publikacja ukazała się nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN w 2019 roku. O rozsądku i jego szaleństwach to wybór 31 przystępnie napisanych esejów poświęconych filozoficznej refleksji na temat roli wartości w życiu współczesnego człowieka. Robert Piłat zaprasza czytelników do namysłu nad znaczeniem wartości nie tylko w ramach chłodnej filozoficznej analizy, gdzie dominują dyktaty logiki i „zdrowego rozsądku”, ale przede wszystkim w kontekście przeżywania ludzkiego życia, które częściej niż rozsądkiem bywa naznaczone nieuporządkowaniem, bardziej niż ku logice zwraca się w stronę paradoksu.

Książka jest pozbawiona filozoficznego żargonu, operując piękną, ogólnie zrozumiałą polszczyzną. Wśród znacznego bogactwa tematów znajdziemy w niej m.in. rozdziały: O pocieszaniu, O niepowściągliwości, O kłamstwie, O młodości, O wstydzie, O samotności, O ojcostwie i O nadziei. Autor nie ogranicza się przy tym wyłącznie do dorobku filozofii, lecz w toku refleksji swobodnie korzysta z szerokiego wachlarza dzieł kultury – w tym również kultury popularnej.

Części czytelników prof. Piłat znany jest z programów telewizyjnych (TVP Kultura) czy radiowych (PR Dwójka), gdzie występował jako ekspert, ale także popularyzator filozoficznego namysłu nad światem.

Gratulujemy Autorowi oraz wydawcy książki Mikołajowi Tajchmanowi.

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Już po raz piąty Wydawnictwo Naukowe PWN organizuje plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku. Ma on na celu wyłonienie najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. Nad przebiegiem konkursu czuwają uznani eksperci.

 

Do 30 listopada br. za pośrednictwem formularza na stronie sjp.pwn.pl, można zgłaszać propozycje słów konkursowych, wraz z wyjaśnieniem ich znaczenia. Mile widziane są również przykłady ich użycia. Młodzieżowe Słowo Roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęstsze. Doceniana jest istotność tematu oraz kreatywność języka w opisywaniu rzeczywistości. Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem.

 

Zwycięskie słowa z lat ubiegłych to: sztos, XD, dzban i alternatywka. Jury co roku przyznaje także wyróżnienia i wybiera słowa, które zasługują na szczególną uwagę. Tę wyjątkową listę można znaleźć w Galerii Młodzieżowych Słów Roku.

 

Misją Wydawnictwa Naukowego PWN, jako wydawcy słowników i poradników językowych, jest nie tylko dostarczanie źródeł wiedzy, ale także popularyzacja polszczyzny – szczególnie wśród młodzieży. Język polski jest pełen ciekawostek, dynamicznych procesów, a także daje ogromne pole do wykazania się kreatywnością. Ten plebiscyt i jego rosnąca z roku na rok popularność, są tego najlepszym dowodem.

Plebiscyt jest organizowany we współpracy z projektem Narodowego Centrum Kultury: Ojczysty – dodaj do ulubionych.

Zachęcamy do przesyłania zgłoszeń. Wybierzcie z nami Młodzieżowe Słowo Roku 2020!

Wyniki plebiscytu poznamy na początku grudnia.

 

Kontakt dla mediów:

Katarzyna Piątkowska

Marketing Manager ds. rynku akademickiego

Katarzyna.Piatkowska@pwn.pl
tel. kom. 512 260 575­­­
Wydawnictwo Naukowe PWN SA

List otwarty do Akademików

Wydawnictwo Naukowe PWN wychodzi naprzeciw potrzebom środowiska akademickiego w czasach lockdown, dlatego 15 października br. Natalia Wojciechowska, Dyrektor Zarządzająca Wydawnictwa Naukowego PWN SA skierowała pismo do rektorów i prorektorów w całej Polsce, przedstawiające możliwości wsparcia nauczycieli akademickich oraz naukowców. Zapraszamy do lektury.

 

Szanowni P.T. Państwo,

wchodzimy w nowy rok akademicki: rok wielkich zmian i wyzwań zarówno dla społeczności uniwersyteckiej, jak i dla nas, wydawców. Uczelnie nie wracają jeszcze w pełni do stacjonarnego trybu pracy, jesteśmy jednak przekonani, że świat akademicki z powodzeniem wykorzysta dostępne narzędzia cyfrowe, by nie tracić możliwości swobodnej wymiany myśli oraz pogłębiania i krzewienia wiedzy. Wszyscy uczymy się nowej rzeczywistości i poszukujemy najlepszych rozwiązań. Tym, którzy tak jak my - w obecnej sytuacji widzą szansę na dalszy rozwój innowacyjnych metod nauki i nauczania, PWN chce służyć wsparciem, wiedzą i technologią. Chcemy Państwu towarzyszyć i pomagać, dlatego zachęcamy, by wybrali Państwo PWN na studia, zwłaszcza że:

  • zdajemy sobie sprawę, że praca zdalna rodzi wiele trudności w dostępie do źródeł informacji, a także sprzyja naruszeniom prawa autorskiego. Jako organizacja, której fundamentem jest praca twórcza, dokładamy wszelkich starań, by jej efekty były wykorzystywane zgodnie z literą prawa. W związku z tym, w najbliższych tygodniach będziemy starali się dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców z naszą akcją: Legalna nauka, promującą korzystanie z legalnych materiałów edukacyjnych. W jej ramach będziemy publikować na naszej stronie ksiegarnia.pwn.pl/legalna-nauka oraz w social mediach PWN artykuły ekspertów, dotyczące dobrych i złych praktyk w środowisku uczelnianym;
  • bacznie obserwujemy potrzeby naukowców i dydaktyków, staramy się na nie reagować i tworzyć optymalne rozwiązania. Dlatego oprócz publikacji papierowych przygotowujemy nasze tytuły również w wersji elektronicznej. Zachęcamy do sięgania po nie w najdogodniejszej dla Państwa formie – jesteśmy obecni zarówno w księgarniach jak i w świecie wirtualnym. Zachęcamy do tego tym bardziej, że rok 2020 to dla nas czas ważnych premier, zwłaszcza tytułów akademickich, które szczególnie polecamy Państwa uwadze, a które można znaleźć m. in. tutaj: ksiegarnia.pwn.pl/wydawnictwo-pwn;
  • dla tych z Państwa, którzy wybiorą książkę elektroniczną, polecamy naszą platformę IBUK Libra - nieocenioną pomoc zarówno w nauce jak i w pracy dydaktycznej. Nasza platforma jest wiodącym w Polsce narzędziem do szerzenia treści naukowych, stale rozwijanym i doskonalonym. Już niedługo będziemy mieli przyjemność zaprezentować ją w nowej odsłonie. Mamy nadzieję, że spotka się ona z uznaniem użytkowników. Więcej na stronie: libra.ibuk.pl lub po zalogowaniu się przez e-zasoby biblioteki;
  • dla zwolenników elektronicznego dostępu do wiedzy rozwijamy - z rosnącym powodzeniem – specjalistyczne webinary dla profesjonalistów. Na razie w obszarze medycznym (w ramach PZWL Wydawnictwa Lekarskiego), ale w planach mamy także szkolenia on-line dla wykładowców i bibliotekarzy z użytkowania IBUKA Libry (webinarypwn.pl) oraz szkolenia w innych dziedzinach, o czym będziemy informować na bieżąco;
  • jak niektórzy z Państwa wiedzą, wspieramy także rozwój kariery naukowej poprzez usługę Publikuj z nami, zapewniającą profesjonalne wsparcie w procesie wydawania publikacji naukowych, tak ważnych w ewaluacji jednostek oraz indywidualnych pracowników. Więcej na: publikujznami.pwn.pl.

W dobie wielkich zmian życzymy całej społeczności akademickiej sukcesów i otwartości na nowe rozwiązania.

 

 Z wyrazami szacunku                                 

 

Natalia Wojciechowska                 

Dyrektor Zarządzająca                                  

Wydawnictwo Naukowe PWN SA   

 

Więcej o naszych produktach:

Legalna nauka: https://bit.ly/35hw1LK

IBUK Libra:  https://bit.ly/37sk5cD

Webinary PWN: https://bit.ly/35bnGcm

Publikuj z Nami: https://bit.ly/31qffZF

 

Noc Księgarń 2020 online!

Trwa Noc Księgarń 2020 – wielkie święto księgarń i czytelników! Ze względu na nasze wspólne bezpieczeństwo wszystkie festiwalowe wydarzenia odbywają się jedynie za pośrednictwem internetu. Przez cztery wieczory, od 14 do 17 października, nadajemy dla Was prosto z księgarń! Mimo obostrzeń będzie też można zrobić zakupy książkowe po zmroku.

Noc Księgarń 2020 – do zobaczenia online!

Informacje o transmisjach i wydarzeniach w formie wirtualnej są aktualizowane na bieżąco na stronach księgarń i wydarzeń na Facebooku.

Ze względu na utrudnione warunki zachowania dystansu podczas wydarzeń plenerowych odwołane zostają wydarzenia plenerowe, w tym spacery (Lublin, Warszawa, Gdańsk, Kraków). Na stronie nocksiegarn.pl udostępnimy spacerowniki, dzięki którym czytelnicy będą mogli wybrać się na spacer indywidualnie.

Zakupy książkowe po zmroku

Ograniczenia związane z epidemią COVID-19 nie oznaczają, że nie będziecie mogli w czasie Nocy Księgarń zrobić zakupów w księgarniach stacjonarnych – na trzy wieczory (15-17 października) księgarnie przygotowały dla Was specjalną ofertę: kiermasze, lokalne targi książki, nocne rabaty – dostępne stacjonarnie i w Internecie. Podczas zakupów po zmroku obowiązują takie same zasady jak we wszystkich innych punktach handlowych – zachowuj dystans, zakrywaj nos i usta! W tym czasie w księgarniach będzie można także zrobić zakupy zdalnie – przez telefon czy Facebooka.

Przed wybraniem się do księgarni na zakupy po zmroku zapoznaj się z informacjami zamieszczonymi na stronie COVID-19 (kliknij tutaj).

Noc Księgarń 2020 – wielki festiwal księgarń i czytelników!

W programie tegorocznej edycji Nocy Księgarń (15-17 października 2020) znalazły się m.in. spotkania autorskie, warsztaty edukacyjne, koncerty, wystawy, wykłady, specjalny cykl wydarzeń wirtualnych.

SPRAWDŹ PROGRAM >> TUTAJ

Podobnie jak w ubiegłym roku w Nocy Księgarń wezmą udział cenieni autorzy, artyści czy twórcy książki dziecięcej. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia gośćmi księgarzy podczas wirtualnych spotkań autorskich będą m.in. Katarzyna Nosowska, Zygmunt Miłoszewski, Jakub Szamałek, Wojciech Chmielarz, Jakub Małecki, Dorota Masłowska, Zyta Rudzka, Aneta Jadowska, Marcin Szczygielski, Mikołaj Grynberg, Daniel de Latour, Agata Passent, Marcin Świetlicki, Wojciech Drewniak (Historia bez cenzury) czy Kamil Janicki.

Specjalne wydarzenia internetowe to m.in. podcasty literackie, wirtualne wykłady i warsztaty, konkursy, quizy, specjalne produkcje filmowe czy wystawy internetowe. Festiwal będzie relacjonowany od 14 do 17 października – retransmisje wydarzeń będą dostępne także po zakończeniu Nocy Księgarń.

Literackim patronem tegorocznej edycji wydarzenia będzie Leopold Tyrmand. Z tej okazji program festiwalu otworzy spotkanie z Marcelem Woźniakiem – biografem autora “Złego” (14 października o godz. 17:00).
Program Nocy Księgarń 2020 uzupełni także specjalny blok wydarzeń online o tematyce ekologicznej organizowany we współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce. Specjalna część wydarzeń poświęconych inicjatywie Europejskiego Zielonego Ładu to m.in. spotkania z naukowcami, warsztaty ekologiczne, wystawa instrumentów z recyklingu czy koncert zespołu Czereśnie.

W tym roku, ze względu na kryzys branży księgarskiej wywołany przez pandemię koronawirusa, festiwalowi towarzyszy także druga odsłona kampanii Książka na telefon, która zachęca czytelników do robienia zakupów w lokalnych księgarniach.

Księgarnie biorące udział w drugiej edycji Nocy Księgarń są zobowiązane do przestrzegania reżimu sanitarnego zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz zaleceniami Ministerstwa Zdrowia. Aktualne informacje o kiermaszach odbywających się w reżimie sanitarnym można znaleźć na stronach księgarń biorących udział w festiwalu.

Organizatorem projektu Noc Księgarń 2020 jest dystrybutor książek OSDW Azymut. Ogólnopolska Noc Księgarń została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Chcemy być z Tobą w kontakcie. Poznaj z nami moc wiedzy.

Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN SA z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. Gottlieba Daimlera 2 („Spółka”). Dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji udostępnianych przez Spółkę produktów lub usług oraz marketingu towarów i usług własnych Spółki (w formie tradycyjnej), a w przypadku wyrażenia odrębnych zgód – w celach objętych oświadczeniem. Spółka informuje, że każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.