Nagroda Magazynu Literackiego KSIĄŻKI

Decyzją redakcji „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” nasza publikacja „Świnie w kinie? Film w okupowanej Polsce” otrzymała nagrodę Książka Miesiąca Grudnia 2018, w kategorii literatura faktu.

 

Zespół redakcyjny Magazynu przyznaje nagrody na podstawie oceny wartości poznawczych, literackich czy artystycznych. Książka Krzysztofa Trojanowskiego wypełnia lukę w polskiej literaturze poświęconej tematowi kina w okupowanej Polsce. Publikacja ma charakter pionierski, a jej celem jest konfrontacja ze stereotypami, jak powszechne przekonanie o pustych kinach czy wyłącznie niskim poziomie artystycznym wyświetlanych filmów.


Nagrody zostały przyznane po raz siedemnasty. Uroczysta gala odbyła się 23 stycznia 2019 r. w Bibliotece Narodowej przy pl. Krasińskich w Warszawie.

Więcej informacji oraz pełna lista laureatów pod adresem:

wydawca.com.pl/index.php?s=info&kat=1&dzial=77&poddzial=0&id=9724

Wcześniejsze aktualności

Rada Programowa „Trampolina”

Rada Programowa „Trampolina” to spotkanie ekspertów PWN, autorów pakietów publikacji dla przedszkoli Trampolina i Trampolina. Hop, do góry! oraz specjalistów wychowania przedszkolnego. Pierwsza edycja została zorganizowana przez PWN Wydawnictwo Szkolne 10 grudnia 2018 r., a jej temat brzmiał „T – jak twórczość. Kreatywność – talent czy umiejętność? Jak wzmacniać twórczy potencjał dziecka? Do czego potrzebna jest twórczość w XXI wieku?”

Wśród rozmówców znaleźli się: Iwona Brylińska, Magdalena Chlebowska, Danuta Chrzanowska, Piotr Kaja, Magdalena Kosecka, Katarzyna Kozłowska, Ewelina Łazarowicz, Magdalena Oleksy-Zborowska, Anna Pryszczepko-Kosińska i Katarzyna Wojtas. Rozmowę poprowadziła Magdalena Kordaszewska, dziennikarka i redaktor naczelna portali dla rodziców.


Celem Rady Programowej jest integracja ekspertów i twórców tak, aby dzięki ich wspólnej pracy powstawały jak najlepsze i najbardziej wszechstronne materiały dla nauczycieli. Pakiety przedszkolne PWN tworzone są przez ludzi pełnych pasji i kreatywności. Przede wszystkim jest to jednak zespół z olbrzymim doświadczeniem w pracy z przedszkolakami. Metoda nauczania „Trampolina” właśnie dzięki tak różnorodnemu gronu swoich twórców jest bardzo wszechstronna: każda litera jej nazwy nawiązuje do innego aspektu rozwoju dzieci:


T – twórczość i kreatywność
R – rozwój emocjonalny i społeczny
A – angielski dla najmłodszych
M – muzyka i rytmika
P – przedsiębiorczość i samodzielność
O – odkrywanie siebie i świata
L – logiczne i matematyczne myślenie
I – indywidualne podejście
N – nauczanie wielozmysłowe
A – aktywność i sprawność manualna

Wszyscy uczestnicy Rady zawodowo zajmują się różnymi aspektami pracy z dziećmi, zatem wnieśli do dyskusji różne punkty widzenia na temat talentu i kreatywności najmłodszych. Podczas spotkania padło bardzo wiele pomysłów na sposoby rozwijania potencjału drzemiącego w przedszkolakach.


Wnioski Rady Programowej „Trampolina”:


1. Inspirujemy do poznawania przyrody w sposób aktywny i bezpośredni.
2. Zachęcamy do „zanurzenia się” w muzyce, piosenkach, śpiewankach.
3. Stwarzamy nowe sytuacje edukacyjne – sprawiamy radość dzieciom.
4. Podajemy liczne, ciekawe pomysły, które w różnych grupach mogą dać inne efekty.
5. Wspomagamy kompetencje społeczne i dojrzałość emocjonalną.
6. Propagujemy metody oparte na współpracy dzieci, rodziców i nauczycieli.
7. Lubimy zadziwiać dzieci i inspirować nauczycieli.
8. Pozwalamy dzieciom samodzielnie odkrywać świat – stawiamy pytania, szukamy wyzwań, tworzymy warunki dla dziecięcej kreatywności.
9. Towarzyszymy dzieciom w rozwoju.
10. Dbamy o całościowy rozwój dziecka – ten przy stoliku i ten na dywanie. 

 

Konstrukcje Budowlane 2018

30 listopada 2018 r. w Gdańsku odbyła się V edycja konferencji Konstrukcje Budowlane 2018, zorganizowana przez Instytut PWN. Po długiej selekcji ciekawych konstrukcyjnie budynków, znajdujących się na terenie Polski, na miejsce tegorocznego warsztatu wybrany został budynek Muzeum II Wojny Światowej – nowy symbol miasta Gdańsk.

Podczas wydarzenia uczestnicy wysłuchali wykładów, dotyczących projektów kubaturowych na przykładach Europejskiego Centrum Solidarności i warszawskiej Rotundy PKO, minimalnego zbrojenia konstrukcji żelbetowych, rozwoju analiz MES oraz dowiedzieli się, czym jest specustawa mieszkaniowa i jakie wypływają z niej wnioski. Wykłady poprowadzili praktycy, biorący udział w budowie muzeum, ale również wybitni specjaliści i niekwestionowane autorytety, jak znani Państwu prof. dr hab. inż. Włodzimierz Starosolski, prof. dr hab. inż. Michał Knauff oraz mgr inż. Wiesław Bocheńczyk.

Przedstawione zostały aż cztery prelekcje, traktujące o sprawach konstrukcji Muzeum II WŚ. Referat arch. Jacka Droszcza z gdyńskiego studia Kwadrat, o architekturze budynku, wykład o skomplikowanej konstrukcji budynku muzeum, autorstwa inż. Pawła Gębki i inż. Krzysztofa Pelweckiego – konstruktorów z wrocławskiej pracowni PG-Projekt oraz prezentacja inż. Urszuli i Huberta Tomczaków z firmy Soletanche. 

Zgodnie z tradycją konferencji, także i w tym roku uczestnicy mieli okazję wziąć udział w nietypowej wycieczce po muzeum i poznać tajniki jego konstrukcji. Całość opatrzona została komentarzem twórców odpowiedzialnych za ostateczny kształt budynku.

W V edycji konferencji wzięło udział ponad 120 uczestników z całej Polski, a wśród nich konstruktorzy, architekci, inżynierowie budowy, osoby związane z branżą budowlaną, pasjonaci konstrukcji oraz studenci kół naukowych. Wybór Muzeum II Wojny Światowej, według wyników ankiet przeprowadzonych wśród uczestników, okazał się sukcesem.

  

  

Wszystkim prelegentom, uczestnikom, sponsorom i partnerom medialnym Konstrukcji Budowlanych 2018 serdecznie dziękujemy za udział w wydarzeniu.
Instytut PWN już dziś pragnie zaprosić Państwa do udziału w następnej edycji konferencji Konstrukcje Budowlane.

 

Securuty PWNing Conference 2018

W dniach 19-20 listopada 2018 r. w Warszawie odbyła się organizowana przez Instytut PWN trzecia edycja konferencji „SECURITY PWNing”, która zgromadziła rekordową ilość osób (ponad 400) zainteresowanych tematyką bezpieczeństwa komputerowego w praktyce. Z naszej strony dołożyliśmy wszelkich starań, aby dobór tematów i prelegentów sprostały oczekiwaniom grona specjalistów oraz by konferencja ta weszła na stałe do kalendarza najważniejszych wydarzeń IT w Polsce.


Wzorem ubiegłorocznej edycji konferencję otworzył Przewodniczący Rady Programowej, Gynvael Coldwind, odpowiedzialny za merytoryczną stronę spotkania. Zaproszeni Prelegenci, którym towarzyszyli eksperci wyłonieni w ramach Call for Papers, podzielili się swoją wiedzą, praktyką i bogatym doświadczeniem. Uczestnicy mogli zapoznać się między innymi ze sposobami hakowania firmware zamków hotelowych, przeprowadzania ataków na sieci bezprzewodowe podczas Red Teamingu oraz otrzymali solidną dawkę informacji na temat tokenów JWT. Nie zabrakło też wiedzy na temat poszukiwania błędów w bankowości elektronicznej, kosztów Red Teamingu, oraz niebezpieczeństw czyhających na statystycznego użytkownika internetu. Ze względu na udział gości z zagranicy wszystkie wystąpienia były tłumaczone symultanicznie na język angielski.

Ponadto, podczas tegorocznej edycji „Security PWNing” uczestnicy mogli wziąć udział w zawodach zaliczanych do klasyfikacji generalnej CTFTime. Konkurs został zorganizowany przez zespół Dragon Sector - jedną z najlepszych drużyn CTF na świecie. Zwycięskie drużyny, które najsprawniej rozwiązały zadania z zakresu inżynierii wstecznej, kryptografii oraz bezpieczeństwa aplikacji webowych otrzymały nagrody pieniężne. Jeszcze raz gratulujemy wszystkim, którzy wzięli udział w zaciętej rywalizacji.

Po solidnej dawce technicznych informacji uczestnicy konferencji mogli odpocząć, grając w kultowe gry na sprzęcie sprzed kilkunastu–kilkudziesięciu lat, przygotowane przez Fundację Dawnych Komputerów i Gier. Goście korzystali także z jednego z najbardziej zaawansowanych technologicznie zestawów VR, który przenosił spragnionych dodatkowych wrażeń w obszary rozszerzonej rzeczywistości.


Rozmowy w kuluarach i wspólnie spędzony czas na after party były znakomitą okazją do nawiązania relacji i dalszego zgłębiania interesujących zagadnień. Wierzmy, że były to dwa owocne dni w gronie ludzi, których łączy wspólna pasja do tematów związanych z bezpieczeństwem IT. Już teraz zapraszamy Was do udziału w Security PWNing 2019 – do zobaczenia za rok!


Więcej zdjęć można zobaczyć na stronie:
https://www.instytutpwn.pl/konferencja/pwning/