Aktualności

Mali artyści PWN

PWN Wydawnictwo Szkolne zaprasza wszystkie przedszkolaki i starsze dzieci na warsztaty świąteczne – MALI ARTYŚCI PWN - w sobotę, 17 grudnia 2016 r. Warsztaty odbędą się w Dwujęzycznym Przedszkolu i Szkole Podstawowej PWN na warszawskim Mokotowie, przy ul. Rostafińskich 1.


Podczas warsztatów z PWN dzieci spotkają się z Mikołajem, a także samodzielnie wykonają wyjątkowe świąteczne dekoracje:

  • ozdobią LAMPION techniką decoupage
  • przygotują czarodziejską, piankową farbę i stworzą z niej ŚNIEGOWEGO BAŁWANA
  • wyczarują mnóstwo KOLOROWYCH POMPONÓW, które przemienią się w BOMBKI
  • stworzą ŚWIĄTECZNE CHOINKI z papierowych talerzyków

 

Zapraszamy dzieci na wspaniałą zabawę w świątecznej atmosferze!


Termin: sobota, 17 grudnia 2016 r. Miejsce: Dwujęzyczne Przedszkole i Szkoła Podstawowa PWN, Warszawa ul. Rostafińskich 1.

 

  • godz. 9.30 – 12.00 dla dzieci w wieku 4-6 lat
  • godz. 12.30 – 15.00 dla dzieci w wieku 7-10 lat


Koszt uczestnictwa dla jednego dziecka 20 zł.


Zapisy przyjmujemy online. Wszyscy rodzice, którzy zapiszą dziecko na warsztaty otrzymają e-book Pewnego razu w teatrze. Scenariusze przedstawień świątecznych.


Więcej informacji na stronie http://przedszkole.pwn.pl/warsztaty/

 

Konstrukcje Budowlane 2016

25 listopada 2016 r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbyła się - już po raz trzeci - ogólnopolska konferencja dla inżynierów budownictwa, zorganizowana przez Instytut PWN.

 

Podczas konferencji zaprezentowane zostały najnowsze rozwiązania projektowe, technologiczne i materiałowe w budownictwie. Ciekawym uzupełnieniem programu spotkania były przykłady udanych realizacji oraz błędów projektowych i wykonawczych. Konferencję poprowadzili dwaj wybitni specjaliści, niekwestionowane autorytety w branży: prof. dr hab. inż. Włodzimierz Starosolski i prof. dr hab. inż. Michał Knauff.

 

W wydarzeniu uczestniczyło ponad 180 osób, w tym m. in.: kierownicy budowy, projektanci, inżynierowie budowy, kierownicy zespołów projektowych, rzeczoznawcy budowlani, inspektorzy nadzoru robót budowlanych oraz nadzoru inwestorskiego. Kolejna edycja już za rok! 

 

Poniżej krótka fotorelacja z wydarzenia.

 

 

 

 

 

Security PWNing Conference 2016

W dniach 7-8 listopada 2016 r. w Klubie ARCO w Warszawie odbyła się pierwsza (pod marką PWN) konferencja dla specjalistów, zajmujących się bezpieczeństwem informatycznym – Security PWNing Conference 2016.

 

Program tego wyjątkowego pod wieloma względami spotkania był niezwykle intensywny. Konferencję otworzył i poprowadził Przewodniczący Rady Programowej Gynvael Coldwind. Zaproszeni eksperci omówili najnowsze metody omijania barier programowych, zaprezentowali również przykłady ciekawych rozwiązań wykorzystywanych w systemach, zapewniających bezpieczeństwo IT. W drugim dniu wystąpiły osoby wyłonione w call for papers i zgłoszone do sesji lightning talks.

 

Formuła konferencji pozwalała na swobodny dialog, zarówno podczas wystąpień i paneli dyskusyjnych, jak i w kuluarach. Po zakończeniu pierwszego dnia konferencji odbyło się spotkanie z autorami jednej z naszych najnowszych publikacji - "Praktyczna inżynieria wsteczna: Metody, techniki i narzędzia". Dodatkowymi atrakcjami, sprzyjającymi nawiązywaniu kontaktów i dobrej zabawie, były również: escape room, after party i zawody mini CTF, które zorganizowali reprezentanci polskiej drużyny P4 (obecnie szósty zespół w globalnym rankingu na sezon 2016). Za rozwiązanie 13 zadań najlepsi otrzymali książki z autografami autorów.

 

Konferencja zgromadziła około 300 osób, reprezentantów zarówno firm prywatnych, jak też najważniejszych instytucji z sektora publicznego. Konferencja została znakomicie oceniona przez uczestników, którzy byli bardzo zadowoleni zarówno z programu, doboru prelegentów, jak i z organizacji.

 

 

 

 

Więcej informacji w relacji na stronie: https://www.instytutpwn.pl/konferencja/pwning2016/#relacje

 

 

 

Analiza Przypadków w Pielęgniarstwie

8 listopada 2016 r. w Łodzi pod hasłem „Odporność i elastyczność systemów opieki zdrowotnej” odbyła się II edycja konferencji dla środowiska pielęgniarskiego, zorganizowana przez Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Wzięło w niej udział ok. 110 osób, reprezentujących placówki medyczne z całego kraju. Konferencję otworzyła i poprowadziła dr Dorota Kilańska.


Największym zainteresowaniem cieszył się wykład prof. Marii Kózki, dotyczący czynników warunkujących jakość opieki pielęgniarskiej w szpitalu, z perspektywy zarówno pielęgniarek, jak i pacjentów. Równie ciepło przyjęto prelekcję poświęconą diagnozie pielęgniarskiej i najczęstszym błędom towarzyszącym jej formułowaniu („Na tropie absurdów w planowaniu opieki”) oraz wystąpienie omawiające praktyczne rozwiązania w dokumentacji pielęgniarskiej. Spotkanie, z uwagi na swój wieloaspektowy charakter i obecność cenionych ekspertów, było wyjątkową okazją do przedyskutowania najbardziej istotnych kwestii nurtujących środowisko pielęgniarskie.


Dużym zainteresowaniem cieszyły się także książki i czasopisma Wydawnictwa Lekarskiego PZWL, prezentowane w kuluarach.


Konferencja była objęta honorowym patronatem Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Patronami medialnymi wydarzenia byli: czasopismo „Analiza Przypadków w Pielęgniarstwie i Położnictwie” oraz portale: www.pielegniarki.info.pl oraz www.nursing.com.pl .

 

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji z wydarzenia:

https://www.instytutpwn.pl/konferencja/pielegniarstwo2016/#relacje

 

e-Commerce Awards dla KI PWN

Księgarnia Internetowa PWN otrzymała prestiżową nagrodę e-Commerce w kategorii Design Roku. Rozdanie nagród nastąpiło podczas uroczystej gali konkursu „E-Commerce Polska Awards 2016”, która odbyła się 17 listopada 2016 roku w Hotelu Novotel Centrum Warszawa. Otrzymana statuetka jest nagrodą, będącą ukoronowaniem prac nad przeniesieniem KI PWN na nową platformę oraz nadania księgarni całkiem nowego wyglądu.


Konkurs e-Commerce Awards organizowany był po raz czwarty przez Izbę Gospodarki Elektronicznej. W tym roku do konkursu wpłynęła rekordowa liczba zgłoszeń – blisko 150. Nagrody przyznano w kategoriach z zakresu brandingu, sprzedaży, najlepszej obsługi klienta i w dwóch nowych kategoriach dla sektora bankowego i ubezpieczeniowego. Jury konkursu to grono znanych profesjonalistów, z dużym doświadczeniem i osiągnięciami w branży e-handlu.


E-Commerce Awards to wyróżnienia dla najlepszych e-sklepów i podmiotów działających na rynku e-commerce. By stać się laureatem konkursu należy wykazać się umiejętnością zastosowania najskuteczniejszych rozwiązań, praktyk i dopasowaniem do dynamicznie zmieniającego się rynku i ciągle rosnących wymagań konsumentów.
Wygrana w kategorii Design Roku dla Księgarni Internetowej PWN to nagroda za wkład pracy, poświęcony zmianom na stronie księgarni. Bardzo dziękujemy wszystkich osobom zaangażowanym w projekt. Obecność w gronie najlepszych – wyznaczających standardy, to ogromne wyróżnienie dla nas wszystkich.

 

Począwszy od 2013 roku Grupa PWN intensywnie wzmacnia i rozbudowuje swój segment e-commerce, stanowiący uzupełnienie realizowanej przez nią działalności. W skład e-commerce Grupy PWN wchodzą obecnie następujące podmioty: księgarnia internetowa - ksiegarnia.pwn.pl, sklep ravelo.pl, czytelnia on-line ibuk.pl, sklep wydawnictwa medycznego PZWL wydawnictwopzwl.pl i serwisy społecznościowe BiblioNETka.pl oraz czytampolskie.pl stanowiące znakomite uzupełnienie tradycyjnej działalności Grupy.

 

Najlepsza książka akademicka 2016!

W dniach 15–17 listopada br. w zabytkowych wnętrzach Collegium Maius odbyły się 20. Jubileuszowe Poznańskie Dni Książki, podczas których Wydawnictwo Lekarskie PZWL otrzymało nagrodę za publikację „Wiktora Degi ortopedia i rehabilitacja. Wybrane zagadnienia z zakresu chorób i urazów narządu ruchu dla studentów i lekarzy”.

 


Publikacja nawiązuje do podręcznika poznańskiej szkoły Wiktora Degi, stanowiącego przez lata podstawową wykładnię wiedzy dla pokoleń polskich ortopedów. Charakteryzuje się przejrzystą konstrukcją oraz syntetycznym i zrozumiałym ujęciem zagadnień opracowanych w nowoczesny sposób.


Organizator główny wydarzenia: Wydawnictwo Naukowe UAM.
Współorganizatorzy: Polskie Towarzystwo Wydawców Książek oraz Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych.

 

 

Co nam zostało z tamtych lat

Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki oraz Wydawnictwo Naukowe PWN zapraszają na promocję książki prof. Jerzego Eislera „Co nam zostało z tamtych lat. Dziedzictwo PRL”.

 

W dyskusji udział wezmą:

prof. Antoni Dudek, prof. Krzysztof Kosiński oraz autor – prof. Jerzy Eisler.
Spotkanie poprowadzi dziennikarz i publicysta – Marek Zając.

 

Czas i miejsce: 16 listopada, godz. 17:30, Przystanek Historia, ul. Marszałkowska 21/25, Warszawa.

 

Wstęp wolny.

 

  • czym była Polska Rzeczpospolita Ludowa i co nam po niej pozostało w III Rzeczpospolitej?
  • jaki był rzeczywisty klimat społeczny panujący w kraju w okresie stalinowskim?
  • kim byli, gdzie pracowali, w jakich warunkach mieszkali, co jedli i jak się ubierali mieszkańcy Warszawy w okresie odbudowy ze zniszczeń wojennych?
  • które peerelowskie mity i stereotypy przetrwały zmiany ustrojowe w Polsce?
  • czy homo sovieticus jest w każdym z nas?


Książka opowiada zarówno o życiu codziennym Polaków w okresie PRL, jak i o ówczesnych wydarzeniach politycznych, kulturalnych, obyczajowych, a także o fenomenach społecznych. Autor nie stroni od refleksji wokół różnic i podobieństw tamtego czterdziestopięciolecia i III Rzeczpospolitej – głównie w sferze mentalności, polskich kompleksów, lęków i fobii. Do dziedzictwa minionego okresu zalicza między innymi roszczeniową postawę wobec państwa, silny syndrom autorytarny, niezachwianą wiarę w moc nakazów i zakazów, niezrozumienie procedur i zasad typowych dla państwa demokratycznego. Jako inne elementy odziedziczonego bagażu wskazuje zjawisko nadmiernej ostrożności w mówieniu o niektórych sprawach, strach przed braniem odpowiedzialności za podejmowane decyzje czy wreszcie brak szacunku dla prawdy jako wartości w życiu publicznym. Refleksje te prowadzą autora do zadania sobie pytania: „Dziedzictwo mentalne PRL jest tak wielkie, że podjąłem kiedyś nawet rozważania na temat tego, czy w ciągu tych czterdziestu pięciu lat powstał lub przynajmniej zaczął powstawać naród peerelowski?”.


Prof. dr hab. Jerzy Eisler – znawca dziejów PRL, a zarazem specjalista z zakresu najnowszej historii Francji. Autor m.in. Od monarchizmu do faszyzmu. Koncepcje polityczno-społeczne prawicy francuskiej 1918–1940 (1987), Kolaboracja we Francji 1940–1944 (1989). Od 2002 r. pełni funkcję dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. Od prawie 40 lat jest związany z Instytutem Historii Polskiej Akademii Nauk, gdzie od początku 2011 r. kieruje Zakładem Badań nad Dziejami Polski po 1945 r. Przez 15 lat w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego prowadził seminarium magisterskie i wykład monograficzny na temat dziejów Polski po II wojnie światowej. Autor i współautor blisko trzydziestu książek, prekursor badań na temat wydarzeń Marca 1968. W 2006 r. opublikował obszerną, bogatą faktograficznie i źródłowo monografię Polski rok 1968. Inne ważniejsze prace to: Zarys dziejów politycznych Polski 1944–1989 (1992), „Polskie miesiące”, czyli kryzys(y) w PRL (2008), Grudzień 1970. Geneza, przebieg, konsekwencje (wydanie drugie poprawione i uzupełnione: 2012), Siedmiu wspaniałych. Poczet pierwszych sekretarzy KC PZPR.

 

Nowość - Biblioteka Nauczyciela

PWN Wydawnictwo Szkolne wydało pierwsze publikacje z nowej serii Biblioteka Nauczyciela.
Biblioteka Nauczyciela to seria książek, które pomogą nauczycielom przeprowadzić zajęcia dodatkowe dla przedszkolaków, uwzględnione w podstawie programowej lub zajęcia w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej, organizowanej w przedszkolach.

Publikacje zostały przygotowane przez specjalistów i nauczycieli praktyków w formie materiałów gotowych do wykorzystania podczas pracy z dziećmi. Mogą z nich korzystać nauczyciele, pedagodzy, psychologowie i terapeuci. Materiały zawierają propozycje zabaw, gier i ćwiczeń oraz karty pracy, plakaty, nagrania audio.


Biblioteka Nauczyciela debiutuje trzema książkami, które wchodzą w skład miniserii Zajęcia ruchowe w przedszkolu. W książkach znalazły się podpowiedzi jak zorganizować i zdyscyplinować grupę przedszkolaków a także propozycje ćwiczeń gimnastycznych, które pomagają rozwijać u dzieci w wieku przedszkolnym czynności ruchowe, pobudzają do dbania o właściwą postawę ciała, wyrabiają nawyk poprawności i harmonijności ruchów. 


Ćwiczenia fizyczne mają pozytywny wpływ na kształtowanie prawidłowej postawy dziecka, pobudzanie układu mięśniowego, oddechowego i krwionośnego, dostarczają okazji do częstych zmian pozycji ciała, uczą współpracy, podporządkowania się regułom i przyjętym zasadom zabaw. Zapewniają dzieciom wiele pozytywnych emocji oraz co równie ważne - integrują grupę.

 

W serii Biblioteka Nauczyciela dotychczas ukazały się trzy publikacje: Ćwiczenia poranne, Ćwiczenia gimnastyczne, Gry i zabawy ruchowe. Wkrótce kolejne publikacje w ramach serii, m.in. Bajkoterapia w przedszkolu.

 

 

 

Packaging: Marketing and Technology

14 października 2016 roku w Warszawie odbyła się II edycja konferencji Packaging: Marketing and Technology, zorganizowanej przez Instytut PWN.

 

W spotkaniu wzięło udział ponad 110 osób – reprezentantów zarówno dużych przedsiębiorstw, jak i przedstawicieli sektora MŚP, odpowiedzialnych za projektowanie oraz produkcję opakowań, a także za promowanie marek. Konferencję otworzyli przedstawiciele Polskiej Izby Opakowań: pan Wacław Wasiak i pan Andrzej Kornacki. W pierwszym bloku tematycznym zaprezentowane zostały nowoczesne technologie, wykorzystywane przy produkcji opakowań, ich zalety i wady oraz korzyści ich zastosowania. Drugi blok w całości poświęcony był szeroko pojętemu marketingowi opakowań. Znani eksperci zaprezentowali najnowsze trendy w projektowaniu opakowań i etykiet. Dużym zainteresowaniem uczestników cieszyły się także prelekcje dotyczące wymagań prawnych i zasad prezentowania informacji na opakowaniach.
Konferencję zakończył wykład przedstawiający liczne przykłady skutecznego rebrandingu marki.

 

  

 

Zapraszamy do obejrzenia pełnej relacji ze spotkania: https://www.instytutpwn.pl/konferencja/packaging/#relacje

 

 

Nagroda Teofrasta dla Animal Rationale

Autorzy książki "Animal Rationale", wydanej przez Wydawnictwo Naukowe PWN, dr Paweł Fortuna i Łukasz Bożycki zostali laureatami tegorocznej Nagrody Teofrasta!


Nagroda Teofrasta przyznawana jest w dwóch kategoriach: najlepsza psychologiczna książka naukowa oraz najlepsza psychologiczna książka popularnonaukowa. W tym roku wydawnictwa i uczelnie zgłosiły aż 41 pozycji.


Zwycięzców tegorocznej edycji poznaliśmy podczas gali, która odbyła się 13 października w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Uroczystość była prawdziwym świętem polskiej książki psychologicznej, wyjątkowym także z racji jubileuszu 20-lecia magazynu psychologicznego „Charaktery”.


Teofrasta za najlepszą książkę popularnonaukową otrzymali Paweł Fortuna i Łukasz Bożycki, autorzy Animal Rationale. Jak zwierzęta mogą nas inspirować? Rodzina, edukacja, biznes.

 

 

– Każda cegiełka budująca świadomość ludzi, że nie są wyjątkowym gatunkiem, że wszystko, co mają i co wydaje im się stricte ludzkie, wynika z natury i ewolucji, że dzięki tej naturze mogą się wiele uczyć i czerpać z niej inspiracje, otwiera ludziom oczy i zmusza do zmiany poglądów na świat. Książka ta, łącząca wiedzę biologa i psychologa, to właśnie taka cegiełka. Nie jest łatwo napisać dobrą książkę, która popularyzuje wiedzę naukową w bardzo dobrym, przystępnym stylu – mówił w laudacji dr hab. Maciej Trojan, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.


Serdecznie gratulujemy Autorom oraz Wydawcy, Aleksandrze Małek-Leśniewskiej!


http://ksiegarnia.pwn.pl/Animal-Rationale,84920887,p.html


Więcej:

http://www.nagrodateofrasta.eu/

http://charaktery.eu/artykul/teofrasty-wreczone

 

Zdj.  Krzysztof Plebankiewicz/Charaktery
Katarzyna Nowak/PWN

 

Mądrzej, szybciej, lepiej - już od 17 X!

 

Czy zdarza Ci się, że siedzisz po godzinach w firmie i odpisujesz na zaległe maile? Jak w takich chwilach siebie postrzegasz – jako osobę pracującą czy zapracowaną? Efektywną czy z trudem nadążającą za wymaganiami szefa? Panującą nad swoim życiem czy bez żadnej wizji rozwoju? Mądrzej, szybciej, lepiej. Sekret efektywności Charlesa Duhigga, autora bestsellerowej Siły nawyku, to książka nie tylko dla tych, którzy bezradnie stwierdzają, że nie panują nad swoim życiem. To także poradnik dla ludzi sukcesu, którzy chcieliby zrealizować nieosiągalny dotąd cel!

Książka ukaże się 17 października 2016 r. nakładem  Wydawnictwa Naukowego PWN.

 


***
W 1980 roku ponad 90 proc. Amerykanów miało nad sobą szefa. Teraz 1/3 z nich to wolni strzelcy, sami decydują o tym, jak wygląda ich dzień pracy. Udało im się, bo potrafili określić swoje priorytety, planować czas i podejmować dobre decyzje. Badania pokazują, że często zarabiają więcej niż pracownicy etatowi i są bardziej szczęśliwi. O ich sukcesie zdecydowała cecha, którą każdy może sobie wykształcić – efektywność.

 

***
Młoda kobieta rzuca studia doktoranckie i zaczyna grać w pokera. Wdrożywszy się w system analizowania możliwych scenariuszy i wyliczania szans na ich ziszczenie, potrafi określić z góry błędy swoich przeciwników i staje się jedną z najlepszych zawodniczek na świecie.

Grupa specjalistów Google przez cztery lata gromadzi dane na temat funkcjonowania najlepszych zespołów pracowniczych, aby ogłosić, że ważniejsze jest to, co łączy grupę, niż jej personalny skład.

Generał piechoty morskiej Stanów Zjednoczonych, widząc niskie morale ochotników, układa od nowa program szkolenia w obozie dla rekrutów. Okazuje się, że wypracowanie postawy „ukierunkowanej na działanie” może zmienić nawet najbardziej rozchwianych nastolatków w niepokonanych zdobywców.

Termin premiery Krainy lodu wytwórni Walt Disney Pictures zbliża się wielkimi krokami. Katastrofa wisi w powietrzu, jednak zespół produkcyjny otrząsa się z niemocy, przeżywa twórczy przełom i w efekcie powstaje jeden z najlepszych filmów animowanych w historii kina.

Co łączy tych wszystkich ludzi?
Opierając się na najnowszych badaniach naukowych w dziedzinie neurologii, psychologii i ekonomii behawioralnej, a także na doświadczeniach dyrektorów generalnych, reformatorów oświaty, generałów wojska, agentów FBI, pilotów samolotów pasażerskich i scenarzystów z Broadwayu, autor Mądrzej, szybciej, lepiej. Sekret efektywności Charles Duhigg udowadnia, że najbardziej produktywni ludzie, firmy i organizacje faktycznie działają inaczej. Ale to nie wszystko. Oni zupełnie inaczej widzą świat i inaczej podejmują decyzje. Jaki jest sekret ludzi efektywnych? O tym w książce.

 

***


O autorze:


Charles Duhigg – zdobywca Nagrody Pulitzera, jest dziennikarzem śledczym w „The New York Times” i autorem bestsellerowej książki Siła nawyku. Otrzymał nagrody National Academy of Sciences, National Journalism i Gorge Polk. Jest absolwentem Harvard Business School oraz Uniwersytetu Yale. Mieszka na Brooklynie z żoną i dwójką dzieci. Od ponad 40 tygodni w czołówce listy bestsellerów „New York Times”.


***

Mądrzej, szybciej, lepiej. Sekret efektywności
Charles Duhigg
Wydanie: 1
Premiera: 17.10.2016
Cena: 44 zł
ISBN: 978-83-01-18-886-3
s. 432, opr. miękka

http://ksiegarnia.pwn.pl/Madrzej-szybciej-lepiej,617244925,p.html

 

Spis treści

 

Wstęp

Część 1. MOTYWACJA

Nowa wizja obozu szkoleniowego dla rekrutów, bunty w domach opieki, poczucie umiejscowienia kontroli

Część 2. ZESPOŁY

Poczucie bezpieczeństwa w zespole, firma Google, Saturday Night Live

Część 3. KONCENTRACJA

Tunel poznawczy, lot Air France 447, siła modeli mentalnych

Część 4. CELE

Cele według metody SMART, cele giganty, wojna Jom Kippur

Część 5. ZARZĄDZANIE KAPITAŁEM LUDZKIM

Rozwiązanie sprawy pewnego porwania, produkcja odchudzona

i programowanie zwinne, kultura zaufania w organizacji

Część 6. PODEJMOWANIE DECYZJI

Prognozowanie i wygrywanie w pokera z twierdzeniem Bayesa

Część 7. POMYSŁOWOŚĆ

O brokerach innowacji, o kreatywności rodzącej się z desperacji

i o Krainie lodu wytwórni Walt Disney Pictures

Część 8. PRZYSWAJANIE INFORMACJI

Przekształcanie danych w wiedzę w okręgu szkolnym Cincinnati Public Schools 

Aneks. Przewodnik dla czytelnika: w jaki sposób korzystać z koncepcji zawartych w tej książce 

Podziękowania

Źródła

Indeks 

 

***
Dane kontaktowe:


Marta Stachowicz
Specjalista ds. marketingu
tel. 22 695 41 86
mail: marta.stachowicz@pwn.pl
Wydawnictwo Naukowe PWN SA

 

IBUK Libra Light zaprasza Wydawców

Ebooki dla niewidomych – to nowatorski projekt, udostępniający treści osobom niewidomym i niedowidzącym.


Wydawnictwo Naukowe PWN na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizuje projekt budowy i wdrożenia platformy Ibuk Libra Light, która ma umożliwić osobom niewidomym i niedowidzącym dostęp do publikacji elektronicznych (ePUB i MP3). Ten pionierski, także w skali europejskiej projekt, aktywnie wspierają: Polska Izba Książki - organizator spotkań  promujących tę inicjatywę wśród Wydawców - oraz Dział Zbiorów dla Niewidomych przy Głównej Bibliotece Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.


OSDW Azymut, który jest odpowiedzialny za pozyskiwanie treści elektronicznych rozpoczął już rozmowy z kluczowymi wydawcami. Wydawcy obawiają się utraty kontroli nad elektronicznymi plikami, dlatego położono szczególny nacisk na  bezpieczeństwo treści i wprowadzono podwójny system zabezpieczeń. Platforma Ibuk Libra Light będzie udostępniać treści wyłącznie wąskiej grupie beneficjentów z orzeczonym stopniem niepełnosprawności. Uprawnione biblioteki będą zobowiązane do zachowania określonych procedur autoryzacji i weryfikacji orzeczenia lekarskiego stwierdzającego niepełnosprawność. Ponadto każdy pobrany przez osobę niepełnosprawną plik będzie indywidualnie zabezpieczony watermarkiem, podobnie jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnej sprzedaży treści elektronicznych. Zabezpieczenie to jest niejawne i zawiera unikalny kod transakcji, który jednoznacznie wskazuje, kto i kiedy pobiera plik.


Uczestnictwo w tym projekcie jest dla wydawców całkowicie dobrowolne. Po raz pierwszy w historii wydawcy będą mieć pełną kontrolę nad procesem przekazywania plików osobom niepełnosprawnym a także, dzięki comiesięcznym statystykom pobrań,  wiedzę o tym, w jakiej liczbie publikacje te są rzeczywiście wykorzystane.

 

Wszystkich wydawców zachęcamy do zapoznania się z prezentacją na temat udostępniania publikacji elektronicznych niewidomym i niedowidzącym, dostępną na stronie www.pwn.pl w sekcji Zasoby.

 

Więcej szczegółowych informacji udzielą Państwu:

 

Beata Kozłowska
tel. 515 177 096 lub (22) 69 54 298
beata.kozlowska@azymut.pl

 

Anna Chojnacka
tel. 502 666 506 lub (22) 69 54 250
anna.chojnacka@azymut.pl

 

Serdecznie zachęcamy do współpracy!

 

 

IBUK Libra Light - posłuchaj!

Jak już informowaliśmy w naszych lipcowych Aktualnościach, Wydawnictwo Naukowe PWN tworzy platformę, udostępniającą książki w formatach dla niewidomych i słabowidzących oraz dla osób z niepełnosprawnością ruchową, które nie mogą czytać książek drukowanych. Uprawnieni czytelnicy będą mogli korzystać z publikacji beletrystycznych, naukowych i specjalistycznych w formacie plików ePUB i mp3. IBUK Libra Light powstanie na bazie istniejącej od 2008 r. wirtualnej czytelni IBUK Libra. Nowa platforma będzie przystosowana do pracy z czytnikiem NVDA i większością narzędzi adaptujących tekst (np. linijka brajlowska, syntezatory mowy), będzie także zawierać katalog publikacji, umożliwiający wyszukiwanie pozycji książkowych, a następnie ich pobieranie i odtwarzanie na własnych urządzeniach.

Zapraszamy do wysłuchania rozmów na temat platformy IBUK Libra Light. W audycjach radiowych ze strony Wydawnictwa Naukowego PWN wzięły udział: Natalia Michałek (Kierownik ds. projektów internetowych i baz danych) i Karolina Błaziak (Specjalista ds. marketingu i promocji IBUK Libra).

 

Radio Poland
audycja: Polskie Radio dla Zagranicy
emisja: 27.09.2016

http://radiozagranica.pl/8/82/Artykul/272755,IBUK-Libra-Light-%E2%80%93-ksiazki-dla-niewidomych

 

Polskie Radio Program 3
audycja: Na wyciągnięcie ręki
emisja 29.08.2016

http://www.polskieradio.pl/9/312/Artykul/1661356,Wiecej-ksiazek-dla-osob-niewidomych-i-slabowidzacych

 

Radio Dla Ciebie
audycja: Wieczór dla Ciebie
emisja: 21.08.2016

http://www.rdc.pl/podcast/wieczor-rdc-ksiazki-dla-niewidomych-slabowidzacych-i-niepelnosprawnych/

 

 

Europejski Dzień Języków

26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków. Święto to zostało zainicjowane przez Radę Europy, aby przypominać o wielojęzyczności i różnorodności kulturowej mieszkańców Europy.

 

Z tej wyjątkowej okazji zapraszamy do nauki języków obcych razem z PWN – w różnych formach i na każdym poziomie.

 

Na dobry początek prezentujemy, jak w 24 językach Unii Europejskiej mogą przywitać się mieszkańcy krajów członkowskich:

http://files.wszpwn.com.pl/www/galeria/infografika-Europejski-Dzien-Jezykow.png

 

a poniżej – zachęcamy do zapoznania się ze specjalnie wybraną ofertą językową Grupy PWN.

 

Dla młodszych i najmłodszych

 

Naszych najmłodszych zapraszamy do nowo otwartego Dwujęzycznego Przedszkola PWN:

http://przedszkole.pwn.pl/

oraz do wyjątkowej szkoły językowej MAŁA LINGUA, a ich nieco starszych kolegów – do szkoły językowej MAŁA LINGUA & LINGUA TEENS SPACE:

http://www.malalingua.com.pl

 

Dla przedszkolaków, uczniów i studentów oferujemy także podręczniki do nauki języków obcych na wszystkich poziomach edukacyjnych, wydawane przez PWN Wydawnictwo Szkolne. Dla uczniów przygotowujących się do egzaminów – w tym maturalnych - proponujemy repetytoria i publikacje uzupełniające. Wszystkie nasze serie językowe zostały dopuszczone do użytku szkolnego przez MEN.

Zapraszamy do skorzystania ze specjalnej oferty PWN z okazji Święta Języków:

http://ksiegarniaszkolnapwn.pl/oferta/Dzien-Jezykow-Obcych,96;jsessionid=E0E27CB7DAB17A40FD7D866A7352A3FD.s26

 

a także do zapoznania się z katalogiem publikacji PWN do nauki języków obcych na rok szkolny 2016/2017:

http://files.wszpwn.com.pl/www/Katalog/Katalog-WszPWN-2016-jezyki-obce/index.html


Dla wymagających - atrakcyjne słowniki i publikacje w różnych formach

 

Szczególnie polecamy Państwu nasze nowości:

 

Pendrive - Słownik języka angielskiego PWN-Oxford
Nowość! Pendrive z programem multimedialnym do nauki języka angielskiego, zamknięty w formie atrakcyjnego piórnika z fiszkami do poznawania słówek!

http://ksiegarnia.pwn.pl/Pendrive-Slownik-jezyka-angielskiego-PWN-Oxford,618972559,p.html

 

PWN-Oxford – Wielki słownik angielsko-polski polsko-angielski


Aplikacja mobilna – iOS, Android
Największy a zarazem najlepszy multimedialny słownik PWN-Oxford dostępny jest w postaci poręcznej aplikacji mobilnej na urządzenia z systemem iOS i Android.

https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.pwn.slownik_pwn_oxford

https://itunes.apple.com/us/app/s-ownik-pwn-oxford/id1012388566?l=pl&ls=1&mt=8

www.oxford.pwn.pl

 

 

300 idiomów języka niemieckiego


Doskonały zbiór idiomów dla każdego Polaka, uczącego się języka niemieckiego, a także dla obcokrajowców, uczących się polskiego.

http://ksiegarnia.pwn.pl/300-idiomow-jezyka-niemieckiego,479789147,p.html

 


oraz znakomite kursy językowe SuperMemo:

https://www.supermemo.pl/

 

w tym uhonorowany wieloma nagrodami kurs języka angielskiego z filmem interaktywnym Olive Green:

https://www.supermemo.pl/olive-green
 

a ponadto serwisy i usługi tłumaczeniowe:

www.translatica.pl

http://tlumaczenia-pwn.pl/

 


Serdecznie zapraszamy do nauki języków z PWN!

 

"Pewny Start" na Kongresie

Podczas II Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami, który odbył się 20 września b.r. na Uniwersytecie SWPS, PWN Wydawnictwo Szkolne zaprezentowało publikacje z serii Pewny start.


W Kongresie, który odbył się pod Honorowym Patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich, wzięło udział ok. 500 osób. Tematem wydarzenia były działania, związane z wdrażaniem postanowień Konwencji ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych w Polsce oraz debata na temat nowego systemu wsparcia osób z niepełnosprawnościami. W trakcie Kongresu mówiono również o roli edukacji. Rzecznik Praw Obywatelskich, dr Adam Bodnar, podkreślał m.in. potrzebę większego wsparcia edukacji włączającej. Gościem specjalnym wydarzenia był Komisarz Praw Człowieka Rady Europy Nils Muižnieks.


PWN Wydawnictwo Szkolne otrzymało zaproszenie na Kongres od Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, z którym współpracujemy, publikując artykuły merytoryczne w dwumiesięczniku Integracja, wydawanym przez Stowarzyszenie. Przedstawiliśmy publikacje dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną z serii Pewny start.


Wyświetlone zostały również filmy sytuacyjne Pewny start. O dorosłości. Oglądam, uczę się, potrafię, które zostały nagrane we współpracy z Teatrem 21 i Fundacją Win-Win. Nagrania, w których uczestniczą osoby z niepełnosprawnościami, pokazują sytuacje z życia codziennego, takie jak: robienie zakupów, korzystanie z komunikacji miejskiej, wizyta w teatrze. Publikacja jest uzupełnieniem pakietu Pewny start. O dorosłości, pierwszego na rynku zestawu materiałów edukacyjnych, który przygotowuje do samodzielnego funkcjonowania po zakończeniu edukacji.

 

Dla wyjątkowych uczniów

PWN Wydawnictwo Szkolne już od kilku lat koncentruje się na potrzebach uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Początek września stał się okresem wzmożonych działań w tym obszarze. Odbyły się konferencje poświęcone tematyce rehabilitacji społecznej osób z niepełnosprawnością intelektualną: w Białymstoku, Ełku, Gdańsku i Warszawie. Konferencje cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród nauczycieli i pedagogów ze szkół integracyjnych i specjalnych.


Głównym prelegentem na konferencjach była pani Lidia Klaro-Celej, współautorka publikacji PWN z serii Pewny start. Pani Klaro-Celej - profesor oświaty - w swoich publikacjach i wystąpieniach podkreśla znaczenie, jakie odgrywają praktyczne umiejętności w życiu osób z niepełnosprawnościami. Jest zwolenniczką edukacji nakierowanej na opanowanie przede wszystkim kompetencji społecznych, bardzo przydatnych w codziennym funkcjonowaniu.


W roku 2016 PWN Wydawnictwo Szkolne wzbogaciło swoją ofertę o wiele nowości dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. W ramach serii Pewny start ukazały się pakiety materiałów edukacyjnych: Mój dobry rok i O dorosłości, jeszcze we wrześniu zostanie opublikowany Pewny start. Zajęcia rewalidacyjne.


Na szczególną uwagę zasługuje pakiet Pewny start. O dorosłości. Jest to pierwszy na rynku zestaw materiałów edukacyjnych, który przygotowuje do samodzielnego funkcjonowania po zakończeniu edukacji. W pakiecie uczniowie otrzymują gotowe instrukcje, które uczą krok po kroku, jak postępować w określonych sytuacjach. Prezentują scenki z życia codziennego, pokazują, w jaki sposób ubiegać się o pracę, a także do których instytucji można zwrócić się o pomoc lub wsparcie.


Wyjątkową nowością jest zestaw filmów sytuacyjnych Pewny start. O dorosłości. Oglądam, uczę się potrafię, które zostały nagrane we współpracy z Teatrem 21 i Fundacją Win-Win. Nagrania, zrealizowane z udziałem aktorów z niepełnosprawnościami, pokazują, że uczestnictwo tych osób w życiu społecznym i zawodowym jest możliwe. Filmy prezentują konkretne sytuacje z życia codziennego, uczą praktycznych umiejętności, takich jak robienie zakupów, korzystanie z komunikacji miejskiej, wizyta w teatrze.


Zachęcamy do obejrzenia zdjęć, które powstały w trakcie nagrywania filmów:

https://www.facebook.com/WydawnictwoSzkolnePWN/photos/?tab=album&album_id=10153873427253220

 

"Tak się kręciło" - czytaj i oglądaj

Już 3 października premiera pierwszej interaktywnej książki PWN - Tak się kręciło. Na planie 10 kultowych filmów PRL.

 

Tak się kręciło. Na planie 10 kultowych filmów PRL to publikacja, która dzięki aplikacji mobilnej Tap2C daje czytelnikowi dodatkowe możliwości zgłębiania tematu. Czytając historie związane z powstawaniem kultowych filmów PRL, wystarczy użyć aplikacji mobilnej, by oglądać opisywane sceny. Zapraszamy w niezwykłą podróż do świata filmowców z minionych czasów!

 

 

Więcej o książce:

Kto pierwszy rzucił kwestię „Nasi tu byli” na planie Seksmisji? Kogo pierwotnie miał zagrać Wojciech Pszoniak w Ziemi obiecanej? Co spowodowało konwulsje Karola Strasburgera brodzącego wśród nenufarów? Dlaczego Roman Polański kazał wystrzelić z rakietnicy na planie Noża w wodzie? Za co Mirosław Baka przepraszał Krzysztofa Kieślowskiego podczas pracy nad Krótkim filmem o zabijaniu?

 

Dziesięć kultowych filmów, które wszyscy oglądaliśmy i wspominamy z sentymentem. Poznajmy kulisy ich powstawania w ponurej rzeczywistości PRL. Andrzej Klim ubarwia swoją opowieść śmiesznymi, a niekiedy przerażającymi anegdotami z minionych czasów, wspomnieniami i opisami perypetii filmowców. Wprowadza czytelnika w świat peerelowskiej produkcji filmowej, przywołuje wydarzenia, o których wiedzą jedynie ich uczestnicy, a które szokują nawet dziś, po latach. Wspomina twórców, którzy mierząc się z trudnościami epoki, nigdy nie zrezygnowali z magii kina.

 

W dziesiątce opisywanych w książce filmów znajdują się: Popiół i diament Andrzeja Wajdy (1958), Nóż w wodzie Romana Polańskiego (1961), trylogia Sami swoi Sylwestra Chęcińskiego (1967), Rejs Marka Piwowskiego (1970), Ziemia obiecana Andrzeja Wajdy (1975), Noce i dnie Jerzego Antczaka (1975), Miś Stanisława Barei (1980), Seksmisja Juliusza Machulskiego (1983), Krótki film o zabijaniu Krzysztofa Kieślowskiego (1988), Przesłuchanie Ryszarda Bugajskiego (1989).

 

 

 

 

Przedszkole PWN otwarte!

1 września 2016 roku została otwarta pierwsza placówka edukacyjna PWN na warszawskim Mokotowie – Dwujęzyczne Przedszkole PWN przy ul. Rostafińskich 1. Wkrótce placówka powiększy się także o Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną PWN. Rozpoczynają się również zapisy do wszystkich klas Dwujęzycznej Szkoły Podstawowej PWN na rok szkolny 2017/2018.

 

Nasze przedszkolaki doskonale czują się w nowym przedszkolu, w stylowym budynku, w otoczeniu zieleni. Dzieci miały już okazję pobawić się z Trampolinkiem – bohaterem publikacji PWN dla wszystkich grup przedszkolnych z serii Trampolina. W przedszkolu będzie realizowany program nauczania, oparty na publikacjach z serii Trampolina, pozwalający kształcić się zgodnie z wizją PWN, która zakłada, że każdy ma prawo uczyć się w najlepszy dla siebie sposób.

 

Od 5 września na autobusach miejskich w Warszawie można zobaczyć reklamę Dwujęzycznego Przedszkola, Szkoły Podstawowej i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej PWN.

 

 

O placówkach PWN można dowiedzieć się również z prasy lokalnej (m.in. Tygodnik Południe, Przedszkolak Niepubliczny – dodatek do Kuriera Południowego, Powrót do szkoły – bezpłatny dodatek do Gazety Wyborczej) i ogólnopolskiej. Wywiad z dyrektor Dwujęzycznego Przedszkola PWN - Katarzyną Szczepkowską-Szcześniak - na temat adaptacji dziecka w przedszkolu będzie można przeczytać w jesiennym numerze Twojego Juniora.

 

 

 

Wszystkich rodziców zapraszamy do odwiedzenia placówki PWN przy ul. Rostafińskich 1 i zapisania swojego dziecka do Dwujęzycznego Przedszkola lub Dwujęzycznej Szkoły Podstawowej PWN.

 

Zachęcamy do odwiedzenia stron internetowych: http://przedszkole.pwn.pl/ i http://szkolapodstawowa.pwn.pl/.

 

 

Olive Green w Chinach

Delegacja SuperMemo World była gościem Międzynarodowych Targów Książki w Pekinie. Wzięliśmy także udział w Międzynarodowym Forum Wydawniczym oraz w Międzynarodowym Forum Publikacji Cyfrowych.

 

Nasz czas wypełniły bardzo ciekawe spotkania, zarówno na terenie wystawienniczym, jak i poza nim. Nasz chiński partner, firma SpeakMandarin.com oraz jej dyrektor operacyjny, Ryann Nie, przedstawili nas wydawnictwu Pekińskiego Instytutu Technologii (Beijing Institute of Technology Press) oraz chińskiemu oddziałowi wydawnictwa Pearson. Spotkania te stanowiły wstęp do poszukiwania możliwości współpracy pomiędzy naszymi firmami na rynku chińskim. Spotkaliśmy się także z organizatorami Forum Sektora Kreatywnego (Creative Industries Forum) w ramach przygotowań do debaty zaplanowanej na następny dzień. W mniej formalnej atmosferze rozmawialiśmy o różnych aspektach edukacji oraz o naszej codziennej działalności wydawniczej.

 

Kolejny dzień rozpoczęliśmy od ważnego dla nas spotkania z przedstawicielami magazynu China Publishing and Media Journal, w tym z Ren Jiangzhe. Magazyn ten był sponsorem nagrody, którą otrzymaliśmy dla Olive Green w 2016 roku od Londyńskich Targów Książki. Następnie przenieśliśmy się do centrum Pekinu, gdzie w ramach Forum Sektora Kreatywnego odbyła się dyskusja panelowa, zorganizowana przez grupę wydawniczą China Publishing Group oraz Londyńskie Targi Książki. Prezes zarządu SuperMemo, Krzysztof Biedalak, wziął udział w panelu dotyczącym przyszłości edukacji i wpływu technologii na kształtowanie oferty wydawniczej.

 

Ostatniego dnia targów, poza rozmowami na naszym stoisku współdzielonym z Instytutem Książki, ponownie wystąpiliśmy na scenie przed publicznością targową, tym razem podczas Międzynarodowego Forum Publikacji Cyfrowych (International Digital Publishing Forum), z prezentacją na temat naszego najnowszego kursu do nauki języka angielskiego – Olive Green. Nasza druga prezentacja również zebrała pełną salę słuchaczy i została pozytywnie przyjęta.

 

Pekińskie Targi Książki pokazały nam, że produkty SuperMemo cieszą się zainteresowaniem naszych potencjalnych chińskich partnerów, którzy widzą w nich dużą wartość zarówno ze względu na treści, jak i na stosowane przez nas nowoczesne rozwiązania technologiczne. Mamy nadzieję, że kontakty z Pekinu wkrótce przerodzą się w owocną współpracę na rynku chińskim.

 

 

Alicja Jankowiak

Kierownik redakcji

 

 

Mecenat PWN

Fundacja Wolności i Przedsiębiorczości nagra pełnometrażowy film dokumentalny o Krakowskiej Szkole Ekonomicznej. Wydawnictwo Naukowe PWN objęło mecenat nad powstającą produkcją.

 

– Dzięki wiedzy i doświadczeniu, które zdobywamy od przeszło 65 lat, publikacje Wydawnictwa Naukowego PWN wyróżnia najwyższy poziom i rzetelność. Zawdzięczamy to także współpracy z najlepszymi specjalistami w niemal wszystkich dziedzinach nauki, w tym ekonomii. Tym bardziej cieszymy się z możliwości współpracy przy projektach zwracających uwagę na istotne – choć niekiedy zapomniane – dokonania wybitnych uczonych. Do takich na pewno należy film „Zapomniani. Historia krakowskiej szkoły ekonomicznej”, który objęliśmy mecenatem – mówi Dorota Siudowska-Mieszkowska, Wydawca Redakcji Nauk Ekonomicznych, Wydawnictwo Naukowe PWN.

 

Ekipa filmowa odwiedzi Wiedeń, gdzie prześledzi inspiracje polskich naukowców, oraz oczywiście Kraków, w którym powstanie większość zdjęć. Narracja obejmie czasy przed pierwszą wojną światową i po drugiej wojnie światowej, jednak przede wszystkim będzie ona dotyczyć czasów międzywojennych, kiedy to krakowianie toczyli nierówną walkę z absurdami w gospodarce. Obraz ma pokazać, że szkoła krakowska mogła być i była sensowną alternatywą dla ekonomicznych pomysłów sanacji, które nawet przy bardzo dużej dozie dobrej woli można uznać za co najmniej kontrowersyjne. W filmie znajdziemy nie tylko opowieść o szkole krakowskiej, ale też fragment historii gospodarczej II Rzeczpospolitej, w której to krakowianom przyszło działać i żyć – a pewnie też niejednokrotnie rwać włosy z głowy.

 

Naszym celem jest przypomnienie o polskich tradycjach ekonomicznych. Na tym polu nie mamy się czego wstydzić, ekonomiści skupieni w przedwojennej szkole krakowskiej nie odbiegali poziomem od najlepszych ówczesnych teoretyków. Dziś nikt o nich nie pamięta, co należy zrzucić na karb bardzo skutecznej akcji zacierania pamięci o nich, przeprowadzonej w PRL-u. A naprawdę jest co pamiętać, bo profesorowie Heydel, Zweig czy Krzyżanowski zasługują na swoje miejsce w świadomości zbiorowej – mówi dr Marcin Chmielowski, wiceprezes Fundacji i autor scenariusza.

 

Film pokaże też przyjacielskie stosunki krakowian z austriackimi ekonomistami, w tym światowej sławy Ludwigiem von Misesem i Josephem Schumpeterem. Wśród gości zaproszonych do udziału w filmie znajdą się czołowe nazwiska polskich i austriackich historyków i ekonomistów, którzy opowiedzą o tym, czym była szkoła krakowska w ekonomii i czego może nas ona dziś nauczyć.

 

Najwyższa pora, aby o gospodarce i ekonomii zaczęto mówić nie tylko w niszowych publikacjach i salach akademickich, ale także w mass mediach, które docierają do przeciętnego Polaka. Nasz film jest właśnie krokiem w tym kierunku. Chcemy wyświetlać go w kinach, wyemitować w telewizji i udostępnić w Internecie, dzięki czemu dotrze on do zwykłych ludzi, którzy nie interesują się na co dzień ekonomią czy gospodarką – pisze o swoim projekcie Fundacja Wolności i Przedsiębiorczości.

 

Film powstawał w wakacje, premiera planowana jest na jesień 2016 r.

 

O projekcie można przeczytać na stronie: http://fundacjawip.org/projekty/ekonomisci-wykleci/.

 

Zdjęcie nagłówkowe i materiały: Fundacja Wolności i Przedsiębiorczości

XVII ogólnopolski zjazd PSNJN

W dniach 19–21 sierpnia odbył się we Wrocławiu ogólnopolski zjazd PSNJN – stowarzyszenia, zrzeszającego polskich nauczycieli języka niemieckiego. PWN Wydawnictwo Szkolne jako członek wspierający stowarzyszenie także uczestniczyło w tym wydarzeniu. Autorki serii podręczników PWN dla szkół ponadgimnazjalnych Neue Expedition Deutsch, Irena Nowicka i Dorota Wieruszewska poprowadziły dla uczestników zjazdu warsztaty metodyczne na temat roli minidialogów i krótkich form wypowiedzi w przygotowaniu uczniów do swobodnego mówienia.

 

Motywem przewodnim zjazdu było miasto kultury (Coolturstadt), ponieważ w 2016 roku Wrocław jest Europejską Stolicą Kultury. Zgodnie z zapowiedziami organizatorów – lokalnego wrocławskiego oddziału stowarzyszenia, trzydniowa konferencja była wypełniona atrakcjami: spektaklami teatralnymi, spotkaniami autorskim, warsztatami metodycznymi i teatralnymi oraz zwiedzaniem miasta. Generalny Konsulat Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu zaprosił uczestników na wieczorne przyjęcie z udziałem Pani Konsul Elisabeth Wolbers.

 

Gośćmi specjalnymi zjazdu PSNJN byli prof. Jan Miodek - znany wrocławski językoznawca, prowadzący przez wiele lat popularne programy telewizyjne o polszczyźnie - który wygłosił wykład inaugurujący o przenikaniu się języków polskiego i niemieckiego, oraz Bogdan Zdrojewski - długoletni prezydent Wrocławia i były Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - który na zakończenie zjazdu opowiedział uczestnikom o odbudowywaniu Wrocławia po wielkiej powodzi w roku 1997 i drodze do otrzymania zaszczytnego tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

 

 

Platforma książek dla niewidomych

Wydawnictwo Naukowe PWN zbuduje i wdroży platformę, udostępniającą książki w formatach dostępnych dla niewidomych i słabowidzących.

 

Osoby z niepełnosprawnością wzrokową będą miały dostęp do publikacji beletrystycznych, naukowych i specjalistycznych w formacie książek elektronicznych z możliwością ich pobrania i odtworzenia na własnych urządzeniach (komputer, telefon, e-czytnik, urządzenia przenośne). Platforma powstanie na bazie funkcjonującej od 8 lat wirtualnej biblioteki IBUK Libra. Strony WWW będą zgodne z zaleceniami WCAG (Web Content Accessibility Guidelines) oraz zgodne ze standardami W3C, serwis zostanie zoptymalizowany do pracy ze screen readerem  NVDA. Dostęp do platformy będzie możliwy po zalogowaniu się do osobistego konta i wprowadzeniu kodu autoryzacyjnego PIN. Kody PIN będą dystrybuowane przez biblioteki, których czytelnikami są osoby niewidome i słabowidzące. Na pliki ePUB oraz mp3 w sposób automatyczny będą nakładane znaki wodne, sygnujące pliki identyfikatorami czytelników.

 

Realizacja projektu - budowa i wdrożenie platformy – ma zająć 7 miesięcy. Całkowity koszt tego przedsięwzięcia, w tym utrzymania platformy przez okres 5 lat (2017-2022), pokrywa inicjator projektu - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Za pozyskiwanie wydawców odpowiedzialny będzie OSDW Azymut, a projekt w całości zrealizuje nasz wewnętrzny dział IT WN PWN, przy wsparciu IT Azymutu.

 

 

Oferta specjalna MAŁA LINGUA

MAŁA LINGUA rok szkolny kończy wystawieniem przedstawienia teatralno-językowego MAŁA LINGUA DRAMA PROJECT from the Blabber to the Spacer, które jest zwieńczeniem realizacji całorocznego projektu dydaktycznego „Dziecięce Smaki Świata, czyli Podróże Blabbersów, cz. 2 The Blabbers go to Spain”.

 

Chcielibyśmy w ten sposób dać wyraz umiejętnościom językowym Dzieci i ich zdolnościom autoprezentacji, a także podsumować zdobytą w ciągu roku szkolnego wiedzę o świecie. Przedstawienie nawiązuje do najważniejszych założeń naszej metody nauczania: rozwijania u dzieci umiejętności wypowiedzi pełnozdaniowych w procesie teatralizacji z fabułą, przełamywania barier, stymulowania talentów i indywidualnych uzdolnień dzieci.

 

Już dziś pragniemy przedstawić Państwu zwiastun filmu z przedstawienia finałowego w Teatrze Syrena w Warszawie. Film dostępny jest na kanale Mała Lingua YouTube BlabbSpace TV: https://www.youtube.com/watch?v=Z1wSevAN8nA.

 

Ze zwiastunem wiąże się specjalna oferta:

 

Mała Lingua proponuje Rodzicom, aby obejrzeli ze swoim Dzieckiem zwiastun filmu z przedstawienia MAŁA LINGUA DRAMA PROJECT w Teatrze Syrena i odbierali 5% zniżki na dowolny kurs językowy dla swojego Dziecka przy zapisie do 30 sierpnia 2016 r.

 

Aby skorzystać z promocji 5% zniżki na dowolny kurs językowy dla Państwa Dziecka przy zapisie do 30 sierpnia 2016 r., należy:

 

  1. Obejrzeć zwiastun na Facebooku (na profilu filii, w której uczy się lub zamierza się uczyć Państwa Dziecko).
  2. Skomentować post ze zwiastunem – zamieścić komentarz, opowiadający, jak Państwu i Państwa Dziecku podoba się materiał filmowy.
  3. Zgłosić się do sekretariatu szkoły MAŁA LINGUA i odebrać 5% zniżki na dowolny kurs językowy przy zapisie do 30 sierpnia 2016 r.

 

 

 

 

 

 

 

 

25 lat SuperMemo

Trudno w to uwierzyć, ale firma SuperMemo World istnieje na rynku już od ćwierćwiecza. Nadal jednak czujemy się młodzi duchem :-)

 

Pomysł na opracowanie algorytmu szybszej nauki powstał wcześniej, ale dokładnie 25 lat temu dwóch studentów Politechniki Poznańskiej – Piotr Woźniak i Krzysztof Biedalak – postanowiło zalegalizować firmę i zacząć sprzedawać program komputerowy oparty na własnym pomyśle. Pierwsza aplikacja SuperMemo działała pod systemem operacyjnym DOS i wgrywało się ją z dyskietki na dysk twardy komputera. Niektórzy najbardziej zagorzali fani metody SuperMemo do dzisiaj zachowali te dyskietki na pamiątkę.

 

Dzisiejsi równolatkowie firmy uczą się z kursów SuperMemo w swoich telefonach. Z różnych wersji programu SuperMemo można korzystać online w serwisie www.SuperMemo.com oraz bez dostępu do Internetu na komputerach PC i w aplikacjach na urządzenia z systemem Android i iOS. Użytkownicy SuperMemo pochodzą z prawie wszystkich krajów świata, oprócz Korei Północnej i Spitsbergenu. Prace nad udoskonalaniem algorytmu SuperMemo nadal trwają, ale idea pozostała niezmienna: zapamiętanie jak najwięcej w możliwie krótkim czasie. Mimo że niewątpliwie przyjdzie nam się zmierzyć z jeszcze niejedną zmianą, potrzeba szybkiej i skutecznej nauki zawsze będzie na czasie. Dlatego jesteśmy spokojni o perspektywy rozwoju firmy na najbliższe 25 lat :) 

 

 

EUROrabaty na kursy SuperMemo

EURO 2016 ruszyło pełną parą, a na facebookowym profilu SuperMemo wystartowaliśmy z nową akcją. Zachęcamy do typowania wyników kolejnych meczów EURO 2016. Zapraszamy do zabawy!

 

  

 

Na czym polega nasza akcja? Codziennie na profilu facebookowym SuperMemo pojawiają się flagi państw z meczu rozgrywanego tego dnia. Wystarczy prawidłowo wytypować wynik meczu i podać go w komentarzu, aby otrzymać rabat - nawet w wysokości 50% - na zakupy kursów SuperMemo. Zabawa trwa do końca fazy grupowej Mistrzostw Europy, ale codziennie można wygrać!

 

Zasady: 

  • tym uczestnikom, którzy prawidłowo wytypują wynik, przekażemy 50% rabatu na zakupy w SuperMemo.pl;
  • ci uczestnicy, którzy prawidłowo wskażą zwycięzcę, ale wynik nie będzie się zgadzał, otrzymają rabat w wysokości 30%;
  • każdy uczestnik i uczestniczka zabawy otrzyma kod rabatowy na 10%, nawet jeśli typy się nie sprawdzą. Tak na zachętę :)

W zabawie biorą udział komentarze, które:

  • zostały zamieszczone przed rozpoczęciem danego spotkania;
  • nie były edytowane.

 

Codziennie można obstawić spotkanie tylko 1 raz! Rabaty będziemy rozsyłać w ciągu 7 dni w wiadomości prywatnej przez Facebook. Rabat można wykorzystać do 10 lipca 2016 na stronie SuperMemo.pl.

 

 

Przedszkole i Szkoła Podstawowa PWN

Z przyjemnością informujemy, że już wkrótce w Warszawie zostanie otwarte pierwsze przedszkole i szkoła podstawowa PWN - w ramach powstającej sieci placówek edukacyjnych PWN. Dwujęzyczne Przedszkole i Szkoła Podstawowa PWN będą mieściły się w bezpośrednim sąsiedztwie parku Pole Mokotowskie, w stylowym budynku przy ul. J. J. Rostafińskich 1.

 

 

 

Pomysł stworzenia nowoczesnych przedszkoli i szkół powstał w konsekwencji uważnego obserwowania zmian, zachodzących w świecie nauki i edukacji oraz realizacji przyjętej przez nas strategii, która zakłada tworzenie nowych innowacyjnych rozwiązań edukacyjnych, wspierających naszych klientów. – mówi Dorota Twarowska, prezes Wydawnictwa Szkolnego PWN – Dwujęzyczne Przedszkole i Szkoła PWN to propozycja edukacyjna zbudowana na wiedzy i doświadczeniu PWN. Naszą wizją w PWN jest, aby każdy mógł się uczyć w najlepszy dla siebie sposób i tę wizję będziemy realizować w naszych dwujęzycznych przedszkolach i szkołach.

 

Dwujęzyczne placówki PWN obejmują opieką, wychowaniem i kształceniem dzieci w wieku od 2,5 roku do 14. roku życia. Dodatkowo, na terenie placówki PWN, zostaną otwarte: klub malucha, poradnia psychologiczno-pedagogiczna oraz centrum szkoleniowe dla nauczycieli, dyrektorów oraz rodziców.

 

Dwujęzyczne Przedszkole i Szkoła Podstawowa PWN powstaje we współpracy ze specjalistami, ekspertami i autorytetami ze środowiska naukowego i edukacyjnego. Zajęcia będą prowadzone przez zespół doświadczonych nauczycieli i wychowawców, oparte zostaną na autorskim programie PWN, którego główne filary stanowią: dwujęzyczność oraz indywidualizacja nauczania, polegająca na dostosowaniu poziomu nauczania do potrzeb i możliwości ucznia na podstawie przeprowadzonej indywidualnej diagnozy.

 

W ramach realizowania programu dwujęzyczności każdą grupą opiekuje się dwóch wychowawców, z których jeden komunikuje się z dziećmi tylko po angielsku, również poza zajęciami lekcyjnymi: na wycieczkach czy podczas zabawy w ogrodzie. Dzięki temu dzieci w naturalny sposób rozwijają kompetencje językowe.

 

Program metodyczny placówek PWN odwołuje się do nowatorskiej myśli psychologiczno-pedagogicznej, której źródła tkwią w klasycznych nurtach kształcenia i wychowania. Ma na celu zapewnienie naszym wychowankom zrównoważonego rozwoju, doskonałego władania językiem obcym oraz możliwości doświadczania otaczającego świata.

 

Zajęcia w Przedszkolu i Szkole Podstawowej PWN będą odbywały się w pięknym, stylowym budynku otoczonym zielenią. Duże, przestronne i jasne pomieszczenia tworzą komfortowe warunki do twórczego i radosnego spędzania czasu, a także – dzięki odpowiedniemu wyposażeniu – do rozwijania sprawności fizycznej.

 

Więcej informacji można uzyskać telefonicznie: 508 278 278, pod adresem e-mail: sekretariat.rostafinskich@pwn.pl lub na stronie internetowej przedszkole.pwn.pl oraz szkolapodstawowa.pwn.pl (start już wkrótce).

 

Piszą o nas: http://www.poludnie.com.pl/aktualnosci/item/1272-przedszkole-i-szkola-pwn-na-mokotowie

 

 

 

Dzień Języków Dziecka - relacja

Czwartego czerwca w warszawskim Teatrze Syrena odbył się Dzień Języków Dziecka - wyjątkowe wydarzenie, objęte Honorowym Patronatem Biura Radcy ds. Edukacji Ambasady Hiszpanii, będące zwieńczeniem całorocznego projektu MAŁA LINGUA DRAMA PROJECT.

W ramach wydarzenia nasi goście obejrzeli spektakl teatralno-językowy z udziałem uczniów ogólnopolskiej sieci szkół MAŁA LINGUA & LINGUA TEENS SPACE. Dzięki profesjonalnemu przygotowaniu małych artystów przez aktorów Teatru Syrena oraz lektorów MAŁA LINGUA przedstawienie okazało się wielkim sukcesem i pokazało, jak ogromny potencjał do nauki języków obcych drzemie nawet w kilkuletnich maluchach.

W kręgu teatru i magii

Każdego roku spektakl opiera się na perypetiach baśniowej rodziny Blabbersów, która wyrusza w fascynującą, pełną przygód i niespodziewanych zwrotów akcji podróż po Europie. Tym razem, zwiedzając Londyńską Galerię Narodową, nasi bohaterowie zostali wciągnięci do obrazu Salvadora Dalí „Trwałość pamięci”. Obraz z pomocą magii przenosi ich wprost do Hiszpanii, gdzie spotykają Pisarza z Livendell, Sergio Diego Armando de la Blabbos, który zostaje ich przewodnikiem po Barcelonie. W czasie, gdy Blabbersi rozkoszują się piękną, słoneczną pogodą i zwiedzają zabytki stolicy Katalonii, staje się coś bardzo dziwnego – wraz z nagłym powiewem wiatru znikają wszystkie hiszpańskie dzieci. Bohaterowie ruszają na poszukiwania i rozpoczyna się ich wielka hiszpańska przygoda.

W przedstawieniu wystąpiły dzieci w wieku 4-12 lat, które na co dzień uczą się angielskiego i hiszpańskiego w filiach ogólnopolskiej sieci szkół języków obcych dla dzieci MAŁA LINGUA & LINGUA TEENS SPACE. Głównym celem spektaklu było zaszczepienie w najmłodszych widzach pasji do języków i teatru oraz pokazanie rodzicom, że ich kilkuletnie dzieci są w stanie opanować pełne struktury zdaniowe i swobodnie porozumieć się ze swoimi rówieśnikami za granicą. – Pod tym kątem wprowadzamy na lekcjach elementy teatralizacji z fabułą, a zajęcia językowe łączymy z rozwijaniem u dzieci pasji do podróży, otwieraniem uczniów na dialog międzykulturowy – dodaje pani Monika Ferreira, prezes ogólnopolskiej sieci szkół MAŁA LINGUA.

Nauka języków obcych w inspirującym środowisku

Poza wspaniałym spektaklem na uczestników Dnia Języków Dziecka czekało wiele innych atrakcji. Część z nich wybrała się na zwiedzanie Teatru Syrena, a inni degustowali smaki Hiszpanii, dzięki uprzejmości Florencia Gonzáleza – właściciela Mojo Picón, znanego warszawskiego baru tapas. Zaproszeni goście mogli też lepiej poznać wybrane regiony Hiszpanii zaprezentowane na stoisku informacyjnym Biura Radcy ds. Turystyki Ambasady Hiszpanii oraz udostępnionej przez nie wystawie zdjęć. Rodzice mieli też możliwość wybrania wakacyjnego wyjazdu językowego dla swojego dziecka, korzystając z bogatej oferty obozów letnich organizowanych przez Biuro Podróży i Turystyki Almatur i sieć szkół języków obcych MAŁA LINGUA & LINGUA TEENS SPACE. Dzień Języków Dziecka został także urozmaicony konkursami odbywającymi się na scenie, w których główną nagrodą były publikacje dla dzieci Wydawnictwa Szkolnego PWN.

 

Z pewnością nie jest to ostatnia tego rodzaju akcja, dlatego zachęcamy do śledzenia kolejnych inicjatyw szkoły MAŁA LINGUA & LINGUA TEENS SPACE oraz Teatru Syrena.

 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji:

 

 

 

 

 

 

20-lecie Instytutu McKenziego

W dniach 2-4 czerwca 2016 r. w Poznaniu odbył się jubileuszowy Kongres 20-lecia Instytutu McKenziego. Tytuł Kongresu – ,,Układ mięśniowo szkieletowy w obliczu medycyny opartej na faktach naukowych” – nawiązywał do najważniejszych zagadnień, które były poruszane podczas wydarzenia.

 

Wśród licznie zgromadzonych gości znaleźli się głównie fizjoterapeuci, ale także lekarze ortopedzi, neurolodzy, neurochirurdzy i lekarze medycyny rodzinnej.

 

O wyjątkowości i randze Kongresu świadczył udział najważniejszych światowych autorytetów w leczeniu metodą McKenziego. Byli wśród nich m.in.: dr Ted Dresinger (USA) – jeden z głównych specjalistów, zajmujących się medycyną sportową w Stanach Zjednoczonych, prof. Karim Khan (Kanada) – ekspert w zakresie biomechaniki, autor książki “Kliniczna Medycyna Sportowa”, prof. Michael Adams (Wielka Brytania) – wybitny patomorfolog, współautor książki “Biomechanika bólu kręgosłupa” oraz wielu innych światowej sławy naukowców i specjalistów.

 

Wykłady uzupełniły dwa praktyczne warsztaty, poprowadzone przez dr. Granta Watsona i dr. Tomasza Stengerta, polegające na symulacji badania-wywiadu i prezentacji technik pracy z pacjentem. Dzięki wykorzystaniu transmisji video w czasie rzeczywistym wszyscy goście zgromadzeni na sali mogli wziąć w nich udział.

 

Organizatorem wydarzenia było Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Instytut McKenziego Polska i Rehasport Clinic.

 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Chcemy być z Tobą w kontakcie. Poznaj z nami moc wiedzy.

Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN SA z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. Gottlieba Daimlera 2 („Spółka”). Dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji udostępnianych przez Spółkę produktów lub usług oraz marketingu towarów i usług własnych Spółki (w formie tradycyjnej), a w przypadku wyrażenia odrębnych zgód – w celach objętych oświadczeniem. Spółka informuje, że każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.