Aktualności

Konstrukcje Budowlane 2018

30 listopada 2018 r. w Gdańsku odbyła się V edycja konferencji Konstrukcje Budowlane 2018, zorganizowana przez Instytut PWN. Po długiej selekcji ciekawych konstrukcyjnie budynków, znajdujących się na terenie Polski, na miejsce tegorocznego warsztatu wybrany został budynek Muzeum II Wojny Światowej – nowy symbol miasta Gdańsk.

Podczas wydarzenia uczestnicy wysłuchali wykładów, dotyczących projektów kubaturowych na przykładach Europejskiego Centrum Solidarności i warszawskiej Rotundy PKO, minimalnego zbrojenia konstrukcji żelbetowych, rozwoju analiz MES oraz dowiedzieli się, czym jest specustawa mieszkaniowa i jakie wypływają z niej wnioski. Wykłady poprowadzili praktycy, biorący udział w budowie muzeum, ale również wybitni specjaliści i niekwestionowane autorytety, jak znani Państwu prof. dr hab. inż. Włodzimierz Starosolski, prof. dr hab. inż. Michał Knauff oraz mgr inż. Wiesław Bocheńczyk.

Przedstawione zostały aż cztery prelekcje, traktujące o sprawach konstrukcji Muzeum II WŚ. Referat arch. Jacka Droszcza z gdyńskiego studia Kwadrat, o architekturze budynku, wykład o skomplikowanej konstrukcji budynku muzeum, autorstwa inż. Pawła Gębki i inż. Krzysztofa Pelweckiego – konstruktorów z wrocławskiej pracowni PG-Projekt oraz prezentacja inż. Urszuli i Huberta Tomczaków z firmy Soletanche. 

Zgodnie z tradycją konferencji, także i w tym roku uczestnicy mieli okazję wziąć udział w nietypowej wycieczce po muzeum i poznać tajniki jego konstrukcji. Całość opatrzona została komentarzem twórców odpowiedzialnych za ostateczny kształt budynku.

W V edycji konferencji wzięło udział ponad 120 uczestników z całej Polski, a wśród nich konstruktorzy, architekci, inżynierowie budowy, osoby związane z branżą budowlaną, pasjonaci konstrukcji oraz studenci kół naukowych. Wybór Muzeum II Wojny Światowej, według wyników ankiet przeprowadzonych wśród uczestników, okazał się sukcesem.

  

  

Wszystkim prelegentom, uczestnikom, sponsorom i partnerom medialnym Konstrukcji Budowlanych 2018 serdecznie dziękujemy za udział w wydarzeniu.
Instytut PWN już dziś pragnie zaprosić Państwa do udziału w następnej edycji konferencji Konstrukcje Budowlane.

 

Securuty PWNing Conference 2018

W dniach 19-20 listopada 2018 r. w Warszawie odbyła się organizowana przez Instytut PWN trzecia edycja konferencji „SECURITY PWNing”, która zgromadziła rekordową ilość osób (ponad 400) zainteresowanych tematyką bezpieczeństwa komputerowego w praktyce. Z naszej strony dołożyliśmy wszelkich starań, aby dobór tematów i prelegentów sprostały oczekiwaniom grona specjalistów oraz by konferencja ta weszła na stałe do kalendarza najważniejszych wydarzeń IT w Polsce.


Wzorem ubiegłorocznej edycji konferencję otworzył Przewodniczący Rady Programowej, Gynvael Coldwind, odpowiedzialny za merytoryczną stronę spotkania. Zaproszeni Prelegenci, którym towarzyszyli eksperci wyłonieni w ramach Call for Papers, podzielili się swoją wiedzą, praktyką i bogatym doświadczeniem. Uczestnicy mogli zapoznać się między innymi ze sposobami hakowania firmware zamków hotelowych, przeprowadzania ataków na sieci bezprzewodowe podczas Red Teamingu oraz otrzymali solidną dawkę informacji na temat tokenów JWT. Nie zabrakło też wiedzy na temat poszukiwania błędów w bankowości elektronicznej, kosztów Red Teamingu, oraz niebezpieczeństw czyhających na statystycznego użytkownika internetu. Ze względu na udział gości z zagranicy wszystkie wystąpienia były tłumaczone symultanicznie na język angielski.

Ponadto, podczas tegorocznej edycji „Security PWNing” uczestnicy mogli wziąć udział w zawodach zaliczanych do klasyfikacji generalnej CTFTime. Konkurs został zorganizowany przez zespół Dragon Sector - jedną z najlepszych drużyn CTF na świecie. Zwycięskie drużyny, które najsprawniej rozwiązały zadania z zakresu inżynierii wstecznej, kryptografii oraz bezpieczeństwa aplikacji webowych otrzymały nagrody pieniężne. Jeszcze raz gratulujemy wszystkim, którzy wzięli udział w zaciętej rywalizacji.

Po solidnej dawce technicznych informacji uczestnicy konferencji mogli odpocząć, grając w kultowe gry na sprzęcie sprzed kilkunastu–kilkudziesięciu lat, przygotowane przez Fundację Dawnych Komputerów i Gier. Goście korzystali także z jednego z najbardziej zaawansowanych technologicznie zestawów VR, który przenosił spragnionych dodatkowych wrażeń w obszary rozszerzonej rzeczywistości.


Rozmowy w kuluarach i wspólnie spędzony czas na after party były znakomitą okazją do nawiązania relacji i dalszego zgłębiania interesujących zagadnień. Wierzmy, że były to dwa owocne dni w gronie ludzi, których łączy wspólna pasja do tematów związanych z bezpieczeństwem IT. Już teraz zapraszamy Was do udziału w Security PWNing 2019 – do zobaczenia za rok!


Więcej zdjęć można zobaczyć na stronie:
https://www.instytutpwn.pl/konferencja/pwning/

Książka Historyczna Roku 2018

Publikacja autorstwa prof. Andrzeja Chwalby wygrała w 11. edycji konkursu „Książka Historyczna Roku” o Nagrodę im. Oskara Haleckiego w kategorii „Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku”.

 

fot. Jan Bogacz

 

Wielka Wojna Polaków 1914-1918” to pierwsza tak wielostronna synteza, która w ciekawy i przystępny sposób przedstawia losy Polaków w walce o wolność. Autor prezentuje losy milionów mieszkańców dawnej Rzeczypospolitej od dnia wybuchu I wojny światowej do 11 listopada 1918 roku, daty symbolicznej, gdy na froncie zachodnim doszło do zawieszenia broni i zakończenia wojny, a w Polsce do przekazania władzy wojskowej przez Radę Regencyjną Józefowi Piłsudskiemu. Opowieść nie koncentruje się tylko na dziejach militarnych i politycznych, znajdziemy tu także obrazki z życia codziennego: problemy z aprowizacją, higieną, demoralizacją, które zawsze towarzyszącą okresom wojennym.

Organizatorami konkursu „Książka Historyczna Roku” są Telewizja Polska, Polskie Radio, Instytut Pamięci Narodowej, Narodowe Centrum Kultury. Honorowy patronat nad uroczystością wręczenia nagród objął prezydent Andrzej Duda. Uroczysta gala odbyła się w siedzibie Telewizji Polskiej w Warszawie. W Jury konkursu zasiedli: prof. dr hab. Andrzej Nowak, dr hab. Sławomir Cenckiewicz, prof. dr hab. Antoni Dudek, dr hab. Jan Jacek Bruski, dr Piotr Gontarczyk, Piotr Semka, prof. dr hab. Jan Rydel oraz ks. prof. zw. dr hab. Waldemar Graczyk.


Zachęcamy do obejrzenia relacji z wydarzenia: http://www.ksiazkahistorycznaroku.pl/40052031/historyk-to-nie-tylko-humanista

 

Publikacje na 100-lecie niepodległości

Z okazji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, Wydawnictwo Naukowe PWN przygotowało specjalne publikacje rocznicowe. Wśród nich, poza wyjątkowymi tytułami historycznymi, nie mogło zabraknąć słownika języka polskiego – pierwszego od 15 lat tak aktualnego, obszernego i pełnego w opisie.


Wielki słownik języka polskiego PWN to:

  • 5 tomów, 5 814 stron
  • ok. 100 000 haseł, 150 000 znaczeń
  • 19 000 terminologii, 1 700 przysłów, 24 000 frazeologizmów
  • szczegółowe informacje gramatyczne – fleksyjne i składniowe.

WSJP łączy w sobie wiele słowników: ortograficzny, etymologiczny, ogólny, frazeologiczny, przysłów, wyrazów bliskoznacznych.

 

W ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, Wydawnictwo Naukowe PWN przygotowało także pięć publikacji rocznicowych:

Wielka wojna Polaków 1914-1918” to pozycja, w której prof. Andrzej Chwalba w przystępny i niezwykle ciekawy sposób przedstawia całościowy obraz zmagań i losów milionów mieszkańców dawnej Rzeczypospolitej od dnia wybuchu I wojny światowej do 11 listopada 1918 roku. Opowieść nie koncentruje się tylko na dziejach militarnych i politycznych, znajdziemy tu także obrazki z życia codziennego: problemy z aprowizacją, higieną, demoralizacją zawsze towarzyszącą okresom wojennym.

Książka „Ku jedności. Listopad 1918 roku” została przygotowana we współpracy Wydawnictwa Naukowego PWN i Muzeum Niepodległości w Warszawie. Przedstawia okres poprzedzający wydarzenia 11 listopada – czas działań militarnych podczas I wojny światowej, punkt kulminacyjny – sam dzień odzyskania niepodległości, a także pierwsze tygodnie następujące po nim. Wszystko opatrzone unikalnymi cytatami oraz niepublikowanymi materiałami ilustracyjnymi ze zbiorów Muzeum.

Polska niepodległa. Encyklopedia PWN” wszechstronnie pokazuje dzieje II Rzeczypospolitej i wydarzenia z pierwszych dekad XX wieku, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości (życie polityczne pod zaborami, działania polskich formacji wojskowych w czasie I wojny światowej, formowanie się zalążków państwa polskiego pod rządami Rady Regencyjnej).

Wiek burzy i spokoju. Kalendarium dziejów Polski 1918-2018”, autorstwa prof. Andrzeja Piaseckiego. Dla każdego roku autor wybrał jedno ważne wydarzenie, które staje się pretekstem do ukazania szerszego tła i tamtego okresu – nie tylko dziejów politycznych, lecz także gospodarczych, społecznych i kulturalnych, mających istotne znaczenie dla historii Polski, wspomina też wiele postaci, które odcisnęły piętno na naszej przeszłości.

Kim byli bohaterowie książki – „Inżynierowie Niepodległej”, autorstwa Marta Panas-Goworskiej i Andrzeja Goworskiego? Autorzy dotarli do wielu źródeł niedostępnych dla polskiego czytelnika i w sposób w bardzo przystępny i w ciekawej formie przedstawiają sylwetki i niezwykłe losy polskich inżynierów, naukowców, wojskowych, przedsiębiorców, którzy zrobili kariery w Cesarstwie Rosyjskim, a jednocześnie „nieśli ze sobą cywilizację” czy też „byli nosicielami kultury”. Co ważniejsze jednak, świadomie prowadzili działalność patriotyczną, pielęgnując i rozwijając polską kulturę, naukę i wspierając gospodarkę na ziemiach polskich. Stawali się tym samym zalążkiem przyszłych elit niepodległej Polski – inżynierami Niepodległej.

 

Młodzieżowe Słowo Roku 2018

Zapraszamy do wzięcia udziału w trzeciej edycji plebiscytu Wydawnictwa Naukowego PWN na Młodzieżowe Słowo Roku. Słowo to nie musi być nowe, ani najczęściej używane. Nie musi też być wyraźnie slangowe. Doceniamy kreatywność modeli słowotwórczych, estetykę, humor, a także stopień, w którym nowe słowo wypełnia lukę w dotychczasowym słowniku. Do tej pory, poprzez dedykowany formularz na stronie sjp.pwn.pl wpłynęło ponad 5 600 zgłoszeń.


Laureatem plebiscytu zostanie słowo wskazane przez największą liczbę internautów (z wyłączeniem słów wyróżnionych w poprzednich edycjach plebiscytu). Dodatkowo, jury w składzie: Marek Łaziński (Uniwersytet Warszawski), Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński), oraz Bartek Chaciński (Polityka), wybierze słowa zwycięskie w kategoriach oryginalności, przydatności oraz w innych kategoriach. Jury dokona oceny uwzględniając w szczególności pomysłowość, kreatywność, a także poprawność językową. W zgłoszeniach ważne są nie tylko słowa, ale także ich twórcze definicje. W miarę napływu zgłoszeń, wybrane będziemy komentować i umieszczać na stronie plebiscytu.


Młodzieżowym słowem roku 2016 był SZTOS, 2017 – XD (pełne wyniki na stronie). Jakie słowo wybierzemy w tym roku? Zachęcamy do śledzenia przebiegu plebiscytu na stronie:

 https://sjp.pwn.pl/ciekawostki/mlodziezowe-slowo-roku;199794.html .

 

"Wielka wojna Polaków" w PR II

Od poniedziałku do piątku (5-9 listopada) w godz. 10:45-11:00 w audycji „To się czyta” zostaną zaprezentowane fragmenty książki prof. Andrzeja Chwalby "Wielka wojna Polaków 1914-1918" w interpretacji Jarosława Gajewskiego.

 

Wielka wojna Polaków” w przystępny i ciekawy sposób przedstawia całościowy obraz zmagań i losów Polaków w latach 1914-1918. Autor prezentuje losy milionów mieszkańców dawnej Rzeczypospolitej od dnia wybuchu I wojny światowej do 11 listopada 1918 roku. Opowiada o losach trzech zaborów i trzech obszarów okupowanych, praktykach okupantów, później powtórzonych w większej skali i w brutalniejszej formie podczas II wojny światowej, o aktywności najwybitniejszych polskich polityków i wojskowych, wysiłku politycznym i militarnym, który doprowadził do „polskiego listopada” 1918 roku i odzyskania niepodległości, a także o umęczonych przez wojnę bezimiennych świadkach i uczestnikach historii.

 

Książka otrzymała główną Nagrodę Fundacji im. Janusza Kurtyki oraz nominację do Nagrody im. Oskara Haleckiego „Książka Historyczna Roku” w kategorii: najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku.

 

Zapraszamy do czytania i słuchania:

Wielka Wojna Polaków - posłuchaj fragmentów

Nagroda im. Janusza Kurtyki

Podczas odbywającej się 24 października 2018 r. w Belwederze konferencji Przestrzeń polskiej Niepodległości, nastąpiło uroczyste wręczenie Nagrody im. Janusza Kurtyki. Laureatem Konkursu został prof. Andrzej Chwalba za pracę Wielka wojna Polaków 1914-1918, wydaną przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Formą Nagrody jest przetłumaczenie wyróżnionej pracy na język angielski oraz wydanie jej w Stanach Zjednoczonych.

 

- Zwycięska publikacja idealnie wpisuje się w 100 rocznicę obchodów odzyskania niepodległości. Książka w istotny sposób przedstawia losy Polaków w walce o niepodległość, co za tym idzie jest niezwykle wartościowym dziełem z punktu widzenia polskiej historiografii, które powinno być przetłumaczone na język angielski i pojawić się na rynku anglosaskim. Pokazanie dramatu wojny rozgrywającego się na ziemiach dzisiejszej Polski z pewnością przyczyni się do lepszego zrozumienia dziejów naszej Ojczyzny  – powiedział Paweł Kurtyka, Prezes Fundacji.

Konkurs o nagrodę im. Janusza Kurtyki zorganizowano po raz drugi. Jego idea związana jest z misją Fundacji. Obejmuje ona upowszechnianie w kraju i poza jego granicami wiedzy dotyczącej historii i dziedzictwa Rzeczypospolitej, promowanie rodzimych osiągnięć badawczych w dziedzinie nauk humanistycznych, społecznych i prawnych oraz wspieranie i współkształtowanie polskiej polityki historycznej w kraju i za granicą.

 

e-Commerce Polska Awards 2018

Księgarnia internetowa Ibuk.pl z Grupy PWN podczas uroczystej gali otrzymała nagrodę e-Commerce Polska Awards 2018. Księgarnia uhonorowana została w kategorii "Think outside the box".

W maju 2018 Ibuk.pl zaprezentował się w całkowicie nowej odsłonie i z odświeżonym layoutem, także w wersji mobilnej. Ibuk.pl jako jedyny sklep internetowy w Polsce może pochwalić się narzędziem ułatwiającym pisanie prac naukowych: aplikacją MyIbuk. To pierwsze tego typu rozwiązanie, wspomagające tworzenie prac naukowych i cyfrowy asystent osoby piszącej pracę. Łączy funkcje wirtualnej półki, notesu, encyklopedii i wyszukiwarki treści. Użytkownik może za jej pomocą szybko sporządzić konspekt pracy, kopiować gotową bibliografię, tworzyć cytaty i zaznaczenia w książce. MyIbuk to również miejsce, w którym przechowywane są wszystkie kupione przez użytkownika e-booki i fragmenty publikacji.

W ofercie Ibuk.pl znajduje się ponad 70 000 publikacji beletrystycznych i naukowych - w tym unikalna oferta uczelni i lokalnych wydawców akademickich w e-bookach. 20 000 tytułów dostępnych jest w jednym z wielu wygodnych abonamentów czasowych, z możliwością zakupu jedynie potrzebnych fragmentów i opłacenia ich np. SMS-em. W ramach odświeżonej wersji serwisu klienci mogą korzystać z czterech wygodnych opcji abonamentu.

"Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że Ibuk.pl został dostrzeżony i wyróżniony przez jury. Aktualny trend wskazuje, że użytkownicy wolą płacić za korzystanie, niż za posiadanie. Dotyczy to m.in. filmów, muzyki, jak również informacji i książek. Z tego wynika rosnąca popularność Ibuk.pl, dostępnych abonamentów i aplikacji MyIbuk." - komentuje Dorota Bachman, prezes Ravelo Sp. z o.o., podmiotu odpowiedzialnego za rozwój Ibuk.pl oraz obszaru e-commerce Grupy PWN.

„Konkurencja była duża i wcale niełatwa, a poziom zgłoszonych projektów wyjątkowo ambitny i wysoki. Jednak to, co przeważyło na korzyść Ibuk.pl to połączenie unikatowego pomysłu i wykorzystanie nowych technologii w służbie edukacji i nauki - stwierdza Patrycja Sass-Staniszewska, Prezes Izby Gospodarki Elektronicznej.

e-Commerce Polska awards to silna społeczność, dająca wszystkim nominowanym i laureatom wyjątkowe możliwości budowania relacji i rozwoju firm, a wyróżnienie jest potwierdzeniem jakości ich działania oraz zaufania Klientów.
Nagroda przyznawana jest przez jurorów z wieloletnim doświadczeniem, którzy są uznanymi autorytetami oraz szanowanymi profesjonalistami w swoich branżach i jako liderzy są w stanie najlepiej ocenić dokonania kandydatów.

 

PWN na Targach w Krakowie

Już za trzy tygodnie 22. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. Gorąco zachęcamy do odwiedzenia stoiska Grupy PWN - C38.

Serdecznie zapraszamy  na spotkania z Autorami Wydawnictwa Naukowego PWN, które zaplanowaliśmy na sobotę, 27 października od godziny 11.00.

    

Z  myślą  o  zwiedzających  rokrocznie  przygotowywany  jest  program  towarzyszący.  Na terenach targowych  odbywają  się  spotkania  dedykowane  branży  wydawniczo-księgarskiej,  rozstrzygane  są  najważniejsze  polskie  plebiscyty  i  konkursy  literackie.

Program oraz więcej informacji: ksiazka.krakow.pl

 

Mistrzowska Poradnia Językowa

24 września w poznańskim Centrum Kultury Zamek miała miejsce osiemnasta gala finałowa Programu Społecznego Mistrz Mowy Polskiej. Poradnia Językowa PWN została laureatem plebiscytu Mistrza Mowy Polskiej na placówkę życia publicznego, mającą niekwestionowane zasługi w pielęgnowaniu najlepszych wzorców Polszczyzny! W imieniu Wydawnictwa Naukowego PWN nagrodę odebrały Lidia Drabik oraz Katarzyna Janus-Kwiatkowska.

Poradnia Językowa PWN zaczęła działać w grudniu 2000 roku. Pomysłodawcą, twarzą (ale chyba także i sercem) Poradni był Profesor Mirosław Bańko, który współtworzył ją przez kolejnych 15 lat. Obecnie głównym ekspertem Poradni jest dr hab. Katarzyna Kłosińska. Nieocenionym wsparciem w codziennej pracy nad tym projektem byli eksperci współpracujący z Poradnią w różnych okresach – m.in.: prof. Jerzy Bralczyk, prof. Grzegorz Dąbkowski, dr Krystyna Długosz-Kurczabowa, prof. Małgorzata Marcjanik, prof. Zygmunt Saloni, prof. Ewa Kołodziejek, prof. Bogusław Nowowiejski, prof. Jerzy Sierociuk, dr Artur Czesak, dr Barbara Podolak, dr Piotr Sobotka, dr Monika Zaśko-Zielińska, dr Jan Grzenia, dr Adam Wolański, dr Maciej Malinowski.

Stopniowo, przez dedykowany formularz udostępniony na stronie sjp.pwn.pl, do naszych ekspertów zaczęły spływać pytania – najpierw kilka, z czasem coraz więcej. Do tej pory Poradnia Językowa PWN udzieliła 19 290 odpowiedzi, z czego 13 000 jest dostępnych publicznie na podstronach serwisu sjp.pwn.pl.

Z porad korzystają różne osoby: redaktorzy i tłumacze, pracownicy biur i firm, uczniowie i ich rodzice, studenci, magistranci, krzyżówkowicze, wikipedyści, a także np. narzeczeni (którzy pytają, jak odmienić nazwiska w zaproszeniu ślubnym).

Osoby odwiedzające naszą stronę sjp.pwn.pl znajdują się niemal na całym świecie, w 200 krajach. Stałymi czytelnikami naszych porad jest także wiele osób ze środowiska naukowego. Wypowiedzi z poradni są cytowane na różnych forach. Niemal wszędzie, gdzie toczy się dyskusja o języku, przywoływana jest Poradnia Językowa PWN.

W okresie objętym statystyką Google Analytics: od 15.02.2008 r. do 18.09.2018 – przez ostatnich 10 lat, odnotowaliśmy 53 mln odsłon Poradni Językowej PWN.


Wszystkim osobom, które od 18 lat tworzą Poradnię Językową PWN serdecznie gratulujemy!

Konstrukcje Budowlane 2018

Instytut PWN zaprasza inżynierów budownictwa, konstruktorów i ekspertów budowlanych do udziału w kolejnej edycji ogólnopolskiej konferencji „Konstrukcje Budowlane 2018”, która odbędzie się 30 listopada 2018 roku.

Jest to kolejne wydarzenie organizowane przez Instytut PWN w najciekawszych konstrukcyjnie budynkach w Polsce. Tym razem gościć będziemy w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Budynek Muzeum to konstrukcja, która sięga 14 metrów pod ziemię i ma 40 m w najwyższym punkcie. Ponad 23 tysiące m2 powierzchni, 6 kondygnacji podziemnych oraz 8 naziemnych wymagało zastosowania ciekawych rozwiązań projektowych, technologicznych i materiałowych.

Zaproszeni prelegenci podczas wykładów podzielą się swoim doświadczeniem, związanym z projektowaniem i budową muzeum. Podczas konferencji będą mieli Państwo okazję spotkać się z niekwestionowanymi autorytetami takimi, jak prof. dr hab. inż. Włodzimierz Starosolski, prof. dr hab. inż. Michał Knauff oraz mgr inż. Wiesław Bocheńczyk, którzy od lat czuwają nad programem wydarzenia.

Tradycyjnie w trakcie konferencji odbędzie się wycieczka po budynku poprowadzona przez projektanta konstrukcji i architekta Muzeum II Wojny Światowej, w trakcie której dowiedzą się Państwo o najciekawszych i innowacyjnych rozwiązaniach konstrukcyjno-architektonicznych.

Już dziś zapraszamy praktyków z branży budowlanej, inżynierów budownictwa, konstruktorów i ekspertów budowlanych oraz osoby związane z wykonawstwem i nadzorem budowlanym, projektantów, pracowników administracji budowlanej.

Termin: 30 listopada 2018
Miejsce: Muzeum II Wojny Światowej
Plac Władysława Bartoszewskiego 1, Gdańsk

Szczegółowy program spotkania i formularz rejestracji dostępny na stronie
https://www.instytutpwn.pl/konferencja/konstrukcje/

Konferencja MAŁA LINGUA

Serdecznie zapraszamy Dyrektorów przedszkoli na Konferencję MAŁA LINGUA o nauczaniu języka angielskiego w przedszkolu. Konferencja odbędzie się 20 sierpnia w Warszawie.


W programie:

Nauczanie języka angielskiego przyjazne mózgowi przedszkolaka, czyli metoda MAŁA LINGUA w przedszkolu:

  • Seria The Blabber’s Passport  – nowy, 4-poziomowy kurs języka angielskiego dla przedszkolaków
  • Nauczanie przez działanie – stymulowanie wszystkich zmysłów oraz zabawy usprawniające małą i dużą motorykę
  • Czytanie globalne i głoskowanie w języku angielskim
  • Baśniowa rodzina Blabbersów – docieranie do emocji i fantazji dziecka

Ponadto: 

Teatr w przedszkolu, czyli jak techniki dramy wpływają na kompleksowy rozwój dziecka:

  • Roczny projekt teatralny MAŁA LINGUA  – przedszkolaki na scenę!
  • Przedstawienie teatralne na koniec roku szkolnego jako pomysł na wiosenną rekrutację w przedszkolu

O autorskiej koncepcji zajęć językowych w przedszkolu opowie Katarzyna Dołhun - metodyk, trener lektorów, autorka materiałów edukacyjnych i tekstów piosenek dla dzieci.

W trakcie konferencji uczestnicy otrzymają materiały informacyjne o ofercie MAŁA LINGUA oraz certyfikat uczestnictwa. Zapraszamy również na mały poczęstunek. 

 
Pierwszych 30 zarejestrowanych i obecnych na konferencji osób otrzyma PREZENT - autorską grę językową MAŁA LINGUA "Niezwykłe podróże Blabbersów and Spacers"!


Prosimy o potwierdzenie obecności (rejestrację) do dnia 12.08.2018:

Zapraszamy!

IBUK Libra działa już od dekady!

 

Ponad 4,2 miliona użytkowników korzysta z IBUKA Libry – czytelni czynnej całą dobę. Sama platforma działa od 2008 roku, a można w niej znaleźć ponad 32 000 tytułów. To doskonały czas na podsumowanie.

 

W połowie czerwca odbyła się po raz czwarty Akademia Dyrektorów Bibliotek IBUKA Libry. W  warszawskim kinie Iluzjon ponad osiemdziesięciu dyrektorów bibliotek i pracowników bibliotek akademickich oraz publicznych, korzystających z IBUKA Libry, spotkało się na dorocznym święcie e-czytelnictwa. A warto przypomnieć, że początki były nader skromne. Dziesięć lat temu zasoby obejmowały tylko 19 tytułów, dzisiaj to ponad 30 tys., w tym książki naukowe, popularne, a nawet lektury szkolne. Dostęp do platformy posiada 600 bibliotek w kraju, co przekłada się na 91% szkół wyższych.

 

Podczas tegorocznej gali wręczonych zostało czternaście statuetek w ramach konkursu „Promocja e-czytelnictwa w bibliotece”. Laureatami nagrody zostali m.in. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie za aktywną promocję wśród czytelników, Miejsca Biblioteka Publiczna w Opolu za aktywną promocję „czytelni czynnej całą dobę” w Internecie oraz Akademia Pomorska w Słupsku za największy przyrost zasobów od 2016 roku.

Spotkanie to także warsztaty. Bibliotekarze mieli możliwość poznania metody myślenia projektowego (design thinking) w pracy. Szkolenie poprowadziła Paulina Milewska z Biblioteki Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Następnie Rafał Żak (współautor m.in. książki Cisza) – mówca i trener osobisty –  opowiedział o tym, jak skutecznie wyciągać wnioski z porażek. Na zakończenie Akademii wystąpił duet w składzie Marita Albán Juárez - śpiew oraz Dominik Wania – fortepian, wykonujący standardy jazzowe z Ameryki Łacińskiej i nie tylko.

 

Poradnia Językowa PWN nominowana

18 czerwca 2018 r. w Sali Koncertowej Zamku Królewskiego w Warszawie zostały wręczone Nominacje Programu Społecznego Mistrz Mowy Polskiej. W gronie wyróżnionych instytucji znalazła się Poradnia Językowa PWN. O tytuł Kuźni Mistrza Mowy Polskiej zawalczą także Audioteka S.A., Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie, Redakcja Kultury i Edukacji PR I oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących w Śremie.   

  


Kuźnia Mistrzów Mowy Polskiej przyznawana jest inicjatywom lub placówkom publicznym zaangażowanym w krzewienie kultury i piękna mowy ojczystej.


Dziękujemy za zaufanie i zachęcamy do głosowania na naszą Poradnię Językową PWN na stronie mistrzmowy.pl/glosowanie/.
Głosowanie trwa do 20 września, codziennie można oddać jeden głos :)


Laureatów poznamy 24 września, podczas Gali Finałowej w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.

Spotkanie z Iwoną Kibil - zapraszamy!

Już 5.06.2018 r. o godz.18.00 w księgarni BookBook, ul. Hoża 29/31, odbędzie się spotkanie z Iwoną Kibil – autorką książki „Wege. Dieta roślinna w praktyce”. Zapraszamy do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu! Więcej na naszym facebooku - https://www.facebook.com/events/193460397968957/


O książce „Wege. Dieta roślinna w praktyce”


„Wege – dieta roślinna w praktyce” jest to przewodnik po diecie roślinnej, który powinien przeczytać każdy wegetarianin, weganin oraz dietetyk. Nie wystarczy powiedzieć sobie „od dziś przestaję jeść mięso”. Posiłki bezmięsne są obecnie bardzo popularne, powinny być również dobrze zbilansowane. Jeżeli w diecie zabraknie ważnych składników (m.in. wapnia, żelaza, cynku, witaminy B12 itd.), taki sposób żywienia będzie prowadził do niedoborów i złego stanu zdrowia. Dzięki temu poradnikowi dowiesz się, w jaki sposób mądrze zbilansować dietę roślinną, uniknąć błędów żywieniowych i niedoborów. Ponad 320 stron praktycznej wiedzy o składnikach odżywczych, na które w diecie wegańskiej warto zwrócić uwagę. Ponadto, w książce znajdziesz przykłady zestawień produktów, jadłospisów oraz informacje o składnikach, które należy suplementować.


Tę książkę powinni przeczytać nie tylko wegetarianie i weganie, ale również dietetycy i lekarze, gdyż w programie studiów w tym temacie informacji jest bardzo niewiele lub nie ma w ogóle.


„Wege – dieta roślinna w praktyce” jest to przewodnik dopasowany do wegan i wegetarian żyjących w Polsce. Produkty opisane w książce są łatwo dostępne, dzięki czemu nie trzeba wyszukiwać ich w internecie czy zamawiać z zagranicy. Wystarczy udać się do warzywniaka lub supermarketu. Książka napisana jest prostym językiem, dzięki czemu treści w niej zawarte będą zrozumiałe zarówno dla specjalistów żywienia, jak i dla osób, które nie pracują w tej branży. Jednocześnie wszystkie informacje zawarte w poradniku są poparte badaniami naukowymi oraz własnym doświadczeniem autorki.


Co znajdziesz w książce:

  • Informacje poparte badaniami naukowymi
  • Przegląd wiadomości na temat diet roślinnych, korzystne właściwości zdrowotne oraz informacje o potencjalnych niedoborach i ich skutkach
  • Jakie znaczenie dla organizmu mają poszczególne składniki odżywcze i gdzie ich szukać w produktach roślinnych
  • Jak powinny wyglądać prawidłowo zbilansowane posiłki oparte na żywności pochodzenia roślinnego
  • W jaki sposób bilansować dietę dla osób dorosłych, ale również kobiet ciężarnych, dzieci, osób starszych oraz aktywnych fizycznie
  • Praktyczne porady na temat robienia zakupów, komponowania posiłków, odchudzania czy przytycia na diecie roślinnej


Dla kogo jest ta książka:

  • Dla wegan i wegetarian
  • Dla osób zainteresowanych wpływem diet roślinnych na zdrowie
  • Dla rodziców dzieci na diecie roślinnej
     

Iwona Kibil
mgr, dietetyk i specjalista z zakresu diet roślinnych. Absolwentka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Prowadzi własną praktykę dietetyczną skierowaną głównie do osób na diecie bezmięsnej. Pracuje m.in. z wegańskimi rodzinami, kobietami w ciąży, małymi dziećmi oraz osobami stosującymi dietę roślinną jako profilaktykę chorób cywilizacyjnych. Swoją praktykę opiera na „evidence-based medicine”. Jest autorką artykułów, warsztatów i wykładów związanych z różnymi aspektami zdrowotnymi diety roślinnej. Prowadzi bloga www.roslinnydietetyk.pl. Sama od lat jest na diecie roślinnej opartej głównie na produktach nie przetworzonych. Właścicielka poradni dietetycznej „Wegecentrum” – stworzonej z myślą o osobach będących na różnych dietach wegetariańskich. Autorka artykułów na blogach i do czasopism: Dbam o zdrowie, Wege Krok po kroku, Wegemaluch, Vegemagazyn. Autorka ebooków: Weganka w ciąży, Kwasy n-3 w diecie wegańskiej, Zdrowa dieta – kto ma na to czas?

Warszawskie Targi Książki z PWN

Kolejna edycja Warszawskich Targów Książki dobiegła końca. Nasze stoisko odwiedziło mnóstwo osób, zainteresowanych ofertą PWN.

  

  


Od czwartku do niedzieli warszawiacy mogli odwiedzić stoisko Grupy PWN, poznać nasze nowości wydawnicze i wziąć udział w wyjątkowych spotkaniach autorskich.

  


Piątek należał do osób, które dbają o zdrowie i bycie fit! PZWL Wydawnictwo Lekarskie zaprosiło do podpisywania książek dwie autorki: Iwonę Bates ("Sportowe kalorie") oraz Iwonę Kibil ("Wege. Dieta roślinna w praktyce").
Ale to nie koniec! Piątkowe popołudnie to ogromny sukces, bo podczas konkursów rozstrzygniętych tego dnia zdobyliśmy aż 5 nagród:

  • BIM w praktyce. Standardy. Wdrożenie. Case Study” otrzymała Puchar NOT i tytuł laureata w Konkursie TECHNICUS w kategorii NAJLEPSZY PORADNIK TECHNICZNY;
  • Konstrukcje murowe wg Eurokodu 6 i norm związanych. Tom 3” - wyróżnienie;
  • Konstrukcje żelbetowe wg Eurokodu 2 i norm związanych. Tom 5” - wyróżnienie;
  • nagrodę NAJLEPSZA KSIĄŻKA SZERZĄCA WIEDZĘ TECHNICZNĄ otrzymały „Przekładnie zębate. Zasady działania. Obliczenia geometryczne i wytrzymałościowe”;
  • Kapituła Nagrody im. prof. Jerzego Skowronka – nagroda przyznawana w dziedzinie historii i archiwistyki – wyróżniła publikację ''LEGIA WARSZAWA 1916-2016''.

Sobota zdecydowanie należała do Profesora Zimbardo, który podpisywał swoją najnowszą książkę "Żyj lepiej, kochaj mądrzej". Tego dnia kolejka po autografy nie miała końca….

 

 


W niedzielę nie zwolniliśmy tempa - podczas tego dnia można było zdobyć autografy Agaty Hąci, Bożeny Fabiani, Heleny Kowalik i Piotra Ambroziewicza.

  

  

Serdecznie dziękujemy odwiedzającym za obecność. Szczególne podziękowania kierujemy do wszystkich osób zaangażowanych w przygotowanie i obsługę stoiska Grupy PWN. Tegoroczną edycję wydarzenia możemy uznać za bardzo udaną!

 

 

 

Instytut PWN zaprasza

Instytut PWN serdecznie zaprasza młodych naukowców, doktorantów i pracowników naukowych do udziału w bezpłatnych szkoleniach: 

"Artykuł jako źródło sukcesu naukowego - jak pisać skutecznie?"

 

24 maja 2018 r. - Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Poznań

Szczegóły i rejestracja na stronie www.instytutpwn.pl/poznan

7 czerwca 2018 r. - Politechnika Gdańska, Gdańsk

Szczegóły i rejestracja na stronie www.instytutpwn.pl/gdansk

Szkolenie poprowadzi dr Piotr Siuda.

 

 


"Bezpieczeństwo na uczelniach"

 

14 czerwca 2018 r. - Uniwersytet Jagielloński, Kraków

Szczegóły i rejestracja na stronie www.instytutpwn.pl/krakow

Szkolenie poprowadzi dr r. pr. Mateusz Dróżdż.

 

Uwaga - liczba miejsca  ograniczona!
Do zobaczenia!

Grupa PWN na WTK - zapraszamy!

Grupa PWN zaprasza - #stoisko 34/D5


Przed nami największe wydarzenie branży wydawniczej. Dziewiąta edycja Warszawskich Targów Książki rozpoczyna się 17 maja. Z czytelnikami, podczas czterech majowych dni spotka się około 1000 twórców i prawie 800 wydawców z 32 krajów. Na PGE Narodowym nie zabraknie również bogatej oferty towarzyszącej: debat, konferencji, warsztatów, lekcji literatury i historii, atrakcji dla dzieci, wydarzeń artystyczno-literackich, nagród literackich i branżowych, konkursów i wystaw.
W roku obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości szczególne miejsce w programie zajmie tematyka powiązana z tym wydarzeniem. Również Wydawnictwo Naukowe PWN zaprezentuje cztery
publikacje rocznicowe: Ku jedności Listopad 1918 roku, Wielka wojna Polaków 1914-1918, Wiek burzy i spokoju. Kalendarium dziejów Polski, Polska Niepodległa Encyklopedia PWN.


Wzorem ubiegłych lat odwiedzający mogą zapoznać się ze wszystkich nowościami i bestsellerami rynku wydawniczego, zdobyć autografy ulubionych autorów, a także zakupić książki w specjalnych cenach targowych. Szczególnie zapraszamy wszystkich odwiedzających na spotkania z zaproszonymi przez Grupę PWN Autorami:

 

Piątek
12.00 -13.00 Iwona Bates
14.00 -15.00 Iwona Kibil

 

Sobota
12.00-14.00 Philip G. Zimbardo
16:00-16:40 Katarzyna Rupiewicz
16:40-17:20 Małgorzata Lisińska
17:20-18:00 Marta Krajewska

 

Niedziela
11.00-12.00 Agata Hącia
12.00-13.00 Bożena Fabiani
13.00-14.00 Helena Kowalik
14.00-15.00 Piotr Ambroziewicz
15.00-17.00 Barbara Engelking

 

https://www.facebook.com/events/207507776703381/

 

Czekamy na Państwa na stoisku nr 34/D5.

 

Pełny program: targi-ksiazki.waw.pl/program-2018

 

9. Warszawskie Targi Książki 2018
17 maja 2018 (czwartek) 10.00-18.00  19 maja 2018 (sobota)  10.00-19.00
18 maja 2018 (piątek)  10.00-19.00  20 maja 2018 (niedziela) 10.00-17.00

Nowy oddział przedszkolny. Zapisy!

Dwujęzyczne Przedszkole PWN zaprasza na spotkanie informacyjne, które odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18.00, w siedzibie placówki (ul. Rostafińskich 1, warszawski Mokotów).


Przedszkole przygotowuje do podjęcia edukacji w dwujęzycznej szkole podstawowej. Realizujemy podstawę programową wychowania przedszkolnego dla 5-6-latków równolegle w języku polskim i angielskim, dzięki czemu dziecko będzie przygotowane do zajęć prowadzonych w języku angielskim na kolejnym etapie edukacji.


Rodzice, którzy mają wątpliwości, czy ich dziecko powinno iść do szkoły w wieku 6 czy 7 lat, mogą liczyć na pomoc psychologa szkolnego i wychowawcy w ocenie gotowości szkolnej. Zapewniamy też wsparcie psychologiczno-pedagogiczne w każdej innej sytuacji.


Przedszkole mieści się w stylowym budynku otoczonym zielenią, w pobliżu parku Pole Mokotowskie. Zajęcia odbywają się w niewielkich grupach. Wychowawca może indywidualnie podejść do każdego podopiecznego, dzięki czemu pomoże dziecku rozwijać jego zdolności. Ma również szansę wychwycić ewentualne problemy. Gwarantujemy rzetelnie opracowany program, wykwalifikowanych nauczycieli oraz nadzór merytoryczny ekspertów PWN.


Serdecznie zapraszamy na spotkanie z dyrektorem placówki – Magdaleną Bedyńską. Na spotkaniu będzie można zapoznać się z zasadami rekrutacji, dowiedzieć się, jakie są zasady funkcjonowania nowego oddziału przedszkolnego i co ciekawego działo się w Dwujęzycznym Przedszkolu PWN w roku szkolnym 2017/2018.


Więcej informacji można znaleźć na stronie:
http://przedszkole.pwn.pl/spotkania-informacyjne/

Zapraszamy Dzieci na Festyn Naukowy!

Dwujęzyczna Szkoła Podstawowa i Przedszkole PWN zapraszają dzieci w wieku 5-8 lat wraz z dorosłym opiekunem na Festyn Naukowy - w sobotę, 21 kwietnia 2018 r., w godzinach 10.00-13.00 w budynku Szkoły (Warszawa, ul. Rostafińskich 1).

W programie:

  • strefa eksperymentów
  • gra miejska dla pasjonatów wiedzy
  • tajemnice robotów
  • matematyczne łamigłówki i gry logiczne
  • wyprawa w odległe zakątki świata, czyli angielski z Malą Linguą

Serdecznie zapraszamy!

Relacja z Targów KRAKDENT®

W dniach 8-10 marca 2018 r. Dental Labor oraz Polska Stomatologia Dziecięca miały przyjemność uczestniczyć w jednym z najważniejszych spotkań branży stomatologicznej w Europie Środkowo-Wschodniej - Targach KRAKDENT®.

Nie mogło być inaczej! Zgodnie z zapowiedziami tegoroczna edycja Międzynarodowych Targów Stomatologicznych w Krakowie KRAKDENT® zakończyła się olbrzymim sukcesem, zarówno pod względem rekordowej liczby zaprezentowanych nowości, największej w historii Targów liczby Wystawców (447 firm z całego świata), jak i imponującej liczby ponad 15 tysięcy odwiedzających.

Stoisko PZWL Wydawnictwo Lekarskie z ofertą czasopism i najnowszych pozycji książkowych spotkało się z żywym zainteresowaniem przedstawicieli branży stomatologicznej. Najnowsze wydania Dental Labor i Polskiej Stomatologii Dziecięcej oraz książek były nie tylko przeglądane i czytane, ale często stawały się podstawą do merytorycznych i inspirujących dla nas dyskusji z naszymi autorami, konsultantami, klientami i współpracownikami. Obecność członków Izby Gospodarczej Techników Dentystycznych na naszym stoisku przyniosła wiele tematycznych inspiracji do kolejnych wydań „Dental Labor”.

  

W trakcie trwania targów, w sobotę 10 marca odbył się kurs z zakresu stomatologii dziecięcej, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczestników. Kierownikiem naukowym spotkania była lek. stom. Antonina Getsman, specjalista stomatologii dziecięcej. Patronat prasowy nad sesją objęła „Polska Stomatologia Dziecięca”, która dla uczestników spotkania przygotowała teczki konferencyjne z archiwalnymi egzemplarzami czasopisma.

W tym roku przygotowaliśmy dla wszystkich naszych gości wyjątkową atrakcję – spotkanie networkingowe z Katarzyną Subotowicz - niekwestionowanym autorytetem i wielką pasjonatką techniki dentystycznej. W trakcie spotkania nasza konsultantka udzielała praktycznych porad, rozwiewała wątpliwości dotyczących konkretnych zagadnień technicznych, a także odpowiedziała na wiele pytań. Pozytywne opinie utwierdziły nas w przekonaniu, że jest potrzeba organizowania kolejnych spotkań,  w trakcie których nasi konsultanci i autorzy artkułów dzielą się swoją wiedzą bezpośrednio z odbiorcami.


Był to dla nas owocny i inspirujący czas, gdzie nie tylko pozyskaliśmy nowych Czytelników, ale także mieliśmy okazję, aby bliżej ich poznać.


Zapraszamy na stoisko PZWL Wydawnictwo Lekarskie na Targach KRAKDENT już za rok, które wyjątkowo odbędą się w dniach 11-13 KWIETNIA 2019, oczywiście w EXPO Kraków.

 

Mądra Książka Roku – głosuj na PWN!

Książka Wydawnictwa Naukowego PWN: „Co robi język za zębami? Poprawna polszczyzna dla najmłodszych” walczy o tytuł Mądrej Książki Roku 2017! Wybierz PWN, biorąc udział w głosowaniu internautów.


Ruszyło głosowanie, w którym internauci wybiorą laureata Nagrody Czytelników w Konkursie Mądra Książka Roku 2017.
O nagrodę w kategorii „Książki dla dzieci” walczy 5 tytułów, w tym bestsellerowa publikacja Wydawnictwa Naukowego PWN: „Co robi język za zębami? Poprawna polszczyzna dla najmłodszych” autorstwa Agaty Hąci.


Gorąco zachęcamy do oddania głosu na ten tytuł. Głosować można za pośrednictwem strony:

http://krakow.wyborcza.pl/krakow/0,162512.html


Plebiscyt trwa do końca marca. Wyniki konkursu poznamy w kwietniu br.


O konkursie:
Konkurs Mądra Książka Roku jest organizowany przez Uniwersytet Jagielloński oraz Fundację Popularyzacji Nauki im. Euklidesa. Zwycięzcę konkursu głównego wyłania jury, w którym zasiadają wybitni naukowcy i popularyzatorzy nauki. W kategorii Nagroda Czytelników zwycięzcę wybierają internauci.


O książce:
Co robi język za zębami? Poprawna polszczyzna dla najmłodszych” autorstwa Agaty Hąci w atrakcyjny sposób wprowadza dzieci w świat poprawnej polszczyzny. Z pozoru nieciekawy. A jednak! Kolejne rozdziały poświęcone m. in. ćwiczeniom logopedycznym, frazeologizmom, etykiecie językowej w formie scenek dialogowych objaśniają zawiłości języka polskiego. Książka doskonale nadaje się do wspólnego czytania z rodzicami. Lekturę dodatkowo umilają przepiękne ilustracje Macieja Szymanowicza.

 

Bezpieczeństwo imprez masowych

BEZPIECZEŃSTWO IMPREZ MASOWYCH. POSTĘPOWANIE NA WYPADEK ATAKU TERRORYSTYCZNEGO
Konferencja Instytutu PWN pod patronatem Centrum Badań nad Terroryzmem

 

Czy atak terrorystyczny w Polsce jest tylko kwestią czasu? Jakie są podstawowe założenia skutecznej prewencji antyterrorystycznej? Jak radzić sobie z zagrożeniem bombowym i ewakuacją podczas imprez masowych? A jak bezpiecznie reagować w sytuacji zagrożenia? Na te i inne nurtujące pytania odpowiedzi poszuka grono ekspertów zgromadzonych na konferencji: „Bezpieczeństwo imprez masowych. Postępowanie na wypadek ataku terrorystycznego”, organizowanej 9 kwietnia 2018 r. w Warszawie przez Instytut PWN.


W ostatnim czasie coraz częściej mówi się o zagrożeniu terrorystycznym w Polsce. Utrzymuje się, że nie jesteśmy państwem bezpośrednio na nie narażonym, jednak nie znaczy to, że możemy spać spokojnie. Najlepszą profilaktyką antyterrorystyczną jest wiedza o skutecznej prewencji i charakterze niebezpieczeństw wynikających z ataku terrorystycznego. Wychodząc naprzeciw potrzebom organizatorów, ochrony, służb ratowniczych i wszystkich podmiotów związanych z organizacją imprez masowych, Instytut PWN wraz z ekspertami Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas zaprasza na konferencję „Bezpieczeństwo imprez masowych. Postępowanie na wypadek ataku terrorystycznego.”


Program merytoryczny konferencji powstał w konsultacji z największym autorytetem w dziedzinie zarządzania bezpieczeństwem w zakresie terroryzmu międzynarodowego i jego zwalczania, Przewodniczącym Komitetu Naukowego, dr. Krzysztofem Liedelem.


Organizacja imprez masowych w dobie zagrożeń terrorystycznych to spore wyzwania i jeszcze większa odpowiedzialność. - mówi dr Liedel - Gromadzenie wiedzy o najlepszych praktykach odnoszących się do przygotowania takich przedsięwzięć to prosty sposób na powiększanie zasobu narzędzi pozwalających na minimalizowanie ryzyk z nimi związanych. Zapraszamy do wspólnej dyskusji!


Swoją wiedzą i doświadczeniem z uczestnikami konferencji podzielą się praktycy z zakresu zarządzania bezpieczeństwem, zwalczania terroryzmu, służb specjalnych, ratownictwa medycznego oraz prawoznawstwa. Przedstawią konkretne przykłady ataków, udzielą zebranym praktycznych rad z zakresu m.in. rozpoznawania symptomów zagrożenia i bezpiecznego reagowania w sytuacji kryzysowej, zarządzania ryzykiem zamachu czy też zabezpieczenia pirotechnicznego imprez masowych. Dobór Prelegentów i tematyki gwarantuje wysoki poziom merytoryczny i praktyczny aspekt konferencji.
Patronat Honorowy nad Wydarzeniem objęło Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.


***
Termin:
9 kwietnia 2018
 
Miejsce:
Warszawa, Centrum Konferencyjne Zielna, ul. Zielna 37
  
***
Informacje na temat konferencji:

www.instytutpwn.pl/terroryzm

 

***
Dane kontaktowe:
Hanna Jarosiewicz
Specjalista ds. marketingu
mail: hanna.jarosiewicz@pwn.pl
Wydawnictwo Naukowe PWN SA

PWN na Instagramie

PWN wkracza pełnymi siłami do instagramowego świata! 


Jest nam bardzo miło poinformować Państwa, że uruchomiliśmy konto PWN na
Instagramie. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia i obserwowania naszego profilu.

   

Instagram to jeden z najbardziej popularnych serwisów społecznościowych, który pod koniec 2017 r. miał blisko 700 milionów użytkowników (w Polsce ponad 3,5 miliona). Jest aplikacją umożliwiającą szybkie i łatwe dzielenie się zdjęciami, ich edycję za pomocą wbudowanych filtrów oraz oznaczanie za pomocą tagów, zwanych hashtagami. Zatem do dzieła!

Będzie nam bardzo miło, jeśli dodadzą Państwo nasz profil do obserwowanych i będą go polecać w swoich kanałach społecznościowych i wśród znajomych. Dziękujemy!

Zapraszamy:

https://www.instagram.com/pwnwydawnictwo/

Akademia Raka Płuca 2018

CYKL SPOTKAŃ WARSZTATOWYCH Akademia Raka Płuca 2018

Jakie są najbardziej aktualne zagadnienia dotyczące diagnostyki, profilaktyki, symptomatologii i leczenia chorych na raka płuc? Jakie wyzywania stoją przed immunoterapią? Jakie są najnowsze terapie ukierunkowane molekularnie w raku płuca? Które modyfikacje chemioterapii i chemioradioterapii przyczyniają się do wydłużenia życia pacjentów? Na te i inne zagadnienia odpowiedzi udzielą wybitni eksperci podczas cyklu spotkań warsztatowych „Akademia Raka Płuca”, które odbędą się w terminach 23-26 maja oraz 15 czerwca w Poznaniu, Wrocławiu, Rzeszowie, Rabce oraz w Lublinie. Organizatorem spotkań jest PZWL Wydawnictwo Lekarskie i Instytut PWN.

Postęp, jaki ma miejsce w leczeniu raka płuca otwiera przed specjalistami torakochirurgami, pulmonologami, onkologami i radioterapeutami nowe możliwości. Najnowsze osiągnięcia w tej dziedzinie, wyniki badań klinicznych oraz ciekawe przypadki kliniczne uczestnikom cyklu spotkań warsztatowych przybliży grono uznanych ekspertów: prof. dr hab. Paweł Krawczyk – Przewodniczący Komitetu Naukowego, prof. dr hab. Dariusz Kowalski, dr Maciej Głogowski oraz dr Piotr Jaśkiewicz we współpracy z czołowymi specjalistami z ośrodków lokalnych.

"Warsztaty mają na celu wymianę doświadczeń, dotyczących możliwości terapeutycznych u chorych na raka płuca, które uzyskaliśmy podczas naszej codziennej pracy z chorymi oraz dzięki możliwościom leczenia pacjentów w ramach badań klinicznych" – mówi prof. dr hab. Paweł Krawczyk - "Przedstawimy aktualny algorytm postępowania diagnostyczno-terapeutycznego, któremu powinien podlegać każdy chorych na raka płuca. Zwrócimy jednak uwagę, że nie wszystkie metody diagnostyczne i nie wszystkie terapie są dostępne w Polsce."

Organizatorem konferencji jest Wydawnictwo Lekarskie PZWL oraz Instytut PWN, organizator wielu wydarzeń z zakresu tematyki onkologicznej, m.in.  – Konferencji Innowacyjne terapie w onkologiiAkademii Czerniaka, Akademii Raka Piersi.


***
Termin i miejsce:
23 maja Poznań
24 maja Wrocław
25 maja Rzeszów
26 maja Rabka Zdrój
15 czerwca Lublin
  
***
Informacje i rejestracja:
https://www.instytutpwn.pl/rak-pluca/

***
Dane kontaktowe:
Hanna Jarosiewicz
Specjalista ds. marketingu
mail: hanna.jarosiewicz@pwn.pl
Wydawnictwo Naukowe PWN SA

Innowacyjne Terapie w Onkologii

INNOWACYJNE TERAPIE W ONKOLOGII - Konferencja Warszawskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Onkologicznego

Jaki jest cel nowoczesnych terapii onkologicznych? Jakie są postępy w immunoterapii i czy można wyleczyć nieuleczalne? Czy chirurgia onkologiczna stale się rozwija, czy też stoimy w obliczu kresu jej możliwości? Jakie są osiągnięcia i kierunku rozwoju radioterapii? Jak radzić sobie z finansowaniem leczenia? Na te i inne zagadnienia poszukają odpowiedzi wybitni eksperci podczas konferencji Warszawskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Onkologicznego „Innowacyjne Terapie w Onkologii”, która odbędzie się 11 maja w Warszawie, a której Partnerem Organizacyjnym jest PZWL Wydawnictwo Lekarskie i Instytut PWN.

W ostatnim czasie jesteśmy świadkami ogromnego postępu w medycynie, a onkologia jest z jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się jej dziedzin. Z innowacyjnymi terapiami w onkologii wiążą się szczególne nadzieje na zwiększenie skuteczności leczenia antynowotworowego i wydłużenia długości życia u pacjentów z rozpoznaniem nowotworu.

Najnowsze osiągnięcia i postępy w tej dziedzinie oraz wyniki badań klinicznych uczestnikom zebranym na konferencji w Centrum Edukacyjno-Konferencyjnym w Centrum Onkologii-Instytucie przybliży grono wybitnych ekspertów Polskiego Towarzystwa Onkologicznego - prof. nadzw. dr hab. n. med. Paweł Wiechno, Kierownik Naukowy Konferencji, prof. dr hab. n. med. Jacek Fijuth, prof. dr hab. n. med. Dariusz Kowalski, prof. dr hab. n. med. Zbigniew Nowecki, prof. dr hab. n. med. Janusz Siedlecki, prof. dr hab. n. med. Jan Walewski, prof. dr hab. n. med. Piotr Wysocki, dr n. med. Anna Czarnecka, dr hab. n. med. Renata Duchnowska, dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld,  dr n. med. Jakub Kucharz, oraz dr Elżbieta Lampka, dr n.med Jolanta Łuniewska-Bury, dr n. med. Adam Płużański, dr n. med. Tomasz Świtaj oraz dr n. med. Piotr Tomczak.

„Postęp w leczeniu chorych na nowotwory złośliwe jest możliwy dzięki pracom w laboratoriach badawczych i pracy klinicystów: specjalistów chirurgii, radioterapii i onkologii. – mówi   prof. nadzw. dr hab. n. med. Paweł Wiechno -  Mamy nadzieję, że pierwsza konferencja z cyklu Innowacyjne Terapie w Onkologii przybliży ten postęp i ukaże perspektywy dalszego rozwoju. Wyniki wciąż publikowanych badań klinicznych obligują nas do stałego weryfikowania zasad postępowania u naszych pacjentów.” 

Partnerem organizacyjnym konferencji jest Wydawnictwo Lekarskie PZWL i Instytut PWN, organizator wielu wydarzeń z zakresu tematyki onkologicznej, m.in.  – Akademii Czerniaka, Akademii Raka Piersi, Akademii Raka Płuca.

 

***
Termin:
11 maja 2018
 
Miejsce:
Warszawa, Centrum Edukacyjno-Konferencyjne w Centrum Onkologii-Instytut, ul. Roentgena 5
  
***
Informacje na temat konferencji i rejestracja:
www.instytutpwn.pl/pto/
***
Dane kontaktowe:
Hanna Jarosiewicz
Specjalista ds. marketingu
mail: hanna.jarosiewicz@pwn.pl
Wydawnictwo Naukowe PWN SA

„Dlaczego ryby nie toną?” na antenie PR

Półka dziecięca Wydawnictwa Naukowego PWN powiększyła się o kolejny, bardzo ciekawy tytuł: „Dlaczego ryby nie toną?” Anny Claybourne. Zapraszamy do wysłuchania audycji zainspirowanej tym tytułem.

 

Dlaczego ryby nie toną?” Anny Claybourne to kolejna (po bestsellerowej „Dlaczego sztuka pełna jest golasów?”), książka z serii „Dlaczego…?”. Ze świata sztuki przenosimy się do świata zwierząt. „Dlaczego ryby nie toną?” to ambitna, zaskakująca, pięknie ilustrowana publikacja, skierowana do dzieci w wieku 5-10 lat. Autorka pokazuje realia dzikiej przyrody, nie rezygnując przy tym z przystępnego, zabawnego języka.


Książka odpowiada na najważniejsze, podstawowe, często zaskakujące i podchwytliwe, ale zawsze prawdziwe pytania dzieci dotyczące praw, którymi rządzi się królestwo zwierząt, np.: Czy krokodyle mają pępki? Dlaczego ryby nie toną? Kto nazwał pandę pandą? Czy mój kot może być jaroszem?


Te zaskakujące pytania stały się inspiracją dla redaktorów Polskiego Radia Dzieciom, którzy przygotowali audycję na temat ciekawostek ze świata przyrody. Gościem programu była Dąbrówka Gujska – wydawca książki „Co robi język za zębami?”.

Zachęcamy do wysłuchania audycji: https://www.polskieradio.pl/7/524/Artykul/2017066,Dlaczego-Po-co-Jak-Skad

Najlepsze książki historyczne 2017 r.

Za najlepszą publikację historyczną 2017 roku jurorzy plebiscytu „Historia Zebrana” uznali książkę: Zamach stanu. Podręcznik.

Z kolei internauci w powszechnym głosowaniu wybrali Obrońcę skarbów. Karol Estreicher — w poszukiwaniu zagrabionych dzieł sztuki.

 

Do kategorii W rolach głównych nominowane są publikacje, których głównym bohaterem jest konkretny człowiek lub niewielka grupa niezwykłych ludzi, postaci historycznych, tworzących historię lub doświadczonych nią. Serca internautów podbiła książka Obrońca skarbów. Karol Estreicher - w poszukiwaniu zagrabionych dzieł sztuki Marty Grzywacz. Zdaniem internautów, ratowanie polskich dzieł kulturowych to temat niezwykle istotny, a sam Estreicher został porównany do Indiany Jonesa.


W kategorii Historia niebanalna doceniane są książki, ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy, szczególnie interesujący, pozostające na styku literatury, publikacji naukowej czy wspomnień, publikacje popularyzujące wiedzę historyczną. Decyzją jury zwyciężyła książka Zamach stanu. Podręcznik Edwarda N. Luttwaka. Przewodniczący jury nazwał ją „ciekawym kompendium wiedzy” o zjawisku, jakim są zamachy. Warto dodać, że publikacja była bardzo wyczekiwana na polskim rynku wydawniczym.


Plebiscyt na najlepszą książkę historyczną „Historia Zebrana” organizowany jest przez redakcje Histmag.org i Granice.pl. Najlepsze książki wyłaniane są w trzech kategoriach przez internautów oraz jurorów, którymi są dziennikarze, naukowcy i doświadczeni recenzenci książek.

 

Serdecznie gratulujemy wydawcom nagrodzonych publikacji – Joannie Adamczyk oraz Bartłomiejowi Nawrockiemu.

Rekrutacja do klas 1-3 i zerówki

W Dwujęzycznej Szkole Podstawowej PWN trwa rekrutacja na nadchodzący rok szkolny 2018/2019.

 

Wszystkich zainteresowanych rodziców zapraszamy na spotkanie informacyjne z dyrektorem szkoły - w dniu 31 stycznia 2018 r. przy ulicy Rostafińskich 1 w Warszawie, o godzinie 17.30. Podczas spotkania przedstawiony zostanie program nauczania. Będzie można również uzyskać wszystkie niezbędne informacje na temat rekrutacji. 

Serdecznie zapraszamy!


Więcej informacji:
http://bit.ly/2FMeUUE

Akademia Raka Piersi 2018

PZWL Wydawnictwo Lekarskie zaprasza na cykl konferencji naukowych dla lekarzy. W trakcie konferencji zostaną omówione wyniki nowych badań klinicznych i wytyczne postępowania w zakresie leczenia wszystkich podtypów biologicznych leczenia wczesnego i rozsianego raka piersi. Spotkania, którym przewodniczy prof. nadzw. dr hab. n. med. Anna Niwińska przeznaczone są w szczególności dla chirurgów, onkologów klinicznych, radiologów i ginekologów.


Terminy i miejsca konferencji:
22 stycznia 2018 r. - Poznań
12 marca 2018 r. - Gliwice
11 czerwca 2018 r. - Kielce
19 listopada 2018 r. - Warszawa

 

W programie m.in.:


WCZESNY RAK PIERSI
- Kontrowersje dotyczące leczenia przedinwazyjnego raka piersi  (DCIS)
- Radioterapia radykalna raka piersi: nowe wskazania i techniki leczenia
- Chemioterapia i terapia celowana uzupełniająca.  Nowości w systemowym leczeniu przedoperacyjnym
- Hormonoterapia uzupełniająca. Wskazania do przedłużonej hormonoterapii
- Wytyczne Panelistów konferencji St. Gallen 2017 odnośnie leczenia skojarzonego wczesnego raka piersi
- Aktualne zasady chirurgicznego leczenia raka piersi.

MIEJSCOWO ZAAWANSOWANY I ROZSIANY RAK PIERSI
- Chemioterapia i terapia celowana zaawansowanego raka piersi
- Planowanie leczenia hormonalnego w rozsianym raku piersi z uwzględnieniem miejsca inhibitorów mTOR i CDK 4/6
- Chemioterapia i terapia celowana miejscowo zaawansowanego i rozsianego raka piersi
- Przerzuty do opon mózgowo-rdzeniowych – nowe wytyczne towarzystw EANO i RANO
- Wytyczne Panelistów konferencji ABC4 Lizbona 2017 odnośnie leczenia rozsianego raka piersi

 

Rejestracja:  https://www.instytutpwn.pl/konferencja/rakpiersi/

 

Mądra Książka Roku - nominacja

Z radością informujemy, że w tegorocznej edycji konkursu Mądra Książka Roku wśród pięciu tytułów nominowanych do nagrody w kategorii „Książki dla dzieci”, znalazła się publikacja Wydawnictwa Naukowego PWN: „Co robi język za zębami? Poprawna polszczyzna dla najmłodszych” autorstwa Agaty Hąci.


Konkurs Mądra Książka Roku jest organizowany przez Uniwersytet Jagielloński oraz Fundację Popularyzacji Nauki im. Euklidesa. Zwycięzcę konkursu wyłoni jury, w którym zasiadają wybitni naukowcy i popularyzatorzy nauki.
Poza nagrodą główną przyznana zostanie także Nagroda Czytelników. Niebawem ma ruszyć głosowanie internetowe (o starcie plebiscytu poinformujemy).


Autorce – Pani Agacie Hąci oraz Wydawcy – Dąbrówce Gujskiej serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za ostateczne wyniki konkursu, które zostaną ogłoszone w kwietniu br.


O książce:
Co robi język za zębami? Poprawna polszczyzna dla najmłodszych” autorstwa Agaty Hąci w atrakcyjny sposób wprowadza dzieci w świat poprawnej polszczyzny. Z pozoru nieciekawy. A jednak! Kolejne rozdziały poświęcone m. in. ćwiczeniom logopedycznym, frazeologizmom, etykiecie językowej w formie scenek dialogowych objaśniają zawiłości języka polskiego. Książka doskonale nadaje się do wspólnego czytania z rodzicami. Lekturę dodatkowo umilają przepiękne ilustracje Macieja Szymanowicza.

 

Co nowego w PZWL

W pierwszych miesiącach roku stawiamy na wartościowe produkty i usługi dla całego środowiska medycznego.

Przed nami nowe wydanie ilustrowanej „Biochemii Harpera”, podręcznika doskonale znanego studentom medycyny oraz innych kierunków okołomedycznych. Mamy nadzieję, że równie dobrze zostanie przyjęte repetytorium „Patofizjologia”, autorstwa Dominiki Kanikowskiej oraz Janusza Witowskiego. 

  

Nie zabraknie także nowości adresowanych do fizjoterapeutów, rehabilitantów oraz terapeutów zajęciowych. „Aktywny senior. Człowiek spełniony” zawiera sprawdzone sposoby motywowania seniorów do aktywności fizycznej, umysłowej i społecznej. Teoretyczne i praktyczne aspekty pracy z pacjentem z dysfunkcją narządu ruchu omawiać będzie publikacja „Terapia zajęciowa w dysfunkcjach narządu ruchu” Anety Bac. „Koordynacja ruchowa ciała człowieka” Anny Olczak skupia się na zagadnieniu realizacji koordynacji ruchowej w opiece nad pacjentem. Uzupełnieniem wiedzy są również dostępne materiały video znajdujące się na stronie fizjoterapia.pzwl.pl. Wszystkie pozycje otrzymały rekomendację Komitetu Rehabilitacji, Kultury Fizycznej oraz Integracji Społecznej Polskiej Akademii Nauk.

 

Podręcznik dla asystentek i higienistek stomatologicznych” Małgorzaty Najman i Renaty Kowalik – zgodny z programem kształcenia - polecamy wszystkim przygotowującym się do egzaminu kwalifikacyjnego teoretycznego i praktycznego z tego zakresu.

Seria Weterynaria w Praktyce wzbogaci się o kompendium „Medycyna weterynaryjna”, skierowane do praktykujących lekarzy oraz studentów tego kierunku.

 

Nowa książka z zakresu prawa medycznego  – „Opieka długoterminowa. Uwarunkowania medyczne i prawne”  - przedstawi prawny udział osób trzecich w podejmowaniu decyzji warunkujących udzielanie świadczeń zdrowotnych pacjentom długoterminowym. Będzie przydatną pozycją dla wszystkich specjalistów zajmujących się prawnym aspektem ochrony zdrowia.

Całościowe omówienie interpretacji EKG na poziomie podstawowym pod redakcją naukową Małgorzaty Kurpesa oraz Bartosza Szafrana zostanie przedstawione w publikacji „Interpretacja EKG. Kurs podstawowy” – rekomendowanej przez Sekcję Elektrokardiologii Nieinwazyjnej i Telemedycyny Polskiego Towarzystwa Kardiologii (SENiT PTK).

 

Seria Psychiatria dla nie-psychiatrów pod redakcją naukową Marka Jaremy już w styczniu powiększy się o kolejne części - „Zaburzenia nerwicowe w praktyce lekarza POZ” oraz „Uzależnienia i substancje psychoaktywne w praktyce lekarza POZ” (premiera została zaplanowana na kwiecień).

 

Przed nami długo oczekiwana pozycja - „Ginekologia plastyczna i estetyczna”, autorstwa Michael’a P. Goodman’a, ze specjalistyczną wiedzą zawodową dla ginekologów i chirurgów plastycznych. Proponujemy także tłumaczenie publikacji przydatnej dla wszystkich lekarzy, uczestników kursów specjalizacyjnych z chirurgii, medycyny ratunkowej oraz urologii - „Urologia na dyżurze”. Dla chirurgów Andrzej Komorowski przygotował książkę na temat standardów zachowania ergonomii w chirurgii laparoskopowej - „Chirurgia laparoskopowa. Praktyczne zastosowanie ergonomii”.

  

Seria Praktyczna kosmetologia krok po kroku wzbogaci się o nowy tytuł Renaty Godlewskiej „Makijaż medyczny”. Książka stworzona z myślą o specjalistach świadczących usługi z tego zakresu.

Kompendium wiedzy „Pulmonologia dziecięca”, autorstwa Marka Kulusa oraz Katarzyny Krenke, przystępnie i wyczerpująco poruszy zagadnienia z pulmonologii dziecięcej. Nowością będzie też podręcznik napisany pod redakcją naukową Beaty Pyrzak oraz Mieczysława Walczaka, przydatny do specjalizacji z zakresu diabetologii i endokrynologii dziecięcej - „Endokrynologia wieku rozwojowego”. „Szczepienia ochronne w chorobach zakaźnych u dzieci” to publikacja, która doskonale wpisuje się w aktualny nurt zagadnień profilaktycznych jako ważnych problemów zdrowia publicznego.

 

Zachęcamy także do prenumerowania specjalistycznych czasopism medycznych, których wydawcą jest PZWL Wydawnictwo Lekarskie (więcej informacji na stronie: https://pzwl.pl/czasopisma) oraz do udziału w wydarzeniach dla branży medycznej, organizowanych w pierwszym kwartale 2018 roku: Akademia Raka Piersi, Akademia Czerniaka, konferencji „Położna w świecie nauki i praktyki”, a także w szkoleniach Praktyczny kurs EKG oraz Agresywny pacjent – metody i techniki postępowania.

Więcej informacji na temat nowości, wydarzeń oraz specjalnych aktywności promocyjnych można znaleźć na naszych kanałach w mediach społecznościowych: Facebook.com oraz Instagram - @pzwl.wydawnictwo.lekarskie.

 

Zapowiedzi Wydawnicze PWN

Pierwsze miesiące roku 2018 przyniosą znakomite propozycje dla naszych Czytelników.

W lutym - premiera książki Ewy Rzechorzek „Moda Polska”, poświęconej bogatej i barwnej historii przedsiębiorstwa, którego zadaniem była edukacja Polaków w zakresie mody i stylu. Autorka opisuje wydarzenia z historii firmy, szczegóły powstawania strojów oraz wyjątkowe osobistości, które tę markę tworzyły.

Istota ryżu. O duszy japońskiego jedzenia” przedstawia kulturę kulinarną, będącą owocem podróży autora do kraju kwitnącej wiśni. Japonia z perspektywy kuchni, smaków, zapachów i rytuałów – ciąg dalszy świetnie przyjętej w Polsce książki Michael’a Booth’a „Sushi i cała reszta”.

 

Nowy sezon rozpocznie się obiecująco także dla czytelników literatury historycznej, związanej z okresem PRL. „Złote lata polskiej chuliganerii” Piotra Ambroziewicza to zbiór historii kryminalnych i opis życia środowiska przestępczego w latach 50. XX wieku. Fascynująco zapowiada się także tytuł Heleny Kowalik „PRL zza krat”, czyli reportaże z głośnych procesów sądowych. Bazą tekstu są relacje prasowe z sal sądowych, akta śledcze i sądowe, wspomnienia obrońców oskarżonych oraz reporterskie poszukiwania autorki.

Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przygotowaliśmy cztery publikacje rocznicowe. Książka „Ku jedności. Listopad 1918 roku” została przygotowana we współpracy Wydawnictwa Naukowego PWN i Muzeum Niepodległości w Warszawie. Przedstawia okres poprzedzający wydarzenia 11 listopada – czas działań militarnych podczas I wojny światowej, punkt kulminacyjny – sam dzień odzyskania niepodległości, a także pierwsze tygodnie następujące po nim. Wszystko opatrzone unikalnymi cytatami oraz niepublikowanymi materiałami ilustracyjnymi ze zbiorów Muzeum. „Wielka wojna Polaków 1914-1918” to pozycja, w której prof. Andrzej Chwalba w przestępny i niezwykle ciekawy sposób przedstawia całościowy obraz zmagań i losów milionów mieszkańców dawnej Rzeczypospolitej od dnia wybuchu I wojny światowej do 11 listopada 1918 roku. Poprzez „Encyklopedię Wydawnictwa Naukowego PWN. Polska niepodległa” chcemy wszechstronnie pokazać dzieje II Rzeczypospolitej i wydarzenia z pierwszych dekad XX wieku, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości (życie polityczne pod zaborami, działania polskich formacji wojskowych w czasie I wojny światowej, formowanie się zalążków państwa polskiego pod rządami Rady Regencyjnej). W kwietniu ukaże się natomiast kalendarium wiedzy o polskich dziejach i przemianach stulecia autorstwa prof. Andrzeja Piaseckiego „Wiek burzy i spokoju. Kalendarium dziejów Polski 1918-2018”.

 

Koniec zimy to premiera dwóch wybitnych książek z obszaru nauk społecznych. „Rządzenie sobą i innymi” to kolejny (już X) tom słynnych wykładów Michela Foucaulta w Collège de France. Filozof bada sposoby i techniki wpływania człowieka na samego siebie i relację ze sobą i innymi członkami wspólnoty. „Retropia. Jaki rządzi nami przeszłość” to ostatnia książka Zygmunta Baumana, w której tropi on przejawy „odwrotu od przyszłości” w różnych dziedzinach i na różnych poziomach życia społecznego. Diagnozuje kryzys idei postępu i wskazuje na jego przyczyny: rozwód władzy z polityką.

 

Pensja „za nic”, która pozwala na godne życie? Maciej Szlinder przybliży rewolucyjną ideę, która już niebawem może stać się koniecznością. Książka popularnonaukowa „Bezwarunkowy dochód podstawowy. Rewolucyjna reforma społeczeństwa XXI wieku” do przeczytania już w kwietniu.

Nowy sezon rozpocznie się obiecująco także dla naszych młodszych Czytelników. Po bestsellerowym tytule „Dlaczego sztuka jest pełna golasów” czas na kolejny bogato ilustrowany przewodnik, który w ambitny sposób wzbudzający zainteresowanie dziecka tematyką przyrodniczą. „Dlaczego ryby nie toną?” odpowiada na najważniejsze, podstawowe, często zaskakujące i podchwytliwe, ale zawsze prawdziwe pytania dzieci dotyczące praw, którymi rządzi się królestwo zwierząt.

 

Czekają nas także dwie premiery ze znanej serii Laboratorium w szufladzie, adresowanej do ciekawych świata pasjonatów. Tym razem części „Zoologia” oraz „Anatomia człowieka” pozwolą poczuć smak eksperymentu, doświadczyć radości poznawania i odkrywania różnorodności świata oraz stojącej wobec niego – twórczej wyobraźni. Zawierają zbiór doświadczeń i konstrukcji przeznaczonych do samodzielnego wykonania, przybliżających w ciekawy sposób wiedzę o budowie człowieka oraz zwierzętach.

Wielbicieli serii Manga guides, łączącej formę ciekawych i zabawnych japońskich komiksów z praktyczną wiedzą z zakresu popularnych dziedzin nauki zainteresują trzy nowe części: Fizyka, Biologia molekularna oraz Biochemia.  To kompilacja graficznych prac najważniejszych japońskich artystów zajmujących się mangą i wiedzy specjalistów z najbardziej prestiżowych uczelni.

 

W ofercie nie zabranie także nowych propozycji dla wszystkich, którzy dopiero zaczynają swoja przygodę z IT oraz tych, którzy chcą pogłębiać już zdobytą wiedzę. W marcu czeka nas premiera książki „To żyje! Sztuczna inteligencja. Od logicznego fortepianu po zabójcze roboty”, w której oprócz historii SI znalazło się 10 przewidywań na temat jej rozwoju i wpływu na ludzkie życie. W tym samym miesiącu ukaże się publikacja powstała przy współpracy z Uniwersytetem Warszawskim – „W poszukiwaniu wyzwań. Wybór zadań z konkursów programistycznych Uniwersytetu Warszawskiego”, wydanie polskie i angielskie.

Wszystkim rodzicom oraz nauczycielom polecamy publikacje „Uczymy dzieci programowania. Przyjazny przewodnik po programowaniu w Pythonie” przeznaczony do uczenia dzieci podstaw programowania i rozwiązywania problemów za pomocą Pythona.

Więcej informacji o premierach oraz nowościach? Zapraszamy na naszego Facebooka - @wydawnictwoPWN.

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Chcemy być z Tobą w kontakcie. Poznaj z nami moc wiedzy.

Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN SA z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. Gottlieba Daimlera 2 („Spółka”). Dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji udostępnianych przez Spółkę produktów lub usług oraz marketingu towarów i usług własnych Spółki (w formie tradycyjnej), a w przypadku wyrażenia odrębnych zgód – w celach objętych oświadczeniem. Spółka informuje, że każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.