Aktualności

„Alternatywka” zwycięża!

Alternatywka”, „jesieniara” i „eluwina” to słowa, które znalazły się na podium czwartej edycji plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku, organizowanego przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Przez cały listopad, za pośrednictwem specjalnego formularza na stronie sjp.pwn.pl, wpłynęło do nas ponad 41 tysięcy zgłoszeń. Wszystkie propozycje przeanalizowało jury plebiscytu w składzie: Marek Łaziński, Ewa Kołodziejek, Anna Ewa Wileczek i Bartek Chaciński. Jaka jest definicja rzeczowników, na które wpłynęło najwięcej zgłoszeń? Co oznacza komentarz „OK, boomer”? Które słowo – zdaniem jury – zasługuje na tytuł najładniejszego i najciekawszego słowotwórczo słowa roku? Jak można nazwać „kilkugodzinne zbieranie się do wyjścia”, żegnanie się i pozostawanie, uparte powroty i niezdecydowanie?

Werdykt jurorów plebiscytu

Czwarta edycja plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku dobiegła końca. Kapituła plebiscytu w składzie: Marek Łaziński (UW), Bartek Chaciński (Polityka), Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński) i Anna Ewa Wileczek (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), na podstawie liczby oddanych głosów uznaje, że Młodzieżowym Słowem Roku 2019 został rzeczownik: ALTERNATYWKA, jako „dziewczyna o alternatywnych upodobaniach i zachowaniach”. Drugie miejsce zajął rzeczownik JESIENIARA, czyli „miłośniczka jesieni”. Trzecie miejsce zajął rzeczownik ELUWINA – powitanie, efekt przekształcenia słowa halo/elo.


Za najciekawszą, najtrafniejszą i najbardziej obrazową definicję, kapituła plebiscytu uznaje poniższe wyjaśnienie znaczenia jesieniary:


Jesieniara to słowo określające osobę (mężczyznę bądź kobietę, jest to słowo bez przynależności płciowej) uwielbiającą porę roku jesień. Prawdziwe „jesieniary” charakteryzuje wykonywanie typowo jesiennych czynności, czyli siedzenia pod kocem w ciepłych ubrankach z gorącym kubkiem dowolnego napoju.


Zachęcamy do lektury komentarzy jurorów plebiscytu, które dostępne są na stronie sjp.pwn.pl.


Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tegorocznej edycji plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2019. Zachęcamy do śledzenia informacji o kolejnych edycjach plebiscytu na stronie sjp.pwn.pl!

Economicus 2019 dla PWN

Dwie książki Wydawnictwa Naukowego PWN stanęły na podium tegorocznej, 9 edycji branżowego konkursu „Economicus”.

Podczas obywającej się w Krakowie konferencji Open Eyes Economy Summit wyróżnione zostały: „Bezwarunkowy dochód podstawowy. Rewolucyjna reforma społeczeństwa XXI wieku” oraz „Piketty i co dalej? Plan dla ekonomii i nierówności”. Organizatorem plebiscytu dla najbardziej interesujących publikacji o gospodarce na naszym rynku wydawniczym jest Dziennik Gazeta Prawna.


W kategorii na najlepszą książkę, szerzącą wiedzę ekonomiczną, drugie miejsce zajął tytuł „Bezwarunkowy dochód podstawowy. Rewolucyjna reforma społeczeństwa XXI wieku” autorstwa Macieja Szlindera. Wśród najlepszych zagranicznych książek ekonomicznych, przetłumaczonych na język polski, nie mogło zabraknąć „Piketty i co dalej? Plan dla ekonomii i nierówności” – uplasowała się ona na trzeciej pozycji.

Gratulujemy wszystkim laureatom plebiscytu i zachęcamy do lektury wyróżnionych książek.

Nowa odsłona Translatiki!

Zapraszamy do korzystania ze wzbogaconej wersji serwisu www.Translatica.pl.

Obecnie – oprócz okna tłumaczeń i dotychczas publikowanych słowników: angielskiego i niemieckiego – można również korzystać ze słowników: rosyjskiego i włoskiego, a także użytecznych materiałów gramatycznych dla tych czterech języków obcych.

Uruchomiliśmy także nową, cenną funkcjonalność: dla tłumaczeń słów w kierunkach angielsko-polskim i polsko-angielskim pokazujemy autentyczne przykłady użycia zaczerpnięte z równoległego dwujęzycznego korpusu tłumaczeń aktów prawnych Unii Europejskiej. Wykorzystana w naszym serwisie baza tłumaczeń zawiera aż 5,1 miliona przetłumaczonych zdań!

Dzięki temu serwis Translatica.pl staje się coraz lepszym narzędziem nie tylko dla wszystkich uczących się języków obcych, ale także dla tych, którzy posługując się językiem angielskim w życiu zawodowym poszukują rzetelnych i wiarygodnych źródeł informacji.

Stanowi to jednocześnie duży krok na drodze umocnienia Translatiki w rankingu Google’a, a tym samym – lepszej pozycji serwisu w wyszukiwarkach.

Młodzieżowe Słowo Roku 2019

Zapraszamy do wzięcia udziału w czwartej edycji plebiscytu Wydawnictwa Naukowego PWN na Młodzieżowe Słowo Roku. Słowo to nie musi być nowe ani najczęściej używane. Nie musi też być wyraźnie slangowe. Doceniamy kreatywność modeli słowotwórczych, estetykę, humor, a także stopień, w jakim nowe słowo wypełnia lukę w dotychczasowym słownictwie. Propozycje takich słów można zgłaszać poprzez specjalny formularz na stronie sjp.pwn.pl.

Laureatem plebiscytu zostanie słowo wskazane przez największą liczbę internautów (z wyłączeniem słów wyróżnionych w poprzednich edycjach plebiscytu). Dodatkowo, jury w składzie: Marek Łaziński (Uniwersytet Warszawski), Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński), oraz Bartek Chaciński (Polityka), wybierze słowa zwycięskie m.in. w kategoriach: oryginalności i przydatności. Jury dokona oceny, uwzględniając w szczególności pomysłowość, kreatywność, a także poprawność językową. W zgłoszeniach ważne są nie tylko słowa, ale także ich twórcze definicje. W miarę napływu zgłoszeń, wybrane słowa będziemy komentować i umieszczać na stronie plebiscytu.


Młodzieżowym słowem roku 2016 był SZTOS, 2017 – XD, a w 2018 roku zwyciężył DZBAN. Jakie słowo wybierzemy w tym roku? Zachęcamy do śledzenia przebiegu plebiscytu na stronie https://sjp.pwn.pl/mlodziezowe-slowo-roku.

Cykl Akademii Onkologicznych

PZWL Wydawnictwo Lekarskie serdecznie zaprasza lekarzy onkologów, chirurgów onkologicznych, urologów, radioterapeutów, immunologów, gastroenterologów, immunologów, lekarzy rodzinnych do udziału w konferencjach, które odbędą się jesienią 2019 r.
Swoją wiedzą i doświadczeniami w zakresie diagnostyki oraz leczenia chorób nowotworowych z uczestnikami spotkań podzielą się wybitni specjaliści z całego kraju.

Zapraszamy na następujące spotkania: 

           pod kierownictwem naukowym dr hab. Lucjana Wyrwicza, prof. nadzw.

           Wydarzenia na FB:

 i.pzwl.pl/wydarzeniefblublin/

  • Akademia Raka Piersi – 30 września w Krakowie, 17 października w Białymstoku, 2 grudnia 2019 r. w Warszawie pod kierownictwem naukowym prof. nadzw. dr hab. n. med. Anny Niwińskiej

   Wydarzenia na FB:

i.pzwl.pl/wydarzeniefbkrakow/ 

i.pzwl.pl/wydarzeniefbbialystok/

i.pzwl.pl/wydarzeniefbwarszawa/

  • Akademia Onkologii Urologicznej – 20 września w Katowicach, 4 i 25 października w Lublinie i Białymstoku i 22 listopada 2019 r. w Poznaniu pod kierownictwem naukowym prof. nadzw. dr hab. n. med. Pawła Wiechno.

           Wydarzenie na FB

i.pzwl.pl/wydarzeniefbkatowice/

 

Jesteśmy przekonani, że udział w Akademiach Onkologicznych będzie dla Państwa doskonałą okazją do wymiany doświadczeń naukowych, zawodowych, a przekazana w czasie spotkań wiedza będzie wartościową i przydatną w codziennej pracy klinicznej. Do zobaczenia!

SECURITY PWNing CONFERENCE 2019

SECURITY PWNing CONFERENCE 2019 - IV edycja najbardziej praktycznej konferencji z zakresu bezpieczeństwa IT oraz problematyki współczesnego hackingu.

 

W dniach 14-15 listopada 2019 r. w Warszawie odbędzie się konferencja „SECURITY PWNing” dedykowana szeroko rozumianej tematyce bezpieczeństwa IT. Wzorem trzech poprzednich edycji jej organizatorem jest Instytut PWN, a Przewodniczącym Rady Programowej i twarzą spotkania - Gynvael Coldwind. Security PWNing 2019 będzie znakomitą okazją do wysłuchania wystąpień najlepszych ekspertów cyberbezpieczeństwa z Polski i Europy oraz rywalizacji w ramach zawodów CTF.

Konferencja „SECURITY PWNing” to głęboko techniczna konferencja, która już po raz czwarty zagości w kalendarzu najważniejszych wydarzeń z obszaru bezpieczeństwa IT. 14-15 listopada uznani eksperci-praktycy z Polski i Europy podzielą się ze zgromadzonymi swoją wiedzą, praktyką i doświadczeniami z zakresu bezpieczeństwa informatycznego oraz współczesnego hackingu. Przewodniczącym Rady Programowej jest Gynvael Coldwind, znany programista-pasjonat z zamiłowaniem do bezpieczeństwa komputerowego i niskopoziomowych aspektów informatyki, współzałożyciel zespołu Dragon Sector, pracujący w Google jako Senior Software Engineer/Information Security Engineer.

Trzy poprzednie edycje „SECURITY PWNing” skrojone na miarę potrzeb specjalistów poruszających się w skomplikowanym świecie cyberbezpieczeństwa utwierdziły mnie w przekonaniu, iż jest potrzeba na cykliczne spotkania w których merytoryka jest stawiana na pierwszym miejscu. – mówi Gynvael Coldwind. - Dobierając zagadnienia i prelegentów zwracamy uwagę na to, aby każdy uczestnik konferencji wyszedł z niej nie tylko z solidną dawką wiedzy, ale i pomysłami do szukania nowych, autorskich rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa IT. Security PWNing to także świetna okazja do networkingu i budowania własnej sieci kontaktów biznesowych na co coraz częściej zwracają uwagę uczestnicy spotkania.

Specjaliści ds. bezpieczeństwa IT, osoby odpowiedzialne za administrowanie sieciami i systemami IT, konsultanci i eksperci bezpieczeństwa informacji, pracownicy firm dostarczających rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa IT oraz studenci i pasjonaci będą mogli wysłuchać wystąpień najlepszych ekspertów tej dziedziny. Klaus Schmeh, autor 14 książek, 200 artykułów, 1 000 wpisów na blogu oraz 25 publikacji naukowych przybliży zebranym temat największych problemów spotykanych w kryptologii. Michał Legin, Security Engineer w firmie Google, pracujący na co dzień w zespole Digital Forensics & Incident Response pochyli się nad problematyką cyfrowych technik śledczych. O automatycznym wykrywaniu podatności przy pomocy Binary Ninja opowie Michał Melewski, Security Engineer w zespole bezpieczeństwa Google, a Grzegorz Wypych, Software Developer IBM przybliży zebranym zagadnienia Security Research w urządzeniach IoT (TP-LINK). Arkadiusz Kamiński, redaktor naczelny serwisu o grach wideo, arhn.eu opowie o hackingu z innej strony, czyli Arbitrary Code Execution w grach wideo. Prokurator Agnieszka Gryszczyńska przedstawi temat dotyczący kradzieży tożsamości, możliwości zmniejszenia skali ataków i ścigania ich sprawców. Paweł Czubachowski, Dominik Czarnota, Jan Dąbroś, Kornel Dulęba, Kamil Frankowicz, Wojciech Lesicki, Michał Leszczyński, Dominik Maliński, Krystian Matusiewicz oraz Michał Stanek w swoich wystąpieniach poruszą kolejne zagadnienia związane z bezpieczeństwem IT. Lista nie jest zamknięta, „gorące” i aktualne tematy zostaną podane do wiadomości publicznej po wakacjach.

Podczas drugiego dnia spotkania każdy z uczestników będzie mógł zgłosić swój udział w sesji lightning talks, do której zostaną wybrane najciekawsze tematy. Poza programem konferencji osoby zainteresowane będą mogły wziąć udział w stricte specjalistycznych warsztatach z wybranych dziedzin bezpieczeństwa IT.

Każdy uczestnik wydarzenia będzie mógł stworzyć własną drużynę i stanąć w szrankach w zawodach liczonych do klasyfikacji generalnej CTFTime. Konkurs będzie organizowany przez jedną z najlepszych drużyn CTF na świecie - polski zespół Dragon Sector, więc można się spodziewać arcyciekawych zadań.

Organizatorzy nie zapomnieli także o tym, aby uczestnikom konferencji zapewnić dobrą rozrywkę – w specjalnej strefie zorganizowanej przez Fundację Dawne Komputery i Gry będzie można zagrać w kultowe gry na sprzęcie sprzed kilkunastu–kilkudziesięciu lat, a wieczorem zrelaksować się na after party.

 

Informacje na temat konferencji i rejestracja:

http://i.pwn.pl/PWNingVII/

Zapraszamy do obserwowania wydarzenia na FB!

http://i.pwn.pl/wydarzeniesecurity/

 

Termin: 

SECURITY PWNing CONFERENCE 2019
14-15 listopada 2019

 

Miejsce:
Novotel Warszawa Centrum
ul. Marszałkowska 94, Warszawa

Dermatologia Premium Plus 2019

Jakie są nowe jednostki chorobowe w dermatologii? Jakie są najnowsze rekomendacje PTD oraz doniesienia z międzynarodowych konferencji? Jak sobie radzić z powikłaniami po zabiegach medycyny estetycznej? Na te i inne pytania odpowiedzi udzielą wybitni eksperci zgromadzenie podczas konferencji Dermatologia Premium Plus 2019. Konferencja odbędzie się 19 października w Rzeszowie, a jej organizatorami są PZWL Wydawnictwo Lekarskie oraz Zakład i Klinika Dermatologii, Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 w Rzeszowie.


Najnowsze osiągnięcia i postępy w tej dziedzinie dermatologii oraz wyniki badań klinicznych przybliży zebranym grono wybitnych ekspertów: przewodnicząca Komitetu Naukowego - prof. dr hab. n. med. Joanna Maj, prof. dr hab. n. med. Adam Reich, dr hab. n. med. Alina Jankowska-Konsur, dr hab. n. med. Anita Hryncewicz-Gwóźdź, oraz dr Danuta Nowicka.


Omówione zostaną doniesienia z najważniejszych konferencji europejskich a także zagadnienia, które uczestnicy poprzednich edycji wskazali jako najistotniejsze w codziennej pracy klinicznej. Zebrani będą mogli wziąć udział w sesji przypadków klinicznych z interaktywnym głosowaniem i rozbudowanym komentarzem ekspertów.


Konferencja adresowana jest do dermatologów, ale także specjalistów innych dziedzin medycyny, w tym alergologów, lekarzy medycyny rodzinnej, internistów, pediatrów oraz wszystkich lekarzy zainteresowanych tematyką chorób skóry.

 
Informacje na temat konferencji i rejestracja:
http://i.pzwl.pl/dermatologiainfo

Wydarzenie na FB
http://i.pzwl.pl/fbwydarzeniedpp/

Termin:
19 października 2019

Miejsce:
Hotel Rzeszów****
Al. J. Piłsudskiego 44

Economicus 2019 - nominacje dla PWN

Trzy książki Wydawnictwa Naukowego PWN zostały nominowane do tegorocznej, 9 edycji branżowego konkursu „Economicus”. Organizatorem plebiscytu dla najbardziej interesujących publikacji o gospodarce na naszym rynku wydawniczym jest Dziennik Gazeta Prawna.

Wyróżnienia przyznawane są w trzech kategoriach: najlepsza książka szerząca wiedzę ekonomiczną, najlepszy poradnik biznesowy oraz najlepsza zagraniczna książka ekonomiczna przetłumaczona na język polski. W pierwszej kategorii nominację otrzymały dwa nasze tytuły: „Ekonomia i polityka. Wokół teorii Grzegorza W. Kołodko” oraz „Bezwarunkowy dochód podstawowy. Rewolucyjna reforma społeczeństwa XXI wieku”. W drugiej kategorii szansę na nagrodę ma książka „Trener w rolach głównych. Podręcznik pracy trenera”.

Zwycięzców poznamy 20 listopada podczas odbywającego się w Krakowie Open Eyes Economy Summit.
Nagroda przyznawana jest wydawcom oraz autorom, których publikacje z zakresu ekonomii i gospodarki wyróżniają się na tle konkurencji wysokim poziomem merytorycznym i edytorskim.

Skład kapituły oceniającej tegoroczne publikacje:

  • prof. Elżbieta Mączyńska, Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego
  • Krzysztof Jedlak, Przewodniczący kapituły, Redaktor naczelny Dziennika Gazety Prawnej
  • Piotr Dobrołęcki, Redaktor naczelny miesięcznika „Książki”
  • Prof. Michał Kleiber, Przewodniczący Komitetu Prognoz PAN
  • Rafał Woś, Publicysta, Ekspert w zakresie książek ekonomicznych
  • Marek Tejchman, Zastępca redaktora naczelnego Dziennika Gazety Prawnej
  • Dr hab. Jerzy Cieślik Dyrektor Centrum Przedsiębiorczości Akademia Leona Koźmińskiego
  • Cezary Kochalski, Doradca prezydenta, prof. Nadzwyczajny Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu

Noc Księgarń z Azymutem

Wielkie święto księgarń i czytelników. Pierwsza edycja: 20 września 2019

 

Takiej nocy jeszcze nie było. Z okazji jubileuszu 20-lecia działalności dystrybutor książek OSDW Azymut zorganizuje Noc Księgarń. 20 września w kilkudziesięciu księgarniach w całej Polsce odbędzie się pierwsza edycja wydarzenia, które – podobnie jak Noc Muzeów – ma na stałe wpisać się w kalendarz ogólnopolskich inicjatyw kulturalnych.

 

Dziesiątki wydarzeń dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych czytelników – tak dystrybutor książek zapowiada własny program działań na rzecz upowszechniania czytelnictwa. Noc Księgarń – ogólnopolskie wydarzenie kulturalne - odbędzie się w co najmniej kilkudziesięciu księgarniach stacjonarnych na terenie całego kraju. Pierwsza edycja Nocy została zaplanowana na 20 września tego roku. Program wydarzenia zostanie ogłoszony w drugiej połowie sierpnia na stronie www.nocksiegarn.pl.

 

Obok spotkań autorskich, wydarzeń literackich, konkursów czy koncertów w programie mają znaleźć się także specjalne atrakcje dla najmłodszych czytelników oraz możliwość spędzenia całej nocy (od zmierzchu do brzasku) w księgarni. Wydarzenie, podobnie jak Noc Muzeów i Noc Bibliotek, ma na stałe wpisać się w kalendarz ogólnopolskich inicjatyw kulturalnych.

 

Nowe działania Azymutu mają nie tylko upowszechniać czytelnictwo, ale także promować niezależne księgarnie stacjonarne, które z roku na rok zmagają się z coraz większymi problemami na rynku książki. Według danych Ogólnopolskiej Bazy Księgarń już tylko 57% księgarń w Polsce stanowią punkty niepowiązane z żadną z sieci. Organizatorzy akcji chcą po raz kolejny przypomnieć o wielu niezwykłych miejscach, które oferują czytelnikom nie tylko literaturę, ale także wiele inicjatyw kulturalnych.

 

Od początku swojej działalności Azymut kładł duży nacisk na wsparcie księgarń niezależnych. Jako dystrybutor aktywnie angażujemy się w pomoc księgarzom – i to nie tylko tym, z którymi współpracujemy na co dzień. Chcemy odpowiadać na potrzeby rynku książki, który zmaga się dziś z wieloma problemami. Jubileusz 20-lecia to dobra okazja do podjęcia nowych inicjatyw, z których skorzystają nie tylko księgarze, ale pośrednio także wszyscy czytelnicy – mówi Dorota Bachman, Dyrektor ds. Handlu i Rozwoju Biznesu, członek zarządu OSDW Azymut.

 

Podczas tegorocznych Warszawskich Targów Książki Azymut zainaugurował ogólnopolski program szkoleniowy skierowany do pracowników księgarń stacjonarnych i animatorów kultury. W trakcie dwóch dni targowych ponad 110 przedstawicieli branży księgarskiej wzięło udział w szkoleniach i warsztatach z upowszechniania czytelnictwa oraz wykorzystywania mediów cyfrowych w promocji kultury. Projekt Szkolimy-Księgarzy.pl to pierwsza część szerszego programu dystrybutora, który coraz częściej angażuje się w działania na rzecz księgarń stacjonarnych i promocji czytelnictwa.

 

Organizacja Ogólnopolskiej Nocy Księgarń została dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury. Wydarzenie wspierają Polska Izba Książki, Kraków Miasto Literatury UNESCO, Krakowskie Biuro Festiwalowe. Do akcji przyłączyło się wielu wydawców i popularne serwisy książkowe: lubimyczytac.pl, biblionetka.pl, booklips.pl. Wydawnictwo PWN jest oficjalnym partnerem akcji.

 

OSDW Azymut działa na polskim rynku księgarskim od dwóch dekad. Od początku swojej działalności dystrybutor współpracuje z księgarniami niezależnymi. Przed laty firma organizowała m.in. plebiscyt „Najpiękniejsze Księgarnie”, w którym czytelnicy wybierali ulubione punkty księgarskie z całego kraju. Więcej informacji o nowych projektach Azymutu można znaleźć na stronach: www.nocksiegarn.pl oraz www.szkolimy-ksiegarzy.pl.

 

 

Projekt w mediach społecznościowych:

#NocKsiegarn #NocKsięgarń #NocKsiegarn2019

www.facebook.com/nocksiegarn

www.instagram.com/nocksiegarn

 

Kontakt dla mediów i partnerów akcji:

kontakt@nocksiegarn.pl

Wyróżnienie dla WSJP PWN

Podczas pierwszego dnia Warszawskich Targów Książki odbyło się rozstrzygnięcie Konkursu Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek na Najpiękniejsze Książki Roku 2018. Wydawnictwo Naukowe PWN otrzymało WYRÓŻNIENIE za Wielki słownik języka polskiego. Tom 1 – 5.


Wielki Słownik Języka Polskiego. Tom 1-5 nie powstałby bez ogromu pracy, jaki w jego przygotowanie włożył zespół PWN! Projekt graficzny okładki, obwoluty i stron tytułowych stworzony został przez Małgorzatę Smogorzewską. Projekt graficzny wnętrza i redakcja techniczna są autorstwa Marii Czekaj. Całość została wydrukowana i oprawiona przez Białostockie Zakłady Graficzne. Od strony produkcji nad całością projektu czuwała Anna Paziewska. Wydawcą Wielkiego Słownika Języka Polskiego jest Lidia Drabik.


Wielki Słownik Języka Polskiego. Tom 1-5 powstał w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Jest pierwszym od 15 lat tak aktualnym, obszernym i pełnym w opisie. Wielki słownik języka polskiego PWN to: 5 tomów, 5 814 stron, ok. 100 000 haseł, 150 000 znaczeń, 19 000 terminologii, 1 700 przysłów, 24 000 frazeologizmów, szczegółowe informacje gramatyczne - fleksyjne i składniowe. WSJP łączy w sobie wiele słowników: ortograficzny, etymologiczny, ogólny, frazeologiczny, przysłów, wyrazów bliskoznacznych. Szczegółowy opis dostępny jest na stronie naszej księgarni: 
https://ksiegarnia.pwn.pl/slowniki-PWN


Dziękujemy wszystkim, którzy pracowali nad Wielkim Słownikiem Języka Polskiego!

 

O konkursie:

W 59. Konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2018 wzięło udział 108 firm wydawniczych, które nadesłały 204 tytuły opracowane przez polskich twórców (ilustratorów, grafików, typografów). Wydawcy nagrodzonych i wyróżnionych pozycji otrzymali dyplomy honorowe, zaś drukarnie listy gratulacyjne. Twórcom opracowań edytorsko-artystycznych przyznane zostały są dyplomy i nagrody finansowe.

Gratulujemy wszystkim laureatom!

Szkolimy Księgarzy

Szkolenia dla księgarzy, spotkania branżowe, interaktywne materiały instruktażowe i porady ekspertów – OSDW Azymut, spółka należąca do Grupy PWN, inauguruje ogólnopolski program szkoleniowy dla księgarzy i animatorów kultury. Udział w programie Szkolimy-Księgarzy.pl jest bezpłatny, a jego pierwsza edycja potrwa do końca roku.

OSDW Azymut działa na polskim rynku księgarskim już od dwóch dekad. W tym roku firma świętuje 20-lecie działalności. Nowe projekty skierowane do branży księgarskiej są częścią obchodów jubileuszu.

Od początku swojej działalności Azymut kładł duży nacisk na wsparcie księgarń niezależnych. Jako dystrybutor aktywnie angażujemy się w pomoc księgarzom – i to nie tylko tym, z którymi współpracujemy na co dzień. Chcemy odpowiadać na potrzeby rynku książki, który zmaga się dziś z wieloma problemami. Jubileusz 20-lecia to dobra okazja do podjęcia nowych inicjatyw, z których skorzystają nie tylko księgarze, ale pośrednio także wszyscy czytelnicy – mówi Dorota Bachman, Dyrektor ds. Handlu i Rozwoju Biznesu, członek zarządu OSDW Azymut.

Projekt Szkolimy-Księgarzy.pl zostanie oficjalnie zainaugurowany podczas Warszawskich Targów Książki. W trakcie dwóch dni targowych odbędą się szkolenia z animacji kultury, promocji czytelnictwa, nowych technologii i mediów cyfrowych wykorzystywanych w pracy księgarni. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny – nie jest wymagana także rejestracja.

 


Jak rozmawiać o książkach z NIEczytelnikami? – to hasło pierwszego spotkania, które odbędzie się 23 maja o godz. 15.00 (PGE Narodowy, sala Londyn B). Uczestnicy kursu dowiedzą się, jak aktywizować osoby nieczytające do lektury książek oraz jak zachęcać mieszkańców do udziału w wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez księgarnie. Szkolenie dla animatorów kultury poprowadzi Marcin Skrabka z Good Books.


Na drugi dzień targów zaplanowano pierwsze wydarzenie z cyklu Księgarnia 2.0. W piątek, 24 maja od godz. 14.00 (PGE Narodowy, sala Barcelona) księgarze wezmą udział w szkoleniu z prowadzenia komunikacji księgarni na Facebooku. Marcin Białecki z Good Books opowie o profesjonalnym planowaniu kampanii reklamowych oraz promowaniu akcji crowdfundingowych w mediach społecznościowych. Po szkoleniach materiały poradnikowe przygotowane przez ekspertów zostaną udostępnione w internecie.


Informacje o kolejnych szkoleniach oraz warsztatach będą udostępniane przez cały rok na stronie www.szkolimy-ksiegarzy.pl oraz na Facebooku: www.facebook.com/szkolimyksiegarzy.


Projekty Z książką wyjdź na ludzi! Cykl szkoleń z animacji kultury dla polskiej branży księgarskiej oraz Księgarnia 2.0. Cykl szkoleń podnoszących kompetencje cyfrowe polskiej branży księgarskiej zostały dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

Grupa PWN zaprasza na WTK

W dniach 23-26 maja odbędzie się dziesiąta edycja największego wydarzenia branży wydawniczej. Zapraszamy na Warszawskie Targi Książki!

Wszyscy, którzy w dniach 23-26 maja odwiedzą PGE Narodowy, będą mieli szansę spotkać ponad 1000 twórców i 800 wydawców z 32 krajów. Podczas dziesiątej edycji Warszawskich Targów Książki nie zabraknie również bogatej oferty towarzyszącej: debat, konferencji, warsztatów, lekcji literatury i historii, atrakcji dla dzieci, wydarzeń artystyczno-literackich, nagród literackich i branżowych, konkursów i wystaw.

Wzorem ubiegłych lat, odwiedzający mogą zapoznać się z nowościami i bestsellerami rynku wydawniczego, zdobyć autografy ulubionych autorów, a także kupić książki w specjalnych cenach targowych. Szczególnie zapraszamy na spotkania z zaproszonymi przez Wydawnictwo Naukowe PWN Autorami:

 

25.05.2019, sobota

12.00-13.00 Bożena Fabiani „Ocalić sztukę. Włochy podczas II wojny światowej

13.30-14.00 Paweł Sekuła „Likwidatorzy Czarnobyla. Nieznane historie

14.00-14.30 Przemysław Semczuk „Wybrałem Pol(s)kę. Imigranci w PRL

14.30-15.00 Piotr Korczyński „Dla ojczyzny ratowania: szubienica, pal i kula

15.00-15.30 Agata Hącia „Ucha, fochy, tarapaty. Czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o polszczyźnie i o co nie baliście się zapytać

 

Zachęcamy do dołączenia do naszego wydarzenia na Facebooku: http://bit.ly/WarszawskieTargiKsiazki2019

Czekamy na Państwa na stoisku nr 34/D5.

 

10. Warszawskie Targi Książki czynne będą:

23 maja 2019 (czwartek) w godz. 10.00-18.00

24 maja 2019 (piątek) w godz. 10.00-19.00

25 maja 2019 (sobota) w godz. 10.00-19.00

26 maja 2019 (niedziela) w godz. 10.00-17.00

 

Pełen program: http://www.targi-ksiazki.waw.pl/program-2019

 

Serdecznie zapraszamy!

PWN partnerem Sanford Harmony

Wiosną 2019 roku PWN Wydawnictwo Szkolne zostało wyłącznym partnerem programu Sanford Harmony, wspierającego rozwój społeczno-emocjonalny dzieci w wieku od 3 do 12 lat. Pomysłodawcą programu jest amerykański przedsiębiorca i filantrop T. Denny Sanford, którego misją jest pomoc w tworzeniu lepszego jutra dla dzieci i młodzieży. Program został stworzony i opracowany na Arizona State University. Jego dystrybucję na terenie Stanów Zjednoczonych rozpoczęto w 2014 roku. Od tego momentu pracę z programem podjęło ponad milion dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.

Program Sanford Harmony:

  • zapewnia prawidłowy rozwój społeczno-emocjonalny dzieci,
  • wspiera proces budowania wspólnoty,
  • pomaga w nawiązywaniu dobrych relacji z rówieśnikami,
  • rozwija umiejętności komunikacyjne,
  • uczy okazywania empatii i szacunku,
  • pomaga rozwiązywać problemy i konflikty,
  • sprawia, że dzieci chętniej chodzą do przedszkola/szkoły.

Praca z programem polega na regularnych zajęciach, opartych na ciekawych historyjkach, rozmowach i zabawach w grupie z nauczycielem oraz w parach z rówieśnikami. W codziennych przygodach dzieciom towarzyszy Zi — sympatyczny ufoludek i główny bohater programu, który chce zaprzyjaźnić się z dziećmi i poznawać wspólnie z nimi Ziemię. 

W ramach programu nauczyciele otrzymują bezpłatne zestawy materiałów dydaktycznych, gotowe scenariusze zajęć, szkolenia online z metodykiem oraz certyfikat.

Za dystrybucję programu do zainteresowanych placówek przedszkolnych odpowiadają Konsultanci Oświatowi PWN Wydawnictwa Szkolnego.

Udział w programie oraz dostęp do materiałów jest całkowicie bezpłatny.

Więcej informacji na temat programu na stronie: www.sanfordharmony.pwn.pl

Konkurs na Mądrą Książkę Roku

Uniwersytet Jagielloński wraz z Fundacją Popularyzacji Nauki im. Euklidesa już po raz czwarty zorganizował konkurs na Mądrą Książkę Roku. W tym roku, co nas bardzo cieszy, do nagrody zostały nominowane aż dwie publikacje Wydawnictwa Naukowego PWN!

 

A oto one:

  • Mitologia współczesna” autorstwa Marcina Napiórkowskiego – książka poświęcona jest analizie współczesnych zjawisk społeczno-kulturowych za pomocą klasycznych teorii mitu. Zestawienie takie ujawnia w dobrze nam znanej, codziennej rzeczywistości kulturowej pokłady logiki całkiem odmiennej od „zdrowego rozsądku”, jaki na co dzień przypisujemy kulturze Zachodu i pozwala w nowym świetle pokazać fenomeny, które wydają się dobrze już przez naukę rozpracowane i pozbawione tajemniczości.

 

  • The manga guide. Biologia molekularna” autorstwa Masaharu Takemura - to kompilacja graficznych prac najważniejszych japońskich artystów zajmujących się mangą i wiedzy specjalistów z najbardziej prestiżowych uczelni. Wraz z Ami i Rin, bohaterkami książki, dowiesz się wszystkiego o: organellach i białkach w komórkach oraz o tym jak wspierają one funkcje komórkowe; procesach transkrypcji i translacji oraz rolach genów w procesie syntezy białka; elementach, które tworzą nasz kod genetyczny, takich jak nukleotydy, kodony, introny i egzony; procesach replikacji DNA, mitozie i cytokinezie; technologiach genetycznych, jak transdukcja i klonowanie oraz roli biologii molekularnej w medycynie.

 

Pełna lista nominowanych: http://madraksiazkaroku.pl/nominacje/

Innowacyjne Terapie w Onkologii

Konferencja Warszawskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Onkologicznego

Jakie zmiany nastąpiły ostatnio w prowadzeniu nowoczesnych terapii onkologicznych? Jak można wykorzystać mechanizmy naprawy DNA jako potencjalne cele leków przeciwnowotworowych? Jakie wyzywania niesie za sobą leczenie poszczególnych lokalizacji zmian przerzutowych? Te i inne zagadnienia poruszone zostaną przez wybitnych ekspertów podczas konferencji Warszawskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Onkologicznego „Innowacyjne Terapie w Onkologii”, która odbędzie się 15 kwietnia w Warszawie, a której Partnerem Organizacyjnym jest PZWL Wydawnictwo Lekarskie i Instytut PWN.

W ostatnim czasie jesteśmy świadkami ogromnego postępu w medycynie, a wyniki wciąż publikowanych badań klinicznych obligują lekarzy zajmujących się chorobami nowotworowymi do weryfikowania zasad postępowania z pacjentami. Z innowacyjnymi terapiami w onkologii wiąże się szczególnie nadzieja na zwiększenie skuteczności leczenia antynowotworowego i wydłużenia długości życia u pacjentów.

Najnowsze osiągnięcia i postępy w tej dziedzinie oraz wyniki badań klinicznych uczestnikom zebranym na II edycji konferencji „Innowacyjne terapie w onkologii” przybliżą: prof. nadzw. dr hab. n. med. Paweł Wiechno, Kierownik Naukowy Konferencji, oraz prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński, prof. nadzw. dr hab. n. med. Sergiusz Markowicz, prof. nadzw. dr hab. n.med. Anna Niwińska, prof. nadzw. dr hab. n. med. Elżbieta Sarnowska, prof. dr hab. n. med. Janusz Siedlecki prof. dr hab. n. med. Tadeusz Wróblewski oraz grono wybitnych ekspertów Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

Skuteczne leczenie choroby nowotworowej wymaga od prowadzących terapię ogromnej wiedzy, także tej dotyczącej biologii nowotworu. - mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Paweł Wiechno. - Nasza wiedza bardzo szybko narasta w ostatnich czasach, co jest niewątpliwie powodem do zadowolenia, ale także troski, by wszystkie informacje były szeroko dostępne dla specjalistów zajmujących się terapią chorych na nowotwory złośliwe. Konieczność wymiany wiedzy i doświadczenia jest powodem zorganizowania w Warszawie cyklicznej konferencji Innowacyjne Terapie w Onkologii.

Partnerem organizacyjnym konferencji jest PZWL Wydawnictwo Lekarskie i Instytut PWN, organizator wielu wydarzeń z zakresu tematyki onkologicznej, m.in. – Akademii Czerniaka, Akademii Raka Piersi, Akademii Raka Płuca, Akademii Raka Jelita Grubego, Akademia Onkologii Urologicznej.

Termin: 

15 kwietnia 2019

Miejsce:
Golden Floor Tower
Chłodna 51, Warszawa

Informacje na temat konferencji i rejestracja:
www.instytutpwn.pl/pto/

Nagroda Magazynu Literackiego KSIĄŻKI

Decyzją redakcji „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” nasza publikacja „Świnie w kinie? Film w okupowanej Polsce” otrzymała nagrodę Książka Miesiąca Grudnia 2018, w kategorii literatura faktu.

 

Zespół redakcyjny Magazynu przyznaje nagrody na podstawie oceny wartości poznawczych, literackich czy artystycznych. Książka Krzysztofa Trojanowskiego wypełnia lukę w polskiej literaturze poświęconej tematowi kina w okupowanej Polsce. Publikacja ma charakter pionierski, a jej celem jest konfrontacja ze stereotypami, jak powszechne przekonanie o pustych kinach czy wyłącznie niskim poziomie artystycznym wyświetlanych filmów.


Nagrody zostały przyznane po raz siedemnasty. Uroczysta gala odbyła się 23 stycznia 2019 r. w Bibliotece Narodowej przy pl. Krasińskich w Warszawie.

Więcej informacji oraz pełna lista laureatów pod adresem:

wydawca.com.pl/index.php?s=info&kat=1&dzial=77&poddzial=0&id=9724

Rada Programowa „Trampolina”

Rada Programowa „Trampolina” to spotkanie ekspertów PWN, autorów pakietów publikacji dla przedszkoli Trampolina i Trampolina. Hop, do góry! oraz specjalistów wychowania przedszkolnego. Pierwsza edycja została zorganizowana przez PWN Wydawnictwo Szkolne 10 grudnia 2018 r., a jej temat brzmiał „T – jak twórczość. Kreatywność – talent czy umiejętność? Jak wzmacniać twórczy potencjał dziecka? Do czego potrzebna jest twórczość w XXI wieku?”

Wśród rozmówców znaleźli się: Iwona Brylińska, Magdalena Chlebowska, Danuta Chrzanowska, Piotr Kaja, Magdalena Kosecka, Katarzyna Kozłowska, Ewelina Łazarowicz, Magdalena Oleksy-Zborowska, Anna Pryszczepko-Kosińska i Katarzyna Wojtas. Rozmowę poprowadziła Magdalena Kordaszewska, dziennikarka i redaktor naczelna portali dla rodziców.


Celem Rady Programowej jest integracja ekspertów i twórców tak, aby dzięki ich wspólnej pracy powstawały jak najlepsze i najbardziej wszechstronne materiały dla nauczycieli. Pakiety przedszkolne PWN tworzone są przez ludzi pełnych pasji i kreatywności. Przede wszystkim jest to jednak zespół z olbrzymim doświadczeniem w pracy z przedszkolakami. Metoda nauczania „Trampolina” właśnie dzięki tak różnorodnemu gronu swoich twórców jest bardzo wszechstronna: każda litera jej nazwy nawiązuje do innego aspektu rozwoju dzieci:


T – twórczość i kreatywność
R – rozwój emocjonalny i społeczny
A – angielski dla najmłodszych
M – muzyka i rytmika
P – przedsiębiorczość i samodzielność
O – odkrywanie siebie i świata
L – logiczne i matematyczne myślenie
I – indywidualne podejście
N – nauczanie wielozmysłowe
A – aktywność i sprawność manualna

Wszyscy uczestnicy Rady zawodowo zajmują się różnymi aspektami pracy z dziećmi, zatem wnieśli do dyskusji różne punkty widzenia na temat talentu i kreatywności najmłodszych. Podczas spotkania padło bardzo wiele pomysłów na sposoby rozwijania potencjału drzemiącego w przedszkolakach.


Wnioski Rady Programowej „Trampolina”:


1. Inspirujemy do poznawania przyrody w sposób aktywny i bezpośredni.
2. Zachęcamy do „zanurzenia się” w muzyce, piosenkach, śpiewankach.
3. Stwarzamy nowe sytuacje edukacyjne – sprawiamy radość dzieciom.
4. Podajemy liczne, ciekawe pomysły, które w różnych grupach mogą dać inne efekty.
5. Wspomagamy kompetencje społeczne i dojrzałość emocjonalną.
6. Propagujemy metody oparte na współpracy dzieci, rodziców i nauczycieli.
7. Lubimy zadziwiać dzieci i inspirować nauczycieli.
8. Pozwalamy dzieciom samodzielnie odkrywać świat – stawiamy pytania, szukamy wyzwań, tworzymy warunki dla dziecięcej kreatywności.
9. Towarzyszymy dzieciom w rozwoju.
10. Dbamy o całościowy rozwój dziecka – ten przy stoliku i ten na dywanie. 

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Chcemy być z Tobą w kontakcie. Poznaj z nami moc wiedzy.

Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN SA z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. Gottlieba Daimlera 2 („Spółka”). Dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji udostępnianych przez Spółkę produktów lub usług oraz marketingu towarów i usług własnych Spółki (w formie tradycyjnej), a w przypadku wyrażenia odrębnych zgód – w celach objętych oświadczeniem. Spółka informuje, że każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.