Aktualności

Premiera PWN Nauka 3/2020

Premiera PWN Nauka 3/2020

Zapraszamy do lektury nowego (przedświątecznego) numeru e-czasopisma PWN Nauka - numeru, który poświęcony jest kobietom w nauce. Do wydania redakcja zaprosiła m.in. Rektor UAM prof. dr hab. Bogumiłę Kaniewską oraz dr Annę Pokorską z UMK, z którymi rozmawia nt. kariery naukowej oraz skoku ilościowego Pań na stanowiskach rektorskich.

Geneza Planu S to wątek rozmowy z Garethem O’Neillem doradcą ds. Open Access przy Komisji Europejskiej oraz rządzie Holandii. W dziale na uczelniach dr Justyna Małkuch-Świtalska pisze o wyzwaniach związanych z zarządzaniem projektami naukowymi; Mariusz Kusion wyjaśnia, komu potrzebne są nowe legitymacje akademickie oraz w jakiej formie będzie można ich używać; Aleksy Borówka z Krajowej Reprezentacji Doktorantów wskazuje cechy najlepszych szkół doktorskich.

Na deser nie zabraknie fragmentu książki od PWN – Dobry nawyk, zły nawyk – Wendy Wood.

Do lektury e-czasopisma zaprasza Redakcja PWN Nauka.

Czasopismo można pobrać nieodpłatnie dopisując się do listy subskrybentów na stronie https://bit.ly/2WBqSdi

Zapraszamy również do polubienia lub udostępnienia informacji o nowym wydaniu w SM:

Fb: https://www.facebook.com/PWNNauka/posts/223623099174022

Insta: https://www.instagram.com/p/CI5taP1KQAI/?utm_source=ig_web_copy_link

Tt: https://twitter.com/PWNwydawnictwo/status/1339580874099027971

Lin: https://www.linkedin.com/posts/wydawnictwo-naukowe-pwn_pwn-nauka-pobierz-bezp%C5%82atne-e-czasopismo-activity-6745349803732983808-3DhS 

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Podsumowanie plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Za nami piąta edycja plebiscytu PWN na Młodzieżowe Słowo Roku 2020. Cieszyła się ona rekordowym zainteresowaniem. Odnotowaliśmy 194 tysiące zgłoszeń. Wśród nich wiele ciekawych i słowotwórczo bardzo kreatywnych, takich jak atencjusz, rzepiara, czy . Nie zabrakło odniesień do obecnej sytuacji w kraju i na świecie, m.in. będących odpowiedzią na pandemię i towarzyszące jej zjawiska, np. koronaferie, covidiota, zdalka. Komentarz Ewy Kołodziejek, podsumowujący trendy językowe tegorocznej edycji, znajdą Państwo TUTAJ.

Jednocześnie, po raz pierwszy w historii plebiscytu kapituła postanowiła, że nie wyłoni zwycięskiego słowa. Decyzję podjęło jury w składzie: Marek Łaziński, Bartek Chaciński, Ewa Kołodziejek, Anna Wileczek. Treść komunikatu TUTAJ.

Zgodnie z regulaminem kapituła ma decydujący głos w kwestii werdyktu lub jego braku. Jako organizator plebiscytu pragniemy zaznaczyć, że podzielamy stanowisko jury i nie zgadzamy się, by plebiscyt przekształcił się w platformę promowania języka nietolerancji i agresji słownej.

Mimo braku zwycięskiego słowa jury zadecydowało jednak, że na wyróżnienie zasługuje tozależyzm - jako wyraz najciekawszy formalnie i interesująco zdefiniowany – komentarz w tej sprawie TUTAJ.

Ostatni etap plebiscytu zdominowały reakcje na komunikat jury dotyczący słowa julka. Wokół tej decyzji narosło wiele nieścisłości, odniósł się do nich przewodniczący kapituły – Marek Łaziński. Treść komentarza TUTAJ.

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku organizowany jest przez Wydawnictwo Naukowe PWN od 2016 roku. Przez ostatnie lata wprowadził do powszechnej polszczyzny wiele słów i wyrażeń, wcześniej znanych głównie młodemu pokoleniu. Pragniemy podziękować wszystkim, którzy się do tego przyczynili, biorąc udział w głosowaniu. Dostaliśmy wiele pozytywnych sygnałów; między innymi ze strony nauczycieli, którzy mimo pracy zdalnej starali się promować naszą inicjatywę wśród uczniów – to dla nas bardzo cenne! Dziękujemy mediom, które włączyły się w jej promocję. Dziękujemy kapitule plebiscytu za pracę przy tej edycji.

Zapraszamy do Galerii Młodzieżowych Słów Roku – znajdą się w niej wybrane hasła z tegorocznego plebiscytu wraz z definicjami. Zachęcamy także do lektury wcześniejszych komentarzy językoznawców (pierwszy, drugi).

_____________________________

Kontakt dla mediów:

Katarzyna Piątkowska

Marketing Manager ds. rynku akademickiego

Katarzyna.Piatkowska@pwn.pl
tel. kom. 512 260 575­­­
Wydawnictwo Naukowe PWN SA

Zapraszamy na debatę!

Od miesiąca trwa plebiscyt PWN na Młodzieżowe Słowo Roku 2020. Liczba zgłoszeń przerosła najśmielsze oczekiwania i już dziś mamy w bazie 130 tysięcy słów i wyrażeń!

We współpracy z Nocą Księgarń przygotowaliśmy coś specjalnego. Już dziś zapraszamy do wzięcia udziału w wirtualnym spotkaniu: Dzbany, jesieniary, alternatywki. Debata o Młodzieżowym Słowie Roku 2020. O języku młodzieży dyskutować będą: Agata Hącia, Marek Łaziński i Bartek Chaciński. Wydarzenie odbędzie się 19 listopada o godzinie 19.30. Transmisję będzie można obejrzeć na Facebooku: @PWN Moc wiedzy oraz @Noc Księgarń.

Zachęcamy również do zapoznania się z komentarzem Anny Wileczek, podsumowującym pierwszy miesiąc głosowania – tekst jest dostępny > TUTAJ <.

Zgłoszenia w plebiscycie można przesyłać do 30 listopada poprzez formularz na stronie sjp.pwn.pl. Zwycięskie słowo poznamy na początku grudnia.

_____________________________

Kontakt dla mediów:

Katarzyna Piątkowska

Marketing Manager ds. rynku akademickiego

Katarzyna.Piatkowska@pwn.pl
tel. kom. 512 260 575­­­
Wydawnictwo Naukowe PWN SA

Wyróżnienia dla PWN

W piątek, 13 listopada 2020 r. odbyła się gala wręczenia nagród w konkursie Książka dla Trenera, organizowanym przez Polskie Towarzystwo Trenerów Biznesu. Aż dwie książki PWN spotkały się z uznaniem jury – wyróżnienia w kategorii „autor polski” otrzymały:

Serdecznie gratulujemy autorkom i wydawczyniom.

To kolejne publikacje PWN docenione w tym konkursie. W poprzednich edycjach nagradzane były: „Pomyśl, zanim pomyślisz” autorstwa Roberta DiYanni oraz „Sprzedaż bez sprzedawania” Pawła Fortuny.

Więcej informacji o tegorocznej edycji > TUTAJ <

Młodzieżowe Słowo Roku 2020!

Padł absolutny rekord liczby zgłoszeń w plebiscycie PWN na Młodzieżowe Słowo Roku! Za nami dopiero dwa tygodnie głosowania, a do bazy wpłynęło już 95 tysięcy słów i wyrażeń, które powalczą o zwycięstwo. Dla porównania, suma zgłoszeń w całej edycji 2019 wyniosła 41 tysięcy.

Uczestnicy po raz kolejny dowiedli, że są bardzo czujnymi obserwatorami i w kreatywny sposób opisują rzeczywistość. Wiele zgłoszonych słów i wyrażeń jest odpowiedzią na zjawiska i zdarzenia, którymi żyliśmy i żyjemy w 2020 roku (np. koronaferie). Pojawiają się słowa zupełnie nowe (np. rzepiara), a także zmodyfikowane wersje znanych już nam wyrazów (np. naura).

Zachęcamy do zapoznania się z komentarzem Marka Łazińskiego – językoznawcy, przewodniczącego jury plebiscytu, który podsumowuje pierwsze tygodnie głosowania. Treść dostępna jest na stronie: https://bit.ly/3kSp1vj.

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku organizowany jest przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Zwycięskie słowo wyłoni jury w składzie: Marek Łaziński, Ewa Kołodziejek, Anna Wileczek i Bartek Chaciński. Poznamy je na początku grudnia.

Dziękujemy wszystkim, którzy dotychczas wzięli udział w plebiscycie Młodzieżowe Słowo Roku 2020. Zachęcamy do zgłaszania kolejnych słów, które powalczą o tytuł tegorocznego laureata – można je nadsyłać do 30 listopada za pośrednictwem formularza na stronie sjp.pwn.pl.

Nagroda im. ks. Józefa Tischnera

28 października kapituła Nagrody Znaku i Hestii im. Józefa Tischnera ogłosiła wyniki 20. edycji konkursu. Wśród trzech laureatów znalazł się prof. Robert Piłat, wyróżniony za książkę O rozsądku i jego szaleństwach w kategorii pisarstwa religijnego lub filozoficznego, stanowiącego kontynuację myślenia według wartości.

W uzasadnieniu decyzji jury czytamy:

Robert Piłat (przyp. red.) „wyróżniony za książkę O rozsądku i jego szaleństwach, w której przypomina, że filozofia ma służyć dobremu życiu. Jego wnikliwe analizy dowodzą, że roztropność sprzyja ludzkiemu rozwojowi, a chwile spełnienia zawsze naznaczone są kruchością”.

Gala wręczenia nagród odbędzie się w Krakowie 21 listopada 2020 r.

Więcej o nagrodzie: www.nagrodatischnera.pl

Publikacja ukazała się nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN w 2019 roku. O rozsądku i jego szaleństwach to wybór 31 przystępnie napisanych esejów poświęconych filozoficznej refleksji na temat roli wartości w życiu współczesnego człowieka. Robert Piłat zaprasza czytelników do namysłu nad znaczeniem wartości nie tylko w ramach chłodnej filozoficznej analizy, gdzie dominują dyktaty logiki i „zdrowego rozsądku”, ale przede wszystkim w kontekście przeżywania ludzkiego życia, które częściej niż rozsądkiem bywa naznaczone nieuporządkowaniem, bardziej niż ku logice zwraca się w stronę paradoksu.

Książka jest pozbawiona filozoficznego żargonu, operując piękną, ogólnie zrozumiałą polszczyzną. Wśród znacznego bogactwa tematów znajdziemy w niej m.in. rozdziały: O pocieszaniu, O niepowściągliwości, O kłamstwie, O młodości, O wstydzie, O samotności, O ojcostwie i O nadziei. Autor nie ogranicza się przy tym wyłącznie do dorobku filozofii, lecz w toku refleksji swobodnie korzysta z szerokiego wachlarza dzieł kultury – w tym również kultury popularnej.

Części czytelników prof. Piłat znany jest z programów telewizyjnych (TVP Kultura) czy radiowych (PR Dwójka), gdzie występował jako ekspert, ale także popularyzator filozoficznego namysłu nad światem.

Gratulujemy Autorowi oraz wydawcy książki Mikołajowi Tajchmanowi.

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Już po raz piąty Wydawnictwo Naukowe PWN organizuje plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku. Ma on na celu wyłonienie najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. Nad przebiegiem konkursu czuwają uznani eksperci.

 

Do 30 listopada br. za pośrednictwem formularza na stronie sjp.pwn.pl, można zgłaszać propozycje słów konkursowych, wraz z wyjaśnieniem ich znaczenia. Mile widziane są również przykłady ich użycia. Młodzieżowe Słowo Roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęstsze. Doceniana jest istotność tematu oraz kreatywność języka w opisywaniu rzeczywistości. Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem.

 

Zwycięskie słowa z lat ubiegłych to: sztos, XD, dzban i alternatywka. Jury co roku przyznaje także wyróżnienia i wybiera słowa, które zasługują na szczególną uwagę. Tę wyjątkową listę można znaleźć w Galerii Młodzieżowych Słów Roku.

 

Misją Wydawnictwa Naukowego PWN, jako wydawcy słowników i poradników językowych, jest nie tylko dostarczanie źródeł wiedzy, ale także popularyzacja polszczyzny – szczególnie wśród młodzieży. Język polski jest pełen ciekawostek, dynamicznych procesów, a także daje ogromne pole do wykazania się kreatywnością. Ten plebiscyt i jego rosnąca z roku na rok popularność, są tego najlepszym dowodem.

Plebiscyt jest organizowany we współpracy z projektem Narodowego Centrum Kultury: Ojczysty – dodaj do ulubionych.

Zachęcamy do przesyłania zgłoszeń. Wybierzcie z nami Młodzieżowe Słowo Roku 2020!

Wyniki plebiscytu poznamy na początku grudnia.

 

Kontakt dla mediów:

Katarzyna Piątkowska

Marketing Manager ds. rynku akademickiego

Katarzyna.Piatkowska@pwn.pl
tel. kom. 512 260 575­­­
Wydawnictwo Naukowe PWN SA

List otwarty do Akademików

Wydawnictwo Naukowe PWN wychodzi naprzeciw potrzebom środowiska akademickiego w czasach lockdown, dlatego 15 października br. Natalia Wojciechowska, Dyrektor Zarządzająca Wydawnictwa Naukowego PWN SA skierowała pismo do rektorów i prorektorów w całej Polsce, przedstawiające możliwości wsparcia nauczycieli akademickich oraz naukowców. Zapraszamy do lektury.

 

Szanowni P.T. Państwo,

wchodzimy w nowy rok akademicki: rok wielkich zmian i wyzwań zarówno dla społeczności uniwersyteckiej, jak i dla nas, wydawców. Uczelnie nie wracają jeszcze w pełni do stacjonarnego trybu pracy, jesteśmy jednak przekonani, że świat akademicki z powodzeniem wykorzysta dostępne narzędzia cyfrowe, by nie tracić możliwości swobodnej wymiany myśli oraz pogłębiania i krzewienia wiedzy. Wszyscy uczymy się nowej rzeczywistości i poszukujemy najlepszych rozwiązań. Tym, którzy tak jak my - w obecnej sytuacji widzą szansę na dalszy rozwój innowacyjnych metod nauki i nauczania, PWN chce służyć wsparciem, wiedzą i technologią. Chcemy Państwu towarzyszyć i pomagać, dlatego zachęcamy, by wybrali Państwo PWN na studia, zwłaszcza że:

  • zdajemy sobie sprawę, że praca zdalna rodzi wiele trudności w dostępie do źródeł informacji, a także sprzyja naruszeniom prawa autorskiego. Jako organizacja, której fundamentem jest praca twórcza, dokładamy wszelkich starań, by jej efekty były wykorzystywane zgodnie z literą prawa. W związku z tym, w najbliższych tygodniach będziemy starali się dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców z naszą akcją: Legalna nauka, promującą korzystanie z legalnych materiałów edukacyjnych. W jej ramach będziemy publikować na naszej stronie ksiegarnia.pwn.pl/legalna-nauka oraz w social mediach PWN artykuły ekspertów, dotyczące dobrych i złych praktyk w środowisku uczelnianym;
  • bacznie obserwujemy potrzeby naukowców i dydaktyków, staramy się na nie reagować i tworzyć optymalne rozwiązania. Dlatego oprócz publikacji papierowych przygotowujemy nasze tytuły również w wersji elektronicznej. Zachęcamy do sięgania po nie w najdogodniejszej dla Państwa formie – jesteśmy obecni zarówno w księgarniach jak i w świecie wirtualnym. Zachęcamy do tego tym bardziej, że rok 2020 to dla nas czas ważnych premier, zwłaszcza tytułów akademickich, które szczególnie polecamy Państwa uwadze, a które można znaleźć m. in. tutaj: ksiegarnia.pwn.pl/wydawnictwo-pwn;
  • dla tych z Państwa, którzy wybiorą książkę elektroniczną, polecamy naszą platformę IBUK Libra - nieocenioną pomoc zarówno w nauce jak i w pracy dydaktycznej. Nasza platforma jest wiodącym w Polsce narzędziem do szerzenia treści naukowych, stale rozwijanym i doskonalonym. Już niedługo będziemy mieli przyjemność zaprezentować ją w nowej odsłonie. Mamy nadzieję, że spotka się ona z uznaniem użytkowników. Więcej na stronie: libra.ibuk.pl lub po zalogowaniu się przez e-zasoby biblioteki;
  • dla zwolenników elektronicznego dostępu do wiedzy rozwijamy - z rosnącym powodzeniem – specjalistyczne webinary dla profesjonalistów. Na razie w obszarze medycznym (w ramach PZWL Wydawnictwa Lekarskiego), ale w planach mamy także szkolenia on-line dla wykładowców i bibliotekarzy z użytkowania IBUKA Libry (webinarypwn.pl) oraz szkolenia w innych dziedzinach, o czym będziemy informować na bieżąco;
  • jak niektórzy z Państwa wiedzą, wspieramy także rozwój kariery naukowej poprzez usługę Publikuj z nami, zapewniającą profesjonalne wsparcie w procesie wydawania publikacji naukowych, tak ważnych w ewaluacji jednostek oraz indywidualnych pracowników. Więcej na: publikujznami.pwn.pl.

W dobie wielkich zmian życzymy całej społeczności akademickiej sukcesów i otwartości na nowe rozwiązania.

 

 Z wyrazami szacunku                                 

 

Natalia Wojciechowska                 

Dyrektor Zarządzająca                                  

Wydawnictwo Naukowe PWN SA   

 

Więcej o naszych produktach:

Legalna nauka: https://bit.ly/35hw1LK

IBUK Libra:  https://bit.ly/37sk5cD

Webinary PWN: https://bit.ly/35bnGcm

Publikuj z Nami: https://bit.ly/31qffZF

 

Noc Księgarń 2020 online!

Trwa Noc Księgarń 2020 – wielkie święto księgarń i czytelników! Ze względu na nasze wspólne bezpieczeństwo wszystkie festiwalowe wydarzenia odbywają się jedynie za pośrednictwem internetu. Przez cztery wieczory, od 14 do 17 października, nadajemy dla Was prosto z księgarń! Mimo obostrzeń będzie też można zrobić zakupy książkowe po zmroku.

Noc Księgarń 2020 – do zobaczenia online!

Informacje o transmisjach i wydarzeniach w formie wirtualnej są aktualizowane na bieżąco na stronach księgarń i wydarzeń na Facebooku.

Ze względu na utrudnione warunki zachowania dystansu podczas wydarzeń plenerowych odwołane zostają wydarzenia plenerowe, w tym spacery (Lublin, Warszawa, Gdańsk, Kraków). Na stronie nocksiegarn.pl udostępnimy spacerowniki, dzięki którym czytelnicy będą mogli wybrać się na spacer indywidualnie.

Zakupy książkowe po zmroku

Ograniczenia związane z epidemią COVID-19 nie oznaczają, że nie będziecie mogli w czasie Nocy Księgarń zrobić zakupów w księgarniach stacjonarnych – na trzy wieczory (15-17 października) księgarnie przygotowały dla Was specjalną ofertę: kiermasze, lokalne targi książki, nocne rabaty – dostępne stacjonarnie i w Internecie. Podczas zakupów po zmroku obowiązują takie same zasady jak we wszystkich innych punktach handlowych – zachowuj dystans, zakrywaj nos i usta! W tym czasie w księgarniach będzie można także zrobić zakupy zdalnie – przez telefon czy Facebooka.

Przed wybraniem się do księgarni na zakupy po zmroku zapoznaj się z informacjami zamieszczonymi na stronie COVID-19 (kliknij tutaj).

Noc Księgarń 2020 – wielki festiwal księgarń i czytelników!

W programie tegorocznej edycji Nocy Księgarń (15-17 października 2020) znalazły się m.in. spotkania autorskie, warsztaty edukacyjne, koncerty, wystawy, wykłady, specjalny cykl wydarzeń wirtualnych.

SPRAWDŹ PROGRAM >> TUTAJ

Podobnie jak w ubiegłym roku w Nocy Księgarń wezmą udział cenieni autorzy, artyści czy twórcy książki dziecięcej. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia gośćmi księgarzy podczas wirtualnych spotkań autorskich będą m.in. Katarzyna Nosowska, Zygmunt Miłoszewski, Jakub Szamałek, Wojciech Chmielarz, Jakub Małecki, Dorota Masłowska, Zyta Rudzka, Aneta Jadowska, Marcin Szczygielski, Mikołaj Grynberg, Daniel de Latour, Agata Passent, Marcin Świetlicki, Wojciech Drewniak (Historia bez cenzury) czy Kamil Janicki.

Specjalne wydarzenia internetowe to m.in. podcasty literackie, wirtualne wykłady i warsztaty, konkursy, quizy, specjalne produkcje filmowe czy wystawy internetowe. Festiwal będzie relacjonowany od 14 do 17 października – retransmisje wydarzeń będą dostępne także po zakończeniu Nocy Księgarń.

Literackim patronem tegorocznej edycji wydarzenia będzie Leopold Tyrmand. Z tej okazji program festiwalu otworzy spotkanie z Marcelem Woźniakiem – biografem autora “Złego” (14 października o godz. 17:00).
Program Nocy Księgarń 2020 uzupełni także specjalny blok wydarzeń online o tematyce ekologicznej organizowany we współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce. Specjalna część wydarzeń poświęconych inicjatywie Europejskiego Zielonego Ładu to m.in. spotkania z naukowcami, warsztaty ekologiczne, wystawa instrumentów z recyklingu czy koncert zespołu Czereśnie.

W tym roku, ze względu na kryzys branży księgarskiej wywołany przez pandemię koronawirusa, festiwalowi towarzyszy także druga odsłona kampanii Książka na telefon, która zachęca czytelników do robienia zakupów w lokalnych księgarniach.

Księgarnie biorące udział w drugiej edycji Nocy Księgarń są zobowiązane do przestrzegania reżimu sanitarnego zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz zaleceniami Ministerstwa Zdrowia. Aktualne informacje o kiermaszach odbywających się w reżimie sanitarnym można znaleźć na stronach księgarń biorących udział w festiwalu.

Organizatorem projektu Noc Księgarń 2020 jest dystrybutor książek OSDW Azymut. Ogólnopolska Noc Księgarń została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

PWN Nauka 2/2020 premiera

E-kwartalnik „PWN Nauka” dociera z kolejną porcją informacji związanych z obecną sytuacją na uczelniach. Znamy już termin wdrożenia planu S, czyli założeń Unii Europejskiej dotyczących Otwartej Nauki. Dlaczego ten temat staje się coraz istotniejszy, można przeczytać w artykule dr Iryny Degtyarovej. To nie koniec zmian.

 

Ze względu na realizację większości zajęć w trybie zdalnym, uczelnie musiały przejść przyspieszoną transformację cyfrową. W minionym semestrze odbyły się wybory rektorskie, które wprowadziły do grupy zarządzającej polskimi uczelniami aż dwanaście Pań (więcej w wywiadzie z prof. Jerzym Woźnickim z Fundacji Rektorów Polskich). Pandemia na uczelniach to także trudności, które napotkało wielu uczestników wymiany międzynarodowej Erasmus+, gdzie część nie powróciła do swoich ojczyzn ze względu na brak połączeń międzynarodowych, a inni nie mogli w terminie rozpocząć semestru na goszczącej uczelni. Całe zjawisko opisuje dr hab. Rafał Wiśniewski, prof. ucz. Od marca notujemy wzmożony ruch czytelnictwa na platformie IBUK Libra, Paulina Milewska z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi pisze, w jaki sposób wykorzystywać e-booki i platformę IBUK Libra w rozwoju naukowym, a także jak promować czytelnictwo e-książek. 

 

Z okazji 75-lecia PZWL Wydawnictwa Lekarskiego zaprosiliśmy do rozmowy prof. n. med. Piotra Lipca, również z łódzkiej uczelni medycznej, na temat kujonów w medycynie oraz o braku kompleksów polskiej medycyny naukowej wobec zagranicznych ośrodków. Co więcej, nie brakuje naszych stałych kolumn, takich jak: komentarz prawnika (r. pr. Maciej Tomaszewski, PWN), fragment książki od PWN (Projekty naukowe dr Justyny Małkuch-Świtalskiej) czy wywiad z przedstawicielem Krajowej Reprezentacji Doktorantów (Aleksy Borówka).


Zapraszamy do bezpłatnej subskrypcji na 
https://bit.ly/2GH5UoW

Redakcja PWN Nauka


PWN Nauka. Wszystko, co istotne w nauce i szkolnictwie wyższym.

Noc Księgarń 2020 już wkrótce!

Noc Księgarń 2020 już w połowie października!

Ponad 200 wydarzeń, dziesiątki spotkań autorskich, koncerty, warsztaty i spacery literackie po zmroku - przed nami Noc Księgarń 2020. Tegoroczna edycja festiwalu potrwa od 15 do 17 października. Ze względu na pandemię festiwalowe wydarzenia odbędą się zarówno w księgarniach, jak i w internecie.

Noc Księgarń to ogólnopolski festiwal literacki organizowany od jesieni 2019 roku przez dystrybutora książek OSDW Azymut. Pierwsza edycja wydarzenia przyciągnęła tłumy czytelników, którzy po zmroku odwiedzili ponad 100 księgarń w całej Polsce.

W programie tegorocznej edycji Nocy Księgarń (15-17 października 2020) znalazły się m.in. spotkania autorskie, warsztaty edukacyjne, koncerty, wystawy, wykłady, spacery literackie, specjalny cykl wydarzeń wirtualnych, a przede wszystkim: możliwość odwiedzenia księgarń po zmroku.

Podobnie jak w ubiegłym roku w Nocy Księgarń wezmą udział cenieni autorzy, artyści czy twórcy książki dziecięcej. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia gośćmi księgarzy będą m.in. Katarzyna Nosowska, Zygmunt Miłoszewski, Jakub Szamałek, Wojciech Chmielarz, Jakub Małecki, Dorota Masłowska, Zyta Rudzka, Aneta Jadowska, Marcin Szczygielski, Mikołaj Grynberg, Daniel de Latour, Agata Passent, Marcin Świetlicki, Wojciech Drewniak (Historia bez cenzury) czy Kamil Janicki.


Ze względu na ograniczoną możliwość udziału w wydarzeniach stacjonarnych na uczestników festiwalu czekają także specjalne wydarzenia internetowe: transmisje spotkań autorskich, podcasty literackie, wirtualne wykłady i warsztaty, konkursy, quizy, specjalne produkcje filmowe czy wystawy internetowe.

Literackim patronem tegorocznej edycji wydarzenia będzie Leopold Tyrmand. Z tej okazji program festiwalu otworzy spotkanie z Marcelem Woźniakiem - biografem autora “Złego”. Uczestnicy warszawskiej edycji Nocy Księgarń wezmą także udział w specjalnym spacerze szlakiem kultowych księgarń, które można odnaleźć w biografii i twórczości Tyrmanda.

Program Nocy Księgarń 2020 uzupełni także specjalny blok wydarzeń o tematyce ekologicznej organizowany we współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce. Specjalna część wydarzeń poświęconych inicjatywie Europejskiego Zielonego Ładu to m.in. spotkania z naukowcami, warsztaty ekologiczne, wystawa instrumentów z recyklingu czy koncert zespołu Czereśnie.

W tym roku, ze względu na kryzys branży księgarskiej wywołany przez pandemię koronawirusa, festiwalowi towarzyszy także druga odsłona kampanii Książka na telefon (
www.ksiazkanatelefon.pl), która zachęca czytelników do robienia zakupów w lokalnych księgarniach.

Szczegółowy program wydarzeń Nocy Księgarń jest dostępny na stronie www.nocksiegarn.pl.

Księgarnie biorące udział w drugiej edycji Nocy Księgarń są zobowiązane do przestrzegania reżimu sanitarnego zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz zaleceniami Ministerstwa Zdrowia. Ze względu na pandemię podczas wydarzeń stacjonarnych obowiązują limity miejsc - zapisy odbywają się za pośrednictwem księgarń. Uczestnicy festiwalu są zobowiązani do zakrywania nosa i ust. Aktualne informacje o wydarzeniach odbywających się w reżimie sanitarnym można znaleźć na stronach księgarń biorących udział w festiwalu.

Organizatorem projektu Noc Księgarń 2020 jest dystrybutor książek OSDW Azymut. Ogólnopolska Noc Księgarń została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

Innowacyjna onkologia

SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA KONFERENCJĘ PRASOWĄ Z OKAZJI PREMIERY RAPORTU

„INNOWACYJNA ONKOLOGIA. POTRZEBY, MOŻLIWOŚCI, SYSTEM”

29 września 2020 | godz. 10:00

 

Transmisja na żywo na profilu FB PZWL – bądź z nami!

 

Z inicjatywy PZWL Wydawnictwa Lekarskiego i Polskiego Towarzystwa Onkologicznego powstała pierwsza w Polsce tak kompleksowa publikacja łącząca wiedzę i doświadczenie wszystkich interesariuszy systemu ochrony zdrowia zaangażowanych w walkę z chorobami nowotworowymi w Polsce. Prezentowany raport stanowi przegląd innowacyjnych osiągnięć w dziedzinie onkologii, efektywnych rozwiązań systemowych oraz nowych koncepcji optymalnego wykorzystania istniejących zasobów. To również analiza wyzwań stojących przed polską onkologią i prezentacja kierunków na przyszłość.

W konferencji wezmą udział następujący Prelegenci:

  • dr hab. n. ekon., prof. SGH BARBARA WIĘCKOWSKA
  • dr hab. n. med. ADAM MACIEJCZYK
  • wiceminister zdrowia SŁAWOMIR GADOMSKI
  • prof. dr hab. n. med. PIOTR CZAUDERNA
  • dr MAŁGORZATA SOBOTKA-GAŁĄZKA
  • SZYMON CHROSTOWSKI – prezes Fundacji Wygrajmy Zdrowie
  • Przedstawiciel NFZ

Dyskusję moderować będzie ALEKSANDRA KUROWSKA, redaktor naczelna portalu „Co w zdrowiu.”

Szczegółowe informacje na temat raportu oraz możliwość jego pobrania (od 29.09) na stronie:

https://bit.ly/30evA2U

Prosimy o wcześniejsze zgłoszenie swojego udziału poprzez formularz rejestracyjny:

https://bit.ly/3kmProd

ZADAWANIE PYTAŃ PODCZAS KONFERENCJI MOŻLIWE TYLKO ZA POMOCĄ PLATFORMY ZOOM (SESJA Q&A).

Transmisja na żywo:

 

UWAGA: Moderator wydarzenia – Centrum Prasowe PAP – prosi uczestników o możliwie jak najwcześniejszą rejestrację. Po rejestracji każdy uczestnik otrzyma zindywidualizowany link, poprzez który będzie mógł dołączyć do wydarzenia. Do zarejestrowanych uczestników zostaną przesłane maile przypominające o wydarzeniu na 24 godziny, a następnie na 1 godzinę przed rozpoczęciem spotkania.

 

 

 

PWN i PZWL na studia!

Wydawnictwo Naukowe PWN i PZWL Wydawnictwo Lekarskie wystartowały z akcją, otwierającą nowy rok akademicki. Kampanie PWN na studia i PZWL na studia obejmują promocję w social mediach, księgarniach internetowych i stacjonarnych, a także działania afiliacyjne z liderami opinii oraz współpracę z partnerami, związanymi ze środowiskiem akademickim. Ważnym elementem całego przedsięwzięcia jest cykl Legalna nauka, promujący korzystanie z legalnych źródeł wiedzy.

W ramach komunikacji i działań promocyjnych, skierowanych do studentów, wykładowców, doktorantów, młodych naukowców i bibliotekarzy, zaprezentowana zostanie szeroka oferta podręczników (papierowych i e-booków) ze szczególnym uwzględnieniem aktualnych nowości i nadchodzących premier. Nie zabraknie newsów na temat platformy IBUK Libra, Publikuj z nami, a także kolejnego wydania czasopisma PWN Nauka.

Nasi czytelnicy będą mieli okazję nabyć książki w promocyjnych cenach, a przy większych zakupach otrzymają gratis książkowy (szczegóły promocji: PWN, PZWL).

Także biblioteki mogą spodziewać się specjalnych sezonowych ofert. O sprawny przepływ informacji i realizację zamówień zadba nowo powstałe Centrum Informacji dla Bibliotek, które dostępne jest pod adresem e-mail: bok@pwn.pl.

Zapraszamy na strony poświęcone kampanii. Zachęcamy także do polubienia fanpage’y, które będą komunikować o wszystkich nowościach związanych z tą akcją.


PWN na studia >> | Facebook PWN Nauka

PZWL na studia >>Facebook PZWL


Kampania PWN/PZWL na studia będzie realizowana do 20 listopada 2020 r.

Wspólny projekt PWN i FRP

Wydawnictwo Naukowe PWN sukcesywnie rozwija portfolio rozwiązań dla środowiska akademickiego. Stale szukamy nowych możliwości i pomysłów. Niezwykle istotny w tworzeniu wszystkich koncepcji jest dla nas głos środowiska. Dlatego nawiązaliśmy ścisłą współpracę z jedną z najważniejszych organizacji działających na rzecz szkolnictwa wyższego – Fundacją Rektorów Polskich.

 

W ramach partnerstwa strategicznego przedstawiciele PWN oraz eksperci z ramienia FRP wspólnie pracują nad analizą nowoczesnych rozwiązań edukacyjnych, a także nad perspektywą rozwoju narzędzi Open Science.

 

Wierzymy, że nasza współpraca przyniesie rezultaty, które przełożą się na jakość usług edukacyjnych i publikacyjnych, a także stworzy nowe możliwości niedostępne dotychczas na polskim rynku.

75 lat PZWL!

PZWL Wydawnictwo Lekarskie ma już 75 lat!

Wybitni naukowcy, rzetelna wiedza i profesjonalizm, tysiące tytułów i miliony sprzedanych egzemplarzy to wynik 75-letniej działalności PZWL.

 

Historia PZWL rozpoczęła się 75 lat temu, w czerwcu 1945 r., kiedy z inicjatywy prof. Stanisława Konopki w Ministerstwie Zdrowia został utworzony Wydział Naukowo-Wydawniczy. 1 kwietnia 1946 r. w jego miejsce powołano, pod wspólnym kierownictwem, Główną Bibliotekę Lekarską i Lekarski Instytut Naukowo-Wydawniczy. Głównym zadaniem tych instytucji była odbudowa polskiego zaplecza naukowo-wydawniczego w dziedzinie medycyny i nauk pokrewnych. Należy podkreślić, że było to nie lada wyzwanie, bo podczas II wojny światowej zniszczeniu uległo prawie 80% zbiorów.

 

Kolejne lata intensywnej pracy prof. Konopki i jego współpracowników zaowocowały stworzeniem sieci bibliotek lekarskich na terenie całego kraju, zabezpieczeniem tysięcy zbiorów naukowych i księgozbiorów oraz wznowieniem działalności naukowo-wydawniczej w sektorze czasopism i książek medycznych.


5 listopada 1949 r. na mocy zarządzenia ówczesnego Ministra Zdrowia – dr. Tadeusza Michejdy, Lekarski Instytut Naukowo-Wydawniczy został przekształcony w samodzielny Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich (PZWL) i pod tą nazwą przez ponad 40 lat dbał o zapewnienie pokoleniom Polaków dostępu do rzetelnej wiedzy. Po przemianach ustrojowych, w 1993 r. państwowe przedsiębiorstwo przekształciło się w prywatną spółkę, która w 1998 r. stała się częścią Grupy PWN. Zmiany kapitałowe uwolniły nowy potencjał i wyznaczyły nowe standardy upowszechniania fachowej wiedzy medycznej, przy jednoczesnym poszanowaniu tradycji.

 

Zakres działalności

Publikacje PZWL towarzyszą zarówno studentom, rozpoczynającym swoją przygodę z medycyną, jak i profesjonalistom, rozwijającym wiedzę praktyczną. Oprócz książek, PZWL to także czasopisma, czyli dobrze znana „Położna. Nauka i Praktyka”, czy popularne serie, takie jak „Analiza Przypadków” oraz „W Gabinecie Lekarza Specjalisty”, tworzone przez najznakomitszych specjalistów w swoich dziedzinach i dostarczające najnowszej wiedzy z praktyki klinicznej. Wydawnictwo posiada również ofertę szkoleniowo-edukacyjną, w ramach której przygotowuje bezpłatne webinaria oraz akademie online dla środowiska medycznego. Wydawnictwo dba także o pacjentów i rodziców, przygotowując ofertę wiarygodnych poradników. Uzupełnieniem oferty są także portale internetowe dla profesjonalistów, takie jak nursing.com.pl, a także wirtualna biblioteka IBUK Libra, która udostępnia ponad 30 tysięcy publikacji online zarówno studentom uczelni medycznych, jak i kadrze naukowej. Czytelnia online IBUK Libra wspiera środowisko akademickie materiałami do nauki zdalnej, zapewniając streaming medycznych treści naukowych PZWL, a także zaawansowane narzędzie do pracy z tekstem. IBUK Libra jest partnerem większości uczelni medycznych w Polsce, platforma stała się nieocenionym wsparciem, gdy z dnia na dzień funkcjonowanie uniwersytetów i instytucji badawczych przeniosło się do przestrzeni wirtualnej.

 

W jubileuszowym roku 75-lecia czujemy się szczególnie odpowiedzialni za tradycję największego wydawcy medycznego, przekazującego całemu środowisku najbardziej wartościową literaturę naukową. Złote publikacje PZWL są obecne na stałe w świadomości pokoleń lekarzy, pielęgniarek oraz przedstawicieli zawodów medycznych jako pierwsze źródło wiedzy medycznej.
Ostatnie lata były dla PZWL przełomowe i pozwoliły nam rozszerzyć obszary działalności. Obok aktywności wydawniczej, zostaliśmy uznanym organizatorem akademii oraz kongresów, a także wydawcą naukowych i specjalistycznych czasopism medycznych i raportów. Dla klientów biznesowych oraz instytucji związanych z rynkiem medycznym jesteśmy zaufanym partnerem usług wydawniczych i edukacyjnych. We wszystkich podejmowanych aktywnościach stawiamy czoła rozwojowi nauk medycznych, zmianom form kształcenia oraz innowacjom w zakresie wykonywania zawodów medycznych. Dzięki współpracy z najlepszymi specjalistami w niemal wszystkich dziedzinach medycyny nasze produkty i usługi wyróżniają się najwyższym poziomem jakości i wiarygodnością. Mamy nieoceniony przywilej pracy z wybitnymi polskimi lekarzami i naukowcami. Wspólnie z całym Zespołem szczególne jubileuszowe podziękowania kierujemy właśnie do naszych autorów, prelegentów oraz redaktorów i tłumaczy.
Tak szeroki zakres działań to powód do dumy i jednocześnie ogromne zobowiązanie oraz odpowiedzialność. Jestem przekonana, że przed nami kolejne, nowe rozdziały w dynamicznie zmieniającym się świecie medycyny.

Natalia Wojciechowska
Prezes Zarządu PZWL

 

Dorobek wydawniczy

PZWL Wydawnictwo Lekarskie wydaje każdego roku ponad 100 nowych publikacji i do tej pory opublikowało już ponad 15 tysięcy tytułów w łącznym nakładzie przekraczającym 320 mln egzemplarzy. Dorobek PZWL jest wynikiem zaangażowania kilku pokoleń wybitnych autorów i wydawców oraz współpracy z najważniejszymi instytucjami medycznymi, naukowymi i wydawniczymi w kraju i za granicą. Są wśród nich m.in.: Narodowy Instytut Onkologii, Narodowy Instytut Kardiologii, Instytut Matki i Dziecka, Centrum Zdrowia Matki Polki, Centrum Zdrowia Dziecka, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH oraz uczelnie medyczne, a także wydawnictwa zagraniczne: Masson z Francji, Georg Thieme Verlag, Springer-Verlag, Schattauer z Niemiec, McGraw-Hill i Lippincott Williams & Wilkins z USA oraz Blackwell Publishing i Oxford University Press z Wielkiej Brytanii.

 

Złote tytuły PZWL
Do najważniejszych tytułów PZWL należy przede wszystkim Anatomia człowieka Adama Bochenka i Michała Reichera. Jest to legendarny podręcznik, systematycznie wznawiany i aktualizowany od ponad 100 lat, z którego do dziś uczą się nowe pokolenia lekarzy. Łącznie książka ta ukazała się w 750 tys. egzemplarzy. Należy dodać, że Anatomia człowieka wraz z Nauką o chorobach wewnętrznych Witolda Orłowskiego zostały uznane w 2005 r. przez Stowarzyszenie Autorów Książek Medycznych, skupiające najznakomitsze autorytety w dziedzinie medycyny, za najlepsze książki medyczne XX w.
Ponadczasowym bestsellerem oficyny jest również Domowy poradnik medyczny, napisany przez zespół autorów pod redakcją Kazimierza Janickiego, który sprzedał się w ponad 500 tysiącach egzemplarzy.

 

75-lecie PZWL Wydawnictwa Lekarskiego – świętuj z nami!
W ramach obchodów 75. rocznicy powstania naszego wydawnictwa przygotowaliśmy dla wszystkich naszych Czytelników specjalną, jubileuszową ofertę, z którą można się zapoznać na stronie www.pzwl.pl/75-lat-pzwl oraz w naszych mediach społecznościowych, do czego serdecznie zachęcamy.

 

Przydatne linki:
Strona akcji 75-lecia PZWL - https://pzwl.pl/75-lat-PZWL
Facebook PZWL - https://www.facebook.com/pzwl.wydawnictwo.lekarskie/
Czasopisma PZWL - http://czasopisma.pzwl.pl/
Bezpłatne webinaria PZWL - https://e-pzwl.pl/
Portal Nursing.com.pl - http://www.nursing.com.pl/
Czytelnia online IBUK Libra - https://libra.ibuk.pl/

 

PWNing Online Security & Code 2020

 

Instytut PWN wraz z Gynvaelem Coldwindem, Przewodniczącym Rady Programowej, zaprasza na piątą edycję konferencji PWNing Online Security & Code, która odbędzie się 23-24 listopada. Będzie to pierwsza wirtualna odsłona tego kultowego wydarzenia. W czasie tegorocznej edycji konferencji na uczestników czeka sporo nowości!


Poza znaną i kultową już ścieżką Security – poświęconą problematyce współczesnego hackingu i bezpieczeństwa IT, pojawiła się nowość: ścieżka CODE.


Więcej o tegorocznej edycji konferencji znajdziesz ⇒ 
TUTAJ

Dołącz do wydarzenia na FB: DOŁĄCZ

 

Konferencji towarzyszyć będzie także cykl warsztatów przygotowanych przez najlepszych specjalistów. Już dziś można zapisać się na następujące szkolenia:

 

  • Od zera do pierwszego 0-daya! Warsztaty automatycznego wyszukiwania podatności i ich analizy

          19-20 LISTOPADA 2020, ONLINE więcej o warsztatach TUTAJ

  • Przegląd nowości ze świata Javy

          20 LISTOPADA 2020, ONLINE więcej o warsztatach TUTAJ

  • Praktyczne projektowanie architektury w systemach modularnych, rozproszonych i Event Driven

          25-26 LISTOPADA 2020, ONLINE więcej o warsztatach TUTAJ

  • Idiomatyczne programowanie funkcyjne z wykorzystaniem języka Java

          27 LISTOPADA 2020, ONLINE więcej o warsztatach TUTAJ

 

CALL FOR PAPERS – Już otwarte!

Zapraszamy do przesyłania propozycji tematów wystąpień. Call for papers to realna szansa na dołączenie do grona najlepszych Prelegentów!

 

 

Sukces PWN w Konkursie PTI

Aż trzy publikacje PWN znalazły się wśród nagrodzonych i wyróżnionych w Konkursie na Najlepszą Polską Książkę Informatyczną 2020 roku.


W kategorii podręczników i książek popularnonaukowych nagrodę główną otrzymała publikacja: „
Praktyczne uczenie maszynowe” Marcina Szeligi. W tej samej kategorii przyznano także wyróżnienia, z których jedno przypadło książce pod red. Stanisława Wryczy i Jacka Maślankowskiego: „Informatyka ekonomiczna. Teoria i zastosowania”.


W kategorii książek naukowych wyróżnienie otrzymała publikacja: „Cyfrowe Państwo. Uwarunkowania i perspektywy” autorstwa Marcina Kowalczyka.


Konkurs na Najlepszą Polską Książkę Informatyczną organizowany jest przez Polskie Towarzystwo Informatyczne i ma na celu wyłonienie szczególnie wartościowych polskich opracowań z obszaru informatyki i jej zastosowań.


Więcej o tegorocznej edycji konkursu: TUTAJ.

Wirtualne Targi Książki

Od wielu lat maj był dla nas czasem spotkań z naszymi czytelnikami w trakcie Warszawskich Targów Książki. Podtrzymajmy tę tradycję! W związku z COVID-19 nie możemy się spotkać osobiście, dlatego zapraszamy Was na Wirtualne Targi Książki. Koniecznie już teraz zapiszcie się na nasze wydarzenie na Facebooku i zaproście swoich znajomych. Liczymy na Was! ⇒ LINK

 

książki, e-booki i audiobooki w atrakcyjnych cenach
⇒ RABATY DO 50%
⇒ DARMOWA DOSTAWA DO PACZKOMATU
(wystarczy złożyć zamówienie na kwotę min. 99 zł)
⇒ Bezpłatny odbiór w stacjonarnych Księgarniach PWN
(listę otwartych księgarni znajdziesz TUTAJ)

ZAPRASZAMY


Gospodarzem wydarzenia są wydawnictwa z Grupy PWN:

Wydawnictwo Naukowe PWN ⇒ LINK

PZWL Wydawnictwo Lekarskie ⇒ LINK

WNT ⇒ LINK

 

Zapraszamy! Wirtualne Targi Książki potrwają do końca maja!

 

 

Światowy Dzień Książki

Ostatnie tygodnie bardziej niż kiedykolwiek pokazały, jak ważne jest czytanie. Nasze domy zamieniły się w szkoły, biura, place zabaw. Książka nagle stała się o wiele łatwiej dostępna niż nauczyciel, współpracownik, bilet do kina… W Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich chcemy tę wspaniałą uniwersalność książek szczególnie podkreślić i zachęcić wszystkich, by w okresie walki z pandemią jak najczęściej sięgali po literaturę i zachęcali do tego innych.


My, jako wydawnictwo, nie zwalniamy tempa. Nasi wydawcy dokładają starań, by mimo pracy zdalnej, czytelnicy mogli wybierać z jak najszerszej oferty. Szukamy tematów, które zafascynują czytelników, odpowiedzą na nurtujące ich pytania i otworzą przed nimi zupełnie nowe obszary wiedzy. Na bieżąco informujemy o naszych nowościach, przypominamy też tytuły, które już dawno pojawiły się w naszej ofercie, a mimo to wciąż są bardzo aktualne. Nasze publikacje ukazują się w wersji papierowej, ale jednocześnie dynamicznie rozbudowujemy nasze zasoby elektroniczne. Macie dostęp do nich bez wychodzenia z domu – dzięki e-bookom, platformie IBUK Libra i IBUK.pl.


Dzisiejsze święto to także ukłon w stronę twórców, bez których książka nie ujrzałaby światła dziennego. Największym wyrazem uznania dla ich pracy jest poszanowanie prawa autorskiego. Ta zasada jest wpisana w DNA Grupy PWN, dotyczy to zarówno tekstu publikacji, jak i materiału ilustracyjnego, projektów graficznych, materiałów dodatkowych itd. Książka to efekt ciężkiej pracy wielu osób. Doceńmy ją.


Czasy mamy niepewne, ale na książkę zawsze możemy liczyć. Korzystajmy z dorobku, który cywilizacja zgromadziła na zadrukowanych stronach (papierowych i elektronicznych). Szukajmy w nich inspiracji, odpowiedzi, rozwiązań. Przekazujmy dalej tę MOC. Moc wiedzy.

Webinar dla naukowców

Instytut PWN zaprasza na bezpłatny webinar dla naukowców

W ofercie Grupy PWN pojawił się kolejny projekt skierowany do kadry naukowej. Instytut PWN przygotował bezpłatne szkolenie on-line dla pracowników naukowych oraz doktorantów pt. Jak skutecznie publikować w dobrych czasopismach naukowych? Szkolenie poprowadzi dr hab. Michał Krzyżaniak, prof. UWM.

Podczas webinaru prowadzący odpowie na pytania:

  • Dlaczego warto publikować artykuły w czasopismach z listy ministerialnej?
  • Rodzaje wydawców naukowych. Czym różni się Elsevier od MDPI?
  • Jakie koszty generuje opublikowanie artykułu?
  • Co jest potrzebne, aby zacząć?
  • Co ze znajomością języka obcego?
  • Jak wybrać odpowiednie czasopismo?
  • Czym jest prawidłowa struktura artykułu?

Dr hab. Michał Krzyżaniak, prof. UWM - od 2012 roku wykładowca i naukowiec związany z olsztyńskim UWM. Koordynator i wykonawca ośmiu projektów badawczych m. in. w programach Horyzont 2020, ERANET-Bioenergy, 7th Framework Programme, Biostrateg, Interreg Baltic Sea Region. Stypendysta programu MNiSW TOP 500 Innovators. Członek Association for the Advancement of Industrial Crops i Polskiego Towarzystwa Agronomicznego. W swoim dorobku posiada 68 publikacji naukowych, z czego 56 znajduje się w bazie Journal Citation Reports. Indeks Hirscha 14, suma cytowań (bez autocytowań) według Web of Science 315.

Szkolenie odbędzie się w środę, 8 kwietnia 2020 r. o godz. 19.00.

Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy znajdą Państwo na stronie:

http://www.landpage.co/jak-skutecznie-publikowac


Zapraszamy do udziału.

Zostań w domu z nauką i PWN

Wsparcie pracy zdalnej środowiska naukowego

Pandemia COVID-19 diametralnie zmieniła naszą rzeczywistość. Przyszło nam się mierzyć z wyzwaniami, na które nikt nie był przygotowany. Rewolucja nie ominęła świata nauki. Z dnia na dzień funkcjonowanie uniwersytetów i instytucji badawczych przeniosło się do przestrzeni wirtualnej. Środowisko akademickie, naukowe straciło swobodę dostępu do zasobów bibliotecznych, laboratoriów, sal wykładowych.
Nie możemy pozwolić, by okres pandemii był okresem naukowego spowolnienia. Dokładamy starań, by łagodzić skutki tego, co się dzieje. Dlatego przygotowaliśmy pakiet rozwiązań ułatwiających dostęp do materiałów edukacyjnych. Mają one na celu wsparcie wykładowców, badaczy, doktorantów i studentów w ich codziennej pracy.

 

Ibuk Libra

Wszystkich, którzy szukają materiałów do nauki zdalnej, są w trakcie pisania prac i artykułów naukowych, zachęcamy do korzystania z IBUKA Libry. Jest to czytelnia on-line czynna całą dobę (można się zalogować z dowolnego miejsca, o każdej porze – bez wychodzenia z domu). IBUK Libra to także zaawansowane narzędzie do pracy z tekstem. Daje możliwość robienia notatek, a także cytowań do pracy magisterskiej czy artykułu.


Korzystanie z IBUKA Libry jest bezpłatne. Aby się zalogować, wystarczy zwrócić się do najbliższej biblioteki akademickiej o udostępnienie PIN-u, bądź dostępu do logowania w systemie Han. Jeżeli dana biblioteka nie ma w swoich zasobach potrzebnych Wam książek, wówczas można zgłosić takie zapotrzebowanie w tej instytucji.
By dodatkowo wesprzeć środowisko akademickie, do końca kwietnia bezpłatnie rozszerzyliśmy zasoby bibliotek o pakiet książek metodologicznych od PWN.

 

Dowiedz się więcej:
1. Jak korzystać z IBUK Libra?
2. Żeby poznać dodatkowe funkcjonalności, pobierz plik zamieszczony na dole strony.

 

 

IBUK.pl
Jeżeli książka jest potrzebna „od ręki”, a akurat nie ma jej w zasobach biblioteki, proponujemy kolejne rozwiązanie: IBUK.pl, czyli e-czytelnię dedykowaną klientom indywidualnym. By zwiększyć dostępność naszej oferty, przygotowaliśmy specjalny rabat. Do końca maja z kodem: PWN20, wszystkie abonamenty można nabyć 20% taniej.

 

Dowiedz się więcej.

 

Książki i e-booki
Nieprzerwanie rozwijamy naszą ofertę książkową. Wszystkie publikacje wydawnictwa Naukowego PWN są dostępne w Księgarni Internetowej PWN. Do końca kwietnia można je kupić z dodatkowym rabatem 10%. Wystarczy skorzystać z kodu: pwnnauka – obniża on cenę zarówno książek papierowych, jak i e-booków. Rabat nie dotyczy outletu.


W trosce o bezpieczeństwo naszych czytelników, zapewniamy także darmową dostawę książek papierowych do Paczkomatów InPost (sprawdź szczegóły darmowej dostawy).

 

Publikuj z nami
Naukowcom, którzy czas pracy w domu wykorzystują na pisanie publikacji naukowych, a jednocześnie szukają wydawcy, polecamy usługę Publikuj z nami. Jesteśmy wydawnictwem pierwszej kategorii wg MNiSW, wspieramy merytorycznie i recenzyjnie 43 dyscypliny naukowe. Docieramy z publikacjami do 96% środowiska akademickiego. Zapewniamy profesjonalne wsparcie na wszystkich etapach procesu wydawniczego, a w ramach umów zawartych do 29 maja 2020 r. oferujemy darmowy druk.

 

Dowiedz się więcej.

 

Mamy nadzieję, że nasze propozycje ułatwią pracę w tych niecodziennych warunkach. Mimo trudności, nie przestajemy rozwijać naszej oferty. Tak, by nasze produkty były rzetelnym źródłem wiedzy i wsparciem w pracy naukowej, dostępnym bez względu na okoliczności.

„Etnografia” nagrodzona!

Kolejny sukces PWN! Wydawnictwo otrzymało nagrodę JM Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu za książkę „Etnografia. Materialna kultura ludowa Polski na tle porównawczym”.

W piątek, 6 marca, podczas Poznańskich Targów Książki 2020, odbyła się gala wręczenia nagród za najlepsze publikacje naukowe. Wśród laureatów nie zabrakło Wydawnictwa Naukowego PWN.

Za Najlepszą Książkę Akademicką jury uznało książkę prof. Mariana Pokropka „Etnografia. Materialna kultura ludowa Polski na tle porównawczym” i przyznało PWN nagrodę JM Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Nagrodzona publikacja to atrakcyjnie opracowana, znakomita, monumentalna praca profesora Mariana Pokropka, nestora polskiej etnografii. Książka ukazuje odchodzący świat tradycyjnej kultury materialnej, stanowiącej nasze wspólne dziedzictwo narodowe.

W poszczególnych rozdziałach autor omawia rozmaite zagadnienia dotyczące kultury materialnej na tle procesów gospodarczych i społecznych, uwidacznia zachodzące pod ich wpływem przekształcenia, a także zmiany wynikające z postępu technologicznego. Integralną częścią książki są ilustracje - w większości unikatowe fotografie i rysunki pochodzące z prywatnego archiwum profesora Pokropka.

Konkurs na Najlepszą Książkę Akademicką o Nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz o Nagrodę JM Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza organizowany jest co roku przez Wydawnictwo Naukowe UAM. Rozstrzygnięcie konkursu tradycyjnie towarzyszy Poznańskim Targom Książki.

POLENG w nowej odsłonie

Miło nam poinformować, że wraz z nastaniem nowego roku zmianie uległa również firma, pod jaką działać będzie POLENG Sp. z o.o. Począwszy od 21 stycznia 2020 r., przedsiębiorstwo nosi nazwę PWN AI Sp. z o.o. 

Zmiana nazwy spółki podyktowana jest planami skupienia się firmy na oferowaniu nowoczesnych rozwiązań informatycznych opartych na sztucznej inteligencji, wykorzystujących takie metody i procesy jak sieci neuronowe, uczenie maszynowe czy tłumaczenie automatyczne.

Jednocześnie wierzymy, że zmiana nazwy spółki przyczyni się do dalszego umocnienia wizerunku marki PWN jako dostawcy szerokiej palety nowatorskich produktów i usług, wykorzystujących najnowsze światowe osiągnięcia w dziedzinie nauki i technologii.

Mądra Książka Roku - nominacja

Po raz kolejny możemy się poszczycić nominacją do nagrody Mądra Książka Roku. Tym razem o ten prestiżowy tytuł powalczy książka Krzysztofa Rejmera: Zapomniana historia nauki. Panny apteczkowe, znachorzy i kołtuny, wydana nakładem PWN.
Jest to kolejna publikacja z cyklu, stanowiącego zbiór przewrotnych esejów, opisujących nieznane fakty naukowe oraz epizody z życia dawnych wizjonerów. Sięgając po nią, mamy okazję poznać marzenia o zawojowaniu świata nauki przez przedstawicieli matematyki, medycyny, archeologii, entomologii i geografii.

Konkurs Mądra Książka Roku jest organizowany przez Uniwersytet Jagielloński oraz serwis internetowy Mądre Książki. Nagroda przyznawana jest w kilku kategoriach. Zwycięzcę konkursu głównego wyłania jury, w którym zasiadają wybitni naukowcy i popularyzatorzy nauki. Wyniki konkursu poznamy w maju 2020 r.


Lista nominowanych tytułów.

„Lubelski Nobel” dla książki PWN

Historia psychologii w Europie Środkowej”, wydana nakładem PWN, spotkała się z uznaniem lubelskiego środowiska naukowego. Prof. Cezary Domański otrzymał za swą publikację prestiżową Nagrodę Naukową im. prof. Edmunda Prosta, przyznawaną przez Lubelskie Towarzystwo Naukowe.

Nagrodzona książka prezentuje podstawowe fakty dotyczące historii psychologii i godne uwagi nazwiska psychologów, którzy żyli i pracowali w Polsce, Niemczech, Austrii, Czechach i Słowacji, na Węgrzech oraz w Słowenii. Jej główne ramy czasowe to okres od 1879 do 1939 roku, a więc od daty zorganizowania przez Wilhelma Wundta w Lipsku pierwszej pracowni psychologicznej do wybuchu drugiej wojny światowej. Obie te daty wytyczają istotny etap w dziejach psychologii.

Publikacja prof. Cezarego Domańskiego wypełnia lukę wśród publikacji z zakresu historii psychologii. W czasach prymatu „szkoły” amerykańskiej przypomina, że kolebką współczesnej psychologii była centralna Europa, a jednocześnie ocala od zapomnienia wiele nazwisk.

Nagroda Naukowa im. prof. Edmunda Prosta przyznawana jest od 2000 roku za pracę badawczą, cechującą się oryginalnością i wysokimi walorami naukowymi; publikację książkową lub monografię, mającą szczególną wartość poznawczą lub za innowacyjne wynalazki bądź udoskonalenia techniczne. Laureatów wyłaniają rektorzy największych lubelskich uczelni. W środowisku znana jest jako „lubelski Nobel”.

Gratulujemy sukcesu!

Więcej: https://forumakademickie.pl/news/lubelski-nobel-za-historie-psychologii/

Edukacyjny Oscar dla SMW!

Metoda SuperMemo stworzona przez firmę z Grupy PWN zdobyła nagrodę Reimagine Education Awards zwaną Edukacyjnym Oscarem.

Nagrodę poznańskiej firmie SuperMemo World, należącej do Grupy PWN przyznano w kategorii Science of Learning. Warto podkreślić, że metoda SuperMemo pokonała w tej rywalizacji między innymi MIT (Massachusetts Institute Of Technology) oraz Efficient Language Coaching LTD. Jak możemy przeczytać na stronie internetowej konkursu Reimagine Education, nagroda w kategorii Science of Learning trafia do projektu, który “z największym powodzeniem wspiera naukowe, humanistyczne i krytyczne rozumienie teoretyczne uczenia się, angażuje się w projektowanie i wdrażanie innowacji edukacyjnych, a tym samym doskonali metodologię nauczania“. To niezwykle prestiżowy i ważny w branży edukacyjnej tytuł!

Przyznanie SuperMemo nagrody ogłoszono podczas uroczystej gali, która odbyła się 10 grudnia 2019 roku w Centrum Królowej Elżbiety II w Londynie. W rywalizacji wzięło udział 1500 firm, nominacje trafiły do 160 z nich. Firma SuperMemo od początku swojego istnienia (czyli 1991 roku) działa i rozwija swój koncept w Poznaniu.

Zachęcamy do samodzielnego sprawdzenia skuteczności nagrodzonej metody nauki z kodem dającym dwutygodniowy dostęp Premium do ponad 200 kursów językowych. Aby z nich skorzystać, wystarczy:

  • zarejestrować się na stronie SuperMemo.com
  • po zalogowaniu wybrać opcję “Zrealizuj kod”
  • użyć kodu: REIMAGINE2020
  • przejść do katalogu i zapisać się na dowolne kursy.
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Chcemy być z Tobą w kontakcie. Poznaj z nami moc wiedzy.

Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN SA z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. Gottlieba Daimlera 2 („Spółka”). Dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji udostępnianych przez Spółkę produktów lub usług oraz marketingu towarów i usług własnych Spółki (w formie tradycyjnej), a w przypadku wyrażenia odrębnych zgód – w celach objętych oświadczeniem. Spółka informuje, że każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.