Aktualności

Autorzy Grupy PWN bardziej widoczni dzięki DOI

Od lipca Grupa PWN wdrożyła proces nadawania identyfikatorów DOI publikacjom naukowym jedno- i wieloautorskim. Tym samym Wydawnictwo Naukowe PWN oraz PZWL Wydawnictwo Lekarskie jeszcze mocniej wspierają widoczność Autorów w sieci. Jak to wygląda w praktyce?

Co to jest DOI?

DOI (Digital Object Identifier) to podstawa systemu stworzonego przez Międzynarodową Fundację DOI (IDF). Jest to cyfrowy identyfikator elektronicznego dokumentu, który jest do niego przypisany na stałe, niezależenie od jego fizycznej lokalizacji (nawet jeśli zmieni się serwer, na którym jest przechowywany, to DOI nie ulega zmianie). DOI można przypisać do pojedynczego dokumentu, którym może być książka, artykuł, zdjęcie, grafika itp.

Dlaczego warto wdrożyć i korzystać z DOI?

Każdego dnia powstają nowe teksty naukowe, które trafiają do niezliczonej liczby repozytoriów (nie zawsze łatwo dostępnych). Głównym zadaniem DOI jest zwiększenie widoczności publikacji naukowych w sieci, co przekłada się na ilość cytowań i ocenę dorobku naukowego badaczy. Pozwala jednocześnie ułatwić dotarcie do konkretnego dokumentu i uniknąć błędów w tworzeniu opisów bibliograficznych. Znając DOI publikacji, można za pomocą specjalnych baz danych łatwo znaleźć miejsce w Internecie, w którym jest zamieszczony dany dokument i/lub jego metadane. W Grupie PWN przyjęliśmy model publikacji gotowych adresów URL, które kierują bezpośrednio do tego miejsca.

Współpracując z najlepszymi autorami, chcemy dostarczać usługi wydawnicze, które nie tylko profesjonalnie wspierają proces wydawniczy, ale także wpływają na dalsze losy publikacji i rozwój karier naukowych. Wpieranie środowiska akademickiego i badaczy to dla nas kluczowa kwestia.

"W dzisiejszym świecie nauki, cyfrowy identyfikator DOI stanowi niezwykle cenne narzędzie dla szerokiego grona odbiorców. Ułatwia identyfikację publikacji przez co zwiększa jej dostępność i możliwość cytowania, wspomaga proces planowania prac badawczych, bez powielania już dostępnych danych oraz istotnie usprawnia proces pisania publikacji".

Dr n. o zdr. Aleksandra Pituch-Zdanowska,

Klinika Gastroenterologii i Żywienia Dzieci, Warszawski Uniwersytet Medyczny

 

Jak to działa w Grupie PWN?

Każda monografia naukowa oraz czasopisma medyczne opublikowana w Wydawnictwie Naukowym PWN oraz PZWL Wydawnictwie Lekarskim otrzymuje indywidualny adres DOI, który kieruje użytkownika do platformy IBUK Libra lub naszej strony dystrybuującej publikacje typu OPEN ACCESS, gdzie nieodpłatnie można pobrać wszystkie metadane publikacji. Dzięki platformie IBUK Libra użytkownik może:

- za darmo i bez logowania eksportować opis bibliograficzny książki lub czasopisma,

- generować opis w jednym z pięciu standardów,

- eksportować opis do dowolnego edytora tekstów,

- przejrzeć fragment publikacji zawierający spis treści oraz wprowadzenie.

Aby zobaczyć więcej, warto założyć darmowe konto w serwisie IBUK Libra. Jak to zrobić? Zapraszamy do zapoznania się z krótkim przewodnikiem: https://libra.ibuk.pl/pomoc. Na stronie do pobrania użytkownik może pobrać gotową publikację naukową.

Korzystając z publikacji PWN lub PZWL warto zwrócić uwagę na adres DOI, który pojawia się przy ISBN na stronie redakcyjnej. Po wpisaniu go w przeglądarce, użytkownik zostanie przekierowany do publikację w serwisie libra.ibuk.pl, gdzie można uzyskać i eksportować informacje takie jak: tytuł, autor, rok wydania publikacji, ale jeśli Twoja instytucja (biblioteka) posiada w swoim zasobie poszukiwaną publikację, możemy skorzystać również z nieodpłatnego dostępu do wydania pełnotekstowego online. Wystarczy tylko wystąpić do biblioteki o darmowy dostęp do zasobów IBUKA Libry.

Nadawanie adresów DOI publikacjom PWN oraz PZWL to część misji longlife learning, którą realizujemy w Grupie. Zachęcamy do korzystania nie tylko pracowników akademickich.

Przykładowe publikacje z identyfikatorem doi można zobaczyć tutaj:

IBUK Libra   Do pobrania

 

Jeśli szukają Państwo wydawnictwa naukowego, które nadaje identyfikatory DOI monografiom naukowych, warto skontaktować się z redakcją PWN Publikuj z nami.

Śpiulkolot Młodzieżowym Słowem Roku 2021!

Znamy zwycięzcę plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku 2021 – decyzją internautów został nim: ŚPIULKOLOT! Tuż za nim uplasowała się NAURA, a trzecie miejsce na podium przypadło… TWOJEJ STAREJ. Zwycięskie słowa i wyrażenia zostały wyłonione w dwuetapowym głosowaniu, które trwało od 12 października do 30 listopada br. W zabawie wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób. Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN, w tym roku partnerem inicjatywy jest Uniwersytet Warszawski.

Internauci zdecydowali, że Młodzieżowym Słowem Roku 2021 zostaje śpiulkolot, który zdobył 9 656 głosów i oznacza: miejsce do spania, słowo nawiązuje do mema, śpiulkać to ‘spać’. Drugie miejsce zajęła naura, czyli skrót od na razie; zwrot używany na pożegnanie – przekształcone słowo ‘nara’, oznacza na razie, do zobaczenia. Na naurę zagłosowało 9 401 osób. Trzecie miejsce zajęła twoja stara(6 665 głosów), która funkcjonuje jako dezaprobująca odpowiedź na pytanie: kto? lub na dowolną inną wypowiedź.

Jury przeanalizowało wszystkie zgłoszenia i przygotowało komentarze podsumowujące plebiscyt.

Ewa Kołodziejek pisze: „Młodzi ludzie lubią się bawić słowem, wymyślać nowe formy, przekształcać już istniejące tak, by nadać im charakter jednocześnie indywidualny i wspólnotowy. W slangu młodzieżowym świat widziany jest w krzywym zwierciadle, a obiekty, pojęcia i uczucia są wyolbrzymiane, pomniejszane albo żartobliwie bądź złośliwie wykrzywiane. Słowa zaskakują nowatorską formą i możliwością skojarzeń. Wiele z nich zgłaszanych jest po kilkadziesiąt razy, co może znaczyć, że są w języku młodzieży utrwalone; sporo jest też takich, które wydają się efektem językowej pomysłowości jednego autora”. Zachęcamy do lektury całości tej bardzo ciekawej analizy (LINK).

Głos zabrała także Anna Wileczek: „Tegoroczny plebiscyt pokazał, że młodzi użytkownicy polszczyzny wprowadzili do języka szereg nowych, ciekawych jednostek (np. śpiulkolot, zodiakara, koroniak), reaktywowali stare, nadając im drugie życie (np. git, twoja stara, klawo), a istniejącym wyrazom przypisali nowe znaczenia (np. mrozi, oddaje, koks/kox)”. Więcej o funkcjonalnej stronie języka młodzieży przeczytają Państwo TUTAJ.

Bartek Chaciński zwraca uwagę na słowa, które po latach znów stały się popularne, jak twoja stara, ale zaznacza, że: „Oczywiście nie brak w tegorocznej edycji konkursu niepodważalnie świeżych i ewidentnie młodzieżowych terminów – przede wszystkim tych pochodzących z gier wideo adresowanych do młodszej grupy wiekowej”. Obszerny komentarz o zaobserwowanych tendencjach (z szerokim popkulturowym tłem) znajdą Państwo TUTAJ.


Przyznano także Nagrodę Jury.

Kapituła wskazała ich zdaniem najciekawsze językowo słowa. W tym roku nagroda główna przypadła słowu mrozi. „Nagroda za kreatywność językową okazała się na tyle znacząca, że gdy w analogicznych plebiscytach w Niemczech i w Austrii zwycięża w tym roku hasło cringe, my mamy już popularny polski odpowiednik. Słowo mrozi podąża za sensem oryginalnego słowa, bo o cringe'u (spolszczanym często jako krindż) mówiono, że opisuje dreszcz zażenowania, ciarki żenady. Sytuację, w której wstydzimy się, że coś oglądamy albo czemuś się przysłuchujemy. Czasownik mrozić koresponduje zarazem z popularnym emoji ze zmarzniętą, lodowatą buźką i zębami wyszczerzonymi w grymasie, który zdaje się w postaci ikonicznej demonstrować bliskość odczuć chłodu i zażenowania” – komentują członkowie Jury (całość komentarza TUTAJ).

Jury przyznało także jedno wyróżnienie za odciszyć (się). Kapituła tak uzasadnia ten wybór: „To słowo jest spoza finałowej dwudziestki, trudno też uznać je za slangowe, a jednak w czasie zdalnej edukacji było i jest często używane właśnie przez młodzież. Kiedy się już wyciszyliśmy, czyli wyłączyliśmy mikrofon na platformie zdalnej, wtedy może zajść potrzeba, żebyśmy się z powrotem odciszyli. (…) Właściwie dziwne, że żaden słownik nie notuje odciszyć, nie ma go też w korpusach polszczyzny dawnej i współczesnej. Jury przyznaje nagrodę za mądre wykorzystanie mechanizmów gramatycznych oraz za uzupełnienie luki słownikowej. Odciszyć (się) to na pewno słowo potrzebne” (pełna treść komentarza TUTAJ).

 

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku wystartował 12 października br. Do 7 listopada internauci zgłaszali propozycje słów/wyrażeń, które walczyły o przejście do finałowego głosowania. W tym czasie do bazy napłynęło 10 350 zgłoszeń, w tym 2 457 różnych słów i wyrażeń. Od 8 listopada trwały obrady Jury w składzie: Marek Łaziński (Uniwersytet Warszawski), Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński), Anna Wileczek (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), Bartek Chaciński (Polityka). Eksperci analizowali zgłoszone słowa (także pod kątem zgodności z Regulaminem) i wyłonili dwadzieścia najczęściej zgłaszanych, a jednocześnie spełniających kryteria regulaminowe. Można było na nie głosować w drugim etapie, który trwał do 30 listopada br. Głosowanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, internauci oddali w tym czasie aż 68 030 głosów.

W tym roku partnerem plebiscytu jest Uniwersytet Warszawski, a cała inicjatywa odbyła się w zmienionej formule. Zachęcamy do zapoznania się z Regulaminem.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w głosowaniu na Młodzieżowe Słowo Roku 2021! Tegoroczna edycja to dla nas święto języka młodych. Cieszymy się, że plebiscyt wzbudził tak duże zainteresowanie, dzięki czemu popularyzuje tak wiele nowych słów, a niektórym pomaga przeżyć drugą młodość.

Młodzieżowe Słowo Roku 2021 – głosowanie zakończone!

Zakończył się drugi etap plebiscytu PWN na Młodzieżowe Słowo Roku 2021, w którym oddano aż 68 030 głosów! Internauci mogli wskazać swojego faworyta z finałowej listy dwudziestu słów i wyrażeń. Wyniki głosowania poznamy 7 grudnia br. A już teraz Jury przygotowało pierwsze komentarze eksperckie.

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku wystartował 12 października br. Do 7 listopada internauci zgłaszali propozycje słów/wyrażeń, które walczyły o przejście do finałowego głosowania. W tym czasie do bazy napłynęło 10 350 zgłoszeń, w tym 2 457 różnych słów i wyrażeń. Od 8 listopada trwały obrady Jury w składzie: prof. dr hab. Marek Łaziński (Uniwersytet Warszawski), prof. dr hab. Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński), dr hab. prof. ucz. Anna Wileczek (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), Bartek Chaciński (Polityka). Eksperci analizowali zgłoszone słowa (także pod kątem zgodności z Regulaminem) i wyłonili dwadzieścia najczęściej zgłaszanych, a jednocześnie spełniających kryteria regulaminowe. Można było na nie głosować w drugim etapie, który trwał do 30 listopada br. Głosowanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, internauci oddali w tym czasie aż 68 030 głosów. Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom!

Jury przeanalizowało wszystkie zgłoszenia i przygotowało pierwsze komentarze po drugim etapie. Ewa Kołodziejek pisze: „W plebiscycie Młodzieżowe Słowo Roku 2021 internauci przesłali 10 350 zgłoszeń! Przejrzałam wszystkie i – jak zawsze – zachwyciłam się językową kreatywnością uczestników. Młodzi ludzie lubią się bawić słowem, wymyślać nowe formy, przekształcać już istniejące tak, by nadać im charakter jednocześnie indywidualny i wspólnotowy. W slangu młodzieżowym świat widziany jest w krzywym zwierciadle, a obiekty, pojęcia i uczucia są wyolbrzymiane, pomniejszane albo żartobliwie bądź złośliwie wykrzywiane. Słowa zaskakują nowatorską formą i możliwością skojarzeń. Wiele z nich zgłaszanych jest po kilkadziesiąt razy, co może znaczyć, że są w języku młodzieży utrwalone; sporo jest też takich, które wydają się efektem językowej pomysłowości jednego autora”. Zachęcamy do lektury całości tej bardzo ciekawej analizy (LINK).

Głos zabrała także Anna Wileczek: Tegoroczny plebiscyt pokazał, że młodzi użytkownicy polszczyzny wprowadzili do języka szereg nowych, ciekawych jednostek (np. śpiulkolot, zodiakara, koroniak),  reaktywowali stare, nadając im drugie życie (np. git, twoja stara, klawo), a istniejącym wyrazom przypisali nowe znaczenia (np. mrozi, oddaje, koks/kox). Warto także zauważyć, że  z ponad 2,5 tys. zgłoszonych jednostek znaczna liczba dotyczyła nawiązywania i podtrzymywania relacji lub zaznaczania emocji w ramach młodzieżowego współistnienia. Zachowania allocentryczne, czyli takie, które realizują się niejako na zewnątrz „ja”, w relacji do innych są charakterystyczne dla osób w wieku dojrzewania. Środowisko rówieśnicze jest dla nastolatków swoistym poligonem doświadczalnym, na którym poszukują identyfikacji, nawiązują i podtrzymują więzi, ćwiczą sztukę prowadzenia sporów, uczą się nazywać i wyrażać emocje”. Więcej o funkcjonalnej stronie języka młodzieży przeczytają Państwo TUTAJ.

Przypominamy także komunikat Jury, podsumowujący pierwszy etap plebiscytu – treść komunikatu.

Wyniki finałowego głosowania poznamy 7 grudnia br. O tytuł Młodzieżowego Słowa Roku walczyły (kolejność alfabetyczna): baza, boomer, cringe, essa, ez, foliarz, gituwa, IMO, kox/koks, mrozi, naura, oddaje, pogchamp, rel, sheesh, sus, sześćdziesiona, śpiulkolot, twoja stara, zodiakara (z definicjami finałowych słów można zapoznać się TUTAJ). Równocześnie ogłoszeni zostaną laureaci Nagrody Jury – czyli zgłoszenia najciekawsze językowo zdaniem kapituły.

W tym roku partnerem plebiscytu jest Uniwersytet Warszawski, a cała inicjatywa odbywa się w zmienionej formule. Zachęcamy do zapoznania się z Regulaminem.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w głosowaniu na Młodzieżowe Słowo Roku! Tegoroczna edycja to dla nas święto języka młodych. Cieszymy się, że polszczyzna tak dynamicznie się rozwija i choć werdykt jeszcze przed nami, to w przestrzeni publicznej już słychać wyraźne echa tego plebiscytu.

Książki PWN w serii Wielkie Litery

Wydawnictwo Naukowe PWN dołącza do serii Wielkie Litery. W specjalnym formacie z dużą czcionką ukazało się 10 tytułów, wśród nich reportaże, biografie i książki popularnonaukowe.


Wielkie Litery to jedyna na polskim rynku inicjatywa zrzeszająca wydawców publikujących książki z dużą czcionką. Książki z serii przystosowane są do potrzeb osób słabowidzących oraz seniorów – każda książka Wielkich Liter to starannie opracowana, wygodna pozycja, przyjazna dla oczu i ułatwiająca lekturę.

 

Inicjatywa dystrybutora książek OSDW Azymut skupia już 15 wydawców. Znaleźli się wśród nich m.in. Wydawnictwo Amber, Edipresse, Czwarta Strona, Filia, Mando czy SQN. W listopadzie do tego grona dołączyło Wydawnictwo Naukowe PWN.

 

Poradniki, książki popularnonaukowe, biografie, reportaże. Dziesięć nowych tytułów w serii Wielkie Litery

 

Wśród tytułów wydanych przez PWN w serii Wielkie Litery znajduje się m.in. ceniona seria popularnonaukowa poświęcona tajemnicom świata oraz ludzkiego ciała, dociekliwe opracowanie dotyczące współczesnej mitologii autorstwa Marcina Napiórkowskiego czy dający do myślenia reportaż Marty Szarejko o pokoleniu dzisiejszych trzydziestolatków. W nowej ofercie serii Wielkie Litery czytelnicy znajdą też wciągające książki biograficzne, przybliżające nieoczywiste postaci i sylwetki z polskiej historii.


Wielkie Litery – nowości wydawnicze PWN (listopad 2021)


• Jerzy Vertulani, Maria Mazurek, A w konopiach strach
• Jerzy Vertulani, Maria Mazurek, Bez ograniczeń. Jak rządzi nami mózg
• Adam Rajgiel, Magdalena Rigamonti, Bez strachu. Jak umiera człowiek
• Marzena Dębska, Romuald Dębski, Magdalena Rigamonti, Bez znieczulenia. Jak powstaje człowiek
• Joanna Jurgała-Jureczka, Kobiety Kossaków
• Joanna Jurgała-Jureczko, Zofia Kossak. Opowieść biograficzna
• Marcin Napiórkowski, Mitologia współczesnych
• Remigiusz Piotrowski, Ślepy Maks
• Marta Szarejko, Zaduch
• Paweł Sekuła, Likwidatorzy Czarnobyla


Seria Wielkie Litery — książki z dużą czcionką


Wielkie Litery to nie tylko seria książek. Inicjatywie dystrybutora książek OSDW Azymut towarzyszy kampania promująca czytelnictwo wśród seniorów (#DobrzeSięCzyta), a od 2019 roku także organizowany wspólnie z Instytutem Tyflologicznym Polskiego Związku Niewidomych internetowy cykl szkoleniowy dla bibliotek poświęcony aktywizacji osób słabowidzących i niewidomych. Do tej pory w szkoleniach wzięło udział ponad 450 bibliotekarzy z całej Polski. Program został ponownie dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszu Promocji Kultury i będzie kontynuowany jesienią tego roku.


Więcej informacji o serii:

• www.wielkielitery.pl
• www.facebook.com/wielkielitery.azymut
• www.instagram.com/wielkie.litery

PWN członkiem Fundacji Powszechnego Czytania

Z dumą informujemy, że PWN dołączył do Rady Fundacji Powszechnego Czytania.

 

Fundacja Powszechnego Czytania powstała w 2018 roku i stawia sobie za cel dotarcie do nieczytających rodzin w całej Polsce. Poprzez swoje projekty stara się włączać w promowanie czytania różne grupy zawodowe, zarówno te zajmujące się edukacją jak i te na co dzień niekojarzone z tematem czytelnictwa.

 

Realizuje liczne akcje takie jak: „Książka na Receptę. Recepta na sukces”, #TerazCzasNaCzytanie, „Ratownicy czytelnictwa” i stale rozszerza swoją działalność. Rośnie także liczba członków – dziś Fundacja zrzesza przedstawicieli aż 27 firm. Obok PWN w Radzie Fundacji znalazły się podmioty takie jak CH Beck, Nowa Era, Wydawnictwo Agora, Platon, czy Polska Izba Książki.

 

Członkostwo PWN w FPC, jest doskonałym uzupełnieniem działań w duchu lifelong learning i idealnie wpisuje się w realizację misji naszej organizacji. Anna Lubczyńska-Lafuente reprezentująca PWN i PZWL, tak mówi o rozszerzeniu Rady FPC: „Ogromnie cieszę się, że PWN dołącza do FPC, z którą jestem zaprzyjaźniona od początku. Czytanie jest fundamentem rozwoju nauki, innowacji, przedsiębiorczości – podniesienie poziomu czytelnictwa jest niezmiernie ważne dla naszej przyszłości, to dla nas jasne”.

 

Wraz z PWN do FPC dołączyły także: Mamania, dystrybutor Motyle książkowe oraz platforma Legimi.

 

Jesteśmy niezmiernie dumni z przystąpienia PWN do Fundacji Powszechnego Czytania i wierzymy, że wspólnymi siłami możemy zdziałać wiele dla upowszechnienia czytelnictwa w naszym kraju.

 

Zachęcamy do zapoznania się z pełną informacją na stronie Fundacji – LINK.

Prestiżowe wyróżnienie dla „Geopolityki Bałkanów”

Książka dr hab. Danuty Gibas-Krzak, prof. UO otrzymała wyróżnienie w konkursie im. prof. Jerzego Skowronka. Dyplom został wręczony przez kapitułę konkursu Wydawnictwu Naukowemu PWN, które na gali w Zamku Królewskim reprezentowała Karolina Pawlak.


„Geopolityka Bałkanów” to ważny tytuł w katalogu wydawniczym PWN ze względu na temat, który ukazuje konflikt religijno-etniczny jako złożoną siatkę uwarunkowań geograficznych, wpływów i interesów Państw w tej części Europy. Zjawisko to rozgrzewało opinię publiczną na całym świecie na przełomie XX i XXI wieku. Niebagatelne jest także doświadczenie współpracy w rozwiązywaniu konfliktu, jakie zdobywała w tym regionie Autorka. Dodatkowo tytuł wzmacnia ofertę politologiczną PWN, co doceniła kapituła konkursu im. Jerzego Skowronka. Atutami książki, na które zwrócili uwagę recenzenci są: konstrukcja pracy, mapy oraz rozbudowana i wielojęzyczna bibliografia, gdzie zawarte są pozycje w niemal każdym z języków Półwyspu. Praca ta, zdaniem prof. Tadeusza Wallasa „wypełnia lukę na rynku wydawniczym publikacji naukowych, gdzie brakowało opracowań, które dotyczyłyby analizy Bałkanów z punktu widzenia geopolityki […]”.
Podczas Targów Książki Historycznej w Warszawie na stoisku nr 74 - OSDW Azymut - książka jest do nabycia z dodatkowym 30% rabatem do 28 listopada 2021 r.
Pani Profesor Danucie Gibas-Krzak oraz wydawcy Mikołajowi Tajchmanowi składamy serdeczne gratulacje i zachęcamy do lektury. Więcej nt. publikacji na
https://ksiegarnia.pwn.pl/Geopolityka-Balkanow,910913869,p.html, dostępna jest także w formatach e-book (https://ksiegarnia.pwn.pl/Geopolityka-Balkanow,917924523,p.html).

  

Młodzieżowe Słowo Roku 2021 – znamy finałową dwudziestkę!

Zakończył się pierwszy etap plebiscytu PWN na Młodzieżowe Słowo Roku 2021. Internauci zgłosili 10 350 propozycji, wśród których znalazło się 2 457 różnych słów i wyrażeń. Jury przeanalizowało już wszystkie zgłoszenia i wyłoniło finałową dwudziestkę, na którą można głosować w drugim etapie plebiscytu. Uczestnikom pierwszego etapu należą się ogromne podziękowania. Baza tegorocznej edycji to arcyciekawy materiał językowy i dowód na to, że język polski stwarza doskonałe pole do zabawy i rozwijania kreatywności! Dlatego gorąco zachęcamy do dalszej zabawy – głosować można za pośrednictwem formularza na stronie sjp.pwn.pl.

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku wystartował 12 października br. Do 7 listopada br. internauci zgłaszali propozycje słów/wyrażeń, które walczyły o przejście do finałowego głosowania. W tym czasie do bazy napłynęło 10 350 zgłoszeń, w tym 2 457 różnych słów i wyrażeń. Od 8 listopada trwały obrady Jury w składzie: prof.dr hab. Marek Łaziński (Uniwersytet Warszawski), prof. dr hab. Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński), dr hab. prof. ucz. Anna Wileczek (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), Bartek Chaciński (Polityka). Eksperci analizowali zgłoszone słowa (także pod kątem zgodności z regulaminem) i wyłonili dwadzieścia najczęściej zgłaszanych, a jednocześnie spełniających kryteria regulaminowe.

Finałowa lista słów i wyrażeń (kolejność alfabetyczna):

  • baza

  • boomer

  • cringe

  • essa

  • ez

  • foliarz

  • gituwa

  • IMO

  • kox, koks

  • mrozi

  • naura

  • oddaje

  • pogchamp

  • rel

  • sheesh

  • sus

  • sześćdziesiona

  • śpiulkolot

  • twoja stara

  • zodiakara

Jak zauważa prof. dr hab. Marek Łaziński, w finałowej dwudziestce króluje słownictwo wartościujące i dodaje: Choć w slangu młodzieżowym przeważa zazwyczaj wartościowanie negatywne, tym razem mamy w finale aż sześć określeń pozytywnych: baza, essa, gituwa, koks, oddaje, pogchamp. Przewodniczący Jury zwrócił uwagę na uniwersalność gramatyczną wyróżnionych wyrażeń. Wskazuje też na charakterystyczne pochodzenie słów i ich znaczeń, które często zaczerpnięte są z memów, aktualnej sytuacji społecznej, ale także z gwary więziennej.

 

Zachęcamy do zapoznania się z komunikatem Jury, podsumowującym pierwszy etap plebiscytu – treść komunikatu.

 

Od dziś do 30 listopada br. za pośrednictwem formularza na stronie sjp.pwn.pl można głosować, wskazując jedno z finałowych słów. Także na stronie sjp.pwn.pl w zakładce Galeria Młodzieżowych Słów Roku – Edycja 2021 znajdą Państwo ich definicje – zachęcamy do odwiedzenia serwisu. Wyniki plebiscytu poznamy na początku grudnia, wtedy także ogłoszeni zostaną laureaci Nagrody Jury.

 

Warto zaznaczyć, że w tym roku partnerem plebiscytu jest Uniwersytet Warszawski, a cała inicjatywa odbywa się w zmienionej formule. Zachęcamy do zapoznania się z Regulaminem.

 

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w pierwszym etapie plebiscytu i zapraszamy do udziału w finałowym głosowaniu. Wybierzcie z nami Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

 

Wyróżnienia w konkursie Polskiego Towarzystwa Trenerów Biznesu

Z ogromną przyjemnością informujemy o wyróżnieniach przyznanych książkom PWN w konkursie Polskiego Towarzystwa Trenerów Biznesu. 

 

W kategorii Książka dla trenera wyróżnione zostały dwa tytuły: „Gamification. Jak wygrać zaangażowanie respondenta” autorstwa Anny Gorączki i Michała Protasiuka oraz „Kultura biznesu”  Ireny Kamińskiej-Radomskiej. 

      

 W kategorii Książka dla biznesu wyróżnienie otrzymała publikacja „Technologie cyfrowe w biznesie. Przedsiębiorstwa 4.0 a sztuczna inteligencja”  autorstwa Bogdana Gregora i Dominiki Kaczorowskiej-Spychalskiej. 

 

 W konkursie nominowane były również „Service design po polsku. Jak przyciągnąć, zadowolić i zatrzymać klientów MarcinChłodnickiego  Andrzeja Karela oraz 50 praw marketingu Kotarbińskiego 

Jacka Kotarbińskiiego 

 

 Serdecznie gratulujemy Autorom i Wydawcy książek – Dorocie Siudowskiej-Mieszkowskiej.  

Konferencja „Publikacje naukowe w Polsce” za nami

Wydawnictwo Naukowe PWN zostało partnerem ogólnopolskiej konferencji, na której przedstawiono sytuację rynku wydawnictw naukowych w Polsce, debatowano o niezbędnych zmianach i potrzebach rozwoju. Wydarzenie odbyło się 3 listopada 2021 r. na Uniwersytecie SWPS. Jego organizatorem była KRASP.

Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) zaprosiła WN PWN do debaty konferencyjnej – dwoje pracowników Wydawnictwa wzięło udział w panelach dotyczących: obowiązujących regulacji prawnych i zmian legislacyjnych (sesja II) oraz repozytoriów naukowych i platform udostępniających monografie (sesja III).

W sesji II obok przedstawicieli MEiN, Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego czy Wydawnictwa Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach głos zabrała Katarzyna Rosińska – wydawca publikacji naukowych WN PWN. Panel moderowała prof. Elżbieta Żądzińska (Rektor Uniwersytetu Łódzkiego), która mówiła (…) to bardzo ważne, aby mieć na pokładzie różnych interesariuszy. Profesor Zbigniew Marciniak (Przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego) odnosząc się do większego zróżnicowania punktowego wydawnictw wskazywał na ważne jedno kryterium – jakość publikowanych treści. Do tego kryterium nawiązywała Katarzyna Rosińska podkreślając: (…) wydanie monografii w najwyższej jakości wymaga pracy wielu osób, nie tylko autorów, ale i redaktorów, korektorów, grafików i innych osób. Staramy się, chcemy i musimy w publikacjach WN PWN przekazywać wiarygodną i rzetelną wiedzę. Od 70 lat Wydawnictwo stoi na straży jakości nauki.

W sesji III Wydawnictwo Naukowe PWN reprezentował Błażej Grygo, koordynator projektów marketingowych m.in. w IBUKU Librze. Nasza e-czytelnia jest przykładem wzorcowej platformy do udostępniania monografii. – IBUK Libra obok Elseviera dysponuje odpowiednimi narzędziami do obsługi monografii naukowych przez czytelników. Repozytoria naukowe nie do końca spełniają tę funkcję – powiedziała dr Anna Wałek z Politechnik Gdańskiej. – Jesteśmy otwarci na potrzeby naukowców i wykładowców, dlatego cieszy fakt, że Zarząd WN PWN zdecydował się na wdrożenie identyfikatorów DOI na platformie, które w najbliższym czasie będą poprawiały widoczność naszych autorów w sieci – wyjaśnił Błażej Grygo.

Pokłosiem całego wydarzenia będzie raport stworzony przez ekspertów KRASP, wskazujący potrzebne zmiany w promowaniu monografii naukowych w systemie ewaluacji środowiska akademickiego.

Akademia Dyrektorów Bibliotek IBUK Libra – święto bibliotek za nami

Pod koniec września 2021 roku Wydawnictwo Naukowe PWN zorganizowało 6. edycję święta dyrektorów bibliotek. Tegoroczne wydarzenie było wyjątkowe, gdyż po rocznej przerwie odbyło się w formie hybrydowej. Czy format spotkania i warsztaty odpowiadały potrzebom dyrektorów?

Do siedziby Wydawnictwa Naukowego PWN na warszawskie Włochy zostali zaproszeni przedstawiciele dwunastu bibliotek, które otrzymały nagrody za pierwsze miejsce lub wyróżnienie w kilku kategoriach konkursu „Promocja e-czytelnictwa w bibliotece”. Wręczone zostały statuetki IBUK Libra między innymi za rozwój e-zasobów oraz promocję e-czytelnictwa w Internecie. Zaproszenie ostatecznie przyjęło sześć bibliotek. Były to:

  • Biblioteka Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach,
  • Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego,
  • Biblioteka Pedagogiczna w Zamościu,
  • Biblioteka Instytutu Pileckiego w Warszawie,
  • Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu,
  • Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu.

Pozostałym, sześciu bibliotekom nagrody dostarczył kurier. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy.

Nie ma Akademii bez warsztatów. Pierwszy poprowadził Marcin Skrabka z goodbooks.pl, który opowiadał o konwersji użytkowników bibliotek z online do offline. Bibliotekarze zadawali wiele pytań dotyczących promocji czytelnictwa. Drugi warsztat poprowadził dr Jacek Kotarbiński, autor m.in. książki Marka 5.0 (https://ksiegarnia.pwn.pl/Marka-5.0,898656307,p.html), który opowiadał o budowaniu marki w instytucjach kultury, strategiach jej tworzenia oraz skutecznym komunikowaniu.

Wydarzenie online cieszyło się sporym zainteresowaniem. Łącznie zarejestrowało się na nie blisko 150 uczestników, natomiast na stronę transmisji zalogowało się ponad 180 urządzeń, co potwierdza zainteresowanie tym formatem warsztatów i docenieniem ich jakości przez pracowników bibliotek w całym kraju.

Zapraszamy do korzystania na https://libra.ibuk.pl/

 

Dział Marketingu WN PWN.

Poniżej wybrane zdjęcia z wydarzenia, których autorką jest Maria Ulanicka.


 
 
 

Młodzieżowe Słowo Roku 2021 – startuje plebiscyt PWN!

Już po raz szósty Wydawnictwo Naukowe PWN organizuje plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku. Ma on na celu wyłonienie najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. Nad przebiegiem konkursu czuwają uznani eksperci. Partnerem wydarzenia został Uniwersytet Warszawski.

Plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku organizowany jest od 2016 r. Przez ten czas inicjatywa skutecznie wspiera popularyzację języka polskiego i wywiera duży wpływ na współczesną polszczyznę. Z uwagi na rosnące zainteresowanie plebiscytem oraz coraz większą ilość zgłoszeń, tegoroczna edycja odbędzie się w zmienionej formule.

Od 12 października do 7 listopada br. za pośrednictwem formularza na stronie sjp.pwn.pl, będzie można zgłosić propozycje słów konkursowych wraz z wyjaśnieniem ich znaczenia. Mile widziane są również przykłady ich użycia. Następnie Jury plebiscytu dokona analizy nadesłanych zgłoszeń i 15 listopada br. zaprezentuje finałową dwudziestkę (będą to słowa najczęściej zgłaszane, a jednocześnie zgodne z regulaminem).

Wraz z publikacją finałowej listy, na stronie sjp.pwn.pl uruchomiony zostanie formularz głosowania. Za jego pomocą będzie można wskazać jedno słowo z listy, które zdaniem głosujących zasługuje na miano Młodzieżowego Słowa Roku 2021. Ten etap plebiscytu zakończy się o północy 30 listopada br.

Dodatkowo z puli zgłoszeń pierwszego etapu Jury wybierze trzy, które uzna za najciekawsze językowo i przyzna Nagrodę Jury oraz dwa wyróżnienia. Autorzy tych zgłoszeń otrzymają nagrody książkowe od PWN.

Wyniki plebiscytu poznamy na początku grudnia. Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem.

Zwycięskie słowa z lat ubiegłych to: sztos, XD, dzban i alternatywka (ubiegłoroczna edycja nie została rozstrzygnięta). Jury co roku przyznaje także wyróżnienia i wybiera słowa, które zasługują na szczególną uwagę. Tę wyjątkową listę można znaleźć w Galerii Młodzieżowych Słów Roku.

Misją Wydawnictwa Naukowego PWN, jako wydawcy słowników i poradników językowych, jest nie tylko dostarczanie źródeł wiedzy, ale także popularyzacja polszczyzny – szczególnie wśród młodzieży. Język polski jest pełen ciekawostek, dynamicznych procesów, a także daje ogromne pole do wykazania się kreatywnością. Ten plebiscyt i jego rosnąca z roku na rok popularność, są tego najlepszym dowodem.

Zachęcamy do przesyłania zgłoszeń. Wybierzcie z nami Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

 

Biuro prasowe:

mail: msr@pwn.pl

tel. kom.: 512 260 575

Wydawnictwo Naukowe PWN SA

List otwarty do środowiska akademickiego

W dniu rozpoczęcia nowego roku akademickiego Członkowie Zarządów Wydawnictwa Naukowego PWN i PZWL Wydawnictwa Lekarskiego skierowali do społeczności uniwersyteckiej list otwarty. Zapraszamy do lektury.

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Partnerzy i Przyjaciele

Wraz z początkiem nowego roku akademickiego w imieniu Grupy PWN chcemy życzyć całej społeczności akademickiej, aby był on spokojniejszy, niż miniony. Jednocześnie kierujemy słowa uznania do wykładowców, studentów, badaczy, bibliotekarzy, pracowników administracji i władz, dzięki którym, mimo wielu trudności, uczelnie zaadaptowały się do nowej rzeczywistości i nieprzerwanie realizują swoją misję.

Grupa PWN od 70 lat wspiera jej realizację. Na przestrzeni dekad zmienialiśmy się razem z Państwem, aby jak najlepiej wspomagać naszych odbiorców na każdym etapie kształcenia. W roku jubileuszu z dumą patrzymy na nasze publikacje i rozwiązania, dzięki którym uczenie się i nauczanie stawało się bardziej efektywne i prostsze. Nie byłoby to możliwe bez autorów, którzy w znakomitej większości dzielą się swoją wiedzą nie tylko na kartach książek czy podczas organizowanych przez nas webinarów, lecz także w ramach pracy dydaktycznej na macierzystych uczelniach.

Ostatni rok był dla nas bardzo owocny. Nasza oferta wydawnicza powiększyła się o kolejne publikacje (papierowe i elektroniczne) – zarówno długo wyczekiwane podręczniki, jak i monografie będące doskonałą lekturą uzupełniającą. Wdrożyliśmy nową odsłonę IBUKA Libry, dzięki czemu e-czytelnia daje nowe możliwości, a korzystanie z niej jest jeszcze łatwiejsze (także dla osób ze specjalnymi potrzebami – platforma posiada certyfikat WCAG). Rozwijamy nieprzerwanie naszą ofertę edukacji online – w ostatnim czasie znalazło się w niej miejsce dla kolejnej dziedziny, jaką jest psychologia. Z powodzeniem wspieramy rozwój karier naukowych: w ramach usługi Publikuj z nami wydajemy książki, a także dbamy o ich widoczność zarówno pod kątem naukowym (wprowadziliśmy cyfrowe identyfikatory – DOI), jak i sprzedażowym (prowadzimy działania promocyjne, rozwijamy sieć dystrybucji).

Piszemy o tematach ważnych dla środowiska akademickiego na łamach PWN Nauka. Pozostajemy w bliskim kontakcie ze środowiskiem, wspierając inicjatywy akademickie. Te wszystkie wątki chcemy przybliżyć Państwu w ramach akcji PWN na studia i PZWL na studia, które wystartowały w połowie września.

Realizując naszą misję i wizję, dokładamy starań, aby każdy mógł uczyć się w najlepszy dla siebie sposób na każdym etapie edukacji. Dlatego w ramach naszej jesiennej kampanii chcemy położyć wyraźny akcent na ideę lifelong learning. Studia to czas intensywnej pracy, ale edukacja nie zaczyna się i nie kończy na tym etapie. Zależy nam, aby pokazać zalety tego podejścia, a także metody skutecznego uczenia się przez całe życie.

Rozpoczynający się rok będzie pełen wyzwań i niepewności, ale zdobyte doświadczenie na pewno pozwoli nam wszystkim wyjść z tego obronną ręką. Zarówno środowisko akademickie, jak i zespół PWN pokazały, że są otwarte na nowe rozwiązania. Dlatego nie poprzestajemy w dążeniu do coraz lepszych narzędzi i sprawniejszej komunikacji ze światem nauki. Realizujemy koleje projekty, dzięki którym już niebawem będziemy mogli zaproponować Państwu zupełnie nowe narzędzia wspierające naukę i pracę.

W tych niepewnych czasach pewna jest tylko zmiana. Dlatego w nowym roku akademickim życzymy, aby była to zmiana na lepsze. Jako Grupa PWN, chcemy w niej Państwu towarzyszyć.

 

Z wyrazami szacunku

Zarząd Wydawnictwa Naukowego PWN i PZWL Wydawnictwa Lekarskiego

Anna Lubczyńska-Lafuente

Jarosław Szaliński

Natalia Wojciechowska

Monika Zderkiewicz

 

Warszawa, 1 października 2021 r.

 

____________________________________________

Oryginał listu: LINK

____________________________________________

Więcej o naszych produktach:

PWN na studia:LINK

PZWL na studia:LINK

Moc wiedzy na całe życie: LINK

IBUK Libra: LINK

Publikuj z nami: LINK

Edukacja online: LINK

 

 

Nagrody dla książki Historia fizyki w Polsce autorstwa Andrzeja Kajetana Wróblewskiego

             Z dumą informujemy, iż publikacja Wydawnictwa Naukowego PWN -  Historia fizyki w Polsce autorstwa Andrzeja Kajetana Wróblewskiego spotkała się z uznaniem środowiska naukowego i zdobyła dwie prestiżowe nagrody.

 

Kapituła Nagrody Złota Róża uznała publikację za najlepszą książkę popularnonaukową w sezonie wydawniczym 2020/2021.

Nagroda „Złota Róża” jest coroczną nagrodą Festiwalu Nauki w Warszawie, Instytutu Książki i miesięcznika „Nowe Książki”.  Przyznawana jest dla najlepszej napisanej po polsku książki popularnonaukowej, która służy rzetelnemu upowszechnianiu wiedzy naukowej i wyróżnia się wybitną formą literacką.

 

Drugie wyróżnienie to Nagroda im. J. Jędrzejewicza za najlepszą polskojęzyczną książkę poświęconą historii nauki i techniki.

Nagroda ta przyznawana jest corocznie od 2013 r.. Jest to wspólna inicjatywa Komitetu Historii Nauki i Techniki PAN, Kasy im. J. Mianowskiego – Fundacji Popierania Nauki oraz Rady Miasta Płońsk.

 

To nie pierwsza publikacja profesora doceniona przez środowisko naukowe. Wcześniejsza książka: Historia fizyki. Od czasów najdawniejszych do współczesności w 2007 roku otrzymała Nagrodę dla Najlepszej Książki Naukowej ACADEMIA 2007.

 

Gratulujemy podwójnego sukcesu Autorowi oraz Wydawcy książki – Karolowi Zawadzkiemu.

 

Więcej o książce tutaj: LINK

 

Zespół Marketingu 

 

Więcej o nagrodach

https://khnit.pan.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=79&Itemid=57&lang=pl

https://festiwalnauki.edu.pl/nagroda-zlota-roza

 

Prasa

https://plonszczak.pl/artykul/nagroda-naukowa-im/1223609

       

IBUK Libra z certyfikatem WCAG

IBUK Libra to platforma, w której setki tysięcy czytelników mogą korzystać z publikacji online przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, uzyskując dostęp w swojej bibliotece. Wśród użytkowników są osoby, które niedowidzą lub zmagają się z innymi dysfunkcjami ze względu na przebyte choroby lub wiek. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, zleciliśmy badania naszej e-czytelni, a następnie otrzymaliśmy certyfikat WCAG.

IBUK libra otrzymał certyfikat dostępności WCAG 2.1 – co to oznacza?

Otrzymaliśmy oficjalne potwierdzenie, że nasza e-czytelnia jest w pełni przystosowana do wyświetlania treści w sposób przystępny dla osób niedowidzących, starszych lub narażonych na wykluczenie cyfrowe. Na stronie https://libra.ibuk.pl/wcag każdy może uzyskać pełną informacje nt. jakości obsługi osób z dysfunkcjami m.in. wzroku. Dodatkowo znajduje się tam pełny opis korzystania z infrastruktury budynku Libra, w którym znajduje się siedziba WN PWN, przez osoby niepełnosprawne.

Biblioteki publiczne oraz akademickie, które chcą wspierać dostępność publikacji osobom niedowidzącym lub słabowidzącym, mogą rekomendować korzystanie z książek online w IBUKU Librze, co potwierdził szeroki audyt przeprowadzony przez Entera Studio WWW z siedzibą w Gdańsku. Zachęcamy również osoby starsze, które mają trudności z czytaniem tradycyjnej, papierowej literatury do korzystania z platformy IBUK Libra na urządzeniach mobilnych czy komputerach.

Certyfikat WCAG to kolejny powód, dla którego warto sięgać po książki w najlepszej czytelni online IBUK Libra. Załóż konto, zaloguj się i zacznij korzystać z zasobów w Twojej bibliotece bezpłatnie. Listę bibliotek można znaleźć na stronie https://libra.ibuk.pl, następnie przechodząc do wyszukiwarki „Wybierz swoją bibliotekę”.

 

 

 

Studenckie pewniaki od PWN i PZWL

 

Wydawnictwo Naukowe PWN i PZWL Wydawnictwo Lekarskie wystartowały z akcją, otwierającą nowy rok akademicki. Kampanie PWN na studiaPZWL na studia zakładają szeroką i wieloformatową komunikację do społeczności studentów, a także doktorantów, wykładowców, bibliotekarzy i młodych profesjonalistów.

Oferta będzie prezentowana w social mediach Grupy PWN, księgarniach internetowych i stacjonarnych. Do współpracy zaproszeni zostali także liderzy opinii oraz partnerzy działający na polu akademickim.

W ramach akcji promowana będzie także idea uczenia się przez całe życie, wpisana w misję i wizję Grupy PWN. Jako partner edukacyjny PWN chce wspierać odbiorców na wszystkich etapach kształcenia i inspirować do ciągłego zdobywania wiedzy.

W ramach działań promocyjnych zaprezentowana zostanie szeroka oferta podręczników (papierowych i e-booków) z akcentem na bogatą listę nowości i nadchodzących premier. Nie zabraknie informacji na temat platformy IBUK Libra, która niedawno wystartowała w nowej odsłonie. Pokazane zostaną również nowe możliwości, jakie oferuje Publikuj z nami. A już niebawem zaprosimy do lektury kolejnego wydania czasopisma PWN Nauka.

Nasi czytelnicy będą mieli okazję nabyć książki w atrakcyjnych cenach, a także skorzystać z promocji Więcej kupujesz, więcej zyskujesz (szczegóły promocji: PWN, PZWL).

Zespół PWN i PZWL pozostaje w stałym kontakcie z bibliotekami, za sprawny przepływ informacji i realizację zamówień dba Centrum Informacji dla Bibliotek, które dostępne jest pod adresem e-mail: bok@pwn.pl.

Zapraszamy na strony poświęcone kampanii. Zachęcamy także do polubienia fanpage’y, które będą informować na bieżąco o przebiegu akcji.


PWN na studia >> | Facebook PWN Nauka >>

PZWL na studia >> | Facebook PZWL >>


Kampania PWN/PZWL na studia będzie realizowana do 21 listopada 2021 r.

Rusza Warsztat Psychologa Profesjonalisty

Instytut PWN rozbudowuje ofertę edukacji online o szkolenia dla psychologów-praktyków. Pierwszy warsztat psychologiczny już 10 czerwca.

 

Warsztat Psychologa Profesjonalisty to najnowszy projekt Instytutu PWN w obszarze edukacji online. Ma on na celu dostarczenie praktykom-psychologom wysokiej jakości szkoleń podnoszących ich kwalifikacje zawodowe i wpierających ich w codziennej pracy.

Naszym priorytetem jest jakość, dlatego współpracujemy z najlepszymi ekspertami. Stawiamy również na interakcję – nasza platforma daje możliwość stworzenia wirtualnej sali warsztatowej, która pozwala na pracę w grupach, dyskusję i pytania. Intensywnie pracujemy nad kolejnymi tematami spotkań, by móc skutecznie wspierać rozwój zawodowy kolejnych grup specjalistów – mówi Agnieszka Wiechecka – Kierownik Projektu.

Cykl szkoleń otwierają spotkania pod hasłem psychiatria dla psychologów i psychoterapeutów. Pierwszy warsztat OCD i zaburzenia pokrewne: Symptomatologia w kontekście wypracowania najlepszej metody leczenia psychologicznego, prowadzony przez dr. n. med. Macieja Żerdzińskiego (specjalistę psychiatrę, ordynatora II Oddziału Psychiatrii katowickim Centrum Psychiatrii im. Dr. Krzysztofa Czumy) oraz mgr Angelikę Gros (specjalistę psychologa klinicznego, psychoterapeutę), odbędzie się już 10 czerwca.

Uczestnicy zainteresowani perspektywą psychiatryczną w pracy terapeutycznej, będą mogli pogłębić swoją wiedzę także podczas kolejnych dwóch spotkań prowadzonych przez dr. n. med. Macieja Żerdzińskiego:

  • Od lęku, przez ból, ku paranoi: diagnostyka i analiza przypadków w kontekście specyfiki postaw oraz poziomu wglądu (30 września),
  • Stany mieszane w przebiegu ChAD: metody diagnostyki i refleksji terapeutycznych na przykładzie wybranych przypadków (25 listopada).

Poza tym, kalendarz spotkań planowanych na 2021 rok obejmie następujące zagadnienia:

  • Zaburzenia behawioralne w okresie dzieciństwa i adolescencji - strategie pomocy dziecku  w szkole,
  • Zaburzenia osobowości (diagnoza, leczenie; omówienie wybranych typów osobowości),
  • Uzależnienia behawioralne u dzieci i młodzieży.

 

Rozwijając obszar szkoleń online, Zespół Instytutu PWN pracuje nie tylko nad nowymi tematami, ale także nad kolejnymi formatami produktów szkoleniowych. Jedną z oferowanych opcji jest dostęp do treści merytorycznych w formule VOD. Dzięki temu rozwiązaniu, każdy użytkownik będzie mógł elastycznie korzystać z dostępu do zamieszczonych treści – sam zdecyduje kiedy i jak często będzie po nie sięgać.

– Zależy nam, aby osoby aktywne zawodowo miały jak najlepsze warunki, by móc godzić pracę z nauką. Dlatego wprowadzamy różnorodne formaty naszych szkoleń. Rozwiązania takie jak dostęp VOD pozwalają specjalistom skorzystać z materiałów w najbardziej dogodnym dla nich czasie – dodaje Agnieszka Wiechecka.

Zapraszamy do śledzenia naszej oferty i udziału w szkoleniach.

Więcej informacji o najbliższym spotkaniu: TUTAJ

Nagroda Polskiego Towarzystwa Informatycznego

Z dumą informujemy, że publikacja PWN znalazła się wśród nagrodzonych w Konkursie na Najlepszą Polską Książkę Informatyczną 2021 roku.


Nagrodę II stopnia przyznano pozycji Jarosława Kuchty pt.
Współczesne metody zapewniania jakości oprogramowania. Od klasyki do zwinności wydanej przez Wydawnictwo Naukowe PWN.


Konkurs na Najlepszą Polską Książkę Informatyczną organizowany jest przez Polskie Towarzystwo Informatyczne i ma na celu wyłonienie szczególnie wartościowych polskich opracowań z obszaru informatyki i jej zastosowań.


Więcej o tegorocznej edycji konkursu: TUTAJ

PWN kończy 70 lat

 

 

Wydawnictwo Naukowe PWN  świętuje jubileusz 70-lecia. To ważne wydarzenie dla całej organizacji, która od lat kojarzy się z jakością i wiarygodnością. Zapraszamy do lektury listu jubileuszowego.

 

Szanowni Państwo, drodzy Partnerzy i Przyjaciele,

Kiedy 28 kwietnia 1951 roku powstało Wydawnictwo Naukowe PWN (wówczas jako Państwowe Wydawnictwo Naukowe), postawiliśmy sobie za cel dostarczanie polskim czytelnikom rzetelnych źródeł wiedzy. Przez ostatnie 70 lat z pokoleniami autorów zbudowaliśmy organizację, która stawia na jakość i wiarygodność. Jesteśmy dumni z zaufania milionów czytelników, którzy wraz z nami zdobywają wiedzę. Wiedza to fundament, który pozwala budować lepszą przyszłość. Wiedza wzbogaca, uszlachetnia i dodaje odwagi. Raz zdobytej, nikt nie może jej odebrać. A my z radością się nią dzielimy. Właśnie to od 70 lat jest misją PWN i pasją ludzi, którzy je tworzą.

 

Sukces organizacji nie byłby możliwy, gdyby nie stali za nim ludzie: doświadczony zespół, najlepsi autorzy, niezawodni partnerzy w biznesie, a przede wszystkim – rzesze wiernych czytelników: naukowców, wykładowców, nauczycieli, lekarzy, profesjonalistów z wielu innych branż oraz szerokie grono pasjonatów nauki. Dziękujemy, że jesteście z nami.

 

Kontynuując naszą misję, patrzymy w przyszłość, zmieniając się, rozwijając i wprowadzając cyfrowe rozwiązania. Grupa PWN skupia Wydawnictwo Naukowe PWN, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, PWN Wydawnictwo Szkolne, których publikacje docierają do Państwa dzięki rozbudowanej sieci dystrybucyjnej, na którą składają się OSDW Azymut, Księgarnie Stacjonarne PWN oraz Księgarnie Internetowe PWN i PZWL. Nasze spółki zapewniają również wszechstronną ofertę edukacji online, organizują konferencje (Instytut PWN, e-pzwl, e-Uniwersytet PWN), oferują wypożyczalnie książek online (IBUK Libra, ibuk.pl), narzędzia do nauki języków obcych (SuperMemo), portale wiedzy (sjp.pwn.pl, nursing.com.pl, e-Akademia), nowoczesne usługi biznesowe (usługi wydawnicze B2B, nowoczesna drukarnia), a także rozwiązania informatyczne z zakresu sztucznej inteligencji (PWN AI).

 

Grupa PWN jest partnerem edukacyjnym na całe życie. Każdy, kto chce się uczyć i rozwijać, ma nasze wsparcie od wczesnych etapów edukacji, przez studia, po okres dojrzałej kariery. Nasze rozwiązania kierujemy do wszystkich, którzy szukają wiarygodnych źródeł wiedzy. Nasz jubileusz to święto każdego, kto zadaje pytania i szuka odpowiedzi. Jako dostawca rozwiązań edukacyjnych towarzyszymy w tej drodze.

 

Uważnie śledzimy zmieniające się potrzeby, nowe trendy i innowacyjne rozwiązania, dlatego rozwijamy strategię biznesową, by w ciągu najbliższych kilku lat umocnić swoją pozycję edukacyjnego partnera pierwszego wyboru. Nasze działania opierają się na budowie bliskiej relacji z Klientem, dostarczaniu mu treści w preferowanym formacie za pośrednictwem nowoczesnych technologii i na ulubionym nośniku. Przy pomocy nowych technologii towarzyszymy w stałym podnoszeniu kwalifikacji wszystkich grup wiekowych. Jesteśmy dumni, że ramię w ramię z najlepszymi ekspertami współtworzymy przyjazny ekosystem edukacyjny na miarę potrzeb współczesnego świata.

 

Dziękujemy, że możemy pracować i rozwijać się dla Was i razem z Wami.

Razem mamy moc.

Moc wiedzy.

 

Lidia Banach-Hoheker – Członek Zarządu

Katarzyna Barczyńska – Członek Zarządu

Anna Lubczyńska-Lafuente – Członek Zarządu

Natalia Wojciechowska – Członek Zarządu

Monika Zderkiewicz – Członek Zarządu

 

List jubileuszowy w wersji pdf

Link:  70 lat PWN

Wyróżnienie magazynu KSIĄŻKI

 

Prestiżowy magazyn literacki KSIĄŻKI docenił prof. Wojciecha Lipońskiego za pracę „Dzieje kultury europejskiej. Prehistoria – Starożytność” i uhonorował wyróżnieniem „książka miesiąca marca”.

Wyróżnienie otrzymało także Wydawnictwo Naukowe PWN, w którym ukazała się publikacja poświęcona początkom kultury europejskiej. Książka została doceniona zarówno za jakość merytoryczną, gdyż prof. Lipoński prezentuje wielowymiarowość spuścizny kontynentu, bardzo dobry warsztat badawczo-analityczny, jak również walory edytorskie.

Zapraszam do lektury serii książek prof. Wojciecha Lipońskiego poświęconych historii Starego Kontynentu. Dotychczas ukazały się:

Dzieje kultury europejskiej. Prehistoria – Starożytność 

Dzieje kultury europejskiej. Średniowiecze 

Tytuły dostępne w wielu formatach, w tym w e-booku.

Kolejny tom już w przygotowaniu.

 

Prof. dr hab. Wojciech Lipoński (ur. 1942), anglista i historyk sportu; pracownik naukowy (od 1973), profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (od 1991) oraz Uniwersytetu Szczecińskiego (2014–2018); członek prezydium Komitetu Neofilologicznego Polskiej Akademii Nauk (1999–2002). Autor 19 książek, m.in.: Narodziny cywilizacji Wysp Brytyjskich (2017, wyd. 4), Landmarks in British History and Culture (2016, wyd. 2), Historia sportu (2012; nagrodzona Złotym Wawrzynem Olimpijskim PKOl.). Pod auspicjami UNESCO ukazała się jego Encyklopedia sportów świata (2001; wyd. ang. 2003 i franc. 2005). Laureat nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 2006 roku za Dzieje kultury brytyjskiej (2003). W 2013 roku wykładem Kultura europejska a historiografa zachodnia ignorująca Europę na wschód od Łaby – wygłoszonym w Collegium Europaeum w Gnieźnie (druk w cyklu Opuscula Gnesnensia, 2014) – zapoczątkował badania nad dziejami kultury europejskiej, rozwijając je serią wykładów Identity of European Culture na Uniwersytecie Szczecińskim (2016–2018).

 

ECONOMICUS 2020 – nagrody dla PWN!

Poznaliśmy wyniki Konkursu Economicus 2020. W X edycji konkursu organizowanego przez Dziennik Gazetę Prawną, aż dwie publikacje PWN znalazły się na podium!


Książka
Rebranding. Strategiczna zmiana dla organizacji, autorstwa Barbary Mróz-Gorgoń zajęła III miejsce w kategorii Najlepszy poradnik biznesowy.

O książce:
Książka doskonale wpisuje się w najnowsze trendy związane z rozwojem przedsiębiorstw, dotyczące rosnącego znaczenia wartości aktywów niematerialnych. Rebranding jest nieodłącznym składnikiem wzrostu każdej marki. Nowa gospodarka i tworzenie w niej wartości są oparte o fundamenty marketingu holistycznego. Dotyczy to również efektywnego zarządzania marką korporacyjną, dla której rebranding jest jedną z możliwości budowania przewagi konkurencyjnej. Autorka w ramach zrealizowanych badań potwierdza hipotezę, że istnieje korelacja pomiędzy skutecznością rebrandingu a czynnikami zarządczymi: wiedzy o rynku, integracji komunikacji marketingowej 360 stopni i partycypacyjnego stylu zarządzania. To obowiązkowa pozycja dla kadry zarządzającej i szefów marketingu.

Jacek Kotarbiński, kotarbinski.com

 

Natomiast publikacja Rządy ekonomii, której autorem jest Dani Rodrik, zdobyła II miejsce w kategorii Najlepsza zagraniczna książka ekonomiczna przetłumaczona na język polski.

O książce:
Książka ta jest zarówno pochwałą, jak i krytyką ekonomii. Staję w obronie fundamentalnych założeń tej dyscypliny – o roli, jaką modele ekonomiczne odgrywają w zdobywaniu wiedzy – ale krytykuję sposób, w jaki ekonomiści często praktykują swoje rzemiosło i wykorzystują dostępne narzędzia. Argumenty, które tu prezentuję, nie są „linią partyjną”. Podejrzewam, że nie zabraknie uczonych znawców dziedziny, którzy nie zgodzą się z moimi poglądami na ekonomię jako naukę.

Ze wstępu Autora

 

Zachęcamy do zapoznania się z naszą półką ekonomiczno-biznesową, a w szczególności z listą książek nagradzanych i nominowanych w tej i poprzednich edycjach konkursu ECONOMICUS [LINK].

 

Economicus - dalsze nominacje

Kapituła 10. edycji konkursu ECONOMICUS ogłosiła kolejne nominacje. Wśród nich znalazły się aż trzy książki PWN, co oznacza, że o nagrodę w dwóch kategoriach powalczy łącznie pięć publikacji naszego wydawnictwa!

W kategorii najlepsza zagraniczna książka ekonomiczna przetłumaczona na język polski nominowane książki PWN to:

Przypomnimy, że w kategorii najlepszy poradnik biznesowy nominowane zostały kolejne dwa tytuły PWN: Sztuka dla biznesu. Wspieranie kreatywności w organizacji oraz Rebranding. Strategiczna zmiana dla organizacji. [szczegóły]

Wyniki konkursu poznamy w lutym.

O nagrodzie:

„Nagroda przyznawana jest wydawcom oraz autorom, których publikacje z zakresu ekonomii i gospodarki wyróżniają się na tle konkurencji wysokim poziomem merytorycznym i edytorskim.

Wyróżnienia przyznawane są w trzech kategoriach: najlepsza książka szerząca wiedzę ekonomiczną, najlepszy poradnik biznesowy, najlepsza zagraniczna książka ekonomiczna przetłumaczona na język polski.” (źródło)

Pełna lista książek nominowanych w kategorii tłumaczenie >>

Nominacja Economicus

Dziennik Gazeta Prawna po raz 10. organizuje konkurs ECONOMICUS, który ma na celu wyłonienie najlepszych książek ekonomiczno-biznesowych na polskim rynku wydawniczym. Po raz kolejny, na liście nominowanych znalazły się publikacje Wydawnictwa Naukowego PWN.

W kategorii najlepszy poradnik biznesowy o zwycięstwo powalczą dwa tytuły PWN: Sztuka dla biznesu. Wspieranie kreatywności w organizacji pod redakcją Agnieszki Wojtczuk-Turek oraz Rebranding. Strategiczna zmiana dla organizacji autorstwa Barbary Mróz-Gorgoń.

Wyniki konkursu poznamy w lutym.

 

O nagrodzie:

„Nagroda przyznawana jest wydawcom oraz autorom, których publikacje z zakresu ekonomii i gospodarki wyróżniają się na tle konkurencji wysokim poziomem merytorycznym i edytorskim.

Wyróżnienia przyznawane są w trzech kategoriach: najlepsza książka szerząca wiedzę ekonomiczną, najlepszy poradnik biznesowy, najlepsza zagraniczna książka ekonomiczna przetłumaczona na język polski.” (źródło)

Pełna lista nominowanych książek >>

 

 

 

Kolejny semestr z PWN i PZWL!

Wydawnictwo Naukowe PWN i PZWL Wydawnictwo Lekarskie uruchomiło kolejną kampanię promocyjną skierowaną do środowiska akademickiego.


PWN na studia i PZWL na studia to kampanie obejmujące promocję w social mediach, księgarniach internetowych i stacjonarnych, a także działania afiliacyjne z liderami opinii oraz współpracę z partnerami, związanymi ze środowiskiem akademickim.


Adresatami akcji są studenci, wykładowcy, doktoranci, młodzi naukowcy i bibliotekarze. Działania promocyjne obejmą prezentację oferty podręcznikowej (książki papierowe i e-booki) z akcentem na nowości i zapowiedzi. Będziemy komunikować newsy dotyczące platformy IBUK Libra oraz Publikuj z nami.
Na naszych czytelników czekają atrakcyjne rabaty na książki i e-booki.


Bibliotekarzy zachęcamy do kontaktu z nami poprzez Centrum Informacji dla Bibliotek, które dostępne jest pod adresem e-mail: bok@pwn.pl.


Zapraszamy do śledzenia kampanii w social mediach, odwiedzania Księgarni Internetowych PWNPZWL oraz Księgarni Stacjonarnych PWN.

PWN na studia  Facebook PWN Nauka


PZWL na studia   Facebook PZWL

 

Kampania PWN/PZWL na studia będzie realizowana do 14 marca 2021 r.

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Chcemy być z Tobą w kontakcie. Poznaj z nami moc wiedzy.

Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN SA z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. Gottlieba Daimlera 2 („Spółka”). Dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji udostępnianych przez Spółkę produktów lub usług oraz marketingu towarów i usług własnych Spółki (w formie tradycyjnej), a w przypadku wyrażenia odrębnych zgód – w celach objętych oświadczeniem. Spółka informuje, że każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.