Aktualności

PSYCHOLOGIA PWN ma już 6 MIESIĘCY!

Serwis powstał z myślą o psychologach i psychoterapeutach, którzy szukają rzetelnej wiedzy w Internecie. Umieszczamy w nim na bieżąco artykuły z różnych dziedzin psychologii, aktualności z branży, materiały szkoleniowe, rozmowy z autorami publikacji naukowych i informacje o istotnych wydarzeniach oraz konferencjach psychologicznych.

W tym czasie nawiązaliśmy współprace z gronem fantastycznych instytucji i towarzystw, m.in.: Polskie Towarzystwo Terapii Poznawczej i Behawioralnej, ACBS Polska, Polskie Towarzystwo Psychologii Behawioralnej, Psychologia Kliniczna - Konsultant Krajowy i Konsultanci Wojewódzcy, Polskie Stowarzyszenie Studentów i Absolwentów Psychologii, Uniwersytet SWPS, Fundacja NAGLE SAMI, Instytut Dobrej Śmierci

Co tydzień do naszych 17 400 czytelników wysyłamy Newsletter Psychologiczny, a nasza grupa STREFA psychologa – Psychologia PWN liczy już 2 800 obserwujących

Jesteśmy w mediach zasięgowych i współpracujemy z partnerami z branży: Psychoterapeuta Psychoterapeucie Przyjacielem, Wyłącznie dla PSYCHOLOGÓW, Polityka

W promowaniu psychologii i książek #PWN wsparli nas m.in. Joanna Gutral – psycholożka i psychoterapeutka, która prowadzi podcast Gutral Gada, Dariusz Bugalski. K3 - podcast o dobrym życiu

Bywamy na wielu wydarzeniach psychologicznych, konferencjach i spotkaniach – nie sposób ich wszystkich tu wymienić!

To 6 miesięcy ciężkiej, ale satysfakcjonującej pracy !

 

Zachęcamy do odwiedzin https://psychologia.pwn.pl/

 

Pozdrawiamy,

 

Zespół Projektowy

PSYCHOLOGIA PWN

Nie daj się oszukać wirtualnej rzeczywistości – jak żyć wśród fake newsów?

Wciąż mamy nieodparte wrażenie, że internet jest na naszych usługach. Wszystko mamy pod kontrolą. To my przeglądamy posty pojawiające się na naszych profilach w mediach społecznościowych. To my decydujemy, co udostępnić, a czego nie. Często komentujemy medialne wydarzenia i nie boimy się dzielić własnymi opiniami. Bierzemy czynny udział w dystrybuowaniu wielu treści i jesteśmy pewni, że wiemy, co robimy.

 

Ale czy na pewno tak jest? Czy jesteśmy w pełni świadomi, jak postępować z internetowym natłokiem informacji? Co robić, by przypadkiem nie stać się czyimś narzędziem wykorzystywanym w celach niezgodnych z naszymi wartościami moralnymi i wbrew powszechnie przyjętej etyce postępowania?

O tym jak być czujnym i uważnym w sieci, a także co warto wiedzieć, i jak przeciwdziałać dezinformacji dowiecie się z reportażu PWN „Fake-Stop – zatrzymaj się, pomyśl, sprawdź”, w którym wspólnie z członkami Stowarzyszenia Demagog,  a także z dr Klaudią Rosińską zajmującą się naukowo identyfikowaniem fake newsów wypowiadają się również eksperci z PWN. To oni – każdego dnia – mierzą się z dziesiątkami, a nawet setkami badań i informacji, po to by wydać książki wypełnione sprawdzoną, rzetelną  i naukową wiedzą.  Jak to robią? Czym się kierują i jak my wszyscy możemy z tego skorzystać? Odpowiedzi na te i inne pytania, czekają na Was w podcaście stworzonym przez Gabi Darmetko, autorkę podcastu „Szalony Świat”.

 

Materiał powstał w ramach akcji PWN „ „Fake-Stop! Tylko wiarygodne źródła wiedzy”.

 

*Akcja PWN „FAKE-STOP! Tylko wiarygodne źródła wiedzy” zorganizowana jest przy współpracy z dr Klaudią Rosińską, autorką książki „Fake news. Geneza, istota, przeciwdziałanie”, Stowarzyszeniem Rzecznicy Nauki, Krajową Reprezentacją Doktorantów, Państwowym Instytutem Badawczym NASK, Stowarzyszeniem Demagog oraz z Facetami w Kitlach.

 

 

Zmiana w składzie Rady Nadzorczej Grupy PWN

Przewodnicząca Rady Nadzorczej Grupy PWN, Heike Tyler, z dniem 31.12.2022 r. kończy swoją kadencję, wychodząc tym samym po 4 latach z Rady Nadzorczej. Nowym Przewodniczącym Rady Nadzorczej został Edgar Schnorpfeil.

W trakcie swojej kadencji Heike nadzorowała transformację Grupy z rozproszonej struktury, obejmującej wiele biznesów, na grupę kapitałową z jasno określoną strategią w zakresie dostarczania kontentu i usług w tym obszarze na polskim rynku. 

 

Bardzo dziękuję właścicielom Grupy PWN za możliwość pracy z marką numer jeden na rynku naukowym w Polsce. Miałam okazję wspierać wiele utalentowanych osób w strukturach spółki i prowadzić PWN na drodze do cyfrowej transformacji. Z końcem mojej kadencji przekazuję funkcję Przewodniczącego Rady Edgarowi Schnorpfeilowi, akcjonariuszowi spółki matki PWN-u – grupy LCHG. Zarówno Edgarowi, jak i całej spółce PWN życzę wielu sukcesów i pomyślności” – komentuje Heike Tyler.

 

„W imieniu wszystkich akcjonariuszy chciałbym podziękować Heike za jej fantastyczną pracę na przestrzeni ostatnich lat oraz inicjowanie projektów, które z sukcesem wspierają transformację i innowacyjność. PWN posiada niezwykle cenne rozwiązania w zakresie wydawania publikacji naukowych, edukacji, usług dystrybucyjnych, drukarskich oraz e-commerce. Bardzo cieszę się na możliwość wspierania zespołu PWN w dalszych pracach nad transformacją cyfrową i rozwojem biznesu” – podkreślił w swoim komentarzu Edgar Schnorpfeil.

ESSA Młodzieżowym Słowem Roku 2022!

Znamy zwycięzcę plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku 2022 – decyzją internautów została nim: ESSA! Zwycięskie słowo zostało wyłonione w dwuetapowym głosowaniu, które trwało od 11 października do 30 listopada br. W zabawie wzięło udział ponad 250 tysięcy osób. Kapituła przyznała także Nagrodę Jury dla słowa ODKLEJKA. Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN, partnerem inicjatywy jest Uniwersytet Warszawski.

Internauci zdecydowali, że Młodzieżowym Słowem Roku 2022 zostaje ESSA, która zdobyła prawie 24 tysiące głosów i oznacza: coś łatwego, co przychodzi łatwo dlatego, że jesteśmy wyluzowani (stąd mieć essę), luz. Często występuje jako okrzyk radości lub triumfu, wykorzystywany jako ekspresja pozytywnych uczuć, a nawet pozdrowienie. Essa dobrze oddaje charakter komunikacji młodzieży – jak pisze w swoim komentarzu Przewodnicząca Jury Anna Wileczek: Zwycięskie słowo jest na tyle pojemne, że obwieści każdy stan –począwszy od ekstatycznego okrzyku radości z (łatwego) zwycięstwa w grze internetowej, uzyskania wysokiej oceny w szkole, szalonej akcji, nieoczekiwanego fartu, spotkania z dobrymi znajomymi aż po zasygnalizowanie „nieznośnej lekkości bytu”. W każdym razie słowo to jest sygnałem czasu uwolnionego z kieratu codziennych żmudnych powinności, ale też wystarczającym usprawiedliwieniem dla robienia rzeczy niezwykłych, ekstremalnych albo po prostu zakazanych.

Członkowie kapituły przyznali także jedną Nagrodę Jury dla słowa wyróżniającego się pod względem językowym: oryginalnego, pomysłowego, trafnie opisującego jakieś zjawisko. W tym roku Nagrodę Jury otrzymuje: ODKLEJKA. Wyraz ten oznacza: stan oderwania od rzeczywistości lub osobę, która nie rozumie, co się dzieje, jest nieobecna myślami, nie zachowuje się odpowiednio. Jak dodaje w swoim komentarzu Marek Łaziński: Połączenie od- ze znaczeniem ‘kleić’ dodatkowo podkreśla, że porzucamy stan trzymający nas mocno przy ziemi, tzn., że naturalne jest „przyklejenie” do rzeczywistości. Pewnie nie wszyscy i nie zawsze chcemy być przyklejeni do ziemi, dlatego odklejka podkreśla też, że jesteśmy pod wrażeniem tej nietypowości, nie zawsze oceniamy ją negatywnie.

Zdaniem Jury na uwagę zasługują również wyrazy: popkornina na oznaczenie tego, co „fajne, młodzieżowe i cool”, dyntka używana, gdy „wszystko się wali i nie idzie po naszej myśli” czy poddymić, które może być stosowane jako synonim „rozkręcania atmosfery”.

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku wystartował 11 października br. Do 8 listopada internauci zgłaszali propozycje słów/wyrażeń, które walczyły o przejście do finałowego głosowania. W tym czasie do bazy napłynęło prawie 125 tysięcy zgłoszeń, w tym 8 221 różnych słów i wyrażeń. Od 9 listopada trwały obrady Jury w składzie: Anna Wileczek (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), Marek Łaziński (Uniwersytet Warszawski), Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński), Bartek Chaciński (Polityka). W tym roku Jury korzystało także z konsultacji z zespołem doradczym nastolatków z Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży, a także z przedstawicielami PWN. Eksperci analizowali zgłoszone słowa (pod kątem zgodności z Regulaminem) i wyłonili dwadzieścia najczęściej zgłaszanych, a jednocześnie spełniających kryteria regulaminowe. Można było na nie głosować w drugim etapie, który trwał od 15 do 30 listopada br. Głosowanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, internauci oddali w tym czasie ponad 130 tysięcy głosów. Komunikat podsumowujący wyniki – TUTAJ.

Partnerem plebiscytu jest Uniwersytet Warszawski. Zachęcamy do zapoznania się z Regulaminem.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w głosowaniu na Młodzieżowe Słowo Roku 2022! Po raz kolejny przekonaliśmy się, że język młodzieży to obszar dynamicznych zmian i ciekawych trendów – piszą o nich w swoich komentarzach Ewa Kołodziejek i Bartek Chaciński – zachęcamy do lektury.

Sam plebiscyt jest świetną okazją do namysłu i dyskusji o języku. Cieszymy się, że nasza inicjatywa z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

 

Biuro prasowe:

mail: msr@pwn.pl

tel. kom.: 512 260 575

Wydawnictwo Naukowe PWN SA

PWN wzięło udział w konferencji „Wydawnictwo naukowe XXI wieku – jak technologie cyfrowe zmieniają komunikację naukową”

Podczas listopadowej konferencji „Wydawnictwo naukowe XXI wieku – jak technologie cyfrowe zmieniają komunikację naukową” nasze Członkinie Zarządu – Anna Lubczynska-Lafuente i Natalia Wojciechowska uczestniczyły w dwóch panelach dyskusyjnych: „Innowacyjne modele biznesowe – jak sprzedawać treści naukowe w XXI wieku?” oraz „Cyfrowe podręczniki akademickie – czego potrzebują autorzy i czytelnicy, co mogą zaoferować wydawcy?”. 

Tegoroczna edycja konferencji organizowana przez Komisję ds. Wydawnictw Naukowych przy KRASP - Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich koncentruje się na tematyce związanej z rozwojem cyfrowym świata nauki. Uczestnicy poszukiwali odpowiedzi i dyskutowali o tym, w jaki sposób, w kontekście całego naszego społeczeństwa – przy tak szybko rozwijających się technologiach cyfrowych – możemy unowocześnić proces edukacji, szerzenie wiedzy, a także dystrybucję treści. Jak efektywnie wykorzystywać najnowsze rozwiązania cyfrowe do działań i komunikacji naukowej?
 
Jesteśmy pewni, że wszystkie te spotkania, wymiana pomysłów i poglądów zaowocują nowymi, twórczymi rozwiązaniami tak potrzebnymi do przemiany naszej naukowej rzeczywistości w jeszcze bardziej inspirującą przestrzeń.

Odpowiedzialność za słowo dotyczy nas wszystkich

 

Takie przesłanie kryje się pod hasłem najnowszej akcji PWN „Fake-Stop! Tylko wiarygodne źródła wiedzy”, z którym wydawnictwo zespołowo wybiera się na Targi Książki w Krakowie. Jak krytycznie czytać komunikaty medialne? Jak uchronić siebie i najbliższych przed fake newsami? O tych wszystkich zawiłościach opowiadają współorganizatorki akcji i targów Katarzyna Piątkowska – Marketing Manager PWN oraz Izabela Milczarczyk, Marketing Manager, Wydawnictwo Lekarskie PZWL.

- Spotkałyśmy się przy okazji rozmowy o Targach Książki w Krakowie. Nowe publikacje, stoisko, ciekawe premiery książek. I tak jakoś niepostrzeżenie przeszłyśmy do rozmowy o najnowszej akcji, której przewodniczy PWN. 

 

Katarzyna Piątkowska: Tak. “Fake-STOP! Tylko wiarygodne źródła wiedzy” to hasło, z którym jedziemy na Targi. Zapewne każdemu z nas zdarzyło się uwierzyć w komunikat, który później okazał się nieprawdą. Chcemy zmierzyć się z tym problemem i wyposażyć naszych czytelników w narzędzia, które pomogą im świadomie analizować informacje ze świata mediów i nie tylko. 

 

Izabela Milczarczyk: Widzimy, jak bardzo szum informacyjny, zaburza umiejętność krytycznego myślenia. Nieograniczony dostęp do portali informacyjnych, mediów społecznościowych, podcastów to miliony wiadomości, które nasz mózg przetwarza każdego dnia. Wiele z nich jest powtarzanych wielokrotnie, co dodatkowo wpływa na ich odbiór i poczucie wiarygodności. 

 

- To prawda. Chyba jeszcze nigdy w historii nie byliśmy tak obciążeni nadmiarem bodźców, informacji i wiadomości. Nasuwa mi się pytanie, co jest największym zagrożeniem dla nas w tym kontekście?

 

Katarzyna Piątkowska: Wydaje się, że największym wrogiem i zagrożeniem jest pośpiech i pobieżne czytanie informacji, a to wynika z dużego tempa życia. Komunikaty docierają do nas w ciągu kilku sekund, kliknięcia i posty generują się i rozprzestrzeniają automatycznie. Brakuje czasu, aby na chwilę się zatrzymać  i zastanowić „Hej, chwila, czy to na pewno jest prawdziwe?”. A trzeba pamiętać, że poza celową dezinformacją, pojawiają się zwykłe ludzkie pomyłki – to wszystko wymaga dużej czujności i krytycznego podejścia do przyswajanej wiedzy.

 

- Co w tym przypadku jest najbardziej wskazane? 

 

Izabela Milczarczyk: Przede wszystkim dystans, autorefleksja i zbadanie źródeł. Warto sprawdzić, kto jest autorem tej informacji, czy w ogóle podany jest autor. Warto spojrzeć, czy informacja jest rzetelna, czy też raczej emocjonalna. Czy link jest widoczny, czy też wygląda podejrzanie.

 

Katarzyna Piątkowska: Oczywiście tych wskaźników jest znacznie więcej i powstało już wiele materiałów pomocnych w takiej analizie. Na naszej stronie: Tutaj => LINK przygotowaliśmy z dr Klaudią Rosińską, autorką naszej książki “Fake news. Geneza, istota, i przeciwdziałanie” specjalną darmową checklistę. Znajduje się tam też wiele innych ciekawych treści związanych z przeciwdziałaniem dezinformacji. Zachęcamy do lektury i do wykorzystania ich na własny użytek. Materiałów będzie przybywać, więc warto dodać tę stronę do ulubionych.

  

- Dlaczego tak ważne jest, aby nauczyć się rozpoznawać oszustwa i fake newsy?

 

Izabela Milczarczyk: Chodzi o nasze podstawowe bezpieczeństwo, zdrowie i ochronę naszych finansów. Bardzo łatwo dać się nabrać na fałszywego sms-a np. z „gazowni” i stracić wszystkie oszczędności. Podobnie jak w przypadku oszustwa z Elonem Muskiem i jego rzekomą górą pieniędzy do rozdania. 

 

Katarzyna Piątkowska: Tak. Zgadza się. W takich sytuacjach warto przez chwilę pomyśleć. Bezrefleksyjne przyjmowanie takich informacji, a do tego jeszcze szybkie podanie dalej w social mediach nakręca takie akcje i jest społecznie szkodliwe. Nawet jeśli rzetelne media potem zdementują nieprawdę, to – niestety, ale – niewiele osób czyta sprostowania…

  

- Chyba zwłaszcza teraz, kiedy za naszą wschodnią granicą jest wojna i bardzo łatwo jest manipulować emocjami, podawać niesprawdzone informacje. To pole do popisu, jeśli chodzi o tworzenie fake newsów w każdej postaci. 

 

Izabela Milczarczyk: To prawda. Dlatego tak ważne jest korzystanie ze sprawdzonych źródeł. Czerpanie wiedzy od osób, które są ekspertami, specjalistami w swojej dziedzinie. 

 

- Z jednej strony ekspert brzmi świetnie, z drugiej strony – wojna w Ukrainie to temat, który dynamicznie się kształtuje, niewiele jest przekrojowych analiz, które mogą pokazać sytuację w dużym obrazku. 

 

Katarzyna Piątkowska: A jednak są. Niedawno wydaliśmy książkę prof. Grzegorza W. Kołodko „Wojna i Pokój” o sytuacji geopolitycznej, jej wpływie na ekonomię światową czasów wojny w Ukrainie. To jest typ publikacji, po którą warto sięgnąć. Mamy tu analizę autorstwa naukowca i praktyka o ogromnej wiedzy i doświadczeniu, na takim fundamencie możemy budować własne opinie bez obaw o powielanie fake newsów. Dodam, że prof. Kołodko będzie gościem Targów Książki w Krakowie – będzie można się z nim spotkać i porozmawiać na stoisku Grupy PWN.

 

- No właśnie, wróćmy do Targów Książki w Krakowie. To wyjątkowe święto czytelnictwa. Co ciekawego planujecie dla odwiedzających? 

 

Izabela Milczarczyk: Tak. To dla nas bardzo ważne wydarzenie. Zależy nam na tym, by spotkać się z takimi samymi miłośnikami książek, jakimi sami jesteśmy i by spędzić wspólnie ten wyjątkowy czas. Będziemy dzielić stoisko z jedną ze spółek Grupy PWN - firmą dystrybucyjno-logistyczną OSDW Azymut, która jest organizatorem jednego z najatrakcyjniejszych wydarzeń książkowych „Nocy Księgarń”. Za perfekcyjne przygotowanie naszego stoiska odpowiada Michał Zugaj, Dyrektor Działu Handlowego PWN oraz Alicja Wojnarowska, Kierowniczka Marketingu OSDW Azymut. Aktywnie wspierać nas będą również koleżanki z naszej krakowskiej księgarni oraz wielu innych naszych pracowników, z którymi będzie można porozmawiać i podzielić się książkowymi, a także naukowymi fascynacjami.  

 

Katarzyna Piątkowska: Poza spotkaniem z prof. Grzegorzem W. Kołodką będzie u nas gościć dr Agata Hącia, autorka bestsellerowych książek o języku polskim dla dzieci i dorosłych, dobrze także słuchaczom audycji językowych w Polskim Radiu. Odwiedzi nas również prof. Andrzej Piasecki. Właśnie ukazała się nakładem PWN jego najnowsza książka „Kryzysy Polski Współczesnej” podsumowująca wszystkie najtrudniejsze momenty lat 1990-2022, takie jak powódź tysiąclecia, katastrofa smoleńska, czy wspomniana już wojna w Ukrainie. 

 

Izabela Milczarczyk: Dodajmy też, że na stoisku nie zabraknie specjalistycznych podręczników i książek popularnonaukowych pełnych niezbędnej wiedzy do walki z dezinformacją. Przykładowo godne polecenia są takie publikacje, jak “Liczby, które kłamią”, „Zdrowie psychiczne. Współczesne zagrożenia i możliwości wzmacniania”, “Wege – dieta roślinna w praktyce”, „Medyczne aspekty tatuażu”, „Psychodermatologia. Podejście interdyscyplinarne” czy „Dietetyka w psychiatrii i neurologii”.  

 

- Brzmi ciekawie! Czy są to książki skierowane dla specjalistów?

 

Izabela Milczarczyk: Nie tylko. Są napisane przystępnym językiem, zrozumiałym dla każdego czytelnika i naprawdę dobrze się je czyta. 

 

Już nie mogę się doczekać. Kiedy w tym roku będą Targi Książki? 

 

Izabela Milczarczyk: Jak zwykle, w ostatni weekend października. Zapraszamy!

 

- A wracając do tematu naszej rozmowy. Warto sięgać po publikacje i pozycje, które są wiarygodne i zweryfikowane. Dlaczego na książkach PWN można polegać?

 

Katarzyna Piątkowska: Proces wydawniczy w PWN jest bardzo złożony. Współpracujemy z najlepszymi autorami, korzystamy ze wsparcia recenzentów naukowych, weryfikujemy źródła, aktualizujemy treści, tak by nasze publikacje dostarczały czytelnikom wiarygodną wiedzę opartą na najnowszych wynikach badań. Nad tym czuwa fantastyczny zespół. Z podziwem obserwuję pracę Wydawców i całej Redakcji. Zespół Produkcji, a także nasza szefowa Działu Ilustracji Pani Basia Chmielarska-Łoś – dbają o każdy szczegół. To im zawdzięczamy tak wysokie standardy i niezawodność treści.

 

- Czy konieczna jest aż tak surowa weryfikacja?

 

Izabela Milczarczyk: Tak. Weźmy na przykład publikacje naszej marki – Wydawnictwa Lekarskiego PZWL. To pozycje, z których uczą się przyszli lekarze, a specjaliści poszerzają swoje wiadomości o aktualne wytyczne i nowinki ze świata medycyny. Idąc do lekarza, dostajemy zalecenia i leki, które bazują na wiedzy z tych właśnie książek. To jest odpowiedzialność za rzetelne, sprawdzone informacje, która przyświeca w każdej dziedzinie, nie tylko medycznej.  

 

- Wspominałyście Panie o akcji Fake-Stop! O co dokładnie chodzi?

 

Katarzyna Piątkowska: Na targach będziemy promować naszą akcję „Fake-Stop”, bo jesteśmy przekonani, że nauka konstruktywnego myślenia i analizowania informacji jest kluczowa dla każdego, ale przede wszystkim istotna dla młodych ludzi, których życie toczy się w duże mierze online. Chcemy dać im narzędzia, by się przed nimi ustrzec. Zaprosiliśmy do tej inicjatywy wiele renomowanych instytucji i influencerów specjalizujących się w identyfikowaniu fake newsów. Pod kierunkiem dr Klaudii Rosińskiej współpracujemy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK, ze Stowarzyszeniem Rzecznicy Nauki, z Krajową Reprezentacją Doktorantów, ze Stowarzyszeniem Demagog oraz z Facetami w Kitlach. W ramach tej inicjatywy na naszej stronie: https://ksiegarnia.pwn.pl/pwn-fake-stop zamieszczamy szereg materiałów związanych z przeciwdziałaniem dezinformacji.

 

Izabela Milczarczyk: To praktyczne porady, pewne eksperymenty myślowe, które mają za zadanie zmusić do krytycznego myślenia i do pewnych zachowań, dzięki którym nie damy się sprowadzić na manowce. Pamiętajmy, że w erze internetu i tak szerokiego dzielenia się informacjami, wszyscy stajemy się odpowiedzialni za generowane komunikaty. Odpowiedzialność za słowo dotyczy nie tylko takich instytucji jak nasza, ale nas wszystkich. Serdecznie zapraszamy do śledzenia naszej strony i social mediów, a szczególnie na nasze stoisko na Targach Książki w Krakowie. 

 

 - Odpowiedzialność za słowo – to piękne podsumowanie naszej rozmowy. Dziękuję za spotkanie.

 

- Dziękuję i do zobaczenia na Targach Książki w Krakowie. 

Dzień Edukacji Narodowej – świętujemy Dzień Nauczyciela!

 

Z okazji Dnia Nauczyciela, w imieniu Grupy PWN, na ręce nauczycieli, dydaktyków, wykładowców i oświatowców pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia. Życzymy Państwu, aby każdy dzień był przepełniony pasją i radością z wykonywanej pracy. Niech moc inspiracji, ciekawych intelektualnych wyzwań oraz sukcesów przyniesie wiele satysfakcji i przyczyni się do zawodowego spełnienia.

 

Jak pisali Maria Montessori i Janusz Korczak nauczyciel spełnia swój cel wtedy, gdy wyzwala w swoich uczniach samodzielność. Jest przewodnikiem w drodze do autonomii każdego młodego człowieka i wspólnie z grupą uczniów przeżywa wiele wspaniałych intelektualnych uniesień. Otwiera oczy na świat i na człowieka.

 

Życzymy Państwu by ta wspólna edukacyjna podróż, w którą Państwo zabierają kolejne pokolenia naszych dzieci i kolejne pokolenia studentów, była właśnie taką wspaniałą wyprawą w piękne nieznane rejony, gdzie każdy może przeżyć i odkryć coś niezwykłego, a następnie podzielić się tym ze sobą nawzajem licząc na uśmiech i zrozumienie.

 

Życzymy też wiele wytrwałości, nieustającej wiary w realne znaczenie edukacji dla nas wszystkich oraz wielu kreatywnych pomysłów wypełniających codzienne lekcje i zajęcia.

 

A w ramach wspólnego świętowania proponujemy….

 

Konkurs z okazji Dnia Nauczyciela – Twój idealny dzień pełen odpoczynku

 

Podziel się z nami swoimi pomysłami na spędzanie wolnego czasu po lekcjach i wygraj zestaw 3 książek:

Teresa Driscoll „Obserwuję Cię”,
Magdalena Kordel „Pejzaż z aniołem” ,
Florence Bessoy „Randki po parysku”.

 

Liczymy, że upominki, które przygotowaliśmy, sprawią Wam przyjemność, a lektura książek idealnie wpisze się w scenariusz wymarzonego relaksu.

 

Jeśli macie ochotę wziąć udział w konkursie, zapraszamy Was na stronę Języków Obcych PWN, gdzie dowiecie się więcej szczegółów w tym temacie.  Zabawa rusza 13 października i będzie trwała przez 9 dni, do 21 października.

 

W naszej księgarni internetowej PWN czekają również na Was atrakcyjne promocje na nasze ponadczasowe i kultowe książki autorstwa wspomnianej Marii Montessori i Janusza Korczaka. Zapraszamy do zakupu i lektury!

Młodzieżowe Słowo Roku 2022 – startuje plebiscyt PWN!

Już po raz siódmy PWN organizuje plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku. Celem tego przedsięwzięcia jest wyłonienie najciekawszych i najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. Nad przebiegiem konkursu czuwają uznani eksperci. Partnerem wydarzenia jest Uniwersytet Warszawski.

 

Plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku organizowany jest od 2016 r. Przez te lata skutecznie wspiera popularyzację języka polskiego i wywiera duży wpływ na współczesną polszczyznę. Plebiscyt co roku wzbudza duże zainteresowanie. Siódma edycja (tak, jak rok wcześniej) odbędzie się w dwuetapowej formule.

 

Od 11 października do 8 listopada br., będzie można zgłosić propozycje słów konkursowych wraz z wyjaśnieniem ich znaczenia. Mile widziane są również przykłady ich użycia. Następnie Jury plebiscytu dokona analizy nadesłanych zgłoszeń. Na tym etapie plebiscytu Jury może dodatkowo konsultować się z przedstawicielami młodzieży szkolnej. A już 15 listopada br. zaprezentowana zostanie finałowa dwudziestka.

 

Wraz z publikacją finałowej listy, na stronie sjp.pwn.pl uruchomiony zostanie formularz głosowania. Za jego pomocą będzie można wskazać jedno słowo z listy, które zdaniem osoby głosującej zasługuje na miano Młodzieżowego Słowa Roku 2022. Głosowanie zakończy się o północy 30 listopada br.

 

Dodatkowo z puli zgłoszeń pierwszego etapu Jury wybierze trzy, które uzna za najciekawsze językowo. Osoba, która zgłosi najbardziej interesujące zdaniem Jury słowo (wraz z definicją) otrzyma Nagrodę Jury. Przyznane zostaną także dwa wyróżnienia.Autorzy tych zgłoszeń otrzymają nagrody książkowe od PWN.

 

Wyniki plebiscytu poznamy na początku grudnia. Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem.

 

W ubiegłym roku na podium znalazły się: śpiulkolot, naura i twoja stara. Listę i definicje wybranych słów ze wszystkich edycji plebiscytu można znaleźć w Galerii Młodzieżowych Słów Roku.

 

Misją Wydawnictwa Naukowego PWN, jako wydawcy słowników i poradników językowych, jest nie tylko dostarczanie źródeł wiedzy, ale także popularyzacja polszczyzny – szczególnie wśród młodzieży. Język polski jest przestrzenią dynamicznych procesów, a także daje ogromne pole do wykazania się kreatywnością – w młodej polszczyźnie aż iskrzy od ciekawych zjawisk! Ten plebiscyt i jego rosnąca z roku na rok popularność są tego najlepszym dowodem.

 

Zachęcamy do przesyłania zgłoszeń. Wybierzcie z nami Młodzieżowe Słowo Roku 2022!

List otwarty do środowiska akademickiego

W dniu rozpoczęcia nowego roku akademickiego Członkowie Zarządu Wydawnictwa Naukowego PWN skierowali do społeczności uniwersyteckiej list otwarty. Zapraszamy do lektury.

 

Szanowni Państwo, drodzy Partnerzy i Przyjaciele, 

 

z okazji inauguracji nowego roku akademickiego w imieniu Grupy PWN życzymy całej społeczności akademickiej, by nadchodzące miesiące wytężonej pracy intelektualnej i dydaktycznej dawały satysfakcję, inspirowały do przekraczania kolejnych naukowych granic oraz wspierały w integrowaniu środowisk naukowych.

 

Ostatnie lata pandemii oraz wojna w Ukrainie dobitnie pokazały, jak wielkim zagrożeniem jest długofalowa izolacja, brak kontaktów międzyludzkich, a w szczególności szerząca się dezinformacja. W świecie, w którym autorytetem i ekspertem może być każdy, jedynie nauka oraz jej przedstawiciele, wyposażeni w odpowiednie narzędzia i aparaty badawcze, są w stanie wskazywać odpowiedni kierunek działań, obalać szkodliwe mity i demaskować fałszywe dane.

 

Rozpoczynając ten rok akademicki, chcielibyśmy Państwa zaprosić do wspólnych działań na rzecz nauki krytycznego myślenia i analizy przedstawionych informacji. Wydaje się, że współcześnie to weryfikowanie faktów staje się jedną z priorytetowych umiejętności nie tylko każdego naukowca, ale również wszystkich odbiorców wszelkich kanałów informacyjnych.  

 

Zdajemy sobie sprawę, że jest to przedsięwzięcie długofalowe i tylko jednocząc się z całą społecznością akademicką oraz profesjonalistami z różnorodnych obszarów naukowych, możemy realnie wpłynąć na stan wiedzy i dojrzałość naukową w naszym kraju. Jak twierdziła Maria Montessori, to w edukacji drzemie wielki potencjał i siła, która potrafi zmieniać świat na lepsze. Wykształcone społeczeństwo samostanowi o sobie, potrafi dokonywać świadomych wyborów i kieruje się wyższymi wartościami, niosąc pokój i harmonię.

 

Nasza współpraca z Fundacją Rektorów Polskich, a także przynależność do Koalicji AI w Zdrowiu oraz Polskiej Federacji Szpitali jest krokiem ku realizacji wspólnej misji, jaką jest tworzenie społeczeństwa wiedzy. Wspólnie z twórcami internetowymi oraz instytucjami ­- takimi jak Rzecznicy Nauki, Krajowa Reprezentacja Doktorantów, demagog.pl oraz Faceci w Kitlach - wraz z naszymi autorami rozpoczęliśmy w PWN i w Wydawnictwie Lekarskim PZWL akcję identyfikowania nieprawdziwych informacji. Zarówno inicjatywa PWN „Fake-Stop! Tylko wiarygodne źródła wiedzy”, jak i szereg działań PZWL pod hasłem „Zarażamy wiedzą” składają się z wielu praktycznych i instruktażowych przedsięwzięć, które mają za zadanie promować wartościowe, sprawdzone i rzetelne źródła wiedzy.

 

By dynamicznie realizować zamierzone działania, w kwietniu bieżącego roku połączyliśmy siły Wydawnictwa Naukowego PWN, Wydawnictwa Szkolnego PWN oraz Wydawnictwa Lekarskiego PZWL i staliśmy się jedną spółką - PWN. Marka PZWL pozostaje niezmieniona i będzie nadal wydawać nowe oraz kultowe podręczniki i inne przełomowe publikacje ze świata medycyny.  

 

Dzięki naszym profesjonalnym zespołom i wspaniałym autorom w tym roku w Wydawnictwie Naukowym PWN planujemy wydać około 150 publikacji, natomiast w Wydawnictwie Lekarskim PZWL powstanie ich blisko 100. Stale rozwijamy też naszą platformę internetową IBUK Libra oraz projekt wykladowca.pwn.pl, które służą Państwu jako praktyczne źródło sprawdzonej wiedzy.

 

Cieszymy się, że wciąż możemy Państwu towarzyszyć i wspólnie wspierać rozwój nauki w naszym kraju. Niech ten rok będzie dla nas wszystkich czasem bogatym w nowe, ważne odkrycia, niezwykłe doświadczenia, ale jednocześnie niech przyniesie również spokój i tak przez wszystkich upragnione w ostatnim czasie zdrowie i poczucie bezpieczeństwa.  

 

 

Z wyrazami szacunku 

Zarząd Wydawnictwa Naukowego PWN 

Jarosław Szaliński – Prezes Zarządu

Natalia Wojciechowska – Członek Zarządu

Anna Lubczyńska-Lafuente – Członek Zarządu

Monika Zderkiewicz – Członek Zarządu

 

____________________________________________

Oryginał listu: LINK

____________________________________________

Więcej o naszych produktach:

PWN na studia:LINK

PZWL na studia:LINK

IBUK Libra: LINK

Publikuj z nami: LINK

Edukacja online: LINK

10. Edycja Nagrody im. J. Jędrzejewicza – Nagroda i wyróżnienie dla PWN

W poniedziałek, 26 września w ogłoszono rozstrzygnięcie 10. Edycji Nagrody Naukowej im. Jana Walerego Jędrzejewicza.

Laureatem tegorocznej edycji konkursu został Jacek Drobnik, autor książki Historia botaniki farmaceutycznej.

Kapituła Nagrody postanowiła również uhonorować Wyróżnieniem:
Danutę Ciesielską, Lecha Maligrandę i Joannę Zwierzyńską za książkę W świątyni nauki, mekce matematyków. Studia i badania naukowe polskich matematyków, fizyków i astronomów na Uniwersytecie w Getyndze 1884–1933.

 

Z dumą prezentujemy nagrodzone książki:

Jacek Drobnik o historii botaniki - YouTube

O książce:
to nigdy wcześniej nieopowiedziana historia najstarszej gałęzi wiedzy o leku.

  • Nasycona tysiącami szczegółów, w tym nazwami rzadkich dawnych roślin leczniczych odnalezionych i zidentyfikowanych w wiekowych źródłach.
  • Zawiera setki cytatów ze starych dzieł naukowych, w tym łacińskich, po raz pierwszy wykorzystanych w historiografii farmacji i botaniki.
  • Powołuje się na blisko półtora tysiąca źródeł z podaniem stron.
  • Sięga do pokrewnych dziedzin: aptekarstwa, receptury, chemii, chirurgii, przemysłu, terapii, odsłaniając przed czytelnikiem te ich kompetencje, które wychodziły od znajomości samych roślin albo które od botaniki domagały się rozstrzygnięć i wskazówek do swego dalszego rozwoju. Więcej…

Wyróżnienie dla książki Historia botaniki farmaceutycznej: Poznańskie Targi Książki - wracamy z nagrodą i dwoma wyróżnieniami - PWN Moc Wiedzy

O książce:

Książka jest pierwszym kompleksowym i opartym na materiałach archiwalnych opisem studiów i staży naukowych Polaków, którzy immatrykulowali się na Uniwersytecie w Getyndze w latach 1884–1933 i podjęli studia w zakresie nauk ścisłych.

Atutami monografii są bogata dokumentacja oraz materiał ilustracyjny pozyskany z archiwów polskich i zagranicznych.  

Publikacja skierowana jest przede wszystkim do pracowników naukowych oraz studentów interesujących się historią matematyki, fizyki, astronomii i statystyki matematycznej. Może też zaciekawić osoby zainteresowane historią uniwersyteckiej edukacji, w tym polsko-niemieckimi kontaktami naukowymi w okresie 1870–1939, oraz historyków filozofii, logiki i chemii. Więcej…

 

 

Nagrodaim. J. Jędrzejewicza jest przyznawana corocznie – począwszy od 2013 roku – polskiemu autorowi lub autorom najlepszej książki poświęconej historii nauki i techniki, opublikowanej w języku polskim. Jest to wspólna inicjatywa Komitetu Historii Nauki i Techniki PAN, Kasy im. J. Mianowskiego – Fundacji Popierania Nauki oraz Rady Miasta Płońsk.

 

Serdecznie dziękujemy i gratulujemy wszystkim Autorom i Wydawcom PWN
Zespół Marketingu PWN

PWN i Cambridge University Press na 31. Konferencji IATEFL Poland w Poznaniu

 

W dniach 16-18 września w Poznaniu odbyła się prestiżowa i ciesząca się dużym uznaniem wśród anglistów
31. Międzynarodowa Konferencja IATEFL Poland. PWN wraz Cambridge University Press, jako jedni z oficjalnych partnerów, aktywnie uczestniczyli w tym niezwykłym wydarzeniu. Promowali wspólne wydawnicze i dystrybucyjne działania w ramach zawartej stałej współpracy Innovative partnership in education oraz prezentowali ich najnowszą wspólną publikację
Repetytorium Maturzysty.

 

Dzięki zaangażowaniu obydwu wydawnictw w ramach programu tegorocznej konferencji pojawiła się prelekcja dr Piotra Steinbricha „The Unholy Grail: Debunking Learner Centredness”, która zainaugurowała współpracę tego cenionego eksperta z wydawnictwami PWN i Cambridge University Press. Tego roku wykładowca przemawiał do pełnej sali, przykuwając uwagę słuchaczy swoimi przemyśleniami dotyczącymi jednego z mitów współczesnej metodyki nauczania języka obcego, jakim jest oddawanie uczniowi kontroli nad przebiegiem nauki. Skupił się także na roli nauczyciela, jego pozycji i wpływie tych elementów na efektywność osiąganego w trakcie nauki postępu.

 

Z ramienia brytyjskiego wydawnictwa pojawiły się również spotkania z dr Herbertem Puchtą – autorem bestsellerowych podręczników (Think Quick Minds, Super Minds), a także z Sarah Ellis, bolońską trenerką, która opowiadała o mnogości zasobów cyfrowych do nauki języka angielskiego i o możliwościach ich zastosowania w nowej postpandemicznej rzeczywistości.

 

Wszystkie zorganizowane, stacjonarne spotkania były doskonałą okazją dla zebranych osób, by na żywo i w bezpośredni sposób wymienić się doświadczeniami, podzielić się najnowszą wiedzą i najlepszymi pomysłami dotyczącymi efektywnego nauczania, technologii cyfrowej oraz zaangażowania młodzieży w proces zdobywania wiedzy.

 

Tegoroczna edycja konferencji pokazała, jak wielka jest potrzeba wspólnej wymiany myśli i dyskusji o bieżących edukacyjnych i dydaktycznych wyzwaniach, z którymi każdy nauczyciel mierzy się w swojej codziennej pracy.

 

Życzymy sobie i wszystkim aktywnie działającym w świecie edukacji jak najwięcej tego rodzaju spotkań i szans, by móc jak najczęściej nawiązywać żywy dialog i inspirować siebie nawzajem!

Jarosław Szaliński został powołany na prezesa zarządu Wydawnictwa Naukowgo PWN SA

 

Z dniem 1 września 2022 r. Rada Nadzorcza WN PWN SA powierzyła Jarosławowi Szalińskiemu funkcję prezesa zarządu największego wydawnictwa naukowego w Polsce.

Od maja 2021 r. Jarosław Szaliński pełni funkcję Dyrektora Finansowego Grupy PWN. Od września stanie na czele zarządu PWN-u.

W swojej ponad 25-letniej karierze pełnił funkcje m.in. Dyrektora Finansowego, Dyrektora Sprzedaży, Prezesa Zarządu oraz Członka Rady Nadzorczej w największych spółkach indeksu WIG20. Posiada bogate doświadczenie w zarządzaniu dużymi zespołami, również międzynarodowymi.

Przed dołączeniem do Grupy PWN pełnił funkcję Dyrektora Finansowego w GK Komputronik, gdzie odpowiedzialny był za kwestie finansowe dot. biznesu w Polsce oraz pozostałych krajach grupy. Wcześniej pracował dla PKN Orlen, Bioton, Agora, Danon i Unilever.

 

PWN istnieje od 1951 r. Działa w obszarze akademickim, profesjonalnym i edukacyjnym.
W 2022 r. Wydawnictwo połączyło siły z PZWL Wydawnictwem Lekarskim i Wydawnictwem Szkolnym PWN, tworząc jedną spółkę. Razem z podmiotami takimi jak OSDW Azymut, ePWN, SuperMemo World, Poleng oraz Estate realizuje wspólną wizję jako Grupa PWN. Oferta Grupy jest bardzo różnorodna – począwszy od tradycyjnych produktów książkowych i usług dystrybucyjno-logistycznych przez platformy edukacyjne, webinary dla profesjonalistów, po pierwszą w Polsce wirtualną czytelnię książek dla klientów instytucjonalnych – IBUK Libra.

Dieta po porodzie – jak się zdrowo zregenerować? Eksperci PZWL radzą.

Połóg jest wyjątkowy pod wieloma względami. To czas na nawiązanie pierwszych relacji z dzieckiem i odnalezienie się w nowej codzienności, ale również etap, w którym w organizmie wciąż zachodzi wiele zmian, a ciało potrzebuje przede wszystkim regeneracji. Dlatego, tak ważne jest odpowiednie żywienie, które zapewni Ci utrzymanie zdrowia, sprawności i dobrego samopoczucia oraz doda siły do opieki nad nowym członkiem rodziny.

 

Z odchudzaniem lepiej poczekać

 

Wiele kobiet po porodzie, chce jak najszybciej powrócić do formy sprzed ciąży. Połóg nie jest jednak dobrym czasem na szybkie odchudzanie i restrykcyjne diety. Jeśli karmisz piersią, pamiętaj, że laktacja wymaga dodatkowej podaży energii (ok. 500 kcal dziennie). Szybka utrata masy ciała w tym czasie może doprowadzić do zaburzeń w produkcji mleka, a w skrajnych przypadkach nawet do jej zahamowania. Jeśli nie karmisz piersią, Twoje zapotrzebowanie energetyczne nie wzrasta, ale nie oznacza to, że odchudzanie powinno być w tym czasie Twoim priorytetem. Zaleca się, aby redukcja została wprowadzona najwcześniej po ok. 6 tygodniach od porodu, a deficyt był nie większy niż 200-300 kcal dziennie. Warto skupić się przede wszystkim na jakości diety. Jeśli dostarczysz swojemu organizmowi wszystkiego czego potrzebuje w tym czasie odwdzięczy się szybszym powrotem do formy, lepszą kondycją i samopoczuciem.

 

Urozmaicaj dietę ograniczając sól, cukier i żywność wysokoprzetworzoną

 

Bez względu na to, czy urodziłaś siłami natury, czy poprzez cesarskie cięcie, a także czy karmisz dziecko piersią, czy mlekiem modyfikowanym, Twoja dieta powinna być przede wszystkim urozmaicona, odżywcza i jak najmniej przetworzona. Posiłki, aby były pełnowartościowe, powinny opierać się na świeżych warzywach i owocach, pełnoziarnistych produktach zbożowych, dobrych źródłach białka (np. chude mięso, ryby, nabiał, nasiona roślin strączkowych) oraz zdrowych tłuszczach w postaci olejów roślinnych, czy orzechów. Produkty, które warto ograniczyć w tym czasie to cukier, sól oraz żywność wysokoprzetworzona, czyli dania typu fast-food, instant, słodycze i słone przekąski. Nie oznacza to oczywiście, że jeśli zjesz pączka, lub chipsy będzie to stanowić bezpośrednie zagrożenie dla Ciebie lub Twojego dziecka, ale postaraj się, aby nie był to stały i podstawowy element Twojej diety.

 

Nawadniaj się i pamiętaj o suplementacji

 

Koniecznie zadbaj również o odpowiednie nawodnienie. Codziennie powinnaś wypijać minimum 2,5 litra płynów. Najlepszym wyborem będzie naturalna woda mineralna. W zależności od preferencji możesz wybierać niegazowaną lub gazowaną. Nie musisz rezygnować z kawy, ani herbaty, pamiętaj jednak że zawierają one kofeinę, którą warto ograniczyć jeśli karmisz piersią, ponieważ przedostaje się do mleka. Za bezpieczną dawkę kofeiny uważa się ok. 300 mg dziennie. Taka ilość zawarta jest mniej więcej w 2 filiżankach kawy. Wskazane jest jednak rozpoczęcie od mniejszych ilości, aby sprawdzić indywidualną tolerancję dziecka.

Nie zapominaj również o suplementacji. Jeśli karmisz piersią powinna być ona taka sama jak w trakcie ciąży – niezbędne składniki to kwas foliowy, witamina D, jod oraz kwasy omega-3. Suplementacja na ogół nie jest niezbędna, jeśli podajesz dziecku mleko modyfikowane, jednak warto skonsultować tą kwestię indywidualnie z lekarzem i dietetykiem, aby ocenić ryzyko potencjalnych niedoborów.

 

Dieta mamy karmiącej nie wpływa na zdrowie dziecka

 

Kwestią, która nurtuje wiele nowych mam karmiących piersią, jest również rezygnacja z pewnych produktów w diecie. Przez wiele lat odradzane były m.in. orzechy, cytrusy, truskawki, mleko, cebula, kapusta, czy ostre przyprawy. To wszystko w obawie, że zaszkodzą dziecku i wywołają problemy żołądkowo-jelitowe lub alergie pokarmowe. W rzeczywistości jednak, nie istnieje żadna lista produktów, z których kobiety karmiące powinny rezygnować. Dieta mamy nie wpływa na problemy jelitowe u dziecka, ani na ryzyko wystąpienia kolek. Są one w pełni fizjologiczne i wynikają z konieczności przystosowania się młodego przewodu pokarmowego do przyjmowania pokarmu i jego trawienia. Nie należy również rezygnować z żadnych produktów w ramach profilaktyki alergii pokarmowych. Dopiero po ich stwierdzeniu u dziecka oraz po konsultacji z lekarzem i dietetykiem, wskazane jest rozpoczęcie diety eliminacyjnej.

 

Odżywiaj się zdrowo i zadbaj po prostu o swoje samopoczucie

 

Zasady żywienia po porodzie nie różnią się znacząco od ogólnych zaleceń żywieniowych. Dieta, bez względu na rodzaj porodu i sposób karmienia dziecka, powinna być urozmaicona, pełnowartościowa oraz skupiać się na regeneracji organizmu. Posiłki nie muszą być skomplikowane, ani czasochłonne, aby odpowiadały tym zaleceniom. Jeśli zadbasz o to, aby każdy z nich opierał się na jak najmniej przetworzonych produktach tj. warzywach, owocach, pełnoziarnistych produktach zbożowych, rybach, chudym mięsie i nabiale oraz roślinnych źródłach tłuszczu, Twoja dieta stanie się nieocenionym wsparciem dla Twojego organizmu w tym szczególnym czasie jakim jest połóg.

 

 

Aleksandra Dziura

Dietetyczka kliniczna i sportowa, specjalistka żywienia kobiet w ciąży, karmiących piersią i dietoterapii niepłodności. Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Institute of Performance Nutrition oraz wielu kursów specjalistycznych. Właścicielka poradni NUTRIAID, współpracuje również z Centrum Medycyny Sportowej, gabinetem FemiConcept oraz PZU Zdrowie. Współautorka książki "Zdrowa dieta przyszłej mamy".

Tajniki wakacyjnego odpoczynku – wakacje z PWN-em

Lato w pełni, słońce za oknem mruga do nas jaskrawymi promieniami rozświetlając nasze twarze, my przymykamy oczy albo wpatrujemy się gdzieś przed siebie i snujemy piękne, urlopowe plany. Wyobrażamy sobie nasz wakacyjny raj często w zależności od stanu naszego konta, z wypiekami na policzkach rezerwujemy loty, tankujemy benzynę (chociaż, biorąc pod uwagę sytuację gospodarczą, kupujemy raczej bilet na pociąg) albo pozostajemy w naszych domach.

 

Przy domowej opcji uruchamiamy nasze ostatnie rezerwy przedurlopowej energii i już w myślach często widzimy siebie uprawiających jakiś modny sport, realizujących jakieś kreatywne hobby, już w myślach odżywiamy się według najwyższych standardów żywieniowych – przecież wreszcie będziemy mieli na to czas, i na koniec – siedząc w domu – możemy też przecież zadbać o nasze domowe otoczenie. Wysprzątać wszystkie pomieszczenia, a przede wszystkim spędzić wreszcie wartościowo czas z najbliższymi…

 

W rzeczywistości bez względu na to, gdzie się znajdziemy, i czy to będzie urlop czy letni weekend, bywa, że lądujemy wykończeni z telefonem w ręku lub serialami na kanapie, na kocu, w przykładowym pensjonacie z męczącymi wyrzutami sumienia. Ci bardziej zdeterminowani zerkną jeszcze profilaktycznie na służbową skrzynkę mailową, żeby tylko upewnić się, czy przypadkiem nie omija ich coś spektakularnego w biurze. I tyle byłoby z naszego wakacyjnego błogostanu. Jak do tego nie dopuścić? Jak zadbać o siebie by świadomie odpocząć?

 

Przyjrzyj się swoim nawykom

Brytyjska psycholog Wendy Wood w swojej książce Dobry nawyk, zły nawyk przywołuje przykład swojej kuzynki, która pewnego dnia ogłosiła na social mediach, że chce zmienić swoje życie. Chce schudnąć. „Zawsze zaczyna tak samo: żałuje, że waży więcej, niżby chciała, poza tym ma problemy z kręgosłupem, a dodatkowe kilogramy tylko je pogłębiają. Swój wywód podsumowuje słowami, które wszyscy dobrze znamy: czuje, że utknęła i jest niezdolna do zmiany” – opowiada Wendy. Dlaczego nam nie wychodzi? Dlaczego mimo szczerych chęci i często dużego samozaparcia nie dajemy sobie rady i nie realizujemy naszych postanowień?

Odpowiedź jest prosta, ale jednocześnie często ciężko nam ją przyjąć do wiadomości. My – ludzie, nie jesteśmy w pełni racjonalni. Często nie rozumiemy, co tak naprawdę rządzi naszym zachowaniem. Siła woli to nie wszystko. Tajemnicze mechanizmy, które w dużej mierze mają największy wpływ na styl i jakość naszego życia to nawyki. W rzeczywistości działamy automatycznie i to nasze przyzwyczajenia decydują, o tym jak wygląda nasz plan dnia, realizowanie naszych zadań. To dotyczy zarówno codzienności, jak i odpoczynku. By zdrowo i przyjemnie spędzić urlop nie wystarczy silne postanowienie. Niektóre nasze nawyki już na wstępie nam ten plan zbojkotują.

By świadomie odpoczywać warto przyglądać się swoim codziennym rytuałom i przyzwyczajeniom, a następnie dopasować je do wakacyjnej rzeczywistości. Autor słynnej publikacji „Siła nawyku” na podstawie wielu badań dowodzi również, że to właśnie mechanizmy, które stoją za nawykami są kluczem do tego, by tworzyć niezawodne strategie marketingowe czy kampanie promocyjne wielu czołowych firm. Zmiana jednego nawyku potrafi diametralnie zmienić nasz styl życia, a zatem, jeśli mają tak wielką siłę, to z pewnością mają one też wpływ na jakość naszego odpoczynku, zarówno tego wakacyjnego, jak i codziennego.

 

Rozwój jest ważny, ale czy konieczny w wakacje?

Obok tych wszystkich wielkich wakacyjnych strategii wyjazdowych pojawiają się jeszcze myśli o rozwoju. To w końcu chwila wolnego, którą przecież można pożytecznie i efektywnie wykorzystać. Obracamy się w rzeczywistości, w której ktoś ciągle osiąga jakieś cele, odnosi sukcesy, chudnie, zdobywa kolejne umiejętności w wielu różnych dziedzinach. Obserwujemy w social mediach wielu znajomych znajdujących czas po godzinach na to, by oddawać się swojej sportowej pasji. Śledzimy ich osiągnięcia podczas przebytych triathlonów, podziwiamy ręcznie robioną biżuterię przez naszą koleżankę ze studiów, a także oglądamy w internecie kanał parentingowy, o tym jak perfekcyjnie zorganizować sobie życie rodzinne. Zderzamy tę wykreowaną rzeczywistość z naszą codziennością i nie dorastamy do tych wszystkich ideałów. Frustrujemy się i szukamy sposobu, by nie być byle jakim.

A może czasem warto odpuścić samodoskonalenie, szczególnie w wakacje? Jak twierdzi Małgorzata Halber we wstępie do książki Pętla dobrego samopoczucia Carla Cederstroma i Andre Spicera żyjemy w świecie wymagającym ciągłego samodoskonalenia się. „Imperatyw Kanta i postulat Marka Aureliusza” łączy ze współczesnym światem coachingu (..) i wellnessu kompletny brak zrozumienia dla niedoskonałości jako konstytutywnej cechy człowieka. (…)” – podkreśla pisarka. Możemy dążyć do ideału, ale bądźmy też świadomi, że nigdy go nie osiągniemy, tak jak byśmy tego w pełni chcieli. Im szybciej zdamy sobie z tego sprawę, tym łatwiej będzie nam rozluźnić się i doświadczyć teraźniejszości, a nie kurczowo trzymać się przyszłości lub rozpamiętywać nieudaną przeszłość. Nie zrealizowane postanowienia, nieudane przedsięwzięcia. Dotyczy to zarówno zaplanowanych dni wolnych, jak i życia codziennego, w którym również powinniśmy pozwolić sobie na chwile przerwy, by móc zdrowo się regenerować i czerpać korzyści, jakie daje nam nasz mózg.

 

Zwróć uwagę na poziom stresu w swoim ciele, zadbaj o swój mózg

Tym, co dla naszego mózgu wydaje się jednym z największych zagrożeń, by odpocząć jest stres, który często potrafi nas nie odstępować nawet na krok. Jeśli odczuwamy go w bardzo intensywny sposób, posiadamy stany lękowe, to nawet najlepszy wyjazd nie pomoże nam w pełni wypocząć. John Randolph w swojej książce Księga zdrowia mózgu dowodzi, że „stres może niekorzystnie oddziaływać na hipokamp i płaty czołowe, skutkując pogorszoną pamięcią i osłabionymi funkcjami wykonawczymi”. Stąd myśląc o odpoczynku, powinniśmy przede wszystkim zadbać o nasz mózg. Tym, co bezpośrednio rekomenduje autor w walce ze stresem jest wykonywanie pewnych konkretnych aktywności, takich jak różne formy ruchu fizycznego, w tym szczególnie jogę i medytację uważności, które mogą poprawić możliwości poznawcze i zwiększyć liczne obszary mózgu. Podkreśla również znaczenie praktykowania wyrażania wdzięczności i afirmowanie osobiście ważnych wartości. Według jego analizy tego typu ćwiczenia mogą obniżyć poziom stresu i ciśnienie tętnicze.

Wiele światowych badań dowodzi, że najlepsi, najbardziej efektywni sportowcy osiągają swoje sukcesy właśnie dlatego, że potrafią świetnie zarządzać swoimi przerwami. Świadomie spędzają wolny czas tak, by jak najefektywniej odpocząć i zregenerować się. Czasem wystarczy jeden krótki rytuał w danej rozgrywce, a czasem zwyczajnie przebywanie wśród przyrody lub wśród bliskich ludzi.

 

Ucieczka to nie odpoczynek

Prokrastynacja to zachowanie, które dopada każdego z nas na wielu etapach naszego życia. Odkładamy na później magisterkę, porządki domowe, mycie auta czy umówienie wizyty u lekarza. Dzisiejsza rzeczywistość sprzyja prokrastynacji, bo mamy coraz więcej narzędzi, które nam ją ułatwiają. Uciekamy przed różnymi trudnościami i obowiązkami w seriale, w social media i inne cyfrowe aplikacje. Często tak bardzo uzależniamy się od bycia „na bieżąco” w wirtualnej rzeczywistości i od tego, by zwyczajnie przestać myśleć, że rozleniwieni zapominamy o tym jak nasz organizm się czuje, gdy prawdziwie odpocznie. Tylko czasami odkrywamy nasze świetne samopoczucie, gdy z przypadku wybierzemy się na zajęcia fizyczne lub gdy pozwolimy sobie na beztroskie leżenie na kocu wpatrując się w bezkresne niebo. Nie odkładajmy odpoczynku na później, szczególnie na urlopie. Po prostu wsiądźmy na rower, sięgnijmy po malarski pędzel, aparat lub wybierzmy się na spacer donikąd.

Czy jest jednoznaczna odpowiedź, tajemnicza receptura jak dobrze i mądrze odpoczywać? Zapewne nie, ale to co na pewno wszyscy możemy zrobić, to przyjrzeć się swojemu ciału, swojej psychice, swojemu stylowi życia i z wyrozumiałością podejść do siebie podczas zbliżającego się urlopu

 

 

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na ten temat, zapraszamy do lektury naszych publikacji:

Pętla dobrego samopoczucia, Carl Cederstrom, Andrew Spicer

Księga zdrowia mózgu, John Randoplh

Dobry nawyk, zły nawyk, Wendy Wood

Siła nawyku, Charles Duhigg

Prokrastynacja, Ethan Tussey

Wydawnictwo Lekarskie PZWL członkiem wspierającym Polskiej Federacji Szpitali

Z wielką przyjemnością informujemy, że Wydawnictwo Lekarskie PZWL dołączyło do Polskiej Federacji Szpitali (PFSz).

 

„PFSz jako największa organizacja szpitali w Polsce za główny cel działalności stawia poprawę warunków funkcjonowania szpitali. PFSz działa na rzecz lepszego finansowania szpitali, wzrostu znaczenia kadry zarządzającej szpitalami, bezpieczeństwa pacjentów oraz pracowników szpitali, a także na rzecz jakości, dobrych praktyk zarządzania, edukacji oraz dobrego ustawodawstwa. Wierzymy, że dzięki Wydawnictwu PZWL będziemy mogli zaproponować szpitalom także dostęp do najbardziej rzetelnych i aktualnych publikacji naukowych, mówi prof. Jarosław J. Fedorowski, Prezes Polskiej Federacji Szpitali.To ogólnopolska organizacja pracodawców zrzeszająca szpitale niezależnie od ich struktury własnościowej, wielkości, profilu specjalistycznego, czy modelu działania. PFSz zrzesza bezpośrednio ponad 250 szpitali, a poprzez porozumienia z lokalnymi i sektorowymi związkami szpitali funkcjonuje jako organizacja parasolowa w sumie dla ponad 550 szpitali.

 

„Wierzymy, że nasza obecność w Polskiej Federacji Szpitali umożliwi nam jeszcze skuteczniejsze realizowanie naszej edukacyjnej misji oraz pozwoli nam włączyć się w wiele niezwykłych przedsięwzięć w obszarze medycyny. Tym, co jest dla nas najważniejsze, to człowiek i jego zdrowie. Za naszymi publikacjami również stoją ludzie, którzy kierując się właśnie tymi wartościami z pasją i entuzjazmem tworzą nasze publikacje. Możliwość wymiany myśli naukowej, doświadczeń, a także możliwość współpracy w ramach Polskiej Federacji Szpitali na wielu polach jest dla nas bardzo cenna i jesteśmy przekonani, że wspólnie możemy znacząco wpłynąć na zmianę oblicza medycyny w naszym kraju” – podsumowuje Natalia Wojciechowska, Dyrektor Zarządzająca ds. Strategii Lifelong Learning, Członek Zarządu WN PWN.

Nowy portal PSYCHOLOGIA PWN! Od dziś jesteśmy jeszcze bliżej psychologów!

Z przyjemnością informujemy, że dzisiaj, 30 czerwca ruszył portal PSYCHOLOGIA PWN.


Portal PSYCHOLOGIA PWN to inicjatywa Redakcji Psychologii Wydawnictwa Naukowego PWN. Powstał on z myślą o psychologach i psychoterapeutach (zarówno praktykach, jak i studentach), którzy szukają rzetelnej wiedzy opartej m.in. na książkach Wydawnictwa Naukowego PWN.

Celem portalu PSYCHOLOGIA PWN jest tworzenie zaangażowanej społeczności. Temu ma służyć wirtualne spotkanie z psychologami, oddanie głosu przedstawicielom środowiska psychologicznego, a w przyszłości nawiązanie dobrego, długotrwałego dialogu.

Użytkownicy znajdą tu podane w przystępny sposób, najciekawsze artykuły z dziedziny psychologii: klinicznej, poznawczej, biznesu, sądowej, jak również z zakresu funkcjonowania mózgu oraz relacji i rodziny. Wszystkie treści są udostępnione odbiorcom bezpłatnie, natomiast większość artykułów merytorycznych jest dostępna wyłącznie dla zalogowanych / zarejestrowanych użytkowników.

Zespół portalu to:

  • Monika Sybilska – Content Manager
  • Aleksandra Małek – Wydawca Publikacji Psychologicznych w WN PWN
  • Sławomir Rawa – Digital Product Manager
  • Teresa Olszak-Musiał – Koordynator Projektów Marketingowych
  • Urszula Drogomirecka – Social Media Manager
  • Aleksandra Maciąg – Kierownik Projektów Edu Online

Zachęcamy do odwiedzin: https://psychologia.pwn.pl

Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w prace nad projektem za wkład i poświęcony czas.
 
Pozdrawiamy,
 
Zespół projektowy
PSYCHOLOGIA PWN

Podsumowanie półrocza wydawniczego 2022

Wraz z końcem czerwca żegnamy pierwsze półrocze 2022 roku i z uwagą przyglądamy się naszym wydanym publikacjom. Ten moment, gdy teraźniejszość staje się historią zawsze skłania do snucia refleksji i rozliczenia się ze wszystkich zrealizowanych przedsięwzięć. Czy jesteśmy zaskoczeni bieżącymi wynikami? Czy najnowsze publikacje spełniły oczekiwania naszych odbiorców? Bezdyskusyjnie - tak! Ponad 100 nowości, wersje papierowe i elektroniczne czekają na półkach naszej Księgarni Internetowej PWN, by znaleźć swoich właścicieli. Wśród naszych najnowszych publikacji znalazło się między innymi kompleksowo przygotowane Repetytorium Maturzysty przygotowane przez nasz zespół Języków Obcych we współpracy z Cambridge University Press. Zapraszamy do zapoznania się zarówno z najnowszymi pozycjami PWN, jak również PZWL Wydawnictwa Lekarskiego.

 

Jak co roku jesteśmy dumni z naszych fantastycznych zespołów wydawniczych, redakcyjnych i wszystkich, którzy przyczynili się do stworzenia tak niezwykłych pozycji. Nasi autorzy – jak zawsze – stanęli na wysokości zadania i w naszych publikacjach zawarli kolejne przełomowe analizy, badania i wnioski, które sprawiają, że poziom wiedzy i świadomości w danej dziedzinie naukowej dynamicznie wzrasta.

 

Czy są na to dowody? Oczywiście, że tak! Jako połączona spółka PWN, w której skład wchodzi PZWL Wydawnictwo Lekarskie oraz Języki Obce otrzymaliśmy łącznie 16 nagród. Wśród nagrodzonych znalazły się takie pozycje jak: „Prześwity. W stronę światła, w stronę mroku” Małgorzaty Czerniawskiej – Nagroda Polskiej Akademii Nauk czy „Poradnik młodych ratowników ziemi” Tomasza Samojlika – Nagroda Ministra Rozwoju i Technologii, a także nie można nie wspomnieć o pozycji Anny Berezińskiej „Farmakologia w zadaniach. Farmakologia ogólna i kliniczna” oraz wszystkich tomach Medycyny Sądowej, które otrzymały Nagrodę Ministra Zdrowia. Publikacje PZWL Wydawnictwa Lekarskiego zostały wydane w latach ubiegłych, ale nagrody zostały przyznane w tym roku.

 

Kolejne półrocze przed nami, i wielkimi krokami zbliżają się kolejne niezapomniane premiery. Zapraszamy do aktywnego śledzenia naszej oferty wydawniczej i do bycia na bieżąco z najnowszymi, naukowymi dokonaniami naszych autorów.

5 przykazań kobiety biznesu

Work-life balance, szklany sufit, parytety i równe szanse to hasła, które wciąż napotykamy w wielu dyskusjach o obecności kobiet w biznesowym świecie. Jak wielkie mają one znaczenie? Czy warto koncentrować na nich swoją uwagę? Trzy kobiety, trzy członkinie czteroosobowego zarządu Wydawnictwa Naukowego PWN, w którego skład wchodzi tylko jeden mężczyzna, wspólnie podejmują wyzwanie
i mierzą się z nimi w swoim własnym stylu.

 

1. Nie bierz wszystkiego na siebie

Jak pokazują badania wiele kobiet odpuszcza karierę i rozwój zawodowy. Z danych zebranych przez firmę Dun & Bradstreet wynika, że w 2021 roku ok. 17% kobiet zrezygnowało ze stanowiska prezesa, a także zmniejszył się również odsetek pań wśród członków zarządów spółek z 30% do 25%.

Wydaje się, że w ostatnich latach przyczyną takiego stanu rzeczy jest pandemia, co z kolei potwierdzają najnowsze raporty firmy Deloitte oraz raport fundacji „Sukces Pisany Szminką” pt. „Bizneswoman Roku” o sytuacji polskich przedsiębiorczyń. „Jako społeczeństwo żyjemy głównie według tradycyjnego schematu, gdzie mąż zarabia na dom,
a kobieta się nim zajmuje. To na kobiecie spoczywa obowiązek i odpowiedzialność związana
z „domową gospodarką”, wychowaniem dzieci i często łączeniem tych zadań z pracą w korporacji. To bardzo wysoka poprzeczka, którą my kobiety często sobie stawiamy, a potem nie jesteśmy w stanie tym ambicjom sprostać.”
– podkreśla Monika Zderkiewicz, Dyrektor HR Grupy PWN, Członkini Zarządu WN PWN. Dzielmy się obowiązkami. Rozmawiajmy z najbliższymi o swojej sytuacji i wspólnie określajmy nasze cele. „To mąż daje mi tę przestrzeń. Dzięki tej partnerskiej relacji mogę realizować swoje pasje. Nie robię niczego wbrew ani mojemu partnerowi ani moim dzieciom.” – dodaje Monika.

Realizowanie swoich pasji zawodowych jest możliwe tylko wtedy, gdy można liczyć na swojego partnera, rodzinę czy też przyjaciół. Ważne jest, by mieć ułożone i zorganizowane życie osobiste. Kiedy realizujemy nasze cele w zgodzie z sobą, to jest duże prawdopodobieństwo, że osiągniemy w danym obszarze sukces. „Ten system wsparcia zarówno na płaszczyźnie rodzinnej, jak i zawodowej jest niezwykle ważny. Łatwiej wtedy długofalowo rozwijać się zawodowo jednocześnie spełniając się w życiu prywatnym. Nie możemy zapominać o sobie i swoich marzeniach. Kiedy osiągamy nasze życiowe cele czujemy przypływ nowej energii i wiatr w skrzydła. A to z kolei pozytywnie wpływa też na nasze relacje z najbliższymi.” – podsumowuje Anna Lubczyńska-Lafuente, Dyrektor Sprzedaży Grupy PWN, Członkini Zarządu WN PWN.

 

2. Nie musisz od razu wszystkiego wiedzieć  

Żyjemy w świecie powinności i obowiązków. Codziennie odhaczamy przysłowiową checklistę w naszej głowie i zastanawiamy się, czy jesteśmy na bieżąco w domu i w pracy. Mijają dni, miesiące, a my wciąż żyjemy tylko zaplanowanymi zadaniami
i prozaicznymi czynnościami nie skupiając się na tym, czego tak naprawdę byśmy chcieli. Czasem tylko popadamy w melancholię i gdzieś pojawia się tęsknota za głębszym spełnieniem. Wydaje się, że kobiety bardzo często posiadają umiejętność długiego analizowania i głębokich refleksji. W wielu sytuacjach jest to ogromna zaleta i duży talent, ale zdarza się, że staje się również przekleństwem.

Działania asekuracyjne, strach przed porażką czy też prokrastynacja blokują przed realizacją naszych planów. „Moja kariera zawodowa od początku związana jest ze światem wydawniczym. Kiedy byłam mała, w moim pokoju przy łóżku była ściana wypełniona po brzegi książkami. W zasadzie cały mój dom był przepełniony literaturą. Uwielbiałam godzinami patrzeć na ten kalejdoskop kolorów znajdujących się na okładkach zebranych książek i mozaikę tytułów zdobiących ich grzbiety. Od zawsze czułam, że to mój świat. Byłam niezwykle zdeterminowana i już na studiach rozpoczęłam swoją karierę zawodową w tej branży
i kontynuuję ją do dziś.
– opowiada Natalia Wojciechowska Dyrektor Zarządzająca ds. Strategii Lifelong Learning, Członkini Zarządu WN PWN.

Tworząc nasze przykazania kobiety biznesu uwzględniliśmy również męską perpsektywę, tak by spojrzeć na to zagadnienie w szerszym kontekście. Jarosław Szaliński, męski reprezentant Zarządu WN PWN, zachęca do mówienia głośno, o tym co chcemy robić i co daje nam największą satysfakcję. „Trzeba chcieć. To jest pierwszy punkt i najważniejszy. Trzeba mieć odpowiednią motywację, wcale niekoniecznie trzeba od razu wszystko wiedzieć. Życie niesie za sobą niepewność, nie jesteśmy w stanie wszystkiego przewidzieć, dlatego tak ważne jest, by umieć się dostosowywać do pewnych sytuacji. W spełnianiu zawodowych celów kluczowa jest rozmowa. Warto mówić jasno ze swoim przełożonym o swoich planach, marzeniach. Nie bać się. Zawsze chciałem pracować w finansach i nimi zarządzać. Od początku o tym informowałem i osiągnąłem mój zawodowy cel. Spełniam się na moim stanowisku do dziś.” – tłumaczy Jarosław Szaliński, Dyrektor Finansowy Grupy PWN, Członek Zarządu WN PWN.  

 

3. Nie zawsze znajdziesz work-life balance

Koncepcja work-life balance oznacza stan równowagi pomiędzy życiem zawodowym a życiem prywatnym. Główną ideą jest odnalezienie harmonii w różnych sferach naszego życia, tak by realizować swoje różnorodne cele, na wielu płaszczyznach. Takie podejście brzmi bardzo kusząco, jednak praktyka pokazuje, że niestety dążąc do osiągnięcia tego celu można wpaść w kolejne tarapaty związane z ułudą perfekcyjnego życia, w którym na wszystko jest miejsce i czas. A to, że nie portafimy sobie takich warunków zorganizować postrzegamy jako własne słabości.

„Łatwo byłoby powiedzieć, że wszystko to kwestia organizacji. I pewnie dużo w tym prawdy, ale często też trzeba podejmować decyzje, co jest w danym momencie najważniejsze, na co poświęcić czas teraz, a co można zrobić później.” – twierdzi Anna Lubczyńska-Lafuente. Połączenie pracy zawodowej z życiem prywatnym jest więc wyzwaniem. Należy umieć wybierać priorytety. „Czasami po prostu odpuszczam. Na przykład w moim domu nie muszę mieć wszystkiego wytartego na błysk. Korzystam z udogodnień i wsparcia osób trzecich. Zależy mi na tym, by spędzać mój czas z rodziną w wartościowy sposób, koncentrować się na nich, a nie na wszystkim dookoła.” – mówi Natalia Wojciechowska.

Tym, co powinno decydować o tym, jak budujemy naszą równowagę pomiędzy pracą a domem powinien być nasz wewnętrzny barometr wartości. To jego powinniśmy się trzymać i nim kierować. Jeśli rodzina jest dla nas najważniejsza, traktujmy ją jako najwyższy priorytet. Warto też być dla siebie wyrozumiałym, bo nie zawsze wszystko nam się uda. Nie złośćmy się na siebie. Bądźmy dla siebie czuli i wyrozumiali. Wyciągajmy wnioski i na tej podstawie podejmujmy inne działania w przyszłości” – podsumowuje Monika Zderkiewicz.

 

 

4. Nikomu niczego nie udowadniaj

Ważne jest, by myśleć o swoich sukcesach, o rozległym doświadczeniu, o swoich kompetencjach z przekonaniem i być pewnym siebie. Nie uruchamiajmy w sobie tych powszechnych przekonań, że kobiety to płeć słabsza, którą trzeba się jedynie opiekować
i chronić. „Nigdy nie myślałam o sobie, że w związku z tym, że jestem kobietą, to może mi być trudniej. Pochodzę z rodziny składającej się z bardzo silnych i sprawczych kobiet. Potrafiły o sobie samostanowić w czasach, w których nie było na to tak powszechnego przyzwolenia. Patrzę na to, czego chcę, a nie na to, co jest możliwe. Myślę, że te silne korzenie, które mam w postaci mojej rodziny, bardzo mi pomogły osiągać upragnione cele.” – wspomina Natalia Wojciechowska.

Chęć udowodnienia sobie i innym naszej wartości może mieć bardzo różne źródła. Warto czasami poddać się autorefleksji i zwrócić uwagę na to, skąd się biorą niektóre zachowania. „Interesuję się psychologią i szeroko pojętą pomocą psychologiczną. Z tej perspektywy bardzo ważne jest – bez względu na to, czy jest się kobietą czy mężczyzną – by zatrzymać się, kiedy jest już bardzo źle i zastanowić się, po co to robię? Dlaczego? Czy ja teraz próbuję zaspokoić swoje potrzeby czy może realizuję czyjś scenariusz? A może chcę komuś coś udowodnić, tak jak kiedyś może się chciało udowodnić rodzicom, że się zasługuje na przykład na miłość, akceptację, docenienie?” – opowiada Monika Zderkiewicz.

Kobiety często zapominają, że ich siła jest nieoczywista. Dysponują wieloma umiejętnościami, które potrafią być wielką wartością dla biznesowych działań. „Rzeczywiście jestem pierwszy raz w takiej sytuacji, że w czteroosobowym zarządzie są trzy kobiety. Nie powiem, że nie zastanawiałem się, jak będziemy funkcjonować w takim składzie. Teraz z perspektywy czasu myślę, że nie ma to większej różnicy. Pracuję po prostu
z kompetentnymi, profesjonalnymi osobami, które ze swoją wiedzą i doświadczeniem świetnie wykonują swoją pracę. Natomiast tym, co nasz zarząd wyróżnia jest umiejętność zapraszania do współpracy. Jest duża otwartość, życzliwość i zrozumienie.”
– stwierdza Jarosław Szaliński.

Według autorów książki „Doktryna Ateny” Michaela D’Antonio i Johna Gerzemy opartej o szczegółowe badania i analizy 13 państw i 64 tys. osób wynika, że to cechy określane właśnie jako kobiece są najbardziej pożądane w biznesie. Wspominają o lojalności, intuicji, współpracy, oryginalności, kreatywności czy elastyczności. To wrażliwość jest wielką siłą. „Chciałabym, aby nastały jak najszybciej czasy, w których nie będziemy mówić o płci w kontekście kariery, awansu, a jedynie o osiągnięciach osoby. Co możemy zrobić? Wspierać się wzajemnie, dzielić doświadczeniem, szukać inspiracji, być mentorkami dla naszych młodszych koleżanek, budować w nich tę pewność siebie.” – podkreśla Anna Lubczyńska La-fuente.

 

5. Nie ograniczaj się, nie rezygnuj z siebie

Ważne jest by wsłuchiwać się w siebie. Nie zabijać pasji i potencjału, który w nas drzemie, a jednocześnie dbać, o to co dla nas najważniejsze. Często działamy wybiórczo, podejmujemy decyzje pod wpływem emocji i rzucamy się w wir powinności nie patrząc całościowo na nasze życie. Rezygnujemy z pracy, którą kochamy, bo potrzebują nas dzieci. Rzucamy nasze zainteresowania z powodu nadmiaru oboowiązków. Zapominamy się w naszej pracy, lekceważąc rodzinę, bo problemy finansowe nas przytłaczają. W każdym z tych przypadków tracimy dla nas coś bardzo cennego.

„Są takie przełomowe momenty w karierze zawodowej, często w okolicach 40. roku życia, gdy zastanawiamy się nad sobą. Zajmujemy się pracą przez większość naszego życia i zaczyna nam kogoś lub czegoś brakować. Nie rezygnujmy ani z rodziny, przyjaciół ani z naszych zainteresowań. Jest taka metaforu stołu, która mówi, że stół ma cztery nogi, a nie jedną – jeśli jedna noga się złamie, pada wszystko. Warto mieć rozwinięte różne sfery naszego życia. Jak jedna z nich się uszkodzi, pozostaje zawsze jeszcze ta inna, która będzie nas ratować. Inaczej dużo łatwiej jest doświadczyć wypalenia zawodowego, wpaść w depresję.” – podpowiada Monika Zderkiewicz.

Powracamy więc do naszego pierwszego założenia, że tak ważne jest ułożenie przywołanej płaszczyzny prywatnej i zawodowej, posiadania wsparcia najbliższych i zespołu w naszym miejscu pracy. „Tego czasu jest mało. Nie ukrywam. Jesteśmy w bardzo intensywnym czasie w naszej organizacji, ale zawsze staram się znaleźć wyjście i mieć czas na swoje pasje. My jesteśmy taką aktywną rodziną. Łączę moją pasję do podróżowania z przebywaniem z rodziną. Wspólnie z mężem i dziećmi jesteśmy mistrzami pakowania, organizowania wyjazdów i przemieszczania się. Kiedy Pola miała 8 miesięcy wybraliśmy się na Teneryfę, z kolei z trzyletnim Frankiem zwiedzaliśmy Dominikanę. Dzieci zawsze nam towarzyszyły i towarzyszą w naszych zainteresowaniach.” – opowiada Natalia Wojciechowska.

Szukajmy optymalnych rozwiązań, tak by nie wykluczać siebie ani z rodziny, ani z biznesu ani z realizowania swoich prywatnych, niekoniecznie finansowo opłacalnych aktywności. Żyjmy po prostu w zgodzie ze sobą, a osiągniemy sukces w każdej sferze naszego życia.

„Prześwity” – książka PWN wyróżniona przez Polską Akademię Nauk

Z radością informujemy, że książka „Prześwity. W stronę światła w stronę mroku” (PWN, 2021) autorstwa dr Małgorzaty Czerniawskiej zdobyła wyróżnienie w X edycji konkursu na najlepszą publikację badawczą opublikowaną w 2021.

Konkurs ten organizowany jest przez Polską Akademię Nauk. Książka wydana nakładem PWN uzyskała wyróżnienie w obszarze nauk humanistycznych i społecznych.

Gratulujemy Autorce, Wydawczyni i całemu zespołowi zaangażowanego w proces powstania tej wyjątkowej publikacji.

Lista wyróżnionych tytułów: LINK

Więcej o książce: LINK

Spotkanie z Prof. Pawłem Boskim w ramach promocji książki „Kulturowe ramy zachowań społecznych”.

 

Tydzień temu na SWPS odbyło się spotkanie autorskie z prof. Pawłem Boskim wokół drugiego wydania podręcznika – monografii: „Kulturowe ramy zachowań społecznych”.

 

Profesor złożył podziękowania wszystkim przybyłym na spotkanie dostojnym Gościom, organizatorom oraz Wydawnictwu PWN, które „na przestrzeni kilkunastu lat symbolizowanych przez obecne w audytorium panie: Joannę Marek Banach - redaktorkę I wydania z 2009, Panią Aleksandrę Małek, Matkę II/III wydania, i Panią Teresę Olszak-Musiał, organizatorkę wszystkich działań promocyjnych” – wspierały to przedsięwzięcie.

 

W tych czasach wierzymy, że warto pisać takie książki i wydawać je w takich objętościach – książka Prof. Boskiego waży ok 1 kg.

Zdecydowanie warto organizować takie wydarzenia na uczelniach i wśród innych środowiskowych elit intelektualnych!

 

Spotkanie miało charter również hybrydowy – online połączył się dr hab. prof. Uniwersytetu SWPS Tomasz Grzyb – psycholog, dziekan Wydziału Psychologii we Wrocławiu Uniwersytetu SWPS, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Społecznej.

 

W spotkaniu uczestniczyli znamienici Goście:

Prof. Janusz Reykowski - wybitny psycholog, autor wielu koncepcji z zakresu psychologii emocji, motywacji, wartości oraz zachowań politycznych, założyciel Instytutu Psychologii PAN, współzałożyciel Uniwersytetu SWPS.

Prof. Maria Jarymowicz - psycholog, związana z Uniwersytetem Warszawskim. Zajmuje się studiami nad pojęciem „Ja” i tożsamością, źródłami uprzedzeń oraz otwartością na innych.

Prof. Anna Kwiatkowska - psycholog społeczny i kulturowy. Kierowniczka Pracowni Psychologii Kulturowej i Badań Międzykulturowych Instytutu Psychologii PAN, członkini International Association of Cross-Cultural Psychology oraz sekcji psychologii międzykulturowej w Polskim Stowarzyszeniu Psychologii Społecznej.

Dr hab., Prof. UKSW Magdalena Żemojtel-Piotrowska - kierowniczka Centrum Psychologii Międzykulturowej UKSW, prezeska sekcji psychologii międzykulturowej Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Społecznej.

Dr Dorota Krzemionka - psycholog. Prowadzi zajęcia w Instytucie Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Redaktorka naukowa magazynu psychologicznego „Charaktery”.

Dr Joanna Więckowska - doktor psychologii międzykulturowej, trenerka. Specjalizuje się w szkoleniach z różnic międzykulturowych.

 

A oto krótka fotorelacja:

 

 

 

   

Wydawnictwo PWN z Nagrodą Ministra Rozwoju i Technologii 2021 r.

Konkurs o Nagrodę Ministra Rozwoju i Technologii na najlepsze prace dyplomowe, rozprawy doktorskie oraz publikacje w dziedzinach architektury i budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa (edycja 2021 r.) został rozstrzygnięty.

Wśród zwycięzcóww kategorii publikacje krajowe nagrodę otrzymała książka prof. dr hab. inż. arch.  Sławomir Gzell - Urbanistyka XXI Wieku

o książce:

„Urbanistyka XXI wieku” to wspaniałe kompendium wiedzy urbanistycznej dla wszystkich tych, którzy mają do czynienia w jakikolwiek sposób z planowaniem przestrzennym i projektowaniem urbanistycznym inwestycji miejskich. Dotyczy to nie tylko studentów i badaczy tego zjawiska ale także przedstawicieli rządowych oraz samorządowych władz wykonawczych i ustawodawczych, oraz wszystkich tych, którzy w obszarze szeroko rozumianej urbanistyki będą chcieli mieć wpływ, lub będą go mieli, na procesy rozwoju miast. Wykorzystana literatura bibliograficzna jest bardzo bogata i dobrana właściwie, ze znaczącym udziałem tytułów obcojęzycznych. Odniesienia w opracowaniu, do wymienionej w bibliografii literatury przedmiotu, pozwalają docenić nowatorskie podejście Autora do tematu, a jednocześnie uświadamiają ogromne jego znaczenie dla działań związanych z procesami inwestycyjnymi w miastach.

prof. dr hab. inż. arch. Robert Masztalski, , Wrocław
poznaj nasz cykl Urbanistyka

Serdecznie dziękujemy i gratulujemy Autorowi oraz Wydawcy PWN
Zespół Marketingu PWN

Pobierz darmowo „Słownik tematyczny polsko-ukraiński” PWN

Wielu sąsiadów zza naszej wschodniej granicy przybywa do naszego kraju i próbuje zorganizować sobie życie na nowo. Poszukują nowych domów, pracy i szkół dla swoich dzieci. Polska gościnność i życzliwość bardzo ułatwiają im trudne chwile, jednak często pozostaje bariera językowa, którą ciężko pokonać w tak krótkim czasie.


W odpowiedzi na te wyzwania udostępniamy na 2 miesiące całkowicie darmowo nasz polsko–ukraiński słownik tematyczny w wersji cyfrowej. Wystarczy wejść na naszą Księgarnię Internetową 
#PWN i bezpośrednio ściągnąć słownik w odpowiednim formacie.


Mamy też wielką prośbę: jeśli znacie kogoś, komu mógłby się taki słownik przydać, przekażcie proszę tę wiadomość dalej. Chcielibyśmy wesprzeć jak największą liczbę osób, które zmagają się z trudnościami związanymi z używaniem i rozumieniem języka polskiego.


Słownik wypełniony jest tematyką dotyczącą człowieka i wszystkiego, co jest z nim bezpośrednio czy pośrednio związane. Przykładowe tematy: zatrudnienie, instytucje państwowe, religia, system prawny, gospodarka, miasto, wieś, zdrowie, usługi, środki masowego przekazu, nauka, sport, geografia, kraje, języki, kosmos, czas, środowisko naturalne.


LINK do pobrania słownika -> POBIERZ SŁOWNIK

Powołanie Rady Programowej Redakcji Nauk Informatycznych Wydawnictwa Naukowego PWN

Wydawnictwo Naukowe PWN powołało Radę Programową Redakcji Nauk Informatycznych, której celem będzie wsparcie merytoryczne pracy redakcji, opiniowanie publikacji przed ich wydaniem i popularyzacja książek z zakresu informatyki.

Bliska współpraca Rady z redakcją przełoży się na powstanie nowych projektów wydawniczych. Ich celem będzie zwiększenie zainteresowania młodego pokolenia informatyką, zapewnienie studentom podręczników na najwyższym poziomie merytorycznym oraz wsparcie profesjonalistów z branży IT w ich drodze zawodowej. Wszystkie działania Rady będą miały na uwadze realizację misji Wydawnictwa Naukowego PWN, jaką jest dostarczanie wiarygodnej wiedzy. Do zadań Rady będzie należało m.in.: opiniowanie propozycji wydawniczych z rynku zagranicznego i polskiego, rekomendowanie tematów przyszłych publikacji i polecanie nowych autorów do współpracy oraz recenzowanie i promowanie wybranych publikacji.

W ofercie Wydawnictwa Naukowego PWN nadal będą się znajdować tytuły autorstwa czołowych ekspertów polskiego środowiska informatycznego oraz zagraniczne publikacje z czołówek światowych list bestsellerów, które trafią w ręce Czytelnika krótko po premierze. Rada będzie służyć wsparciem w procesie wydawniczym, w który zaangażowani są wysoce wykwalifikowani tłumacze i specjaliści od proofreadingu oraz eksperci naukowi recenzujący każdą pozycję.

Liczymy, że dzięki synergii działań redakcji i Rady, powstanie wiele atrakcyjnych inicjatyw i publikacji. Wierzymy, że będą one nieocenionym wsparciem w rozwiązywaniu bieżących problemów i wyzwań, z jakimi zmaga się środowisko, oraz w rozwijaniu kompetencji profesjonalistów i naukowców z branży IT.

Na Członków Rady powołani zostali czołowi polscy eksperci związani z informatyką:

prof. dr hab. Krzysztof Diks

Matematyk i informatyk, profesor nauk matematycznych. Specjalizuje się w algorytmach i strukturach danych, obliczeniach równoległych i rozproszonych oraz w teorii grafów. Profesor zwyczajny i były dyrektor Instytutu Informatyki Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego.

dr hab. Lech Banachowski, prof PJATK

Informatyk, doktor habilitowany nauk technicznych. Specjalizuje się w bazach danych oraz w technicznych aspektach e-learningu. Profesor nadzwyczajny Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych.

dr hab. inż. Marek Sawerwain

Doktor inżynier, adiunkt na Wydziale Elektrotechniki Informatyki i Telekomunikacji w Instytucie Sterowania i Systemów Informatycznych na Uniwersytecie Zielonogórskim, autor książek: Informatyka kwantowa i OpenCL. Akceleracja GPU w praktyce.

Marcin Szeliga

Data Scientist pracujący na co dzień z SQL Server i Azure. Od 2006 roku nieprzerwanie wyróżniany tytułem Microsoft Most Valuable Professional, jeden z dwóch Polaków posiadających ten tytuł w kategorii AI. Autor książek: Data Science i uczenia maszynowe (Informatyczna Książka roku 2018) i Praktyczne uczenie maszynowe (Informatyczna Książka roku 2020).

Radosław Smilgin

Niezależny konsultant i trener z zakresu testowania i zapewnienia jakości aplikacji. Akredytowany trener ISTQB. Właściciel 21CN Radosław Smilgin, testerzy.pl, wymagania.net. Autor książek: Zawód tester i Praktyka testowania.

Adam Roman

Informatyk, pracownik naukowo-dydaktyczny Instytutu Informatyki i Matematyki Komputerowej na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie od wielu lat prowadzi badania, wykłady i seminaria z testowania oprogramowania i zapewniania jakości. Doktor habilitowany nauk technicznych w zakresie informatyki. Współtwórca studiów podyplomowych „Testowanie oprogramowania” na UJ. Autor książki Testowanie oprogramowania w praktyce.

Krystian Kaczor

Ekspert i bezkompromisowy specjalista od Agile. Autor książki Scrum i nie tylko. Teoria i praktyka w metodach Agile.

Krystian Matusiewicz

Cryptographer/Security Researcher w firmie Intel. Specjalista w dziedzinie kryptografii i cyberbezpieczeństwa.

 

Wydawnictwo Naukowe PWN łączy się z Wydawnictwem Szkolnym PWN i PZWL Wydawnictwem Lekarskim

1 kwietnia trzy spółki wydawnicze PWN: Wydawnictwo Naukowe PWN SA, Wydawnictwo Szkolne PWN sp. z o.o. oraz PZWL Wydawnictwo Lekarskie sp. z o.o. połączyły swoje struktury i stały się jednym podmiotem.

„Zdecydowaliśmy się na połączenie naszych trzech spółek, po to by zoptymalizować procesy i osiągnąć jeszcze lepszą synergię, szczególnie w obszarze związanym z digitalizacją treści, która w świecie nowoczesnych technologii jest niezbędna do funkcjonowania i jest podstawową potrzebą naszych klientów. Posiadamy też wiele wspólnych przedsięwzięć sygnowanych więcej niż jedną marką, często realizujemy projekty między zespołami. To zmiana, która pozwoli nam działać dynamiczniej, tworzyć więcej projektów interdyscyplinarnych i stać się jeszcze elastyczniejszym w pracy z naszymi Klientami i Partnerami” – mówi Natalia Wojciechowska, Dyrektor Zarządzająca ds. Strategii Lifelong Learning.

PWN od ponad 70 lat realizuje swoje założenia związane ze wspomaganiem procesu nauki i dostarczaniem wiedzy. W ramach Grupy rocznie wydawanych jest blisko 400 nowych publikacji naukowych, podręczników akademickich oraz szkolnych. Są one dostępne w wersji papierowej, elektronicznej w formie e-booka do pobrania, a także online za pośrednictwem platformy IBUK Libra, która rocznie notuje ponad 2 mln odwiedzin i daje dostęp do zasobów w postaci ponad 30 tysięcy tytułów od ponad 300 wydawców.

Prężnie rozwija się także obszar nauki języków obcych, szczególnie języka angielskiego. Jako wyłączny dystrybutor podręczników Cambridge University Press  Wydawnictwo Szkolne PWN zapewniło polskim uczniom i nauczycielom dostęp do najlepszych materiałów do nauki tego języka. Obok popularnych serii podręcznikowych przeznaczonych do szkół podstawowych i ponadpodstawowych funkcjonuje również platforma cyfrowa e-Akademia z ponad 10 000 zasobów edukacyjnych dla uczniów i nauczycieli.

„Nasza tradycyjna działalność wydawnicza, wzmocniona przez szereg aktywności w obszarze digitalowym pozwala nam na budowę kompleksowego ekosystemu edukacyjnego, będącego odpowiedzią na potrzeby każdego, kto szuka rzetelnych źródeł wiedzy. Jakość i wiarygodność są dla nas kluczowymi wartościami, których wagę odczuwamy szczególnie teraz – w dobie dezinformacji i szerzących się fake newsów. Nasze dotychczasowe zespoły, autorzy, partnerzy w ramach połączonej spółki będą niezmiennie pracować nad treściami, które spełnią wszelkie standardy źródeł sprawdzonej wiedzy naukowej” – dodaje Natalia Wojciechowska.

By jeszcze skuteczniej realizować naukową i edukacyjną misję Grupa PWN angażuje się również w różnorodne partnerskie działania. Wydawnictwo Naukowe PWN dołączyło m.in. do Fundacji Powszechnego Czytania oraz jest partnerem strategicznym Fundacji Rektorów Polskich. Natomiast PZWL Wydawnictwo Lekarskie działa w ramach Koalicji AI w Zdrowiu, a także z Okręgowymi Izbami Lekarskimi. Jednocześnie realizowanych jest wiele akcji i plebiscytów, takich jak Młodzieżowe Słowo Roku.

 

Szczegółowe informacje dotyczące połączenia spółek z Grupy PWN

Poznańskie Targi Książki - wracamy z nagrodą i dwoma wyróżnieniami

Tegoroczną edycję Poznańskich Targów Książki będziemy wspominać bardzo długo.

Podczas uroczystej Gali, która miała miejsce pierwszego dnia Poznańskich Targów Książki 2022 zostały rozdane nagrody w trzech konkursach książkowych organizowanych przez Wydawnictwo Naukowe UAM.

Z dumą prezentujemy nagrodzone książki:

 

Nagrodę Ministra Edukacji i Nauki w Konkursie na Najlepszą Książkę Akademicką o Nagrody Ministra Edukacji i Nauki i JM Rektora Uniwersytetu im Adama Mickiewicza w Poznaniu – otrzymała książka "Psychologia kliniczna dzieci i młodzieży" pod red. Iwony Grzegorzewskiej, Lidii Cierpiałkowskiej i Anety R. Borkowskiej

 

O książce:
Psychologia kliniczna dzieci i młodzieży to pierwszy tak obszerny polski podręcznik tej dyscypliny. Do jego stworzenia zaproszono Autorki i Autorów reprezentujących wiodące uczelnie w Polsce, uznanych praktyków klinicznych oraz psychoterapeutów. Podjęli oni trud przekazania najbardziej współczesnej wiedzy teoretycznej i empirycznej w sposób zrozumiały i odnoszący się do działań praktycznych. Więcej…

To nie pierwsza nagroda dla książki Psychologia kliniczna dzieci i młodzieży więcej…

 

Wyróżnienie w Konkursie na Najlepszą Książkę Akademicką o Nagrody Ministra Edukacji i Nauki oraz JM Rektora Uniwersytetu im Adama Mickiewicza w Poznaniu– otrzymała książka "Historia botaniki farmaceutycznej" Jacka Drobnika

 


O książce:
to nigdy wcześniej nieopowiedziana historia najstarszej gałęzi wiedzy o leku.

  • Nasycona tysiącami szczegółów, w tym nazwami rzadkich dawnych roślin leczniczych odnalezionych i zidentyfikowanych w wiekowych źródłach.
  • Zawiera setki cytatów ze starych dzieł naukowych, w tym łacińskich, po raz pierwszy wykorzystanych w historiografii farmacji i botaniki.
  • Powołuje się na blisko półtora tysiąca źródeł z podaniem stron.
  • Sięga do pokrewnych dziedzin: aptekarstwa, receptury, chemii, chirurgii, przemysłu, terapii, odsłaniając przed czytelnikiem te ich kompetencje, które wychodziły od znajomości samych roślin albo które od botaniki domagały się rozstrzygnięć i wskazówek do swego dalszego rozwoju. Więcej…


Wyróżnienie w Konkursie na Najlepszą Książkę Popularnonaukową o Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania 2022 – dla książki "Historia fizyki w Polsce" Andrzeja Kajetana Wróblewskiego


O książce:

Historia fizyki w Polsce
 to kompleksowy opis rozwoju polskiej fizyki na przestrzeni dziejów. Autor – Profesor Andrzej Kajetan Wróblewski, w swojej książce prezentuje rozwój polskich badań w dziedzinie fizyki na tle historii fizyki pozostałych krajów.

Historia fizyki w Polsce zawiera liczne biogramy polskich fizyków, wzbogacone o nieznane fakty z życia polskich naukowców, w tym życiorys Mikołaja Kopernika, życiorys Marii Skłodowskiej-Curie czy Mariana Smoluchowskiego. Więcej…

 

W 2021 roku książka otrzymała dwie prestiżowe nagrody więcej…

 

 

Fotorelacja z Gali (całość dostępna tutaj)

 

 

Serdecznie dziękujemy i gratulujemy wszystkim Autorom i Wydawcom PWN
Zespół Marketingu PWN

Źródło zdjęć: PWN,Międzynarodowe Targi Poznańskie, Poznańskie Targi Książki

 

Nagroda Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego

 

W konkursie Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego za wybitną monografię naukową z zakresu nauk pedagogicznych lub nauk pokrewnych za rok 2020 została wyróżniona

monografia pt.: „Szkoła jako przestrzeń uznania” autorstwa prof. dr. hab. Mirosławy Nowak-Dziemianowicz, która ukazała się nakładem PWN.

 

Pani Profesor od lat zajmuje się kluczowymi zagadnieniami pedagogiki. Do ich grona należy zaliczyć tożsamość ucznia jako podstawę oceny i edukacji. Temat ten staje się coraz istotniejszy, ze względu na coraz bardziej złożoną tożsamość jaką budują w młodych ludziach społeczeństwo, media czy samoocena.

Jak mówi Autorka „Dzisiaj widać wyraźnie, że najważniejszym problemem szkoły jest zapewnienie uczniom poczucia bezpieczeństwa oraz stwarzanie jak najkorzystniejszych warunków do rozwoju. Z badań zaprezentowanych w książce wynika, iż potrzeba bezpieczeństwa ontologicznego, będąca warunkiem budowania relacji uznania z innymi, nie jest w szkole zaspokojona. Ma to bardzo poważne konsekwencje doraźne (wpływa na jakość i przebieg uczenia się, na motywację, na oceny szkole, na samopoczucie) jak i całożyciowe - może być źródłem niskiej samooceny, braku wiary we własne możliwości, zgeneralizowanego poczucia baraku wpływu na bieg zdarzeń”.

 

Więcej nt. publikacji można przeczytać na podstronie https://ksiegarnia.pwn.pl/Szkola-jako-przestrzen-uznania,851452486,p.html

 

Pani Profesor oraz wydawcy książki - Katarzynie Rosińskiej - serdecznie gratulujemy!

 

 

„Książka Roku 2021 PWN i PZWL” – wyniki konkursu

Z wielką przyjemnością ogłaszamy tegoroczne zwycięskie publikacje w konkursie „Książka Roku”. Nagrodzonymi tytułami są: „Andrologia. Zdrowie mężczyzny od fizjologii do patologii” i „Kliniczna Psychologia Sądowa”.

 

Gratulujemy nagrodzonym Wydawcom: Stelli Nowośnickiej-Pawlitko i Aleksandrze Małek! Chcemy również podziękować wszystkim tym, którzy mieli swój wkład w wydanie poniższych publikacji.  

 

„Książka Roku” to nasze wydawnicze święto, podczas którego wyróżniamy i nagradzamy naszych Wydawców za wprowadzenie na rynek pierwszych wydań publikacji książkowych, które w ubiegłym roku cieszyły się bardzo dużą popularnością wśród naszych odbiorców. Jednym z parametrów, który bierzemy pod uwagę jest liczba sprzedanych egzemplarzy. W 2021 roku „Andrologia. Zdrowie mężczyzny od fizjologii do patologii” i „Kliniczna Psychologia Sądowa” sprzedały się odpowiednio w nakładzie 488 i 567 egzemplarzy.

 

PZWL Wydawnictwo Lekarskie

Nagrodzony tytuł: „Andrologia. Zdrowie mężczyzny od fizjologii do patologii”.

 

O wyborze tej pozycji zdecydowała chęć promocji poszukiwania nowych obszarów tematycznych, nagradzania oryginalności i przełamywania utartych schematów.

Jest to pierwsze tak obszerne opracowanie na temat zdrowia mężczyzn na rynku wydawniczym, którego powstanie wypełniło tzw. białą plamę. Książka okazała się dużym sukcesem sprzedażowym. Jest bardzo dobrze przygotowana edytorsko i przyciąga uwagę czytelników estetycznym wydaniem.

 

 

„Andrologia. Zdrowie mężczyzny od fizjologii do patologii” to podręcznik, przygotowany przez najlepszych specjalistów. Andrologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się męskim układem płciowym i zdrowiem mężczyzn w zakresie prawidłowego rozwoju płciowego, płodności, sprawności seksualnej i starzenia się, z zachowaniem dobrej jakości życia. Praktyczna księga postępowania diagnostycznego i terapeutycznego w zaburzeniach andrologicznych.

Pozycja została napisana pod redakcją naukową Jolanty Słowikowskiej-Hilczer.

Wydawcą książki jest Stella Nowośnicka-Pawlitko.

 

Wydawnictwo Naukowe PWN

Nagrodzony tytuł: „Kliniczna psychologia sądowa”.

 

Na ten wybór złożyło się kilka czynników. Po pierwsze, książka obejmuje zagadnienie całościowo. Jest Biblią tematu, przeznaczoną zarówno dla praktyków psychologów sądowych, jak i osób zajmujących się naukowym wymiarem klinicznej psychologii sądowej. O wartości pozycji stanowi również wysoka jakość edytorska, a uwagę zwraca nowoczesna okładka. Wszystkie te elementy przełożyły się na bardzo dobry wynik sprzedażowy tej publikacji.


„Kliniczna psychologia sądowa”
,to tytuł wydany przez Aleksandrę Małek. Jest to pierwszy tak kompleksowy podręcznik klinicznej psychologii sądowej, rozumianej jako aplikacyjna subdyscyplina psychologii zajmująca się zagadnieniami klinicznymi występującymi w kontekstach prawnych. Przymiotnik „kliniczna” w tytule książki oznacza, że teoretyczne, metodologiczne i praktyczne problemy psychologii sądowej ujęto przez pryzmat osiągnięć ogólnej aktualnej wiedzy z zakresu psychologii klinicznej.

Autorami książki są: Danuta Rode, Karolina Dukała, Joanna Kabzińska i Karolina Zalewska-Łunkiewicz.

 

Anna Lubczyńska-Lafuente Prezesem Zarządu OSDW Azymut

Z przyjemnością informujemy, że od 18 lutego 2022 r. Anna Lubczyńska-Lafuente będzie pełniła funkcję Prezesa Zarządu OSDW Azymut, utrzymując dotychczasowe funkcje Członka Zarządu Wydawnictwa Naukowego PWN 
i Dyrektora Sprzedaży.

 

Cieszę się, że mogę dołączyć do Azymutu, spółki, z którą od lat wspólnie działamy w ramach Grupy PWN i która jest jedną z najważniejszych organizacji działających w branży księgarsko-wydawniczej w Polsce. Azymut to przede wszystkim ludzie, którzy sprawiają, że możemy stawiać czoła wyzwaniom pojawiającym się na rynku książki. Jestem przekonana, że w tak fantastycznym zespole uda nam się zrobić wiele dobrego dla naszych partnerów biznesowych, branży, promocji czytelnictwa czy też małych, niszowych wydawców, którzy coraz częściej dołączają do grona naszych kontrahentów i mogą liczyć na nasze wsparcie. Cieszę się także na współpracę z pozostającymi w Zarządzie Azymutu: Michałem Suchockim, który odpowiada za obszar logistyki i Michałem Wachnickim, szefem sprzedaży i marketingu, którzy razem z Łukaszem Morawcem wykonali w ostatnim czasie świetną pracę oraz z nowym CFO Azymutu, Jarosławem Szalińskim – mówi Anna Lubczyńska-Lafuente.

 

Anna Lubczyńska-Lafuente w Grupie PWN wspiera od strony sprzedaży rynek akademicki (PWN), medyczny (PZWL) oraz szkolny (WSZ). Włącza się w różnorodne działania i inicjatywy związane z czytelnictwem w Polsce, takie jak m.in. Fundacja Powszechnego Czytania.

 

Wspólnie z Anną Lubczyńską-Lafuente do Azymutu dołączył Jarosław Szaliński, Członek Zarządu Wydawnictwa Naukowego PWN  i Dyrektor Finansowy Grupy, który będzie pełnił także funkcję Członka Zarządu OSDW Azymut, a tym samym zastąpi na tym stanowisku Łukasza Morawca. Jarosław Szaliński jest Dyrektorem Finansowym Wydawnictwa Naukowego PWN od maja 2021 r. i odpowiada na poziomie Grupy za obszar finansów, administracji, IT oraz dział prawny.

Nagroda Ministra Edukacji i Nauki dla zespołu autorskiego podręcznika PWN

Z ogromną przyjemnością informujemy, że podczas corocznej gali z okazji Dnia Nauki Polskiej, przyznano zespołową Nagrodę Ministra Edukacji i Nauki w zakresie działalności dydaktycznej za podręcznik "Psychologia kliniczna dzieci i młodzieży".

Laureatami nagrody zostali Autorzy publikacji wydanej przez Wydawnictwo Naukowe PWN pod redakcją naukową dr hab. Iwony Grzegorzewskiej, prof. dr hab. Lidii Cierpiałkowskiej i dr hab. Anety Rity Borkowskiej.

Dzień Nauki Polskiej to święto obchodzone 19 lutego. To nieprzypadkowa data, na ten dzień przypada rocznica urodzin jednego z najważniejszych polskich naukowców – Mikołaja Kopernika. To okazja do nagrodzenia wybitnych osiągnięć polskich naukowców, których badania, odkrycia, czy wynalazki zmieniają życie ludzi na całym świecie.

Podczas Gali Dni Nauki Polskiej badacze i naukowcy zostali wyróżnieni za zasługi w pięciu kategoriach: znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej, organizacyjnej oraz całokształt dorobku. W tym roku Minister Edukacji i Nauki podjął decyzję o przyznaniu 103 nagród, w tym 86 indywidualnych i 17 zespołowych.

Serdecznie gratulujemy Redaktorkom, Autorom, Wydawczyni oraz całemu zespołowi pracującemu nad nagrodzoną publikacją!

Wydawnictwo Naukowe PWN SA wyróżnione w najnowszym rankingu „Diamenty Forbesa” 2022

27 stycznia Wydawnictwo Naukowe PWN SA zostało oficjalnie wyróżnione w corocznym rankingu „Diamenty Forbesa”.

 

Już od 14 lat redakcja miesięcznika Forbes we współpracy z firmą Dun & Bradstreet Poland opracowuje zestawienie przedsiębiorstw, które najbardziej dynamicznie rozwijają się w Polsce. Wyniki tego zestawienia są opracowane na podstawie szwajcarskiej metody wyceny wartości firm, która łączy metodę majątkową i dochodową.

 

Jak pisze Forbes: „Ostatecznie na liście znalazły się przedsiębiorstwa z 15-proc. i większym wzrostem wartości. Z listy usunięto podmioty, wobec których odnotowano ujemną wartość zmiany wyceny przynajmniej w jednym z ostatnich trzech lat lub wartość nie zachowała charakteru ciągłego wzrostu.”

 

Ostatnie dwa lata są czasem kryzysu, który silnie wpłynął na kondycję wszystkich mniejszych i większych przedsiębiorstw. Obecność w „Diamentach Forbesa” pokazuje więc, że – mimo pandemii – jako przedsiębiorstwo sukcesywnie zwiększamy naszą wartość i nie przestajemy rozwijać się jako organizacja.

 

Jednocześnie w związku z tym wyróżnieniem serdecznie zapraszamy do najnowszego wywiadu, w którym Natalia Wojciechowska, Dyrektor Zarządzająca ds. Strategii Lifelong Learningoraz Anna Lubczyńska – Lafuente, Dyrektor Sprzedaży opowiadają szerzej o najnowszych kierunkach zmian i perspektywach naszego wydawnictwa na najbliższe lata. 

 

Nagroda KOPD dla dwóch tytułów PWN

Z ogromną przyjemnością informujemy, iż Kapituła XX edycji Konkursu Świat Przyjazny Dziecku zdecydowała się przyznać dwie NAGRODY GŁÓWNE W KATEGORII KSIĄŻKI DLA DZIECI STARSZYCH, dla publikacji Wydawnictwa Naukowego PWN.

Przedstawiamy publikację, które znalazły się na podium:

 

Poradnik młodych ratowników Ziemi autor Tomasz Samojlik

 

Przeznaczone dla młodych czytelników kompendium w formie książki obrazowej, dotyczące całego kompleksu zagadnień związanych z biologią, ekologią, ochroną środowiska, zmianami klimatycznymi i wpływem człowieka na biosferę.

Główna idea książki to przyjazne, a jednocześnie ambitne wprowadzenie do świata ekologii dla dzieci, już od wczesnych klas szkoły podstawowej. Publikacja przeznaczona zarówno do samodzielnej lektury, jak i wspólnego czytania i zabawy wraz z rodzicami. Więcej…

 

Figlarne słówka autor Agata Hącia

 

Słowa figlują. To fakt. I o tym właśnie jest ta książka. O tym, jak potrafią się zmieniać, jakie budzą skojarzenia, jakie fikają koziołki, jak potrafią nas nabrać, jak wędrują i przeskakują z języka do języka. A że językiem posługujemy się wszyscy, warto podejrzeć harce słów, żeby je zrozumieć. Dlaczego? Ponieważ ich natura w pewnym sensie odzwierciedla naturę ludzi. Jest odbiciem naszych przyzwyczajeń i potrzeb. I właśnie dlatego Figlarne słówka Agaty Hąci to książka, wbrew tytułowi, nie tylko o słowach. To także książka o ludziach – i o tym, co lubią robić ze słowami i w ogóle z językiem. Więcej…

 

Gratulujemy Autorom i Wydawcom książek

Zespół Marketingu PWN

Pamiętajmy! Świat Przyjazny Dziecku tworzymy razem!

Książka PWN z nagrodą Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków

Profesor Iwona Szmelter została laureatką nagrody Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków za książkę „O fenomenie sztuk wizualnych i meandrach ich ochrony. Filozofia i elementy nowej teorii i praktyki konserwacji”

Zarząd Główny Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków, podczas posiedzenia w dniu 17 grudnia 2021, podjął uchwałę o przyznaniu Nagrody KSIĄŻKA ROKU 2020 prof. dr hab. Iwonie Szmelter (ASP) za dwujęzyczną publikację naukową wydaną przez Wydawnictwo Naukowego PWN SA. Nagroda przyznawana jest od 1989 roku w dziedzinie ochrony dzieł sztuki i muzealnictwa oraz nauk pokrewnych.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN w dwóch językach.
„O fenomenie sztuk wizualnych i meandrach ich ochrony. Filozofia i elementy nowej teorii i praktyki konserwacji” oraz „On the phenomenon of visual arts and the meanders of their preservation”.

Autorka w sposób barwny i sugestywny opowiada o sztuce wizualnej utrzymując jednocześnie rygory opracowania naukowego. Przedstawia ponadczasowość sztuki identyfikując ją według najnowszych metod analityki instrumentalnej, badań historycznych, przedstawia analizę zmiany postaci dzieł w procesie konserwacji.

Laureatce prof. Iwonie Szmelter oraz Wydawcy Izabeli Jaźwińskiej serdecznie gratulujemy.

Więcej na temat książki można przeczytać na stronie:

https://ksiegarnia.pwn.pl/O-fenomenie-sztuk-wizualnych-i-meandrach-ich-ochrony,872835074,p.html

https://ksiegarnia.pwn.pl/On-the-Phenomenon-of-Visual-Arts-and-the-Meanders-of-Their-Preservation,872835089,p.html

 

Podsumowanie roku wydawniczego

Liczby mówią same za siebie – to był świetny rok dla Wydawnictwa Naukowego PWN! Ponad 200 nowych publikacji, 22 nagrody i wyróżnienia, a także II miejsce w rankingu TOP Marka 2021 w kategorii Wydawnictwa.

 

Za nami kolejny rok pełen wyzwań i ambitnych projektów. Kończymy go z poczuciem wielkiej satysfakcji i dumy. Dzięki współpracy wielu działów wprowadziliśmy do oferty bardzo wiele tytułów, w tym zupełnie nowe serie skierowane do entuzjastów nauki: Nauka w pigułce i Co każdy powinien wiedzieć. Zadbaliśmy także o profesjonalistów: stworzyliśmy nową serię z obszaru psychologii – Psychoterapia, a jednocześnie rozwijamy znane i lubiane serie takie jak: E-marketing, BIM, W akcji, czy Wyzwania współczesnego biznesu. Ale to tylko niektóre z półek wspierających rozwój aktywnych zawodowo. Powiększyła się także oferta podręcznikowa, kilkadziesiąt nowych tytułów trafiło do bibliotek i na półki studentów, wykładowców. Lista produktów referencyjnych wzmocniła się o ważne tytuły ze Słownikiem języka polskiego na czele.

Nasze publikacje są dostępne w różnych formatach. Podstawowe formy to książka papierowa i e-book. Ale warto pamiętać, że książki PWN można czytać także online poprzez platformę IBUK Libra (Dowiedz się, jak korzystać z IBUKA Libry>>).

Ten rok przyniósł wiele nagród, które są wspaniałym ukoronowaniem pracy nad poszczególnymi projektami. Cieszą nas niezmiernie nagrody branżowe, a także dziedzinowe. Szczególną radość sprawiło nam wyróżnienie w rankingu najsilniejszych brandów w Polsce TOP Marka 2021. Drugie miejsce w kategorii Wydawnictwa to powód do dumy i dobre podsumowanie mijającego roku w obszarze komunikacji naszej oferty.

2021 to rok szczególny – świętowaliśmy jubileusz 70-lecia PWN. Mieliśmy jako organizacja okazję obejrzeć się za siebie, powspominać i zobaczyć jak wiele udało nam się osiągnąć na przestrzeni kilku dekad. Jednocześnie odważnie patrzymy w przyszłość, rozwijamy się, szukamy nowych tematów i nieprzerwanie zapełniamy plan wydawniczy na kolejne miesiące. Dziękujemy wszystkim, którzy dołożyli swoją cegiełkę do tegorocznych sukcesów: całemu Zespołowi PWN, naszym wspaniałym Autorom, współpracownikom, partnerom biznesowym i instytucjonalnym oraz – oczywiście – naszym odbiorcom, którzy nadają sens naszej pracy.

Zachęcamy do zapoznania się z podsumowaniem naszych tegorocznych nowości, nagrodzonych tytułów oraz pierwszych zapowiedzi na rok 2022 – LINK.

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Chcemy być z Tobą w kontakcie. Poznaj z nami moc wiedzy.

Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN SA z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. Gottlieba Daimlera 2 („Spółka”). Dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji udostępnianych przez Spółkę produktów lub usług oraz marketingu towarów i usług własnych Spółki (w formie tradycyjnej), a w przypadku wyrażenia odrębnych zgód – w celach objętych oświadczeniem. Spółka informuje, że każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.