Katalog wydawniczy PWN

(BROSZURA) Zachęcamy do zapoznania się z katalogiem prezentującym nowe publikacje Wydawnictwa Naukowego PWN z obszaru nauk przyrodniczych i technicznych.

Wcześniejsze zasoby

Ibuk Libra Light - prezentacja

(PREZENTACJA) Ebooki dla niewidomych – to nowatorski projekt, udostępniający treści osobom niewidomym i niedowidzącym.


Wydawnictwo Naukowe PWN na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizuje projekt budowy i wdrożenia platformy Ibuk Libra Light, która ma umożliwić osobom niewidomym i niedowidzącym dostęp do publikacji elektronicznych (ePUB i MP3). Ten pionierski, także w skali europejskiej projekt, aktywnie wspierają: Polska Izba Książki - organizator spotkań  promujących tę inicjatywę wśród Wydawców - oraz Dział Zbiorów dla Niewidomych przy Głównej Bibliotece Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.


OSDW Azymut, który jest odpowiedzialny za pozyskiwanie treści elektronicznych rozpoczął już rozmowy z kluczowymi wydawcami. Wydawcy obawiają się utraty kontroli nad elektronicznymi plikami, dlatego położono szczególny nacisk na  bezpieczeństwo treści i wprowadzono podwójny system zabezpieczeń. Platforma Ibuk Libra Light będzie udostępniać treści wyłącznie wąskiej grupie beneficjentów z orzeczonym stopniem niepełnosprawności. Uprawnione biblioteki będą zobowiązane do zachowania określonych procedur autoryzacji i weryfikacji orzeczenia lekarskiego stwierdzającego niepełnosprawność. Ponadto każdy pobrany przez osobę niepełnosprawną plik będzie indywidualnie zabezpieczony watermarkiem, podobnie jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnej sprzedaży treści elektronicznych. Zabezpieczenie to jest niejawne i zawiera unikalny kod transakcji, który jednoznacznie wskazuje, kto i kiedy pobiera plik.


Uczestnictwo w tym projekcie jest dla wydawców całkowicie dobrowolne. Po raz pierwszy w historii wydawcy będą mieć pełną kontrolę nad procesem przekazywania plików osobom niepełnosprawnym a także, dzięki comiesięcznym statystykom pobrań,  wiedzę o tym, w jakiej liczbie publikacje te są rzeczywiście wykorzystane.

 

Wszystkich Wydawców zachęcamy do zapoznania się z załączoną prezentacją na temat udostępniania publikacji elektronicznych niewidomym i niedowidzącym.

 

Więcej szczegółowych informacji udzielą Państwu:

 

Beata Kozłowska
tel. 515 177 096 lub (22) 69 54 298
beata.kozlowska@azymut.pl

 

Anna Chojnacka
tel. 502 666 506 lub (22) 69 54 250
anna.chojnacka@azymut.pl

 

Serdecznie zachęcamy do współpracy!

 

IBUK Libra Light - wywiady radiowe

(WYWIAD) Wydawnictwo Naukowe PWN tworzy platformę, udostępniającą książki w formatach dla niewidomych i słabowidzących oraz dla osób z niepełnosprawnością ruchową, które nie mogą czytać książek drukowanych. Uprawnieni czytelnicy będą mogli korzystać z publikacji beletrystycznych, naukowych i specjalistycznych w formacie plików ePUB i mp3. IBUK Libra Light powstanie na bazie istniejącej od 2008 r. wirtualnej czytelni IBUK Libra. Nowa platforma będzie przystosowana do pracy z czytnikiem NVDA i większością narzędzi adaptujących tekst (np. linijka brajlowska, syntezatory mowy), będzie także zawierać katalog publikacji, umożliwiający wyszukiwanie pozycji książkowych, a następnie ich pobieranie i odtwarzanie na własnych urządzeniach.

Zapraszamy do wysłuchania rozmów na temat platformy IBUK Libra Light. W audycjach radiowych ze strony Wydawnictwa Naukowego PWN wzięły udział: Natalia Michałek (Kierownik ds. projektów internetowych i baz danych) i Karolina Błaziak (Specjalista ds. marketingu i promocji IBUK Libra).

 

Radio Poland
audycja: Polskie Radio dla Zagranicy
emisja: 27.09.2016

http://radiozagranica.pl/8/82/Artykul/272755,IBUK-Libra-Light-%E2%80%93-ksiazki-dla-niewidomych

 

Polskie Radio Program 3
audycja: Na wyciągnięcie ręki
emisja 29.08.2016

http://www.polskieradio.pl/9/312/Artykul/1661356,Wiecej-ksiazek-dla-osob-niewidomych-i-slabowidzacych

 

Radio Dla Ciebie
audycja: Wieczór dla Ciebie
emisja: 21.08.2016

http://www.rdc.pl/podcast/wieczor-rdc-ksiazki-dla-niewidomych-slabowidzacych-i-niepelnosprawnych/