Katalog wydawniczy PZWL

(BROSZURA) Zachęcamy do zapoznania się z katalogiem prezentującym nowe publikacje PZWL Wydawnictwa Lekarskiego.

Wcześniejsze zasoby

Ibuk Libra Light - prezentacja

(PREZENTACJA) Ebooki dla niewidomych – to nowatorski projekt, udostępniający treści osobom niewidomym i niedowidzącym.


Wydawnictwo Naukowe PWN na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizuje projekt budowy i wdrożenia platformy Ibuk Libra Light, która ma umożliwić osobom niewidomym i niedowidzącym dostęp do publikacji elektronicznych (ePUB i MP3). Ten pionierski, także w skali europejskiej projekt, aktywnie wspierają: Polska Izba Książki - organizator spotkań  promujących tę inicjatywę wśród Wydawców - oraz Dział Zbiorów dla Niewidomych przy Głównej Bibliotece Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.


OSDW Azymut, który jest odpowiedzialny za pozyskiwanie treści elektronicznych rozpoczął już rozmowy z kluczowymi wydawcami. Wydawcy obawiają się utraty kontroli nad elektronicznymi plikami, dlatego położono szczególny nacisk na  bezpieczeństwo treści i wprowadzono podwójny system zabezpieczeń. Platforma Ibuk Libra Light będzie udostępniać treści wyłącznie wąskiej grupie beneficjentów z orzeczonym stopniem niepełnosprawności. Uprawnione biblioteki będą zobowiązane do zachowania określonych procedur autoryzacji i weryfikacji orzeczenia lekarskiego stwierdzającego niepełnosprawność. Ponadto każdy pobrany przez osobę niepełnosprawną plik będzie indywidualnie zabezpieczony watermarkiem, podobnie jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnej sprzedaży treści elektronicznych. Zabezpieczenie to jest niejawne i zawiera unikalny kod transakcji, który jednoznacznie wskazuje, kto i kiedy pobiera plik.


Uczestnictwo w tym projekcie jest dla wydawców całkowicie dobrowolne. Po raz pierwszy w historii wydawcy będą mieć pełną kontrolę nad procesem przekazywania plików osobom niepełnosprawnym a także, dzięki comiesięcznym statystykom pobrań,  wiedzę o tym, w jakiej liczbie publikacje te są rzeczywiście wykorzystane.

 

Wszystkich Wydawców zachęcamy do zapoznania się z załączoną prezentacją na temat udostępniania publikacji elektronicznych niewidomym i niedowidzącym.

 

Więcej szczegółowych informacji udzielą Państwu:

 

Beata Kozłowska
tel. 515 177 096 lub (22) 69 54 298
beata.kozlowska@azymut.pl

 

Anna Chojnacka
tel. 502 666 506 lub (22) 69 54 250
anna.chojnacka@azymut.pl

 

Serdecznie zachęcamy do współpracy!